Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Терлецька Юлія Олегівна. Формування та впровадження ефективної системи антикризового менеджменту на підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Терлецька Ю.О. Формування і впровадження ефективної системи антикризового менеджменту на підприємствах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (оброблення деревини та виробництво виробів з деревини).

Ужгородський національний університет, Ужгород, 2008.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічних та прикладних засад формування ефективної системи антикризового менеджменту на підприємствах в умовах ринкової трансформації економіки.

Запропонована авторська версія практичного інструментарію діагностики кризових ситуацій на підприємстві. Обґрунтована пропозиція про створення на промислових підприємствах відокремленої структурної одиниці (відділу кризового попередження); запропоновані варіанти побудови управлінської структури, адекватної превентивному антикризовому менеджменту. Удосконалено модель прогнозування кризи промислового підприємства, яка базується на використанні слабких сигналів про виникнення загрози розвитку кризових процесів. Обгрунтовані сучасні інструменти вдосконалення антикризового управління на підприємстві. У дисертації одержали подальший розвиток концептуальні основи системи превентивного антикризового управління та антикризової діагностики підприємства. Доведено, що зарубіжні методики розпізнавання криз на підприємствах та сучасного передбачення банкрутства унеможливлює їхнє застосування на практиці в умовах ринкової трансформації вітчизняної економіки в міру специфіки її розвитку та особливостей функціонування підприємств, а також через відмінності у макроекономічному розвитку.

Виконані у дисертації дослідження дозволили її автору розробити науково обґрунтовані рекомендації з формування та впровадження ефективної системи антикризового менеджменту на підприємствах. Отримані у дисертації наукові результати сприятимуть підвищенню життєздатності промислових підприємств і здійсненню позитивного впливу на економічне, соціальне та політичне життя нашої держави. За результатами дисертації зроблено такі висновки теоретичного та прикладного характеру, а саме:

  1. У процесі аналізу праць зарубіжних і вітчизняних учених, а також фінансово-господарської діяльності підприємств меблевої промисловості Чернівецької області вивчена сутність кризових явищ і причини їхнього виникнення, що дозволило зробити такий висновок. Кризи – неминучі, регулярні та є неодмінною фазою циклічного розвитку будь-якої системи. Крім того, кризу належить сприймати не лише як негативне явище, але і як певний позитив, як імпульс, як своєрідний мотив для переходу на новий щабель розвитку. Тому важливим завданням є вчасно виявити кризове явище та застосувати відповідні заходи для знешкодження кризової ситуації.

  1. У зв’язку з викладеним вище виникає необхідність у виробленні механізму управління, в якому основна увага надається передбаченню небезпеки кризи, аналізу її симптомів, заходам зі зниження негативних наслідків кризи, тобто антикризовому менеджменту. Провівши аналіз концепцій різних наукових шкіл антикризового менеджменту, вважаємо за доцільне розглядати останнє в двох аспектах – превентивному, який полягає у „профілактиці” гострої кризи, та стабілізаційному, тобто „лікуванні” неплатоспроможності, включаючи реорганізаційні процедури банкрутства (спостереження, зовнішнє управління, фінансове оздоровлення).

  2. Установлено, що головна мета превентивного антикризового менеджменту полягає у забезпеченні тривалого виживання та розвитку промислового підприємства. Конкретизація зазначеної мети знаходить відображення у завданнях попереджувального антикризового менеджменту, які для потреб практичної діяльності необхідно об’єднати у три групи: розпізнавання передкризових ситуацій, розробка та реалізація заходів знешкодження кризи та підготовка дій в умовах розвитку кризи, якщо її настання є неминучим.

  3. Доведено, що зарубіжні методики розпізнавання криз на підприємствах і сучасного передбачення банкрутства унеможливлює їхнє застосування на практиці в умовах ринкової трансформації вітчизняної економіки в міру специфіки її розвитку та особливостей функціонування підприємств, а також через відмінності у макроекономічному розвитку.

  4. Проведений аналіз існуючих вітчизняних і зарубіжних методик з розпізнавання криз на підприємстві, виявлення переваг і недоліків, порівняння їхніх позитивних і негативних позицій дозволив автору запропонувати власну структуру діагностики підприємства для виявлення проблемних галузей діяльності. Вона, на думку автора, повинна складатись з наступних етапів: попередньої діагностики підприємства; розробки збалансованої системи показників діяльності як інструменту аналізу та підтримки прийняття рішень; діагностики підприємства за допомогою фінансових коефіцієнтів; моніторингу поточного стану підприємства; віднесення досліджуваного підприємства за результатами попередніх етапів дослідження до відповідного рівня фінансово-економічної стійкості; розробки адекватних заходів антикризового управління підприємством.

  5. Запропонована в дисертаційному дослідженні структура діагностики підприємства апробована на підприємствах меблевої промисловості Чернівецької області, які функціонують на регіональному ринку понад 20 років. Вона дозволила одержати певні „портрети” підприємств, за допомогою яких візуально оцінена гострота проблем, що виникли, а також проведена оцінка ефективності менеджменту досліджуваних підприємств. Критеріальні показники, застосовані в роботі, негативно характеризують систему та процес менеджменту підприємств галузі в цілому. Вони свідчать про недостатню ефективність менеджменту і вказують на необхідність визначення причин виникнення кризових ситуацій, напрямків розвитку підприємств. З викладеного вище стає очевидною об’єктивна необхідність створення на підприємствах інформаційного центру, здатного за допомогою реалізації функції діагностики виявити кризові тенденції, фактори їхнього виникнення, оцінити міру впливу останніх на можливість досягнення поставлених підприємством цілей, кількісно оцінити потенційну загрозу та надати відповідну інформацію керівництву підприємства у формі, що забезпечує її належне сприйняття.

  6. Доведено, що реалізація превентивного антикризового менеджменту актуалізує проведення перебудови елементів системи управління та організаційної структури товаровиробника у напрямку створення умов для систематичного та постійного проведення роботи з профілактики криз, забезпечення гнучкості й адаптивності функціонування всієї виробничо-господарської системи, незважаючи на циклічність розвитку та існування кризових фаз динаміки. Виявлено, що адекватним вимогам попередження криз можна вважати варіант створення штабного органу – відділу кризового попередження. Як свідчать проведені дослідження, результатом створення відділу кризового попередження є зниження втрат від прийняття необґрунтованих антикризових управлінських рішень, втрат з причин упущення моменту раціональної дії та збитків від невиявлених вчасно кризових тенденцій.

  7. Визначені завдання та функції відділу кризового попередження. Доведено, що вибір варіанта побудови вказаного підрозділу залежить від концепції організаційної структури та підпорядкування, що склались у виробничо-господарській системі. Організаційна побудова на промислових підприємствах нового підрозділу створить умови нівелювання основних недоліків існуючих організаційних структур. Наприклад, забезпечивши акумулювання у лінійно-функціональній структурі важливої з погляду розвитку кризи інформації, новий відділ підвищить її гнучкість і адаптивність, на підприємствах з децентралізованою структурою – забезпечить високу міру релевантності інформації, яка надаватиметься дивізіям, а це сприятиме формуванню потенційних можливостей виживання та розвитку товаровиробника.

  8. Побудована модель прогнозування кризи підприємства, яка базується на використанні слабких сигналів про виникнення загрози розвитку кризових процесів. Запропонований метод може бути використаний на будь-якому промисловому підприємстві і дає можливість діагностувати кризу на підставі використання знань про ранні (слабкі) сигнали розвитку кризових явищ.

  9. Обґрунтовані сучасні інструменти вдосконалення антикризового управління на підприємстві, які залежать від рівня фінансово-економічної стійкості суб’єкта господарювання. У зв’язку з цим дисертантом запропоновано алгоритм вибору методів фінансового оздоровлення, а також обґрунтована модель антикризового управління підприємством.

  10. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати:

Міністерству економіки України та Міністерству промислової політики України використовувати при розробленні нормативних документів сформульовані в дисертаційній роботі рекомендації щодо організування процесу менеджменту на промислових підприємствах з метою попередження кризових ситуацій, а також подолання кризи на підприємствах;

Міністерству освіти і науки України при підготовці фахівців у сфері підприємництва використовувати авторські пропозиції організаційно-методичного характеру щодо практичного застосування з метою проведення діагностики кризових ситуацій, організації консультаційної діяльності, створення програмних продуктів, що використовують елементи інструментарію антикризового менеджменту на підприємствах.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Терлецька Н.М., Саінчук Ю.О. Управлінське консультування як елемент інфраструктури сучасного менеджменту // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. ІІІ. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2003. – С.292-299 – 0,23 друк. арк.(Особистий внесок автора: розроблено комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності діяльності вітчизняних підприємств – 0,15 друк. арк.).

  2. Терлецька Ю.О. Економічна криза як закономірність циклічного розвитку економіки // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 233. Економіка. – Чернівці: Рута, 2005. – С.28-31 – 0,33 друк. арк.

  3. Терлецька Ю.О. Антикризове управління та стратегія підприємства як засіб виживання в умовах перехідної економіки // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2005.- Вип. ІV. Економічні науки. Ч.1. – С.287-293 – 0,22 друк. арк.

  4. Комарницький І.Ф., Терлецька Ю.О. Теоретико-методологічні засади превентивного антикризового управління промисловим підприємством // Регіональна економіка. – 2005.- №4. – С.59-65 – 0,65 друк. арк. (Особистий внесок автора: обґрунтовано завдання превентивного антикризового менеджменту – 0,35 друк. арк.).

  5. Терлецька Ю.О. Концепція розвитку організаційних структур управління підприємствами в умовах ринкової трансформації економіки // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 281. Економіка. – Чернівці: Рута, 2006. – С.97-102 – 0,66 друк. арк.

  6. Терлецька Ю.О. Антикризова діагностика підприємства: методи, способи та умови застосування // Вісник Донецького університету: Науковий журнал. Серія В: Економіка і право. – Донецький національний університет, 2006, №1, том 2. – С.504-509 – 0,37 друк. арк.

  7. Терлецька Ю.О. Аналіз рівня менеджменту як основа оцінки якості системи управління на сучасному підприємстві // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006.- Вип. І. Економічні науки. – С.145-150 – 0,23 друк. арк.

  8. Терлецька Ю.О. Роль діагностики в антикризовому управлінні підприємством // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006.- Вип. ІІІ. Економічні науки. – С. 284-291– 0,24 друк. арк.

  9. Терлецька Ю.О. Методичний підхід до виходу підприємства з передкризового та кризового стану // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці, 2006.- Вип. ІV. Економічні науки. – С.217-226 – 0,30 друк. арк.

  10. Терлецька Ю.О. Оцінка економічної спроможності підприємства як елемент системи антикризового управління // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2007.- Вип. І. Економічні науки. – С. 260-265 – 0,19 друк. арк.

  11. Терлецька Ю.О. Механізм антикризового регулювання на підприємстві на основі оцінки його економічної спроможності // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наук. праць. Вип. 328-329. Економіка. – Чернівці: Рута, 2007. – С.70-76 – 0,66 друк. арк.

  12. Терлецька Ю.О. Сучасні інструменти вдосконалення антикризового управління на підприємстві // Агроінком.—2007.— №5-6. — С.68-73 – 0,75 друк. арк.

  13. Терлецька Ю.О. Використання системи економічних моделей при розробці стратегії структурного оздоровлення підприємства // Збірник наукових праць Буковинського університету. Економічні науки. Вип. ІІІ. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2007. – С.286-295 – 0,57 друк. арк.

Інші публікації, що додатково відображають

результати дисертації

  1. Терлецька Н.М., Терлецька Ю.О. Економічна сутність кризи в розвитку підприємства та деякі особливості антикризового управління // Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці, 27 січня 2004 року. – Чернівці: Рута, 2004. – С.376-380 – 0,22 друк. арк. (Особистий внесок автора: розкрито сутність та механізм управління сучасним підприємством в умовах кризових ситуацій – 0,15 друк. арк.).

  2. Терлецька Ю.О. Антикризова стратегія підприємства в умовах ринкової трансформації // Фінансово-економічні та інституційні чинники розвитку регіону: Матеріали ХVІ міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці, 25-26 березня 2005 року. – Чернівці: Рута, 2005. – С.536-540 – 0,18 друк. арк.

  3. Терлецька Ю.О. Організаційно-економічні засади антикризового управління підприємством // Трансформація економіки України у глобальному економічному середовищі. – Чернівці: Рута, 2006. – С.187-216 – 1,59 друк. арк.

  4. Терлецька Ю.О. Антикризове управління підприємством: технологія та сучасні інструменти // Генезис інституційної системи сучасної економіки України: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці, 16-17 листопада 2006 року. – Чернівці: Рута, 2007. – С.100-103 – 0,13 друк. арк.

  5. Терлецька Ю.О. Діагностика діяльності як передумова безкризового функціонування підприємства // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. Тернопіль: Економічна думка, 2007, Ч.1. – С.355-357– 0,18 друк. арк.

  6. Терлецька Ю.О. Використання системи економічних моделей при розробці стратегії структурного оздоровлення підприємства // Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізми, інструменти: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Т 2. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2007. – С.217-221 – 0,23 друк. арк.

  7. Терлецька Ю.О. Методичні питання оцінки економічної спроможності підприємства // Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Чернівці, 15-16 травня 2007 року. – С.226-228 – 0,09 друк. арк.

  8. Терлецька Ю.О., Романов В.В. Кризовий стан підприємства: сутність, рівні, типи // Маркетинг у сферах та галузях економіки регіону: Матеріали VI Всеукраїнської науково-практичної конференції для студентів, аспірантів і молодих учених. – Чернівці: Рута, 2007. – C.103-104 – 0,11 друк. арк. (Особистий внесок автора: розкрито економічні причини, що викликають виникнення кризових процесів на підприємстві – 0,07 друк. арк.).