Корецький Микола Христофорович. Формування та розвиток системи державного регулювання аграрного сектора економіки: дисертація д-ра наук з держ. управління: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Корецький М.Х. Формування та розвиток системи державного регулювання аграрного сектора економіки. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю - 25.00.02 - механізми державного управління. - Національна академія державного управління при Президентові України. - Київ, 2003.
У дисертації розглядається вдосконалення системи державного регулювання аграрного сектора економіки. Досліджено теоретико-методологічні засади об’єктивної зумовленості і напрями економічної діяльності держави в ринковій економіці на різних етапах її розвитку. Проаналізована трансформація економічної діяльності держави в перехідній економіці, підбито підсумки аграрної реформи в контексті державної аграрної політики. Визначені основні ознаки сучасної моделі аграрної економіки в Україні, її проблеми та перспективи розвитку. Досліджено пріоритетні напрями аграрної політики держави в пореформений період та шляхи їх удосконалення. З’ясовані напрями регулювання інвестиційно-інноваційної діяльності сільського господарства. Встановлені особливості українського земельного ринку. Розроблено систему концептуальних положень і заходів стратегії розвитку земельної реформи і формування багатоукладного земельного устрою в Україні.
Практично в усіх сучасних моделях ринкової економіки держава є одним із пріоритетних їх суб’єктів. Відповідно з’явилась потреба виділити особливий науковий напрям - “теорію економічної діяльності держави” і розробити категоріальний апарат, який розкриває сутність держави як суб’єкта економічної системи. Особливістю держави є те, що вона одночасно є політичним інститутом і здійснює економічну діяльність за допомогою численних, ієрархічно побудованих органів державної влади. У складі економічної діяльності (політики) держави можна виділити такі елементи: економічні функції держави; механізм державного регулювання економіки; методи (важелі) його реалізації. При визначенні економічних функцій держави застосовується концептуальний і більш конкретний підхід, тобто виділяються вузькі і більш широкі напрями її економічної діяльності. Визначення в економічній науці державного регулювання як форми і способу реалізації економічної політики держави доповнюється тим положенням, що це лише один із напрямів реалізації економічної політики. Механізм державного регулювання економіки являє собою систему засобів, важелів, методів і стимулів, за допомогою яких держава регулює економічні процеси, забезпечує виконання соціально-економічних і правових функцій. Державний механізм включає політико-правові, організаційно-управлінські форми і засоби регулювання господарської діяльності суб’єктів ринкової економіки.
У всіх моделях економіки ринкового типу важливе практичне значення має забезпечення оптимального співвідношення ринкового і державного механізмів, що регулюють економіку. Концептуальні засади розв’язання цієї проблеми полягають у тому, що держава пом’якшує негативні наслідки дії ринкового механізму, а по можливості їх усуває, захищає конкуренцію, розробляє правила економічної поведінки усіх суб’єктів економіки (господарське право) і контролює їх дотримання, задовольняє суспільні потреби і організовує господарську діяльність у галузях економіки, в яких приватний бізнес не має переваг. У сучасних моделях економіки ринковий (спонтанний) і державний (свідоме планово-прогнозне регулювання) механізми поєднуються, доповнюють один одного. Оптимальне кількісне і якісне співвідношення між ними досягається тоді, коли економічна діяльність держави охоплює процеси, в яких вона є більш ефективною у соціально-економічному плані, ніж ринок.
Основними умовами і факторами, що визначають об’єктивну необхідність державного регулювання сільського господарства і надання йому допомоги, є збереження і підвищення родючості землі, забезпечення продовольчої безпеки країни, регулювання аграрного ринку. Щодо реформування цін державою і підтримки приватних господарств, то в межах національної економіки відбувається перерозподіл коштів. За рахунок інших суб’єктів держава надає підтримку сільському господарству. Без такої підтримки підвищується його конкурентоспроможність і в економічному плані суспільство виграє, але це загострює соціальні проблеми.
За ініціативою держави з початку 90-х років ХХ століття в Україні здійснюється аграрна реформа. Її основна мета - роздержавлення існуючої раніше тотально одержавленої моделі аграрної економіки, перебудова її на ринково-підприємницьких засадах. Напрямами роздержавлення були: приватизація, комерціалізація, паювання. Ці процеси потребують правової забезпеченості аграрного виробництва, адекватного ринковим умовам. В Україні прийнято десятки законодавчих актів і указів Президента щодо перебудови аграрної сфери економіки, її нормального функціонування та розвитку. Недоліком сучасного правового поля аграрної сфери є те, що багато його елементів недостатньо узгоджені між собою, а іноді і суперечать один одному. У зв’язку із цим на сьогодні необхідно прийняти закон про сільське господарство, що врегулює зв’язки сільського господарства з І і ІІІ сферами агропромислового комплексу. Слід збільшити фінансування для виконання більшості прийнятих законодавчих актів і нормативів.
Підсумком аграрної реформи є розбудова нової для України моделі аграрної економіки ринкового типу. За такими ознаками, як форми власності і господарювання, механізми, що її регулюють, вона аналогічна “західним” моделям. У виробництві валової продукції сільського господарства в Україні провідне місце належить приватним господарствам. Майже на 70% в економічному та соціальному аспектах результати реформ виявилися негативними. В останні роки дещо покращилися економічні показники роботи аграрних підприємств, що вказує на початок позитивної дії реформування. Але ще потрібен тривалий час, щоб в економічному і соціальному плані сільське господарство досягло рівня 1990 року. Глибока аграрна криза зумовлена дією багатьох об’єктивних і суб’єктивних чинників. Серед останніх головним є низька ефективність аграрної політики держави. Вона потребує якісної перебудови і насамперед визначення пріоритетів.
Пропонується нова державна схема управління власністю в аграрній сфері. Виділено три основних форми державного регулювання діяльності суб’єктів аграрної економіки: затвердження єдиних правил їх поведінки незалежно від форми власності; встановлення різних правових режимів для окремих груп економічних суб’єктів (залежно від форм власності); використання індивідуальних форм і способів впливу на них. Запропоновано використання інтегральних показників управління. Динаміка їх зміни показує, що спад за показниками управління подоланий лише по Запорізькій області. В Донецькій та Дніпропетровській областях показники управління стабілізувались, але на низькому, практично нульовому рівні, причому для Донецької області навіть цей рівень є збитковим. Позитивний приріст інтегрального показника управління по Запорізькій області слід віднести також і за рахунок створення запропонованих комісій з контрольно-пояснювальними функціями. Видається доцільним створення постійно діючих комісій по районах з роз’яснювальними та контролюючими функціями, до складу яких увійшли б працівники всіх ланок оргструктури. Причому роз’яснювальні функції потрібно концентрувати у нижчих ланках, а контрольні - у середніх та вищих, представники яких повинні періодично перевіряти ефективність господарювання.
7. На сьогодні система державного регулювання економіки залишається нерозвиненою, у ній зберігається безліч уже недієздатних рудиментарних форм при гострій нестачі справді необхідних. Зокрема, відсутні норми відповідальності за цінову дискримінацію споживачів, інші форми несумлінної конкуренції, вкрай нерозвинена судова система дозволу господарських опитувань, неврегульовані відносини землекористування і доступу до інших природних ресурсів, застаріла система відповідальності за забруднення навколишнього середовища, немає надійного захисту споживачів, фактично не діють механізми відповідальності посадових осіб як державних відомств, так і приватних підприємств за несумлінне виконання своїх обов’язків. Усунення цих та інших недоліків у системі державного регулювання економічної діяльності є найважливішою умовою “запуску” механізмів ринкової конкуренції і самоорганізації, необхідним елементом соціального захисту й одним із ключових напрямків економічної політики держави в аграрній сфері. Розвиток системи державного регулювання економічної діяльності сільгоспвиробників має відбуватися одночасно з удосконаленням законодавства, зміцненням судової системи, підвищенням якості роботи і відповідальності органів виконавчої влади.
8. Пріоритетним напрямом аграрної політики є сприяння техніко-технологічному забезпеченню і, по можливості, переозброєння сільськогосподарського виробництва. При цьому держава може використовувати такі основні напрями та заходи технічної політики щодо сільського господарства: розробка і затвердження на державному рівні комплексної програми виробництва в Україні сільськогосподарської техніки; введення диференційованого податку на імпорт техніки; вдосконалення механізму державного лізингу.
9. Державне регулювання аграрного ринку полягає у забезпеченні паритету цін в агропромисловому комплексі, що може бути здійснено шляхом: розробки методології визначення реальних витрат основної маси сільськогосподарських товаровиробників і забезпечення їх відшкодування в процесі подальшого товарообміну; формування чіткої системи гарантованих закупівель товарної сільськогосподарської продукції; використання заставних цін; розвитку ринкової інфраструктури; проведення політики жорсткого контролю за формуванням цін для підприємств, що виробляють і реалізують матеріально-технічні ресурси для сільськогосподарських підприємств; розробки державної програми підвищення якості продукції.
10. Однією з основних функцій держави в аграрній сфері економіки в сучасних умовах є науково-консультаційне забезпечення приватних агроформувань, створення найсприятливішого для них інформаційного середовища. Великі промислові, торговельні і фінансові структури та корпорації, безумовно, мають більші можливості для самостійного здійснення і розвитку маркетингової діяльності. Сільськогосподарські підприємства і фермерські господарства щодо цього перебувають у нерівних умовах порівняно з іншими суб’єктами підприємницької діяльності.
11. Визначено функції держави як стратегічного інвестора та основні завдання державної інвестиційної політики в галузі централізованих інвестицій. З метою розширення масштабів залучення позабюджетних джерел фінансування інвестицій розроблені заходи державної підтримки. Виділено напрями подолання інвестиційної кризи в аграрному секторі економіки.
12. Для підвищення ефективності державного регулювання створення сучасної моделі ринку землі і нерухомого майна, пов’язаного з нею, необхідно: проводити активну стабілізуючу економічну політику; сформувати єдиний об’єкт нерухомості як облікову одиницю; створити єдину державну систему реєстрації нерухомості і прав на неї; забезпечити законодавчий захист і гарантії держави щодо прав на зареєстровану власність; стандартизувати вимоги до опису і методів оцінки об’єктів нерухомості; організувати відкритий і стандартизований доступ до інформації про об’єкти нерухомості, їх історію; визначити в законодавчих актах види діяльності на ринку землі і типи операцій; мінімізувати податки і збори на операції із землею і нерухомим майном для його власника; систематизувати й усунути протиріччя в чинній законодавчій і нормативній базі відповідно до Цивільного кодексу; визначити пріоритети в підготовці законодавчих актів у сфері регулювання ринку землі; розробити єдину термінологію і систему понять; забезпечити координацію діяльності всіх суб’єктів ринку нерухомості.
Публікації автора:
Монографії
Корецький М.Х. Державне регулювання аграрної сфери у ринковій економіці: Моногр. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - 260 с.
Дацій О.І., Корецький М.Х. Основні виробничі фонди у сільському господарстві: сучасний стан та шляхи підвищення економічної ефективності використання: Моногр. - Д.: Наука і освіта, 2001. - 104 с. - Авторських - 2,3 д.а.
Мельник Л.Ю., Вініченко І.І., Корецький М.Х. Ринок, його елементи та їх взаємодія: Моногр. - Запоріжжя: Гуманіт. ун-т “ЗІДМУ”, 2002. - 158 с. - Авторських - 3,5 д.а.
Корецький М.Х., Дацій О.І. Інноваційний процес в АПК і перспективи його розвитку. - Д.: Наука і освіта, 2001. - 144 с. - Авторських 4,1 д.а.
Мельник Л.Ю., Корецький М.Х. Держава і власність: Моногр. - Д.: Січ, 2002. - 409 с. - Автор. - 12,8 д.а.
Мельник Л.Е., Корецкий Н.Х., Карпенко А.Н. Система отношений собственности и хозяйствования в аграрном секторе экономики. - Д.: Січ, 2000. - 392 с. - Авторських - 10,1 д.а.
Мельник Л.Ю., Корецький М.Х., Огаренко В.М. Економіка, власність і підприємництво. - Д.: Січ, 2001. - 612 с. - Авторських - 15,2 д.а.
Мельник Л.Е., Корецкий Н.Х., Цебенко Н.Н. Государство и экономика: Моногр. - Д.: ДГАУ, 1997. - 160 с. - Авторських - 1,8 д.а.
Чупіс А.В., Корецький М.Х., Кашенко О.Л. Оцінка, аналіз, планування фінансового становища підприємства. / За ред. А.В. Чупіса. - Суми: Довкілля, 2001. - 404 с. - Автор. - 5,7 д.а.
Статті в наукових фахових виданнях
Корецький М. Власність і державно-планова система господарства // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 2. - С. 98-108.
Корецький М. Господарська мотивація як елемент організаційно-економічного механізму господарювання в аграрній сфері // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. - О.: ОРІДУ УАДУ, 2002. - Вип. 10. - С. 259-269.
Корецький М. Детермінованість державної власності потребами та імперативами ринку // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 1. - С. 437-450.
Корецький М. Джерела інвестування та засоби державного управління інвестиційною діяльністю в АПК України // Актуальні проблеми державного управління: Наук. зб. -- О.: Одеськ. філ. УАДУ; Оптимум, 2001. - Вип. 6. - С. 167 - 177.
Корецький М. Досвід реальної приватизації в зарубіжних країнах // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 4. - С. 119-128.
Корецький М. Наукові засади державного регулювання розвитку аграрної економіки // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2003. - Вип. 1. - С. 345-354.
Корецький М. Особливі риси українського земельного ринку і їх об’єктивна основа // Вісн. УАДУ. - 2003. - № 2. - С. 105-112.
Корецький М. Основні напрямки та механізми роздержавлення в перехідний до ринку період // Вісн. УАДУ. - 2000. - № 4. - С. 105-115.
Корецький М. Підсобні господарства населення в нинішній і перспективній моделі аграрної економіки // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 3. - С. 104-111.
Корецький М. Пріоритети державного управління інвестиціями в Україні // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Вип. 2. - Ч.IV. - С. 119-128.
Корецький М. Проблеми реформування відносин власності на землю // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. - О.: ОРІДУ УАДУ, 2002. - Вип. 11. - С. 184-195.
Корецький М. Програма розвитку агропромислового сектора південно-східної частини України до 2003 р. як один із напрямків структурної політики держави в перехідній економіці // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Вип. 1. - С. 65-73.
Корецький М., Берестовий К. Проблеми інвестування аграрного сектора у Донецькому регіоні // Командор. - 2001. - № 1. - С. 24-26. - Автор. - 0,7 д.а.
Корецький М. Регулювання ціноутворення у сільському господарстві перехідної економіки України // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 1. - С. 134-144.
Корецький М. Рівні управління державною власністю // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 3. - С. 78-86.
Корецький М. Система інформаційно-аналітичного забезпечення комплексного територіального розвитку й управління земельними ресурсами // Упр. сучас. містом. - 2003. - № 1-3 (9). - С. 66-70.
Корецький М. Система концептуальних положень і заходів стратегії розвитку земельної реформи і формування багатоукладного земельного ладу в Україні // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. - О.: ОРІДУ УАДУ, 2002. - Вип. 12. - С. 142-155.
Корецький М. Соціальна політика та інноваційний розвиток аграрної сфери економіки // Вісн. УАДУ. - 2003. - № 1. - С. 395-398.
Корецький М. Соціально-економічні функції регіональних органів управління сільським господарством // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - Вип. 2. - Ч.IV. - С. 95-100.
Корецький М. Спільні критерії сучасних моделей економіки у розвинених країнах // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 2. - С. 175-187.
Корецький М. Сучасні моделі ринкової економіки у розвинених країнах // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 1. - С. 93-102.
Корецький М. Сучасні напрями економічної діяльності держави в аграрному виробництві розвинутих країн // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 2. - Ч.ІІ. - С. 107-115.
Корецький М. Тенденції розвитку державного сектора в державній економіці // Вісн. УАДУ. - 2000. - № 3. - С. 215-218.
Корецький М. Трансформаційний потенціал і межі приватизації державного майна // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 4. - С. 110-118.
Статті в інших виданнях, матеріали конференцій, тези доповідей
Корецький М.Х. Аграрна реформа та потенціал агропромислового комплексу // Матеріали Всеукр. конф. молодих учених - аграрників, 11-13 жовт. 2000 р. - Х.: ХДАУ, 2000. - С. 64-66.
Корецький М.Х., Берестовий К.С. Активізація залучення інвестицій в агропромисловий комплекс // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.пр. - Д.: ДНУ, 2000. - Вип. 26 - С. 45-52. - Автор. - 0,5 д.а.
Корецький М.Х. Відносини держави і ринку: пошуки оптимуму // Держава та регіони. - 2002. - № 1. - С. 61-64. - (Сер. “Держ. упр.”).
Корецький М.Х. Власність у системі економічних відносин // Держава та регіони. - 2001. - № 2. - С. 26-35. - (Сер. “Економіка та підприємництво”).
Корецький М.Х. Державне регулювання відносин власності і господарювання // Україна у світовій економічній спільноті: Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених - Д.: Наука і освіта, 2003. - С. 86-88.
Корецький М.Х., Кульнева Г.М. Державне регулювання як складова моделі трансформації економічної системи // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.пр. - Д.: ДНУ, 2001. - Вип. 84. - С. 58-70. - Автор. - 0,6 д.а.
Корецький М.Х. Державне управління якістю сільськогосподарської продукції як один із шляхів формування економіки сталого розвитку // Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?: Матеріали міжнар. конф. - Донецьк, 2000. - Т. 1. - С. 155-161.
Корецький М.Х. Диверсифікація виробництва як метод управління ризиком на підприємствах споживчої кооперації // Актуальні питання удосконалення фінансово-кредитного механізму в Україні: Зб. матеріалів наук.-практ. конф. 29-30 трав. 2001 р., м. Запоріжжя. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2001. - С.73-76.
Корецький М.Х. Диверсифікація діяльності підприємств споживчої кооперації в умовах ринку. // Вісн. Сум. нац. аграрн. ун-ту: Наук.-метод. журн. - 2001. - № 2. - С. 118-120. - (Сер. “Фінанси і кредит”).
Корецький М.Х. Досвід США з формування бюджетної політики підтримки сільського товаровиробника // Наук.вісн. Буковин. держ. фінансов.-екон. ін-ту: Зб.наук.ст. міжнар. наук.-практ. конф. “Фінансові важелі економічного зростання України на сучасному етапі”: В 2 ч. . - Чернівці: ПП Кондратьєв, 2000. - Вип. 1. - Ч. 1. - С. 117-120.
Корецький М.Х. Економічна діяльність держави // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених - Д.: Наука і освіта, 2003. - С. 47-49.
Корецький М.Х. Зміст і взаємозв’язок категорій, що характеризують систему аграрних відносин у ринковій економіці // Держава та регіони - 2001. - № 1. - С. 5-11. - (Сер. “Економіка та підприємництво”).
Корецький М.Х. Існування держави і ринку в сучасних умовах // Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи їх вирішення: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених. - Д.: Наука і освіта, 2003. - С. 144-146.
Корецький М.Х. Комерціалізація державних підприємств - один із методів державного управління // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доп. всеукр. наук. - практ. конф. - Донецьк: ІЕП НАН України. - 2001. - Т. 1. - С. 183-188.
Корецький М.Х. Кооперація та інтеграція в аграрному виробництві // Вісн. Сум. держ. аграрн. ун-ту: Наук.-метод. журн. - 2000. - № 2(9). - С. 206-209.- (Сер. “Фінанси і кредит”).
Корецький М.Х., Бондаренко О.А. Міжнародні інвестиції в “Агропромисловій програмі Південно-Східної України - 2003” - місце , параметри, проблеми // Регіон. перспективи. - 2000. - № 5 (12). - С. 93-96. - Автор. - 0,2 д.а.
Корецький М.Х. Методологічні принципи розробки та елементи аналізу стратегії розвитку підприємств споживчої кооперації // Національний кооперативний рух та структурні зміни в економіці України ХХІ століття: Зб. робіт учасн. наук.-практ. конф. - К.: Укоопспілка, 2001. - С. 316-320.
Корецький М.Х. Організаційно-економічний механізм господарювання в умовах розвитку ринкових відносин в аграрній сфері // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 1. - С. 296-298.
Корецкий Н.Х. О роли кооперации в аграрном секторе Украины // Экономика и упр. - 2001. - № 4(29). - С. 12-13.
Корецький М.Х., Кульнєва Г.М. Особливості інвестиційної діяльності в Запорізькому регіоні // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.пр. - Д.: ДНУ, 2000. - Вип. 48.- С. 5-11. - Автор. - 0,4 д.а.
Корецький М.Х. Особливості ціноутворення в аграрному секторі перехідної економіки України // Інвестиції, ХХІ століття: регіональні аспекти. Зб. доп. міжнар. наук.-практ. конф. 17-18 листоп. 2000 р., м. Умань. - К.: Наук. світ, 2000. - С. 81-83.
Корецький М.Х., Берестовой К.С. Підвищення конкурентоспроможності підприємств АПК (на прикладі Донецької області) // Регіональні перспективи. - 2000. - № 5 (12). - С. 82-85. - Автор. - 0,2 д.а.
Корецький М.Х. Потенціал колективних форм господарювання в аграрному секторі перехідної економіки // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг.ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - С. 76-81.
Корецький М.Х. Право власності як сукупність різних правочинностей // Становлення правової держави в Україні: проблеми та шляхи вдосконалення правового регулювання. - Д.: Наука і освіта, 2001. - С. 57-60.
Корецький М.Х. Проблеми колективних форм господарювання в аграрному секторі України // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.пр. - Д.: ДНУ, 2001. - Вип. 82. - С. 29-35
Корецький М.Х. Проблеми становлення особистих підсобних господарств населення аграрного сектора економіки України // Вісн. ХДАУ. - 2001. - № 6. - С. 133-136. - (Сер. “Економіка і АПК і природокористування”).
Корецький М.Х. Системний аналіз проблеми керованості аграрного сектора економіки України // Держава та регіони. - 2003. - № 1. - С. 153-159.- (Сер. “Економіка та підприємництво”).
Корецький М.Х. Створення прогнозно-концептуальної моделі організаційно-структурної динаміки України // Держава та регіони. - 2002. - № 2. - С. 176-178.- (Сер. “Економіка та підприємництво”).
Корецький М.Х. Сутність і структура державної власності в ринковій економіці // Держава та регіони. - 2001. - № 4. - С. 61-70 (Сер. “Економіка та підприємництво”).
Корецький М.Х. Сутність фінансового становища і фінансової стратегії підприємства в умовах бюджетно-податкової реформи // Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку): Зб.наук.пр. за матеріалами наук.-практ. конф. - Ірпінь: Академія РПС України, 2002. - С. 121-125.
Корецкий Н.Х. Трансформационный кризис экономической системы постсоциалистических государств: основные причины и последствия // Актуальная Россия (вопросы экономической теории и практики) / Под. ред. Ю.М. Осипова, О.В. Иншакова, М.М. Гузева, Е.С. Зотовой: В 2 т., - Волгоград: Изд-во ВГУ, 2000. - Т. 1. - С. 157-160.
Корецький М.Х. Трансформаційний потенціал власності // Тези доп. Другої міжнар. конф. “Наука і освіта 99”. - Д.: Наука і освіта, 1999. - С. 23. - Т. 20. Економічні науки.
Корецький М.Х. Факторний аналіз діяльності споживчої кооперації // Вісн. Сум. нац. аграр. ун-ту: Наук.-метод. журн. - 2002. - № 1(12). - С. 233-236.- (Сер. “Фінанси і кредит”).
Корецкий Н.Х. Финансовый сельскохозяйственный налог - недостатки в исчислении и применении // Податкова політика в Україні та її нормативно-правове забезпечення: Зб. наук. пр. за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. 1-2 груд. 2000 р. - Ірпінь: Академія ДПС України, 2000. - С. 183-188.
Корецький М.Х. Фермерська кооперація - складова ринкової інфраструктури України // Экономические инновации: Тенденции глобализации и регионализации социально-экономического развития (инвестиционная и инновационная политика, рыночные механизмы и структуры): Сб. науч. работ - О.: Ин-т проблем рынка и экономико-эколог. исслед. НАН Украины, 2001. - Вып. 11. - С. 170-174.
Корецкий Н.Х. Хозяйственное право и рыночная трансформация экономики // Держава і право: Зб.наук.пр. Ін-ту держава і права ім. В.М.Корецького НАН України. - К., 2001. - Вип. 11. Юридичні і політичні науки. - С. 366-370.
Корецкий Н.Х. Человеческий капитал и национальная экономика. // Соціально-економічні аспекти збалансування потреб в трудових ресурсах: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. - Кіровоград: ДТУ, 2000. - С. 17- 20.
Корецький М.Х. Щодо розвитку системи маркетингу в овочепродуктовому підкомплексі агропромислового комплексу України // Маркетинг: теорія і практика. Тези доп. IV Міжнар. наук.-практ. конф., організованої кафедрою маркетингу СДУ з КНЕУ. - К., 2000. - С. 92-93.