Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Мирончук Тетяна Вікторівна. Формування та розвиток франчайзингових відносин підприємств : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2006. — 259арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 212-231.



Анотація до роботи:

Мирончук Т.В. Формування та розвиток франчайзингових відносин підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2006.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню проблеми розроблення теоретичних положень і прикладних рекомендацій щодо вдосконалення процесу формування та розвитку франчайзингових відносин підприємств. На засадах узагальнення літературних джерел удосконалено та доповнено класифікацію видів франчайзингу, сформульовано та систематизовано внутрішні чинники формування й розвитку франчайзингових відносин підприємств, проаналізовано доцільність, стан та перспективи розвитку франчайзингу в Україні. Удосконалено процес встановлення розміру, структури та порядку сплати франчайзингової винагороди, зокрема, систематизовано форми здійснення періодичних франчайзингових платежів, удосконалено методичні положення щодо визначення граничних (мінімальної та максимальної) меж розміру франчайзингової винагороди, розроблено методичні рекомендації з визначення оптимальної структури франчайзингової винагороди на основі максимізації функції корисності франчайзера. Удосконалено методичні рекомендації з економічного оцінювання пріоритетності франшиз потенційним франчайзі, що передбачають формування переліку пропонованих до продажу франшиз в порядку спадання рівня економічної ефективності їх використання.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми формування та розвитку франчайзингових відносин підприємств на основі вдосконалення процесів встановлення величини та структури франчайзингової винагороди, економічного оцінювання результатів участі у відносинах франчайзингу. Отримані у дисертації наукові результати сприятимуть підвищенню ефективності виробничо-господарської діяльності учасників франчайзингових відносин. Проведені в роботі дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. В умовах існування низки проблем, що перешкоджають успішному розвитку вітчизняного підприємництва, обґрунтовано необхідність пошуку та впровадження ефективних форм співпраці малих, середніх і великих підприємств, використання яких дозволяло б їм компенсувати слабкі сторони один одного. Однією з таких форм співпраці є франчайзинг, стримане використання якого вітчизняними суб’єктами господарювання пояснюється, зокрема, обмеженістю їх обізнаності в особливостях використання франчайзингової форми співробітництва та недостатністю наукового розроблення проблеми формування та розвитку відносин франчайзингу у вітчизняних умовах господарювання. За таких умов необхідним є вироблення методологічних і методичних положень, спрямованих на удосконалення процесу побудови й здійснення франчайзингових відносин підприємств.

2. Керівники інституційного рівня управління підприємств – учасників (в тому числі, потенційних) франчайзингових відносин, а також приватні підприємці – потенційні франчайзі – можуть використовувати удосконалену та доповнену класифікацію видів франчайзингу для прийняття більш обґрунтованих рішень на етапі обрання виду франчайзингового співробітництва та формулювання умов франчайзингової угоди залежно від установлених цілей.

3. Сформульовані внутрішні чинники формування та розвитку франчайзингових відносин підприємств, які об’єднано у чотири групи (економіко-фінансові, організаційні, технологічні, соціально-психологічні), вказують на шляхи оптимізації взаємовідносин франчайзингу і з цією метою можуть бути використані менеджерами всіх рівнів управління підприємств – учасників (в тому числі, потенційних) франчайзингових відносин.

4. Проведена систематизація форм здійснення періодичних франчайзингових платежів шляхом виокремлення різновидів таких форм за відповідними класифікаційними ознаками (періодичністю проведення, порядком нарахування та порядком стягнення платежів) може використовуватися керівниками, фахівцями економічних і фінансових служб підприємств-франчайзерів в процесі обрання ними оптимальної форми здійснення періодичних франчайзингових платежів, що відповідатиме інтересам, видам діяльності франчайзера, умовам франчайзингової угоди тощо.

5. Удосконалені методичні положення щодо визначення розміру франчайзингової винагороди на основі встановлення мінімальної (із врахуванням величини витрат франчайзера, зумовлених його участю у відносинах франчайзингу) та максимальної (із врахуванням економічної вигоди франчайзі від використання франшизи) граничних меж франчайзингової винагороди забезпечують економістів та фінансистів підприємств-франчайзерів інструментом встановлення такої величини винагороди, при якій зберігається економічна привабливість участі у франчайзингових відносинах для обох їх сторін.

6. Найпоширенішим у практиці франчайзингових відносин є спосіб сплати франчайзингової винагороди у вигляді комбінації першопочаткового внеску та періодичних відрахувань із застосуванням форми комісійного нарахування періодичних платежів (базою нарахування є обсяг реалізації франчайзингового підприємства). Використання такого способу сплати франчайзингової винагороди зумовлює залежність фактично отримуваної франчайзером величини винагороди від питомої ваги у її складі першопочаткового та періодичних платежів. Використання фахівцями економічних, фінансових та маркетингових служб підприємств-франчайзерів розроблених методичних рекомендацій з визначення оптимальної структури франчайзингової винагороди на основі максимізації функції корисності франчайзера дозволяє встановлювати такі відносні частки першопочаткового та періодичних платежів у структурі винагороди, за яких сподівана її величина буде максимальною при існуванні прийнятного для франчайзера рівня ризику.

7. Одним із вирішальних факторів, що впливають на значення оптимальних відносних часток першопочаткового і періодичних платежів у структурі франчайзингової винагороди, є рівень схильності (несхильності) франчайзера до ризику, який відповідно до методичних рекомендацій з визначення оптимальної структури франчайзингової винагороди формалізований у вигляді коефіцієнта несхильності до ризику. Вперше розроблений порядок визначення коефіцієнта несхильності франчайзера до ризику дозволяє в процесі оптимізації структури франчайзингової винагороди встановлювати обґрунтований рівень готовності франчайзера ризикувати задля отримання вищих грошових надходжень від франчайзі на основі врахування впливу як об’єктивних, так і суб’єктивних чинників.

8. Сформульовані рекомендації з оцінювання економічної ефективності проекту створення та діяльності франчайзингового підприємства шляхом визначення та аналізу значень показників інтегральної приведеної вартості, індексу прибутковості та внутрішньої норми рентабельності такого проекту можуть бути використані приватними підприємцями та економістами підприємств, що мають намір придбати франшизу, для економічного обґрунтування доцільності та оцінки рівня економічної ефективності співробітництва з визначеним франчайзером, а також в процесі обрання франшизи з найбільш вигідними умовами її експлуатації. При цьому удосконалені методичні рекомендації з економічного оцінювання пріоритетності франшиз дозволяють обирати серед усіх пропонованих до продажу франшиз такі, істотні умови франчайзингових договорів щодо яких відповідають можливостям та стратегічним інтересам потенційних франчайзі, а також рівень економічної ефективності використання яких є найвищим.

9. На підставі результатів виконаного дослідження можна запропонувати:

- Міністерству економіки України, Державному комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва при розробці нормативних документів щодо управління виробничо-господарською діяльністю учасників франчайзингових відносин використовувати сформульовані в дисертації рекомендації щодо систематизації видів франчайзингу, франчайзингових платежів, форм здійснення періодичних франчайзингових платежів;

- Міністерству освіти і науки України при підготовці спеціалістів у сфері підприємництва використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо особливостей та чинників формування й розвитку франчайзингових відносин підприємств.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Мирончук Т.В. Визначення розміру франчайзингової винагороди // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". - Львів: Видавництво НУ"ЛП", 2004. - №517. - С.53-59.

2. Кузьмін О.Є., Мирончук Т.В. Методика оцінювання економічної ефективності створення і діяльності франчайзингових підприємств // Актуальні проблеми економіки. – 2005. - №11. – С.56-65. (Особистий внесок автора: обґрунтовано доцільність використання окремих показників економічного оцінювання інвестиційних проектів в процесі оцінювання економічної ефективності створення і діяльності франчайзингових підприємств; проведено перетворення формул для визначення таких показників із врахуванням умов здійснення франчайзингових відносин).

3. Мирончук Т.В. Витрати франчайзера, зумовлені його участю у відносинах франчайзингу // Проблеми економіки та управління. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". - Львів: Видавництво НУ"ЛП", 2005. - №533. - С.46-51.

4. Мирончук Т.В. Модель ранжування франшиз потенційними франчайзі // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". - Львів: Видавництво НУ"ЛП", 2005. - №527. - С.36-44.

5. Мирончук Т.В. Структура франчайзингової винагороди // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". - Львів: Видавництво НУ"ЛП", 2005. - №547. - С.69-76.

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

6. Мирончук Т.В. Моделі здійснення періодичних франчайзингових платежів // Економічний вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». – К.: Видавництво ПП “Екмо”, 2005. - №2. – С.174-180.

7. Мирончук Т.В. Переваги та недоліки франчайзингу для учасників франчайзингових відносин // Науковий вісник Львівського юридичного інституту Серія економічна: Збірник / Гол. ред. В.Л.Ортинський. – Львів: Львівський юридичний інститут МВС України, 2005. – Вип.2. – С.32-47.

8. Мирончук Т.В. Система франчайзингових підприємств з організаційної точки зору // Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих науковців "Проблеми управління міжнародною економічною діяльністю": Зб. матеріалів / Відп. ред. О.Є.Кузьмін. - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2004. - С.107-109.

9. Мирончук Т.В. Товарний франчайзинг як перспективна маркетингова стратегія // Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції "Маркетинг та логістика в системі менеджменту". - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2004. - С.210-212.

10. Мирончук Т.В. Проблеми банківського кредитування франчайзингових підприємств // Матеріали І-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених "Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки". - Луганськ: Видавництво ТОВ "Поліпрінт", 2005. - С.128-130.

11. Мирончук Т.В. Фактори, що визначають розмір фінансових зобов'язань франчайзі // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Тези доп. (3-5 червня 2005 р.) / Відп. ред. Р.А.Слав'юк. - Луцьк: РВВ "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. - С.353-355.

12. Мирончук Т.В. Оптимізація структури франчайзингової винагороди // Сучасний соціокультурний простір 2005: Матеріали всеукр. наук.-практ. інтернет-конференції (26-30 вересня 2005р.). Частина 1. – К.: ТОВ “ТК “Меганом”, 2005. – С.35-38.

13. Мирончук Т.В. Фінансові переваги франчайзингових відносин для такого їх учасника як франчайзер // Збірник тез регіональної міжвузівської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки”. – Рівне: Редакційно-видавничий центр Національного університету водного господарства та природокористування, 2005. – С.33-34.

14. Мирончук Т.В., Калиновська Н.Л. Чинники розвитку франчайзингових відносин підприємств // Міжнародна науково-практична конференція "Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики": Збірник тез доповідей / Відп. ред. Й.М.Петрович. - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2006. - С.116-117. (Особистий внесок автора: виокремлено та систематизовано чинники розвитку франчайзингових відносин підприємств).

15. Сорокін Ю.І., Мирончук Т.В. Особливості використання франчайзингу в автомобільній індустрії // Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів і поїздів. Щорічний науково-виробничий журнал Транспортної академії України. - Львів-Чернівці: ВМС, 2004. - №11. - С.262-266. (Особистий внесок автора: розкрито особливості організаційно-економічного механізму формування та здійснення франчайзингових відносин підприємств).