Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Малій Олена Григорівна. Формування та розвиток фінансово-кредитних відносин в аграрній сфері : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Харківський національний технічний ун- т сільського господарства ім. Петра Василенка. — Х., 2006. — 209арк. — Бібліогр.: арк. 173-187.



Анотація до роботи:

Малій О.Г. Формування та розвиток фінансово-кредитних відносин в аграрній сфері. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит - Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертація присвячена розробці комплексу теоретичних та методологічних засад формування та розвитку фінансово-кредитних відносин в аграрному секторі економіки. У дисертації досліджено теоретичні основи фінансово-кредитних відносин, визначені особливості їх організації в аграрній сфері. Запропонована авторська трактовка поняття „фінансово-кредитні відносини”. Уточнено сутність поняття „кредитоспроможність”. Показано, що невідпрацьованість методичних підходів щодо оцінки кредитоспроможності позичальника знижує ефективність кредитної діяльності.

Розроблена і адаптована до умов аграрної сфери методика комплексної оцінки кредитоспроможності сільськогосподарських підприємств. Скориговані порогові значення основних фінансових коефіцієнтів. Запропоновано багатокритеріальний методичний підхід до визначення ефективності залучення і використання кредитних ресурсів.

Узагальнені форми і механізми державної фінансової підтримки агровиробництва, визначені шляхи їх удосконалення.

Проаналізовано стан лізингового кредитування та його вплив на технічне забезпечення аграрних підприємств, підготовлені пропозиції щодо подальшого розвитку лізингового бізнесу.

Дослідження стану і розвитку фінансово-кредитних відносин в аграрному секторі економіки України дозволяють зробити висновки, що мають теоретичне і практичне значення:

1. Дослідження теоретичної сутності фінансів і кредиту як економічних категорій, з’ясування їх функцій, відносин, які виникають при цьому, дозволило автору запропонувати визначення змісту поняття „фінансово-кредитні відносини”, що виражають сукупність економічних відносин, пов’язаних із забезпеченням господарюючого суб’єкта фінансовими ресурсами, в тому числі на умовах повернення і платності, формуванням і використанням фондів грошових коштів і доходів, а також контролем вказаних процесів під час фінансово-господарської діяльності з метою підвищення ефективності відтворення.

2. Кредитування агропромислового виробництва комерційними банками останнім часом характеризується позитивними тенденціями. Так, обсяги наданих кредитів зросли за 2000-2005 роки у 5,2 рази, у тому числі пільгові – у 9,4 рази, збільшилась питома вага довгострокових кредитів з 3,7 % до 22,7 %, середня процентна ставка знизилась з 40,4 % до 17 %, питома вага прокредитованих виробничих витрат сільськогосподарських підприємств збільшилась з 10,5 % до 47 %.

Поряд з тим, фінансова нестабільність та збитковість більшості сільськогосподарських підприємств, низька кредитоспроможність та недостатня інвестиційна привабливість підприємств залишаються ключовими проблемами галузі. Більшість господарств мають від’ємний або катастрофічно низький рівень рентабельності виробництва продукції, а за коефіцієнтом абсолютної ліквідності – майже жодне і не наближається до мінімально необхідного.

3. Встановлено, що на практиці має місце надання кредитів агровиробникам без належного вивчення фінансового стану підприємства, його кредитної історії, спроможності підприємства в майбутньому генерувати достатні грошові потоки, а також без обґрунтованого прогнозу ефективності використання залучених коштів.

Розроблена методика комплексної оцінки кредитоспроможності позичальника, яка ґрунтується на раціональному співвідношенні кількісних і якісних чинників, загальновживаних і запропонованих показників ретроспективного і перспективного аналізу, здатності господарюючого суб’єкта в майбутньому генерувати грошові потоки. Методика побудована на оцінці як об’єктивних, так і суб’єктивних критеріїв, визначенні їх ваги та зведенні до єдиного синтезованого показника – рейтингу і забезпечує підвищення ефективності діагностики фінансового стану потенційних позичальників.

4. Система фінансових коефіцієнтів, які використовують при визначенні класу позичальника, та їх нормативні значення, не враховують специфічні особливості аграрної галузі. Із 20 обстежених агропідприємств значення основних коефіцієнтів понад 80% господарств не наближаються до нормативних.

Обґрунтована структура показників оцінки кредитоспроможності агропідприємств, скориговані їх порогові значення. Оптимальне значення коефіцієнта швидкої ліквідності треба встановити на рівні 0,15 і вище; коефіцієнта покриття – 1,5 і вище; коефіцієнта автономії – 0,6 і більше, тощо.

5. На основі шестирічного моніторингу динаміки кредитування конкретного агропідприємства і фінансових результатів його діяльності дисертантом встановлені позитивні кореляційні залежності між величиною вкладаємих на одиницю площі кредитних ресурсів і часовими трендами прибутку і рентабельності. Із збільшенням на гектар кредитних вкладень встановлено зростання як прибутку так і рентабельності виробництва продукції.

6. Знайдена і підтверджена виробничою апробацією математична залежність ефективності залучення і використання короткострокових кредитів від питомої ваги кредитних ресурсів у загальному обсязі оборотних коштів, виручки від реалізації продукції, прибутку та процентної ставки за кредитами, яка дозволяє враховувати вплив терміну кредитування на оборотність кредитів і більш точно розраховувати ефект банківського кредиту.

7. З метою оптимізації кредитних відносин між банками та підприємствами запропоновано методичний підхід щодо визначення ефективності короткострокових кредитних залучень на основі багатокритеріальності, що ґрунтується на поєднанні розробленого алгоритму розрахунку ефекту банківського кредиту, грант-елемента кредитування, уточненого показника ефекту фінансового лівериджу та інших загальновживаних критеріїв ефективності. Такий підхід забезпечує умови для продуктивного використання кредитних ресурсів і підвищення, тим самим, ефективності відтворювального процесу.

8. Державна фінансова підтримка повинна поєднувати підтримку агровиробництва та секторів економіки, які забезпечують аграрну сферу матеріальними ресурсами, і надаватись, в першу чергу, товаровиробникам, які ефективно використовують надані кошти.

9. Дослідження регіональних особливостей лізингової діяльності виявило значну розбіжність в забезпеченні технікою областей. Найбільш критичним є становище у Харківській та Львівській областях, де за 1998-2004 рр. отримано сільськогосподарської техніки у розрахунку на 1 га ріллі лише по 6,35 і 7,60 грн., що відповідно в 3,7 і в 3,1 разів менше ніж у середньому по аграрному сектору України і в 14,8 і в 12,4 разів менше ніж у сільському господарстві Київської області.

10. В структурі лізингоодержувачів сільськогосподарської техніки встановлена зростаюча динаміка питомої ваги малих та середніх агропідприємств, а також приватних і фермерських господарств. Агроформування площею ріллі менше ніж 3 тис. га. складають понад 80 % від усієї кількості лізингоодержувачів. Це потребує відповідного корегування технічної політики в галузі сільгоспмашинобудування, а також фінансово-кредитної політики держави відносно аграрної сфери.

Встановлено, що попередня оплата за об’єкти лізингу породжує різноспрямованість векторів економічних інтересів суб’єктів лізингової угоди і обумовлює невиправдані втрати лізингоодержувача. Термін сплати суми, еквівалентної авансовому платежу, доцільно перенести на кінець дії лізингової угоди, звільнити сільських лізингоодержувачів від сплати лізингового платежу за перший рік з компенсацією його за рахунок державного бюджету.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Малій О.Г. Кредитоспроможність позичальника: особливості аграрної сфери // Економіка АПК. – 2004. - № 5. – С. 89-98.

  2. Малій О.Г. Удосконалення фінансової підтримки аграрного виробництва // Економіка АПК. – 2005. - № 3. – С.97-107.

  3. Малій О.Г. Економічні взаємовідносини суб’єктів лізингового бізнесу // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Вип. 34. – Харків: ХНТУСГ.- 2006. – С. 140-145.

  4. Малій О.Г. Банківська система України та динаміка кредитування агро виробництва // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Вип. 35. – Харків: ХНТУСГ.- 2006. – С. 174-181.

  5. Малій О.Г. Забезпечення агровиробників технікою за лізингом: регіональні аспекти.// Зб. наукових праць Луганського національного аграрного університету / за ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ.- 2006. - №62 (85). – С. 354-357.

  6. Малій О.Г. Інвестиційне забезпечення аграрних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць. Вип. 63. - Дніпропетровськ: ДНУ.- 2000. – С. 40-44.

  7. Малій О.Г. Технічне забезпечення сільськогосподарського виробництва в умовах економічної кризи // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу. Кол. монографія у двох томах. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – Т. 2. – К.: ІАЕ УААН.- 2000. – С. 645-650.

  8. Малій О.Г. Шляхи вдосконалення системи кредитування агропідприємств // Науковий вісник Національного аграрного університету. Вип. 44. – К.: НАУ. – 2001. – С. 165-167.

  9. Малій О.Г. Фінансово-кредитне забезпечення сільськогосподарських підприємств // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання. Кол. монографія у двох томах. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – Т. 2. – К.: ІАЕ УААН.- 2001. – С. 558-562.

  1. Малій О.Г. Кредитоспроможність позичальників: єдність та протиріччя поглядів // Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографія у чотирьох частинах. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – Ч. 4. – К.: ІАЕ УААН.- 2002. – С. 392-399.

  2. Малій О.Г. Критерії оцінки кредитоспроможності // Ринкова трансформація економіки АПК: Кол. монографія у чотирьох частинах. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – Ч. 4. – К.: ІАЕ УААН.- 2002. – С. 399-405.

  3. Малій О.Г. Використання статистичних моделей при оцінці кредитоспроможності підприємств // Вісник нац. техн. ун-ту “Харківський політехнічний інститут”. Зб. наукових праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2003. – № 22, Т.2. – С. 41-42.

  4. Малій О.Г. Методика комплексної оцінки кредитоспроможності позичальника // Вісник Харк. держ. техн. ун-ту. сільського господарства: Економічні науки. Вип. 25. – Харків: ХДТУСГ.- 2004. – С. 314-334.

  5. Малій О.Г. Державна підтримка аграрної сфери // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Вип. 32. – Харків: ХНТУСГ.- 2004. – С. 285-295.

В навчальних посібниках і наукових рекомендаціях:

  1. Амбросов В.Я., Войчук Г.І., Малій О.Г. Організація кредитування підприємств АПК. Навчальний посібник. – Харків: Вид-во “Основа”.- 2002. – 198 с. (особистий внесок – методичні питання організації кредитування, оцінки кредитоспроможності агровиробників, документальне оформлення кредитних угод).

  2. Рекомендації з кредитування підприємств АПК / Амбросов В.Я., Мельник С.І., Лобас С.В., Качук В.В., Войчук Г.І., Малій О.Г. – Харків.: Вид-во “Основа”.- 2002. – 208 с. (особистий внесок – методика оцінки кредитоспроможності позичальника, розрахунки планів погашення кредитів).

В інших виданнях:

  1. Малій О.Г. Фінансово-кредитні відносини в системі управління агропромисловим виробництвом // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Харків: ХНУ, - 2000. – С. 45.

  2. Малій О.Г. Інвестиційне забезпечення аграрних підприємств // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта.- 2000. – С. 129.

  3. Малий Е.Г. Актуальные аспекты финансово-кредитных отношений // Вчені записки Харківського інституту управління: Серія “Наука і практика управління”. Вип. 7. – Харків: ХІУ.- 2001. – С. 150-152.

  4. Малій О.Г. До питання вдосконалення фінансово-кредитної системи // Матеріали 2-ї науково-практичної конференції “Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління”. – Харків: ХНУ.- 2001. – С. 132-133.

  5. Малій О.Г. Оцінка кредитоспроможності позичальника // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах. / За ред. П.Т. Саблука. Ч.3. Фінанси і фінансова інфраструктура АПК. – К.: ІАЕ УААН.- 2001. – С. 85-89.

  6. Малій О.Г. Вдосконалення механізму кредитування аграрного сектору // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції студентів, магістрів та аспірантів “Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи”. У двох томах. – Т.2. – К.: ІАЕ УААН.- 2003. – С. 252-254.

  7. Малій О.Г. Використання статистичних моделей при оцінці кредитоспроможності підприємств // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Оптимум – 2003.” - Харків: НТУ “ХПІ”. – 2003. – С. 73-74.

  8. Малій О.Г. Лізингове кредитування в технічному переозброєнні агровиробництва // Матеріали всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції „Сучасна українська наукова думка.” – К.: ТОВ ТК. Меганом.- 2005. – С. 30-31.

  9. Малій О.Г. Методичні підходи до формування кредитної політики підприємства // Матеріали Міжнародного форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. У двох томах. Т.2. – Харків: ХНТУСГ. – 2005. – С. 169-170.