Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Найчук-Хрущ Марта Богданівна. Формування та економічне оцінювання діяльності холдингових структур у машинобудуванні : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Найчук-Хрущ М.Б. Формування та економічне оцінювання діяльності холдингових структур у машинобудуванні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет «Львівська політехніка», Львів, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню проблем розроблення теоретичних положень і прикладних рекомендацій щодо вдосконалення процесу формування та економічного оцінювання діяльності холдингових структур у машинобудуванні. На засадах узагальнення літературних джерел уточнено та доповнено понятійний апарат за даною тематикою, систематизовано та доповнено класифікації видів холдингових структур та холдингування, проаналізовано еволюцію, стан та перспективи розвитку холдингових структур у вітчизняному машинобудуванні. Побудовано модель процесу холдингування та удосконалено методичні положення щодо оцінювання інвестиційної привабливості та вибору потенційного дочірнього підприємства холдингової компанії. Розроблено методичні рекомендації з визначення рівня економічної ефективності формування та діяльності холдингових структур на основі співставлення змін величини чистого грошового потоку у результаті холдингування та рівня систематичного ризику даного процесу. Досліджено питання впливу ризику персоналу на діяльність холдингових структур, удосконалено методичний підхід до оцінювання рівня ризику персоналу у діяльності холдингових структур.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і науково-практичне вирішення проблем формування та економічного оцінювання діяльності холдингових структур у машинобудуванні на основі визначення, оцінювання та зіставлення економічних ефектів та ризиків інвестування коштів у придбання контрольного пакету акцій потенційного дочірнього підприємства. Отримані у дисертації наукові результати сприятимуть підвищенню ефективності діяльності учасників холдингової структури.

Результати проведених у роботі досліджень дозволяють зробити наступні висновки теоретико-методологічного змісту та науково-практичного характеру:

1. В умовах існування значного спектру проблем, що перешкоджають ефективному розвитку вітчизняного промислового виробництва, зокрема машинобудування, та активізування світових процесів глобалізації і об’єднання промислових підприємств під спільним керівництвом, виникає обґрунтована необхідність пошуку ефективних форм управління підприємствами промислового сектору. Однією з таких форм є холдингування - процес формування або розширення холдингової структури шляхом придбання холдинговою компанією контрольних пакетів акцій інших підприємств з ціллю залучення їх до холдингової структури та управління ними. Обмеженість знань щодо особливостей, переваг і ризиків формування та діяльності холдингових структур, а також недостатня наукова розробленість основних засад ефективного функціонування таких об’єднань обумовлюють необхідність вироблення методологічних і методичних положень, спрямованих на удосконалення процесу формування та функціонування холдингових структур із урахуванням особливостей вітчизняної економіки.

2. Здійснені систематизація та доповнення класифікацій видів холдингових структур та видів холдингування, а також дослідження особливостей та перспектив щодо створення та функціонування холдингових структур у вітчизняному машинобудуванні можуть використовуватися керівниками інституційного рівня управління як холдингової компанії, так і потенційних дочірніх підприємств у процесі планування та підготовки холдингування.

3. Побудована семантична модель холдингування, яка включає у себе десять послідовних, взаємопов’язаних етапів, а також розкриття їхньої сутності та зв’язків між ними, окреслення конкретних чинників впливу на кожний з етапів забезпечать ефективне виконання менеджерами усіх рівнів холдингової компанії, що залучені до процесу холдингування, відповідних функцій та оперативне координування власних дій у межах реалізації даного процесу.

4. Удосконалені методичні положення щодо оцінювання інвестиційної привабливості та вибору потенційного дочірнього підприємства холдингової компанії (на основі розрахунку інтегрального показника інвестиційної привабливості потенційного дочірнього підприємства на базі існуючих та запропонованих показників) дозволять керівникам, працівникам економічних та фінансових служб та іншим відповідальним особам оцінити інвестиційну привабливість та ранжирувати потенційні дочірні підприємства для подальшого обрання конкретного підприємства з ціллю придбання контрольного пакету акцій.

5. Визначено, що факторами, які здійснюють найбільший вплив на рівень економічної ефективності формування та діяльності холдингових структур є грошові надходження у результаті холдингування та систематичний ризик даного процесу. Розроблені методичні рекомендації з оцінювання економічної ефективності формування та діяльності холдингових структур на засадах вимірювання і оцінювання впливу даних факторів дозволять керівникам холдингової компанії оцінити ефективність придбання контрольного пакету акцій обраного підприємства з позицій майбутніх вигод та ризиків для усієї структури. Запропонована модель оцінювання рівня економічної ефективності адаптована до особливостей вітчизняної економіки та дозволяє при такому оцінюванні враховувати найменші коливання вітчизняних фондових індексів та їх вплив на формування та діяльність холдингових структур.

6. Встановлено, що крім ринкових та фінансових ризиків суттєвий вплив на діяльність холдингових структур здійснює ризик персоналу. У роботі досліджено та шляхом введення нових видів ризиків персоналу удосконалено їхню існуючу класифікацію у аспекті їх впливу на діяльність холдингових структур. Удосконалено методичний підхід до оцінювання ризику персоналу у діяльності холдингових структур шляхом визначення вагомості складових ризику персоналу на основі ймовірностей їх виникнення та побудови карти ризиків персоналу, що дозволить фахівцям підприємств холдингової структури виокремити сфери найбільшої небезпеки у контексті впливу ризику персоналу, ідентифікувати ті з них, які є найбільш впливовими на діяльність конкретної холдингової структури та прийняти відповідні управлінські рішення з ціллю їх уникнення чи зменшення впливу. Також, запропоновано розрахунок інтегрального показника рівня ризику персоналу у діяльності холдингових структур, що дасть можливість шляхом порівняння різних дочірніх підприємств за значенням даного показника виявити ті з них, у яких рівень ризику персоналу, а отже і його вплив будуть найбільшими.

7. На підставі результатів виконаного дисертаційного дослідження можна запропонувати:

- Міністерству економіки України та Міністерству промислової політики України при розробленні нормативних документів щодо створення та управління виробничо-господарською діяльністю промислових підприємств - учасників холдингових структур використовувати сформульовані в дисертації рекомендації щодо економічного оцінювання формування та діяльності холдингових структур;

- Міністерству освіти і науки України при підготовці фахівців у сфері підприємництва використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо особливостей та чинників формування й діяльності холдингових структур.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Найчук М. Б. Холдингові структури: визначення, сутність та класифікація // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: видавництво НУ„ЛП”, 2003. – №478. - С.46-51.

  2. Найчук-Хрущ М.Б. Аналіз методів оцінювання інвестиційної привабливості потенційних дочірніх підприємств у процесі формування холдингової структури // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: видавництво ДНУ, 2006. – В. 213, Том 1. – С.120-129.

  3. Найчук-Хрущ М. Б. Значення та особливості побудови холдингових структур // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: видавництво НУ„ЛП”, 2003. - №494. – С.89-97.

  4. Кузьмін О.Є., Найчук-Хрущ М. Б. Оцінювання ефективності формування холдингових структур // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: видавництво ДНУ, 2006. – В. 221, Том 1. – С.39-51. (Особистий внесок автора: досліджено чинники впливу на ефективність холдингування, запропоновано показник економічного ефекту холдингування).

  5. Найчук-Хрущ М. Б. Шляхи та результати формування багаторівневих холдингових структур // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: видавництво НУ„ЛП”, 2004. - №517. – С.64-69.

  6. Найчук-Хрущ М.Б. Оцінювання інвестиційної привабливості потенційних дочірніх підприємств у процесі холдингування // Логістика. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: видавництво НУ„ЛП”, 2006. - №552. – С. 273-279.

  1. Найчук-Хрущ М. Б. Фінансові потоки в управлінні холдинговими структурами // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: видавництво НУ„ЛП”, 2005. - №527. – С.44-52.

  2. Найчук-Хрущ М. Б. Форми управління дочірніми підприємствами у межах холдингової структури // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: видавництво НУ„ЛП”, 2005. - №547. – С.76-82.

  3. Гаталяк З. П., Найчук М. Б. Планування інвестиційної діяльності підприємств // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: видавництво НУ„ЛП”, 2002. - №466. – С. 247-251. (Особистий внесок автора: здійснено порівняльний аналіз понятійного апарату у сфері інвестицій, аналіз та досліджено динаміку обсягів інвестованих коштів у Львівській обл.).

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

  1. Дума І.М., Найчук-Хрущ М.Б. Холдингові структури в автобудівництві: сутність та класифікація // Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів і поїздів. Щорічний науково-виробничий журнал Транспортної академії України. - Львів-Чернівці: ВМС, 2004. - №11. - С.74-79. (Особистий внесок автора: систематизація та класифікація видів холдингових структур, аналіз утворення холдингових структур у автомобілебудуванні).

  2. Гаталяк З.П., Найчук-Хрущ М.Б. Впровадження автоматизованих інформаційних систем управління (АІСУ) в холдингових структурах // Економічний вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». – К.: Видавництво ПП “Екмо”, 2004. - №1. – С411-416. (Особистий внесок автора: аналіз процесів автоматизації підприємств, розробка блок-схеми інтеграції автоматизованих інформаційних систем управління у холдингові структури).

  3. Зелінський О.А., Найчук М. Б. Об'єднання підприємств та їх особливості // Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів і поїздів. Щорічний науково-виробничий журнал Транспортної академії України. – №10. – Львів: ВМС, 2003. – С. 75 – 87. (Особистий внесок автора: аналіз існуючих форм об’єднань підприємств, особливостей їхнього формування та функціонування).

  4. Кузьмін О.Є., Найчук-Хрущ М.Б. Проблеми управління холдинговими структурами // Науковий вісник: збірник науково-технічних праць. – Львів: видавництво НЛТУ України, 2005. – Вип. 15.3. – С.228-231 (Особистий внесок автора: визначення основних проблем в управління холдинговими структурами та подання пропозицій щодо їх вирішення).

  5. Найчук–Хрущ М. Б. Врахування ризиків у діяльності холдингових структур // Матеріали ІІІ-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених «Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки». - Луганськ: видавництво СНУ ім. В. Даля, 2007. - С.187-189.

  6. Найчук-Хрущ М.Б. Роль та значення холдингових структур на вітчизняному та міжнародному ринках // Міжнародна науково-практична конференція студентів та молодих науковців «Проблеми управління міжнародною економічною діяльністю»: Зб. матеріалів / Відп. ред. О.Є.Кузьмін. - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2004. - С.111-113.

  7. Найчук–Хрущ М.Б. Вертикально-інтегровані холдингові структури як логістичні ланцюги в економіці // Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції "Маркетинг та логістика в системі менеджменту". - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2004. - С.227-229.

  8. Найчук–Хрущ М.Б. Оцінювання ефективності придбання дочірніх підприємств у процесі трансформації холдингового об’єднання // Міжнародна науково-практична конференція "Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики": Збірник тез доповідей / Відп. ред. Й.М.Петрович. - Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2006. - С.528-529.