Сорока Ростислав Степанович. Формування та ефективність використання оборотного капіталу торговельних підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Укоопспілка. — Л., 2005. — 249арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 196-208.
Анотація до роботи:
Сорока Р.С. Формування та ефективність використання оборотного капіталу торговельних підприємств.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05. – Економіка торгівлі та послуг. – Львівська комерційна академія. Львів, 2005.
У дисертації досліджуються питання формування і використання оборотного капіталу кооперативних торговельних підприємств Львівської області в умовах трансформації економіки України.
В роботі уточнено сутність та зміст категорії “оборотний капітал”, наведено класифікацію оборотного капіталу за ознаками, які забезпечують єдність існування різних його видів в процесі кругообороту; виявлені і систематизовані фактори, що впливають на забезпеченість підприємств оборотним капіталом, обґрунтована система показників оцінки ефективності використання оборотного капіталу торговельних підприємств.
Сформульовані принципові схеми управління дебіторською заборгованістю, товарними запасами, грошовими коштами, кредиторською заборгованістю, в межах яких здійснена постановка професійних завдань з метою подальшого формування оптимізаційних моделей управління.
На основі дослідження структурних змін та ефективності використання оборотного капіталу обґрунтовані напрями підвищення ефективності його кругообороту.
Дослідження проблеми функціонування оборотного капіталу, вивчення статистичних матеріалів і узагальнення отриманих результатів дало змогу ґрунтовно підійти до пошуку шляхів підвищення ефективності його використання та дозволило зробити такі висновки:
Вивчення вітчизняної та зарубіжної економічної літератури з цього питання показує, що оборотний капітал є однією із найбільш неоднозначних категорій економіки і свідчать про відсутність єдиного трактування його суті. Визначення економічної суті оборотного капіталу як єдиної сукупної маси вартості, яка включає в себе як оборотні активи, так і оборотні інвестиції, що свідчить про двоїстий характер його функціонування, забезпечує можливість об’єктивного аналізу його кругообороту.
Запропонована багатовекторна система класифікації оборотного капіталу дозволить обґрунтованіше приймати управлінські рішення.
Теоретичний аналіз факторів, що впливають на забезпеченість підприємств оборотним капіталом, дозволив констатувати, що найбільш негативний вплив здійснюють ті фактори, які з’явилися у зв’язку із трансформацією економіки України (інфляція, криза неплатежів, неефективна система податкових платежів, недосконалість механізмів поповнення оборотного капіталу). При цьому, врахування можливості дії всіх факторів є, по суті, стрижневим елементом управління оборотним капіталом торговельних підприємств.
Управління оборотним капіталом полягає в обґрунтуванні управлінських рішень не лише стосовно визначення обсягу кожного виду поточних активів, але також і у тому, як ці активи будуть фінансуватися. Ефективне використання оборотного капіталу як важеля зміцнення фінансової стійкості торговельних підприємств грунтується на оптимальному поєднанні таких суперечливих цілей його функціонування: максимізації рентабельності при забезпеченні стійкої і достатньої платоспроможності підприємства.
Запропонована комплексна система показників функціонування оборотного капіталу дозволяє проводити об’єктивний аналіз його кругообороту; вдосконалювати аналітичний інструментарій; досліджувати вплив на фінансовий стан одночасно і структури оборотних активів, і джерел їх формування; посилити контроль за його використанням; спростити прийняття управлінських рішень.
Аналіз оборотного капіталу і фінансового стану кооперативних торговельних підприємств показав: збільшення розміру оборотного капіталу позитивно відображається на ліквідності балансу, підвищення фінансової незалежності підприємств сприяло зниженню дефіциту власного оборотного капіталу; покращення забезпеченості робочим капіталом і показників, які свідчать про характер його формування і використання; структура оборотних активів та джерел їх формування суттєво впливає на фінансовий стан та ефективність господарської діяльності підприємств.
Структура оборотних інвестицій в умовах трансформаційної економіки не є оптимальною, що зумовлює проблеми із фінансовою стійкістю: низька частка власного оборотного капіталу зумовлює використання як основного джерела кредиторської заборгованості, яка виштовхує з фінансового обороту банківські кредити через нижчу свою вартість і заміщує власний оборотний капітал.
Оцінка об’єктивності і достовірності різних методів нормування показала, що є деякі умовності традиційних методів нормування (прямого рахунку, аналітичного і коефіцієнтів). Перехід до планування загального обсягу оборотного капіталу на основі визначення сукупного його нормативу дозволить не тільки спростити розрахунки, але й надасть можливість пов’язати процес нормування запасів з процесами їх використання, а також врахувати специфіку їх індивідуального обороту, економічну ситуацію, забезпечивши тим самим одержання більш достовірних показників.
Підвищення ефективності використання оборотного капіталу є важливою передумовою поліпшення фінансового стану торговельних підприємств. Вдосконалення процесу функціонування оборотного капіталу виражається у використанні сучасних методів управління ним у всіх сферах управлінської діяльності. Найбільший ефект дає вплив на швидкість обороту капіталу, оскільки це негайно відображається і на обсягу використовуваного в обороті капіталу, і на затратах стосовно його зберігання і залучення.
Мета і характер використання окремих видів оборотного капіталу мають суттєві відмінні особливості. Тому торговельні підприємства повинні розробляти самостійну політику управління окремими його складниками: запасами, дебіторською заборгованістю, грошовими засобами, а також джерелами їх фінансування, яка підпорядкована загальній політиці управління оборотним капіталом.
Завдяки спільним зусиллям пайовиків, кооперативних підприємств та держави є можливим створення реальних передумов збільшення власного оборотного капіталу, що дозволить за умілого управління фінансовими і кредитними ресурсами забезпечити сталу ліквідність зобов’язань і фінансову стійкість та поступово нарощувати обсяги діяльності і прибутку.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях України:
Сорока Р.С. Фактори впливу на забезпеченість торговельних підприємств оборотним капіталом // Фінанси України. – 2003. – № 10. – С. 76-83. – 0,45 д.а.
Сорока Р.С. Економічна суть оборотного капіталу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Збірник наукових праць). Вип. 4/ Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2003. –– С. 54-63. – 0,55 д.а.
Сорока Р.С. Система показників функціонування оборотного капіталу торгівельних підприємств // Вісник Львівського національного університету ім. Івана Франка. Серія економічна. - Випуск 32.- Львів, 2003. – С. 214-222.- 0,6 д.а.
Сорока Р.С. Чинники впливу на ефективність функціонування оборотного капіталу // Регіональна економіка. – 2003. – № 2. – С. 72-80. – 0,7 д.а.
Сорока Р.С. Механізм управління оборотним капіталом торговельних підприємств // Регіональна економіка. – 2003. – № 4. – С. 200-203. – 0,35 д.а.
Сорока Р.С. Контроль і моніторинг оборотного капіталу підприємства // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Випуск 16. – Львів, 2004. –– С. 418-422. – 0,4 д.а.
Сорока Р.С. Шляхи підвищення ефективності використання оборотного капіталу // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць.- Випуск 190; в 4 т. - Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 1145-1154. – 0,63 д.а.
Сорока Р.С. Управління грошовими активами торговельних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. - Випуск 200; в 4т. - Том І.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 49-61. – 0,81 д.а.
Сорока Р.С. Факторинг як альтернативне джерело фінансування торговельних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. - Випуск 201; в 5т. - Том І.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 286-292. – 0,43 д.а.
Публікації в інших виданнях:
Сорока Р.С. Управління дебіторською заборгованістю в умовах неплатежів // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення”. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 177-179. – 0,25 д.а.
Сорока Р.С. Мотивація як фактор прискорення оборотності оборотного капіталу // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Том ІІ. – Дніпропетровськ, 2004. - С. 64-67. – 0,24 д.а.
Сорока Р.С. Роль аналізу в управлінні оборотним капіталом // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми фінансового менеджменту на підприємствах”. – Донецьк, 2003. – С.61-65.- 0,25 д.а