Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


947. Шаповалова Інга Олексіївна. Формування та ефективність розвитку малого бізнесу на селі в регіоні: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Миколаївський держ. аграрний ун-т. - Миколаїв, 2004.



Анотація до роботи:

Шаповалова І.О. Формування та ефективність розвитку малого бізнесу на селі в регіоні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 - економіка сільського господарства і АПК. - Миколаївський державний аграрний університет, м. Миколаїв, 2004.

У дисертації обґрунтовано теоретико-методологічні засади формування та розвитку малого бізнесу як окремої економічної категорії, розкрито його роль та місце в економіці регіону, виявлені основні функції малого бізнесу, досліджено організаційно-економічну діяльність підприємств малого бізнесу на селі в умовах переходу до ринкової економіки.

Визначено основні напрямки формування малих підприємств на селі. Обґрунтовано особливості та складові механізму удосконалення фінансово-кредитного та інформаційно-консультаційного забезпечення діяльності підприємств малого бізнесу в сільському господарстві.

1. Досвід свідчить, що провідним сектором економіки розвинутих країн є малий бізнес. Україна формує ринкову економіку і в ній також започаткований розвиток малого бізнесу. До таких в Україні відносяться підприємства, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний рік не перевищує п'ятдесяти осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції, робіт, послуг за цей період не перевищує суми, еквівалентної п'ятистам тисячам євро за середньорічним курсом національного банку України відносно гривні.

Найпоширенішими формами малого бізнесу на селі в Україні є особисті підсобні господарства, селянські (фермерські) господарства, кооперативи, малі та спільні підприємства.

2. Із наявних в області підприємств малого бізнесу більше 80% припадає на фермерські господарства, 2,5% - на малі підприємства по переробці сільськогосподарської продукції, 1,3% - по обслуговуванню сільськогосподарського виробництва, 1,4% - по будівництву, 0,86% - транспортні послуги, 5,4% - торгівлі. Тільки за 2003 рік кількість фермерських господарств збільшилось на 30, малих підприємств по обслуговуванню сільськогосподарського виробництва - в 1,6 рази, по наданню індивідуальних та інших послуг - в 1,4 рази.

Площа земельних угідь в користуванні одного селянського (фермерського) господарства в Миколаївській області збільшилася за останні 5 років в 1,8 рази. Більше третини землі господарства орендують, найбільша кількість фермерів (47,8%) мають від 20 до 50 га землі, близько 5% мають земельні наділи до 5 га, 9,3% - від 100 до 300 га, і тільки 3,1% фермерів мають понад 300 га.

В приватному секторі зосереджено 75,7% великої рогатої худоби, в тому числі майже 86% корів, біля 50% свиней, 72 % овець і кіз та більше 73% птиці. Приватний сектор виробляє м'яса 77%, молока - 89%, яєць - 60%, вовни - 49%.

3. Вартість валової продукції в порівняльних цінах 2000 року в господарствах - суб'єктах малого бізнесу Миколаївської області зросла з 716,8 млн.грн. в 2000 році до 1076,6 млн.грн. в 2003 році, тобто на 58,6%, в тому числі продукції рослинництва - на 132,8%. Значно нижчі темпи зростання валової продукції тваринництва - 1,9 відсотка.

На невеликій кількості землі фермери вирощують культури, які дають більше грошових надходжень, це соняшник, кавуни та для власних потреб пшеницю чи ячмінь. Самовіддана праця такого фермера забезпечує виробництво продукції на середньорічного працівника до 40 тис. грн. і рентабельність виробництва - до 34%.

4. Проблема забезпечення селянських (фермерських) господарств матеріально-технічними ресурсами не розв'язана. Для її вирішення використовуючи досвід зарубіжних країн, можна виділити наступні варіанти залучення техніки: міжфермерська кооперація по використанню сільськогосподарської техніки; кооперація фермерських господарств з підприємствами інших форм господарювання; прокат (оренда) техніки районних сервісних підприємств, що створені, як правило, на базі ремонтно-технічних структур АПК; розвиток малих підприємств, що виконують спеціальні види механізованих робіт на замовлення фермерів.

5. Виходячи з того, що в Миколаївській області на 10 тис. населення є 61 мале підприємство, нами обґрунтовано формування малих підприємств в селах Доманівського району. На першому етапі їх кількість повинна збільшитись в 6 разів і становити 132 підприємства.

З розвитком діяльності наявних малих підприємств в селах району будуть створюватися нові напрямки обслуговування населення: ремонту побутової техніки, поточний ремонт сільськогосподарської техніки, постачально-збутові операції, парикмахерські послуги і т.п.

6. Враховуючи сформовану ситуацію в приватному секторі економіки та чинники, що обмежують його розвиток, вважаємо доцільним власникам підприємств малого бізнесу створювати обслуговуючі багатофункціональні кооперативи. Саме через кооперативи дрібні сільськогосподарські товаровиробники можуть покращити своє становище на ринку: отримати прямий доступ до споживачів або переробників, знайти прибуткові канали збуту своєї продукції, отримати інші необхідні послуги, що приведе до зміцнення їх фінансового стану.

Нами розроблена документація та бізнес-план по створенню обслуговуючого багатофункціонального кооперативу для аграрних товаровиробників Доманівського району та обслуговуючого кооперативу по транспортному забезпеченню фермерів Жовтневого району Миколаївської області.

7. Одним із нових напрямів формування малого бізнесу можуть бути нетрадиційні виробництва - розведення страусів, нутрій, кролів, коней, раківництво, рибництво, вермікультури, вирощування грибів. При створенні належних умов і дотримання відповідних технологій можна отримувати високі показники економічної ефективності господарювання.

Альтернативні виробництва дозволяють налагодити безвідходне виробництво в замкнутому екологічно безпечному циклі.

8. Кредитування малого бізнесу може вирішуватися двома шляхами: створення системи кредитних спілок, як форми фінансової взаємодопомоги населення; удосконалення механізму системи кредитування шляхом створення інституту захисту прав власників об'єктів застави; запровадження календарної звітності платежів за наданими кредитами; зниженням норми резервування для комерційних банків з тим, щоб зменшити співвідношення суми застави і кредиту; спрощення процедури отримання банківського кредиту.

9. Особливе місце в формуванні та розвитку малого бізнесу на селі відводиться інформаційно-консультаційній службі, проект якої розроблений і запропонований для Миколаївської області. Вона передбачає тісний зв'язок з вищими учбовими та науковими закладами і залучає їх викладацький та матеріально-ресурсний потенціал, необмежена у використанні різних джерел фінансування, співпрацює з обласним і районними органами влади, має чітке визначення обов'язків кожної ланки.

Публікації автора:

1. Шаповалова І.О. Передумови розвитку малого бізнесу на селі //Вісник аграрної науки Причорномор'я - 2002. - №6(20). - С. 112-116.

2. Шаповалова І.О. Щодо підвищення ефективності виробництва в підприємствах малого аграрного бізнесу //Вісник аграрної науки Причорномор'я - 2004. - №1(25). - С. 61-65.

3. Шаповалова І.О. Стан і головні фактори ефективності виробництва в малих формах господарювання на селі // Економіка АПК. -2004. - №5. - С. 61-63.

4. Шаповалова І.О. Удосконалення інформаційно-консультаційного забезпечення діяльності підприємств малого бізнесу в сільському господарстві // Вісник аграрної науки Причорномор'я - 2004. - №6(20). - С. 336-341.

5. Шаповалова І.О. Організаційно-економічний зміст міжфермерської кооперації при використанні техніки //Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія "Економіка АПК і природокористування". - 2004. - №8.

6. Шаповалова І.О. Удосконалення фінансово-кредитного забезпечення діяльності підприємств малого бізнесу в сільському господарстві //Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. - 2004. - №2. с. 167-169