Несторишен Ігор Васильович. Формування системи гнучкого планування на підприємствах машинобудування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Несторишен І. В. Формування системи гнучкого планування на підприємствах машинобудування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування). – Хмельницький національний університет. – Хмельницький, 2008.
У дисертації подано результати теоретичного дослідження змісту, суті та особливостей планування за умов розвитку ринкових відносин на підприємствах машинобудування, розкрито місце і роль гнучкого планування в системі планування, розроблено його концептуальні положення.
Аналіз процесу планування підприємств свідчить, що їх функціонування в умовах мінливого та динамічного зовнішнього середовища, вимагає постійного коригування планових показників, що потребує використання гнучких інструментів планування.
Запропоновано конфігурацію системи гнучкого планування та обґрунтовано основні характеристики елементів цієї системи. Зокрема, система включає механізм, засоби, суб’єкти та процес планування, завдяки комплексному впливу яких забезпечується можливість реагування на зміни внутрішнього та зовнішнього середовища та оцінки майбутніх перспектив.
Проведене дослідження дозволило зробити теоретичні узагальнення та обґрунтувати практичні рекомендації щодо удосконалення системи планування на підприємствах машинобудування. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і завдань дослідження та дають змогу зробити наступні висновки:
Узагальнення та систематизація теоретико-методологічних основ планування діяльності підприємств, а також аналіз їх функціонування дозволили встановити, що кардинальна зміна принципів управління вимагає використання нових підходів, принципів, методів, показників та інструментів планування, що повинні забезпечити можливість адаптації підприємств до мінливих умов зовнішнього середовища. Зокрема, розвиток конкурентних відносин вимагає зміни методів планування та принципів визначення планових показників. Оскільки визначальним моментом планування в умовах конкурентної боротьби є потреби ринку, то метод, орієнтований на динаміку темпів і пропорцій у минулому, не відповідає сучасним вимогам планування. Для досягнення успіху на ринку, підприємства повинні ставити конкретні цілі на майбутнє і, виходячи з цих цілей, планувати проміжні етапи. Отже, в основу визначення планових показників має бути покладено інтерполяційний метод, за яким підприємство визначає мету на майбутнє, встановлює довжину планового періоду та проміжні планові показники.
Розгляд сучасних підходів до планування дозволив з’ясувати, що не дивлячись на значну кількість публікацій, присвячених проблемі підвищення гнучкості планування, в сучасній літературі не вироблено ефективного механізму коригування планових показників, який би забезпечив високий рівень гнучкості саме системи короткострокового планування на підприємстві. Особливої актуальності це питання набуває внаслідок прискорення протікання економічних процесів в сучасних умовах господарювання. У зв’язку з цим постає завдання розробки концептуальних положень гнучкого планування.
Автором критично проаналізовано існуючі підходи до гнучкого планування, під яким у більшості авторів розуміються варіанти виконання плану для різних обсягів діяльності. Розвиток конкурентних відносин обумовлює доцільність трактування гнучкого планування як процесу розробки планів підприємства, який дозволяє оперативно враховувати зміни ринкової кон’юнктури та коригувати планові показники відповідно до нових умов діяльності підприємства та існуючих зовнішніх і внутрішніх обмежень. Таке тлумачення дозволило врахувати високий ступінь мінливості зовнішнього середовища та особливості господарювання вітчизняних підприємств.
Узагальнення підходів до гнучкого планування та гостра необхідність розробки нової методики планування дозволило запропонувати концептуальні положення гнучкого планування, що включають теоретичну основу, принципи, методи й інструменти, які покладено в основу системи планування та, на відміну від існуючих, дозволяють враховувати високу динамічність ринкових процесів.
Результати, отримані в процесі дослідження вітчизняних підприємств, засвідчили, що, не дивлячись на кардинальну зміну принципів управління, значна частина підприємств користується досвідом, набутим ще за часів централізованої економіки, що призводить до низької ефективності планування. Зокрема, на багатьох підприємствах плани виробництва відірвані від планів реалізації, відсутня інформаційна база планування, що унеможливлює прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Крім того, в дисертації акцентується, що формування інформаційної бази вимагає використання відповідних інструментів, які б забезпечили оперативне та надійне опрацювання даних для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Аналіз процесу планування підприємств свідчить, що їх функціонування в умовах мінливого та динамічного зовнішнього середовища, вимагає постійного коригування планових показників, що потребує використання гнучких інструментів планування. Проте, результати опитування свідчать про відсутність таких інструментів, що ускладнює швидке коригування планів. У зв’язку з цим, виникає необхідність вдосконалення методики формування планів з урахуванням високого ступеня невизначеності зовнішнього середовища, яка б дозволяла швидко прораховувати різні варіанти виконання плану та оперативно реагувати на зміни ринкової кон’юнктури. Окреслені тенденції додатково актуалізують і підтверджують доцільність впровадження принципів гнучкого планування на підприємствах.
Запропоновано конфігурацію системи гнучкого планування та визначено основні характеристики елементів цієї системи. Зокрема, система включає механізм, засоби, суб’єкти та процес планування. Механізм гнучкого планування містить два модулі: “модуль реагування” та “модуль комбінування”, що забезпечує можливість швидкого реагування підприємства на зміни ринкової кон’юнктури та об’єктивної оцінки нових перспектив.
Узагальнення теоретичних напрацювань та сучасних вимог господарювання дозволило обґрунтувати доцільність використання поряд з “коефіцієнтом беззбитковості” та “коефіцієнтом маржинального прибутку” нових інструментів планування, а саме, “коефіцієнту чутливості” та “коефіцієнту критичних змін”, які в сукупності являють собою інструментарій гнучкого планування. Практичне використання вказаних інструментів значно спрощує процес розробки плану та його аналізу, забезпечуючи управлінських працівників оперативною та достовірною інформацією.
Запропоновані концептуальні положення та практичні рекомендації щодо гнучкого планування дозволили, на нашу думку, усунути існуючі обмеження операційного аналізу та активно використовувати його на вітчизняних підприємствах, особливо в умовах багатономенклатурного виробництва.
Публікації автора:
в наукових фахових виданнях
Несторишен І. В. Дослідження основних факторів, що обмежують впровадження бюджетного управління на вітчизняних підприємствах / І. В. Несторишен // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2005. – Т. 1, Ч. 2, № 5.– С. 94–97. – (обсяг 0,30 др. арк.).
Несторишен І. В. Формування гнучкої системи планування на промислових підприємствах в умовах ринку / Є. Г. Рясних, І. В. Несторишен // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2006. – Т. 1, № 4.– С. 27–31. – (обсяг 0,38 др. арк., особисто автору належить 0,25 др. арк.). Автором запропоновано нові інструменти планування.
Несторишен І. В. Стан планування на підприємствах Хмельницької області / Є. Г. Рясних, І. В. Несторишен // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – Т. 1, № 3. – С. 33–36. – (обсяг 0,43 др. арк., особисто автору належить 0,34 др. арк.). Автором виділено причини неефективної роботи планових служб підприємств машинобудування Хмельницької області.
Несторишен І. В. Застосування методів ситуаційного аналізу в теорії планування / І. В. Несторишен // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2007. – № 5. – С. 123–126. – (обсяг 0,29 др. арк.).
Несторишен І. В. Формування нових підходів при визначенні беззбиткової діяльності підприємства / І. В. Несторишен // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Економіка”. – 2007. – Ч. 3, № 22. – С. 120–124. – (обсяг 0,32 др. арк.).
Несторишен І. В. Практичні аспекти розробки гнучких планів підприємств машинобудування / І. В. Несторишен // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2007. – Т. 3, № 6. – С. 339–342. – (обсяг 0,36 др. арк.).
Несторишен І. В. Аналіз підходів до управління затратами в умовах ринку / Є. Г. Рясних, І. В. Несторишен // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2008. – Т. 2, № 3. – С. 111–114. – (обсяг 0,34 др. арк., особисто автору належить 0,29 др. арк.). Автором проведено аналіз традиційних підходів до управління затратами.
Несторишен І. В. Проблеми гнучкого планування та аналізу на підприємствах машинобудування / І. В. Несторишен // Вісник соціально–економічних досліджень: Збірник наукових праць. – № 31. – Одеса : ОДЕУ, 2008. – С. 263–271. – (обсяг 0,45 др. арк.).
авторське свідоцтво
А.с. 21676. Україна. Гнучке планування на основі чутливості прибутку до операційних витрат / І. В. Несторишен, В. Г. Гуцалюк (Україна). – № 21676; заявл. 25.06.2007; опубл. 30.10.2007 // Авторське право і суміжні права. – 2007. – № 13.
в інших наукових виданнях
Несторишен І. В. Гнучке планування в умовах невизначеності ринку / І. В. Несторишен // Науковий вісник Закарпатського державного університету. Економічні науки. – 2005. – № 5. – С. 49–55. – (обсяг 0,41 др. арк.).
Несторишен І. В. Методичні аспекти формування гнучких планів на підприємстві / І. В. Несторишен // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2005. – № 7. – С. 18–26. – (обсяг 0,43 др. арк.).
Несторишен І. В. Оптимізація планів з врахуванням критерія еластичності / Ігор Несторишен // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції [“Соціально-економічні перспективи розвитку України”], (Дніпропетровськ, 14 червня 2006 р.). – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – Т. 1. – С. 48–51. – (обсяг 0,16 др. арк.).