Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Воротін Валерій Євгенович. Формування системи державного регулювання національної економіки в умовах глобальних ринкових трансформацій: дисертація д-ра наук з держ. упр.: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Воротін В.Є. Формування системи державного регулювання національної економіки в умовах глобальних ринкових трансформацій. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02. - механізми державного управління. - Національна академія державного управління при Президентові України. - Київ, 2003.

У дисертації розроблено теоретико-методологічні засади формування системи державного регулювання національної економіки в умовах глобальних ринкових трансформацій. Визначено поняття цілі та функції глобальної економічної трансформації. Проаналізовано форми і методи державного регулювання економіки й методологію їх формування, запропоновані нові концептуальні моделі, на базі яких розроблено підходи щодо вдосконалення форм впливу держави на економічне зростання в умовах глобальних трансформацій. Наведено приклади конкретних моделей систем державного регулювання в країнах з різним рівнем розвитку ринкових відносин. Охарактеризовано засоби державного регулювання і сформульовано концепцію впливу глобалізації світових трансформаційних процесів на формування економічного механізму державної інтеграційної політики.

Результати дослідження можуть бути використані в практичній діяльності органів державного управління, у підприємницькій, науковій та викладацькій роботі та стати основою для подальших економіко-теоретичних досліджень.

У дисертації узагальнено та розв’язано актуальну наукову проблему, що полягає в розробленні концепції й теоретико-методологічних засад формування системи державного регулювання національної економіки в умовах глобальних ринкових трансформацій. Отримані в процесі дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізована мета і завдання дослідження дають можливість зробити такі висновки:

1. На основі докладного вивчення багатьох вітчизняних та зарубіжних джерел наукової інформації в роботі здійснений аналіз поняття “державне регулювання економіки” і наведене його визначення як організуючий і регулюючий вплив держави на економічну діяльність суб’єктів ринку з метою її впорядкування та підвищення результативності, що законодавчо закріплюється державою і реалізується шляхом проведення макроекономічної політики. Крім адміністративних і економічних методів впливу, держава застосовує комплексний механізм макроекономічного регулювання, який одночасно виступає і його об’єктом, - державний сектор економіки, а також інтегрує всі інструменти і цілі регулювання, розробляючи державні економічні програми.

2. Доведено, що сучасна глобальна трансформація економіки вирішує завдання як системного, так і загальноцивілізаційного переходу до нової економічної системи, тому розробка відповідної теорії має базуватися на новій парадигмі сучасної науки. Існуюча теоретична і методологічна база економічної теорії, домінуючі підходи, концепції і теорії не здатні дати відповідь на запитання, що виникли в умовах постіндустріалізму, глобалізації, масштабної трансформації постсоціалістичних країн. Розробка теоретичної моделі економіки нового століття нерозривно пов’язана з концептуальним усвідомленням та всебічним дослідженням складних та динамічних трансформаційних процесів, виходячи з глобальності проблем та завдань, що виникають у процесі соціально-економічних перетворень.

3. Встановлено, що держава, маючи великі можливості щодо впливу на економіку, може заохочувати або стримувати розвиток тих чи інших виробничих відносин, стимулювати підприємницьку діяльність, відігравати прогресивну і регресивну роль. Проте, незважаючи на відносну самостійність, держава не може примусити суспільство жити за правилами, які суперечать об’єктивним економічним законам або для яких ще не створені матеріальні передумови. На сьогодні великого прикладного значення набуває проблематика, пов’язана з підвищенням ефективності організації та діяльності системи державного управління економікою. З наукових позицій раціональне пояснення природи та сутності державного управління передбачає його дослідження як системи та процесу у взаємодії з навколишнім соціальним середовищем.

4. Обгрунтовано, що на сучасному етапі розвитку світового господарства та в умовах глобалізації окрема країна не розвивається ефективно. Аналіз досвіду державного регулювання в країнах з розвиненою ринковою економікою показав, що досить складно визначити структурно-економічні засади побудови раціональної системи господарювання та підтримки приватної ініціативи. Водночас необхідні більш чітке розмежування компетенції та відповідальності органів державного управління, трансформація змісту, функціонування та оптимізація форм економічного регулювання держави, а також вдосконалення та стимулювання розвитку підприємницьких ініціатив у країнах трансформаційних економік, зокрема в Україні. Сучасні умови характеризуються поєднанням ринкових методів регулювання з державними. Кожен з них має свою сферу застосування і відповідає певним інтересам суб’єктів власності та господарювання.

5. Виконане дослідження показало, що досягнення сталого економічного зростання є основою оцінки ефективності будь-якої системи господарювання. Темпи і рівень економічного зростання свідчать про можливості суспільства в освоєнні досягнень науково-технічного прогресу, використанні господарського потенціалу, реалізації соціальних і глобальних програм. Як результат певного періоду розвитку економічне зростання визначає загальний стан суспільства, соціальну та політичну ситуацію.

6. Як показав аналіз адміністративного реформування, за час глобальних трансформаційних і демократичних перетворень у країнах Східної та Центральної Європи відбулися радикальні зміни. По-перше, були ліквідовані застарілі бюрократичні структури з міністерствами централізованого планування, цінове регулювання в багатьох сферах, а також міністерства, що відігравали роль штабів державних галузей виробництва. За прикладом країн Західної Європи були створені галузеві міністерства. По-друге, органи влади поєднують надання державних і альтернативних послуг, використовуючи, зокрема, ресурси приватного сектора. Працівники цих органів користуються дотаціями на приватне житло, приватними транспортними послугами та послугами з догляду за дітьми. По-третє, оподаткування та інші форми бюджетних надходжень були спрощені й уніфіковані. Зокрема, спростилися процедури безпосереднього оподаткування з джерел податків, відрахування із зарплати і дивідендів, а також виплата субвенцій (дотацій). По-четверте, державна служба реформується за західноєвропейськими зразками, впроваджується культура сервісного обслуговування, а також принципи заощадження, реорганізації та перепідготовки. Важливою є також підготовка нових кадрів державних службовців з використанням у навчанні світових методів управління. По-п’яте, відбуваються процеси деконцентрації і децентралізації.

7. Встановлено, що в межах поглиблення ринкової трансформації необхідна переорієнтація ринкових механізмів та інститутів на відновлення і розвиток національного виробництва на сучасній техніко-технологічній і організаційній основі, радикальні структурні перетворення в галузевій і територіальній структурі господарства. Це дасть змогу суттєво збільшити доходи як національних виробників, так і населення, що сприятиме розв’язанню фінансових проблем в Україні. Крім того, для виходу з фінансової кризи і зміцнення економічної безпеки держави потрібно:

- досягти позитивного перелому в інвестиційному процесі, забезпечити прискорений розвиток пріоритетних галузей та виробництв: високотехнологічного машинобудування (особливо воєнно-промислового комплексу) та агропромислового комплексу;

- подолати кризу неплатежів, у тому числі за рахунок застосування вексельного обігу, використовувати в повному обсязі закон про банкрутство, звести до мінімуму бартерні операції;

- створити відповідні умови для залучення в національну економіку іноземного капіталу, віддаючи перевагу прямим зарубіжним інвестиціям;

- активно і цілеспрямовано сприяти поверненню в Україну коштів, вивезених за її межі, скороченню тіньового сектора економіки, поверненню зарубіжних кредитів, одержаних підприємствами під гарантії уряду;

- стимулювати підвищення кредитоспроможності комерційних банків, зниженню рівня відсоткової ставки та збільшенню частки довготермінових кредитів.

8. Дослідження показали, що становлення національної економіки паралельно з її ринковою трансформацією зумовлюють складність та неоднозначність формування економічної політики держави й визначення власної моделі соціально-ринкової економіки. Суперечливість цього процесу пояснюється відсутністю адекватної законодавчої та інституційної бази, протистоянням ринковим перетворенням окремих соціальних груп населення. Основними завданнями є вибір і реалізація ефективної соціально-економічної політики, яка б поєднувала елементи податкової та грошово-кредитної політики держави. Створення дієвого механізму економічної політики визначається розподілом чинників впливу грошово-кредитної та податкової політики на досягнення конкретних макроекономічних результатів. Такий підхід зумовлює необхідність визначення пріоритетності проміжних і тактичних цілей, використання найбільш ефективних важелів та інструментів для їх реалізації.

9. Доведено, що економічний зміст обмеження втручання та державної підтримки підприємництва полягає в розробці та реалізації системи державних заходів, програм науково-технічного, ресурсного, фінансового, консультативного, кадрового та інших напрямів такої діяльності. Державні програми підтримки можуть реалізуватись центральною або місцевою владою, суспільними (некомерційними) структурами або через приватні організації, яким для цього надаються певні державні пільги. В умовах переходу до ринкового господарювання розвиток підприємницького середовища має розглядатися як базовий процес, спроможний забезпечити реальні структурні зрушення, поглибити ринкові відносини, підвищити ефективність та соціальну орієнтованість виробництва.

10. Визначено, що зміни у структурі Європейського Союзу передбачають перехід від координації дій національних урядів до проведення спільної політики. Оскільки в центрі дискусій між країнами - членами Євросоюзу весь час перебувають поняття “суверенітет” і “національні інтереси” та їх розуміння в рамках інтеграції, питання про роль цих країн у цьому процесі залишається актуальним. На нашу думку, Амстердамський договір справедливо став об’єктом численних критичних оцінок, особливо стосовно інституційної сфери. Мається на увазі реформування спільних органів та процедур прийняття рішень з огляду на розширення Євросоюзу (зокрема, визначення важливості голосу кожного представника в Раді Міністрів та розширення сфер, у яких може проводитись голосування кваліфікованою більшістю голосів).

11. Обґрунтовано, що у сучасних умовах глобальних змін в економіці світу основним завданням держави стає контроль за станом ринку, зовнішньоекономічною діяльністю і впливу на них за допомогою податкових, кредитних та інших економічних важелів. Сьогодні поряд з традиційними видами зовнішньоекономічної діяльності потрібно розвивати і розширювати інші види співробітництва, зокрема техніко-економічне і науково-технічне. Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності має визначатись макроекономічною політикою держави на тому чи іншому етапі суспільного розвитку. Країна, яка проводить зовнішньоекономічну діяльність, має дотримуватись або політики вільної торгівлі, або протекціоністської.

12. В основу авторської концепції формування системи макроекономічного регулювання покладено гіпотезу про те, що вона охоплює всі аспекти економічного відтворення. Але найбільша увага приділяється регулюванню відносин власності, умов підприємництва, грошового обігу, територіальних пропорцій економічного розвитку, формуванню привабливого інвестиційного клімату, структурній перебудові економіки, розвитку фінансового ринку, встановленню правил зовнішньоекономічних зв’язків, правил поведінки іноземних інвесторів. Державна економічна політика через господарський механізм позитивно впливає на економіку лише в тому разі, якщо вона реалістична. Політика держави реалізується за допомогою органів державної влади та управління.

13. На основі експертного аналізу встановлено, що в сучасних умовах глобалізації світової економіки особливу увагу необхідно приділяти роботі торговельно-економічних місій у складі дипломатичних представництв України за кордоном як структурного підрозділу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. Пріоритетним напрямом діяльності місії має стати реальне забезпечення зовнішньоекономічних інтересів держави та суб’єктів підприємницької діяльності, розвиток торговельно-економічних зв’язків між Україною та іноземними державами. З 33 країн, в яких Україна має свої торговельні представництва (місії), зовнішньоторговельний оборот останнім часом значно збільшився в 30 з них. З урахуванням цього, а також географічного розташування торговельно-економічних місій України за кордоном (концентрація у країнах Європи, країнах Союзу незалежних держав і Балтії, США та Канаді), необхідно терміново відкривати нові представництва на території Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

14. Урахування основних наукових результатів дисертаційного дослідження, вітчизняного й зарубіжного досвіду дасть змогу запропонувати для впровадження в практичну діяльність системи державного регулювання економіки з метою вдосконалення державного управління в умовах глобальних ринкових трансформацій. Для цього необхідно:

Верховній Раді України забезпечити розгляд і прийняття у пріоритетному порядку законопроектів, спрямованих на подальше формування національного законодавства щодо створення сприятливих умов для розвитку підприємництва, зокрема про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності, про основні засади здійснення контролю за діяльністю суб’єктів господарювання в Україні, про внесення змін до Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів підприємництва;

Кабінету Міністрів України: прискорити розробку та подання до Верховної Ради України проектів законів, спрямованих на встановлення спрощених процедур надання дозволів, які регулюють доступ до певного сегмента ринків товарів, робіт або послуг, пов’язаних з умовами глобальних ринкових трансформацій, прискорити розробку проекту Закону України про кредитні бюро і запровадити заходи щодо мікрокредитування суб’єктів ринкового господарювання; активізувати діяльність щодо відкриття регіональних центрів надання комплексних державних послуг за принципом “єдиного вікна”, суттєво зменшити кількість дозвільних документів, необхідних для господарської діяльності, зокрема зовнішньоекономічної, та встановити прості і прозорі процедури для їх отримання, вжити заходи щодо поетапного створення при центрах зайнятості мережі навчальних центрів з підготовки фахівців, необхідних для умов трансформаційної економіки.

Публікації автора:

Монографія

  1. Воротін В. Макроекономічне регулювання в умовах глобальних трансформацій: Моногр. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - 392 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Воротін В. Досвід посткризового державного управління трансформаційним розвитком (на матеріалах АСЕАН) // Вісн. УАДУ. - 2000. - № 4. - С. 101-107.

  2. Воротін В. Проблеми становлення етичних норм в економіці: приклад країн азіатсько-тихоокеанського регіону // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 1. - С. 182-187.

  3. Воротін В. Особливості дії закону нерівномірності економічного розвитку в умовах світової фінансової кризи: витоки для України // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 2. - Ч. ІІ. - С. 115-122.

  4. Воротін В. Напрямки, завдання та форми впливу держави на трансформаційні економічні процеси в умовах глобалізації // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 3. - С. 98-104.

  5. Воротін В. Державне регулювання інтеграційних процесів в Україні та його вплив на економічне зростання // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 4. - С. 174-187.

  6. Воротін В. Державне регулювання економіки України: політекономічний аспект // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 1. - С. 51-58.

  7. Воротін В. Теорії соціально-економічних трансформацій і становлення економічного устрою ринкової економіки // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 2. - С. 73-81.

  8. Воротін В. Реалізація напрямів вступу України до СОТ в умовах глобальних ринкових трансформацій // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 3. - С. 193-201.

  9. Воротін В. Корпоративне управління як необхідний елемент трансформаційного розвитку України // Вісн. УАДУ. - 2002. - № 4. - С. 96-104.

  10. Воротін В. Особливості державної регіональної політики країн АСЕАН у контексті фінансової глобалізації // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва: В 4 ч. - К.: Вид-во УАДУ, 2000. - Вип. 2. - Ч. ІV. - С. 36-42.

  11. Воротін В. Забезпечення економічної безпеки в умовах фінансової глобалізації // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Вип. 1. - С. 96-103.

  12. Воротін В. Корпоративне управління: використання досвіду світової господарської практики в Україні // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Вип. 2. - С. 48-59.

  13. Воротін В. Державна європейська інтеграційна політика розвитку України // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 1. - С. 33-44.

  14. Воротін В. Трансформація національної макромоделі зовнішньо-економічної політики України // Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Вип. 2. - С. 57-65.

  15. Воротін В. Макроекономічне регулювання економічного зростання в умовах трансформації: стан і перспективи // Статистика України. - 2001. - № 2 (13). - С. 14-18.

  16. Воротін В. Вплив держави на світогосподарські зв’язки в умовах глобальних ринкових трансформацій // Статистика України. - 2002. - № 4 (15). - С. 23-29.

  17. Воротін В. Державне регулювання та інвестиційна політика в умовах інтеграційного розвитку України: стан і перспективи // Менеджер. вісн. Донец. держ. акад. упр. - 2002. - № 1(17). - С. 23-30.

  18. Воротін В. Державне управління в умовах фінансової глобалізації // Командор. - 2000. - № 2-3. - С. 31-33.

  19. Воротін В. Державне управління в умовах глобалізації // Командор. - 2002. - № 1. - С. 14-17.

  20. Воротін В. Державне управління в умовах постіндустріального розвитку: досвід країн АТР // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. УАДУ (Одес. філ.) - О.: Одес. філ. УАДУ. - 2001. - Вип. 6. - С. 78-89.

  21. Воротін В. Державна підтримка підприємництва в країнах АТР до і після фінансової кризи: витоки для України // Актуальні проблеми держ. упр.: Наук. зб. - Х.: Харків. філ. УАДУ, 2001. - № 2. - С. 205-214.

  22. Valeri Vorotin. 10 jaar onafhankelijkheid van Oekraїne: De sociaal-economische werkelijkheid // OEKU nieuwsbrief. Oekraїne 10 jaar onafhankelijk. - Utrecht, september 2001. - Р. 5-7.

  23. Воротін В.Є. Світовий досвід і вплив зовнішніх чинників на зміщення парадигми в процесі вдосконалення бізнес-освіти // Соціальні та політичні науки у Співдружності незалежних держав (СНД): Доп. 2-ї робочої зустрічі 23-24 верес. 1999 р. - Фрібург: Юніверсіті Прес, 2001. - С. 103-113.

  24. Воротин В.Е. Глобализация научного мира: учеба, обмены, стажировки в Германии // Bei uns in Hamburg: information, webung // 2001. - № 09. - Р. 4-5.

  25. Valeri Vorotin. De ingrijpende economische en sociale hervormingen in 11 jaar onafhankelijkheid // OEKU nieuwsbrief. Oekraїne 11 jaar onafhankelijk. - Utrecht, Oktober 2002. - Р. 6-8.

  26. Воротін В. Ринкова модифікація державного регулювання економіки в умовах глобалізації // Вісн. УАДУ. - 2003. - № 1. - С. 23-31.

  27. Воротін В. Порівняльний аналіз державної політики щодо малого підприємництва в Україні і Росії // Сучасні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. УАДУ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2003. - Вип. 1. - С. 130-133.

Підручники та навчальні посібники

  1. Малий бізнес та підприємництво в ринкових умовах господарювання: Навч. посіб. / В.Є. Воротін, Л.І. Воротіна, Л.А. Мартинюк, Т.В. Черняк; За ред. проф. Л.І. Воротіної. - К.: Вид-во Європ. ун-ту. - 2001. - 307 с. - Авторських 107 с.

  2. Воротін В.Є. Державне регулювання економіки та підприємництва: Навч. посіб. / Л.І. Федулова, В.Г. Федоренко, В.Ф. Гриньов, В.Є. Воротін та ін.; За ред. Л.І. Федулової. - К.: Наук. світ, 2002. - 593 с. - Розд. 14. Бізнес-менеджмент. - Авторських 37 с.

  3. Компакт-курс лекцій “Малий бізнес і дерегулювання підприємницької діяльності в Україні” / Л.І. Воротіна, В.Є. Воротін. - К.: Вид-во Європ. ун-ту, 1999. - 29 с. - Авторських 9 с.

  4. Компакт-курс лекцій “Малий бізнес і підприємництво” / Л.І. Воротіна, В.Є. Воротін. - К.: Вид-во Держ. Ком. України з водного госп-ва. - К., 1999. - 30 с. - Авторських 10 с.

  5. Компакт-курс лекцій “Основи менеджменту” / Л.І. Воротіна, В.Є. Воротін. - К.: Вид-во Європ. ун-ту, 1999. - 29 с. - Авторських 8 с.

  6. Воротін В.Є. Державне регулювання економіки та підприємництва: Навч. посіб. для слухачів курсів підвищення кваліфікації. - К.: Вид-во Мін-ва України з питань надзвичайн. ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобил. катастрофи, 2001. - 38 с.

  7. Малий бізнес та підприємництво в ринкових умовах господарювання: Навч. посіб. / В.Є. Воротін, Л.І. Воротіна, Л.А. Мартинюк, Т.В. Черняк; За ред. проф. Л.І. Воротіної. - 2-ге вид. - К.: Вид-во Європ. ун-ту. - 2002. - 307 с. - Авторських 107 с.

  8. Воротіна Л.І., Воротін В.Є., Гуткевич С.О. Кандидатська дисертація: методика написання і захисту: Посіб. для аспірантів і здобувачів наук. ступеня. - К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. - 76 с. - Авторських 32 с.

  9. Воротін В.Є. Економічне зростання та його чинники. Економічні цикли: Навч. посіб. / Г.А. Оганян, В.О. Паламарчук, А.П. Румянцев та ін.; За заг. ред. Г.А. Оганяна. - К.: МАУП, 2003. - 520 с. - Розд. 4.3. Політична економія. - Авторських 20 с.

Статті в інших наукових журналах і збірниках

  1. Воротін В. Досвід державного управління та регулювання економіки в країнах азіатсько-тихоокеанського регіону // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. УАДУ (Львів. філ.) / За заг. ред. А.О. Чемериса. - Л.: Львів.філ. УАДУ; Кальварія, 2000. - Вип. 4. - С. 77-91.

  2. Воротін В.Є. Валютно-фінансова криза в Азіатсько-тихоокеанському регіоні та її вплив на Україну // Економіка і управління. - К.: ЄУФІМБ. - 1999. - № 1. - С. 47-51.

  1. Воротін В.Є. Деякі прояви дії закону нерівномірності економічного розвитку (на матеріалах країн Азіатсько-тихоокеанського регіону // Вісн. Київ. держ. лінгвіст. ун-ту. - К.: КДЛУ, 1999. - Вип 3. - С. 336-341.

  2. Воротін В.Є. Підтримка малого і середнього бізнесу в країнах Азіатсько-Тихоокеанського регіону до і після фінансової кризи // Економічні реформи сьогодні: Укр. вип. журн. - 1999. - № 24. - С. 30-33.

  3. Воротін В.Є. Особливості наслідків азіатської валютно-фінансової кризи для країн з перехідною ринковою економікою / Ін-т світової економіки і міжнар. відносин НАН України // Зб. пр. вчених. - К.: ІСЕМВ. - 1999. - Вип. 22. - С. 34-37.

  4. Воротін В.Є. Досвід ринкової трансформації та державного “нерегулювання” економіки в країнах Південно-Східної Азії (на матеріалах Гонконгу) // Економічні реформи сьогодні: Укр. вип. журн. - К: Ек. реф. - 1999. - № 24. - С. 38-41.

  5. Воротін В.Є. Досвід прийняття “правильних” рішень в умовах фінансової кризи (на матеріалах країн Південно-Східної Азії) // Современные методы и технологии принятия управленческих решений: / Сб. науч. тр. МАУП: Прил. № 5 к науч. жур. “Персонал”. - 1999. - № 6 (54). - С. 79-83.

  6. Воротін В.Є. Азіатська криза: витоки для трансформаційної економіки України // Банк. справа. - 1999. - № 5. - С. 38-40.

  7. Воротін В.Є. Досвід азіатської валютно-фінансової кризи для трансформаційної економіки України // Роль фінансово-кредитної системи у стимулюванні економічного зростання в Україні: Зб. наук. пр. Волин. держ. ун-ту. - Луцьк, 1999. - С. 137-140.

  8. Воротін В.Є. Досвід підтримки малого і середнього бізнесу в країнах азіатсько-тихоокеанського регіону до і після фінансової кризи / Ін-т світової економіки і міжнар. відносин НАН України // Зб. пр. вчених. - К.: ІСЕМВ, 2000. - Вип. 25. - С. 46-48.

  9. Воротін В.Є. Досвід і проблеми становлення етичних норм в ринковій економіці: приклад НІК субрегіону АСЕАН // Зб. наук. пр. з гуманітар. наук ЗДІА. - Запоріжжя, 2000. - № 3. - С. 120-126.

  10. Воротін В.Є. Досвід підтримки малого та середнього бізнесу в країнах АТР до і після фінансової кризи // Сб. науч. тр. МАУП: Прил. № 4 (9) к науч. журн. “Персонал”. - 2000. - № 2 (56). - С. 152-154.

  11. Воротін В.Є. Особливості ринкової трансформації в рамках АСЕАН у контексті світової валютно-фінансової кризи // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. - К.: АМУ, 2000. - Вип. 4. - С. 186-189.

  12. Воротін В.Є. Досвід глобалізації економік країн азіатсько-тихоокеанського регіону // Економічні й політичні аспекти глобалізації та регіоналізації. Наук. зб. Спілки економістів України. - К: СЕУ, 2000.- С. 116-123.

  13. Воротін В.Є. Досвід державної підтримки підприємництва в країнах азіатсько-тихоокеанського регіону // Теорії мікро- макроекономіки: Зб. наук. пр. - К.: АМУ, 2000. - № 6. - С. 144-149.

  14. Воротін В.Є. Досвід державного управління трансформаційними процесами в умовах субрегіональної економічної інтеграції (за матеріалами АСЕАН) // Украина на рубеже тысячелетий: идеология и механизм реализации реформ: Прил. № 7 (12) к науч. журн. “Персонал”. - 2000. - № 4. - С. 122-125.

  15. Воротін В.Є. Соціальна політика в Україні: реалії та альтернативи // Управление занятостью в условиях трансформации экономики Украины: Сб. науч. тр. МАУП: Прил. № 1(16) к науч. журн. “Персонал”. - 2001. - № 5(65). - 2001. - С. 177-179.

  16. Воротін В.Є. Державне управління маркетинговою діяльністю // Наук. пр. МАУП. - К., 2001. - Вип. 2. Формування системи теоретичного і практичного менеджменту: регіональний аспект. - С. 171-173.

  17. Воротін В.Є. Нова парадигма трансформаційного розвитку // Сб. науч. тр. МАУП: Прил. № 1 (16) к науч. журн. “Персонал”. - 2001. № 5 (65). - С. 154-156.

  18. Воротін В.Є. Державне управління економічною безпекою в умовах глобалізації // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. - К.: ВПЦ ”Київ. ун-т”, Ін-т міжнар. відносин, 2001. - Вип. 26. - С. 86-91.

  19. Воротін В.Є. Форми та методи державного управління в умовах глобалізації // Нова політика. - 2001. - № 1. - С. 56-61.

  20. Воротін В.Є. Державне управління економікою в Японії: антикризові заходи та ініціативи // Наук. зб. КДЛУ. - 2002. - № 4. - С. 34-42.

  21. Воротін В.Є. Використання в Україні світового досвіду управління акціонерним капіталом // Реформування промисловості України: Погляд у ХХІ століття: Зб. матеріалів V Пленуму-конф. / Відп. ред. М. Герасимчук. - К.: Спілка економістів України, 2001. - С. 90-94.

  22. Воротін В.Є. Реформування державного управління акціонерним капіталом в умовах глобалізації економіки України // Наук. пр. МАУП. - К.: МАУП, 2001. - Вип. 1. Формування системи теоретичного і практичного менеджменту: регіональний аспект. - С. 32-35.

  23. Воротін В.Є. Державна інвестиційна політика та інноваційний механізм її реалізації в Україні // Наук. пр. МАУП. - К.: МАУП, 2002. - Вип. 3. Інноваційний менеджмент: проблеми формування в умовах перехідної економіки. - С. 29-33.

  24. Воротін В.Є. Роль держави в залученні інвестицій та розвитку промисловості // Зб. матеріалів 3-го з’їзду СЕУ / Відп. ред. М. Герасимчук. - К.: Спілка економістів України, 2001 - С. 59-63.

  25. Воротін В.Є. Макроекономічне регулювання в умовах глобалізації економіки України / Ін-т світової економіки і міжнар. відносин НАН України // Зб. пр. вчених. - К.: ІСЕМВ. - 2002. - Вип. 31. - С. 150-153.

  26. Воротін В.Є. Ринкові аспекти макроекономічного регулювання підприємницького середовища в Україні // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. пр. Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка / За заг. ред. д-ра екон. наук., проф. А.В.Шегди. - К.: ТОВ “Кадри”, 2002. - Вип. 1. - С. 394-406.

  27. Воротін В.Є. Удосконалення державного регулювання національної економіки в умовах глобалізації. Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. пр. Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. - К.: Київ. нац. ун-т, 2003. - Вип. 2. - С. 79-85.

Тези доповідей та матеріали конференцій

  1. Воротін В.Є. Особливості інвестиційної та інноваційної політики нових індустріальних держав азіатсько-тихоокеанського регіону // Науково-практичні проблеми інвестиційної та інноваційної політики держави: Матеріали Всеукр. конф. - К., 1997. - С. 27-29.

  2. Воротін В.Є. Особливості досвіду валютно-фінансової кризи в нових індустріальних країнах АТР // Матеріали наук. міжнар. конф. Київ. ун-ту ім. Тараса Шевченка - К., 1998. - С. 34-38.

  3. Воротін В.Є. Досвід валютно-фінансової кризи в країнах АСЕАН // Валютно-фінансові проблеми ринкової трансформації (приклад України): Матеріали міжнар. наук. конф. ун-ту ім. Тараса Шевченка - К., 1998. - С. 53-55.

  4. Воротін В.Є. Етика ведення бізнесу: міжнародні стандарти і українські реалії (Приклад країн АСЕАН): Матеріали “круглого столу” / Укр. незалеж. центр політ. дослідж.: - К., 1999. - С. 28-30.

  5. Воротін В.Є. Підтримка малого і середнього бізнесу: Досвід країн АСЕАН: Матеріали “круглого столу” / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 1999. - С. 81-82.

  6. Воротін В.Є. Міжнародний досвід ринкового розвитку країн АСЕАН // Матеріали конф. Херсон. держ. техн. ун-ту. - Херсон, 1999. - С. 24-28.

  7. Воротін В.Є. Практика підтримки малого і середнього бізнесу в країнах АТР до і після фінансової кризи // Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХІ століття: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 1-2 берез. 2000 р. / Відп. ред. В.Д. Базилевич. - К., 2000. - Ч. 2. - С. 30-33.

  8. Воротін В.Є. Нові можливості розвитку малого та середнього бізнесу: Матеріали “круглого столу” / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 1999. - С. 23-24.

  9. Воротін В.Є. Міжнародний досвід недержавного пенсійного забезпечення: Матеріали “круглого столу” / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 1999. - С. 35-36.

  10. Воротін В.Є. “Правильна” фінансово-кредитна політика в умовах кризи (на матеріалах країн субрегіону АСЕАН) // Міжнародна економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. КНУ ім. Тараса Шеченка. - К., 1999. - С. 34-37.

  11. Воротін В.Є. Дерегуляція економіки як один із шляхів подолання проблеми тіньової економіки і корупції: Матеріали “круглого столу” 20 груд. 1999 р. / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 1999. - С. 8-9.

  12. Воротін В.Є. Адміністративна реформа в Україні: міфи і реалії (досвід країн АСЕАН): Матеріали “круглого столу” 14 лют. 2000 р. / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 2000. - С. 66-68.

  13. Воротін В.Є. Як створити нові ефективні сільськогосподарські підприємства в Україні: Матеріали “круглого столу” 27 берез. 2000 р. / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 2000. - С. 35-36.

  14. Воротін В.Є. Нові можливості для корпоративного управління: Матеріали “круглого столу” 30 жовт. 2000 р. / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 2000. - С. 47-50.

  15. Воротін В.Є. Застосування процедур відновлення платоспроможності як шлях фінансового оздоровлення українських підприємств: Матеріали “круглого столу” 11 груд. 2000 р. / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 2000. - С. 60-62.

  16. Воротін В.Є. Економічна політика, як складова сучасного українського державотворення // Десять років незалежності України: минуле та сучасне державотворення: Тези наук. доп. - К., 2001. - С. 24-27.

  17. Воротін В.Є. Державна економічна політика зростання в умовах інтеграційного розвитку України: десять років трансформацій // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матеріали наук.-практ. конф. 30 трав. 2001 р., Київ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2001. - Т. 2 - С. 63-68.

  18. Воротін В.Є. Привабливий інвестиційний клімат в Україні як необхідна умова економічного зростання: Матеріали “круглого столу” 5 черв. 2001 р. / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 2001. - С. 52-53.

  19. Воротін В.Є. Макроекономічне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в умовах субрегіональної інтеграції; приклад України // Державне регулювання торгівлі у ринкових умовах: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (24-26 жовт. 2001 р., Київ) / Відп. ред. А.А. Мазаракі. - К., 2001. - С. 240-243.

  20. Воротін В.Є. Напрями макроекономічного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України // Формування торговельних режимів у перехідних економіках в умовах глобалізації (приклад України): Матеріали ІХ міжнар. наук.-теорет. конф. - К.: Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка; Ін-т міжнарод. відносин, 2001. - С. 33-37.

  1. Воротін В.Є. Проблеми економічного розвитку регіонів України: Матеріали “круглого столу” 20 груд. 2001 р. / Укр. незалеж. центр політ. дослідж. - К., 2001. - С. 16-17.

  2. Воротін В.Є. Державне регулювання та дерегулювання малого підприємництва // Роль молоді у формуванні екологічного менеджменту: Наук. зб. МАУП. - К., 2002. - С. 47-53.

  3. Воротін В.Є. Формування нової моделі макроекономічного регулювання та реалізація державної євроінтеграційної політики України // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю 29 трав. 2002 р., Київ / За заг. ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - Т. 1. - С. 265-268.

  4. Воротін В.Є. Три тези щодо використання корпоративного управління як необхідного елемента трансформаційного розвитку України // Актуальні проблеми корпоративного управління в Україні: Матеріали конф. - Л., 2003. - С. 46-49.