Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Тягнирядно Євгения Василівна. Формування риторичних умінь у майбутніх правників у процесі професійної підготовки : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Тягнирядно Є.В. Формування риторичних умінь у майбутніх правників у процесі професійної підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2008.

У дисертаційному дослідженні розкрито сутність наукового поняття “судове красномовство”, “судова промова”, “риторичні вміння правників”, подано теоретичне узагальнення та практичне вирішення проблеми формування риторичних умінь у студентів ВНЗ МВС України – майбутніх юристів. Теоретично обґрунтовано педагогічні умови формування риторичних умінь майбутніх правників у процесі професійної підготовки у ВНЗ МВС України. Розроблено систему творчих вправ і завдань, що сприяють формуванню риторичних умінь у майбутніх юристів. Визначено та схарактеризовано критерії риторичних умінь (логіко-мисленнєвий, лінгвістично-мовленнєвий, комунікативно-переконливий) та їх показники.

1. У сучасній психолого-педагогічній літературі феномен “риторичні вміння” недостатньо досліджений, немає чітко визначених термінів “риторичні вміння правників”, “судове красномовство”, “судова промова”. У зв’язку з цим у дисертації увагу зосереджено на конкретизації та характеристиці змісту цих понять.

Риторичні вміння правників – це спроможність виконання складних комплексних мисленнєво-мовленнєвих дій, що забезпечують здійснення юридичної діяльності, в основі якої лежить виступ у суді.

Судове красномовство – це мистецтво мовлення на суді, певна система ідей, положень, поглядів на майстерність судоговоріння та закономірності професійного мовлення представників правосуддя.

Судова промова – це офіційно-професійна промова, яка є обов’язковим компонентом важливої судової процедури – судових дебатів, у яких сторони підбивають підсумки, аналізують зібрані докази, висловлюють і обґрунтовують кожний свою думку з приводу питань, які вирішуються у судовому порядку.

2. З метою забезпечення ефективності формування риторичних умінь у майбутніх правників вивчався стан сформованості цих умінь у правників-практиків (помічники суддів, судді, адвокати, студенти випускних курсів). Аналіз результатів дослідження сформованості риторичних умінь показав, що високий рівень притаманний лише 3,1% респондентів, достатній рівень – 5,6% респондентів, середній – 13,8% респондентів, низький – 76,5% респондентів. Була визначена недостатня сформованість таких риторичних умінь: вміння надати промові композиційної довершеності, прикрашати промову художньо-виразними засобами, моделювати портрет аудиторії, що перешкоджає ефективній професійній діяльності працівникам правосуддя.

3. Показниками критеріїв визначено: для логіко-мисленнєвого – застосовувати індуктивний та дедуктивний методи мислення, визначати проблемні ситуації, застосовувати знання законів мислення; для лінгвістично-мовленнєвого – володіти нормами літературної мови в усній і письмовій формі, користуватися мовностилістичними засобами і прийомами відповідно умов і цілей спілкування, зібрати потрібний матеріал для промови й оформити його у відповідності з метою виступу, законів композиції, особливостей усного мовлення; застосовувати формули мовленнєвого етикету відповідно ситуації; для комунікативно–переконливого критерію обрано вміння: переконати суд у винності чи невинності підсудного, застосовувати прийоми спростування чи заперечення під час судових дебатів, володіти полемічним мистецтвом. За критеріями та їх показниками визначено рівні сформованості риторичних умінь правників: високий, достатній, середній і низький.

4. Удосконалення риторичних умінь студентів відбувалося за наявності педагогічних умов: відображення риторики як чинника успішності професійної діяльності майбутнього правника як працівника правосуддя у змісті теоретичної підготовки; цілеспрямована підготовка майбутніх правників до оволодіння риторичними уміннями з використання спецкурсу, різноманітних форм навчальної діяльності; набуття професійного досвіду використання риторики як засобу впливу, переконання слухачів – учасників судового процесу; творча реалізація в організації навчально-виховного процесу професійно-орієнтованих завдань, спрямованих на розвиток інтересу у майбутніх правників до професійної діяльності та шляхів і засобів їх реалізації. На основі педагогічних умов розроблено етапи організації навчального процесу формування риторичних умінь у майбутніх правників у ВНЗ МВС України: пошуковий, проміжний, підсумковий.

На початковому етапі було розроблено алгоритм формування риторичних умінь майбутніх правників, вивчалась навчальна дисципліна “Ораторське мистецтво” та спецкурс “Мистецтво судового мовлення”, працював клуб за інтересами “Культура усного мовлення”.

На проміжному етапі було скореговано розподіл аудиторних годин між темами з дисципліни “Юридична психологія”, що забезпечило зв’язок між теорією і практикою формування риторичних умінь. На підсумковому етапі студенти брали участь у науково-дослідній роботі, сформовані риторичні вміння закріплювалися під час практики на посаді помічника судді в районних судах м. Одеси та області.

5. Аналіз результатів формувального експерименту засвідчив, що відбулися позитивні зміни в рівнях сформованості риторичних умінь у майбутніх правників.

На початку формувального експерименту не було зафіксовано респондентів з високим рівнем сформованості риторичних умінь. Після його завершення на високому рівні сформованості риторичних умінь знаходилось 9,5% студентів ЕГ, проти 4,4% – у КГ. На достатньому рівні – у ЕГ перебувало в 2 рази більше студентів проти КГ (відповідно 43,7% і 20,9%). Тобто, 53,2% респондентів ЕГ за період експерименту досягла високого і достатнього рівнів сформованості риторичних умінь, а в КГ – 25,3%.

Перспективу подальшого дослідження ми вбачаємо у вивченні проблеми підготовки студентів вищих навчальних закладів МВС України до ведення пропаганди правових знань серед різних верств населення з метою профілактики правопорушень, віктимологічної поведінки та подолання правового нигілизму.

Публікації автора:

1. Тягнирядно Є.В. Гра у професійній підготовці юристів-правників // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського. – Одеса, 2002.– Вип. 4–5. – С. 126–129.

2. Тягнирядно Є.В. Історичні аспекти розвитку риторики в Україні // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – Одеса, 2002. – №3. –
С. 200–204.

3. Тягнирядно Є.В. Виражальні засоби риторики // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – Одеса, 2003. – №2. – С. 195–200.

4. Тягнирядно Є.В. Тренінг як різновид формування риторичних умінь // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. // Зб. наук. пр. – Випуск 6 / Редкол.: І.Я. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. –
С. 634–637.

5. Тягнирядно Є.В. До питання про сутність поняття риторики // Науково-практичний журнал Південного наукового центру АПН України “Наука і освіта”. – Одеса, 2005. – №1–2. – С. 96–97.

6. Тягнирядно Є.В. Компоненти риторичних умінь правників // Науково-практичний журнал Південного наукового центру АПН України “Наука і освіта” – Одеса, 2005. – №7-8. – С. 178–180.

7. Тягнирядно Є.В. Методичний посібник з ділової української мови для курсантів 1 курсу. – Одеса: НДРВВ ОЮІ НУВС, 2003. – 50 с.

8. Тягнирядно Є.В. Практичні завдання з риторики. Методичний посібник. – Одеса, 2007. – 53 с.

9. Тягнирядно Є.В. Культура мовлення юриста: риторичний аспект // Південноукраїнський правничий часопис. – Одеса, 2006. – №4. – С. 294–296.

10. Тягнирядно Є.В. Вивчення ставлення студентів до дисциплін психолого-педагогічного та лінгвістичного циклів. // Південноукраїнський правничий часопис. – Одеса, 2007. – №3. – С. 283–285.

11. Тягнирядно Є.В. Підготовка майбутніх юристів до судової промови // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Пріоритетні напрямки розвитку професійної освіти» // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського: Зб. наук. пр. – Вип. 10. – Ч.1. – Одеса, 2002. – С. 77–82.

12. Тягнирядно Є.В. Формування ораторського мистецтва у майбутніх юристів // Матеріали науково-практичної конференції “Єдність навчання та виховання майбутнього фахівця в організації педагогічного процесу”:
15-16 травня 2002 р. Ч. 2. – Одеський інститут сухопутних військ. – С. 78–80.

13. Тягнирядно Є.В. Формування культури мовлення юриста // Матеріали Всеукраїнської наук.-прак. конф. “Проблеми розвитку педагогіки вищої школи в XXI столітті: теорія і практика” Частина I. Сучасні тенденції розвитку професійної педагогіки. – Одеса: НДРВВ ОЮІ НУВС, 2002. – С. 75–78.

14. Тягнирядно Є.В. Підготовка майбутніх юристів до практичної діяльності // Матеріали Міжнародної наук.-прак. конф. “Україна наукова’ 2003”: 16-20 червня 2003 р. – Дніпропетровськ, 2003. – Т. 3. – С. 41–42.

15. Тягнирядно Є.В. Мова і стиль публічного виступу майбутнього юриста // Матеріали 2 Міжнародної наук.-прак. конф. “Динаміка наукових досліджень ’2003”: 20-27 жовтня 2003 р. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 81–82.

16. Тягнирядно Є.В. Розвиток техніки мови у майбутніх правників // Матеріали I Міжнародної наук.-практ. конф. “Науковий потенціал світу ’2004. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 57–59.

17. Тягнирядно Є.В. Підготовка майбутніх юристів до монологу, діалогу і полілогу як риторичних форм // Матеріали III Міжнародної наук.-практ. конференції «Динаміка наукових досліджень ’2004». – Дніпропетровськ, 2004. – Т. 27: Педагогіка. – С. 14–16.

18. Тягнирядно Є.В. Мова як засіб професійного спілкування // Матеріали III звітної конференції науково-педагогічного складу Одеського юридичного інституту ХНУВС. – Одеса, 2006. С. 152–154.

19. Тягнирядно Є.В. Імідж юриста крізь призму риторики // Матеріали Всеукраїнської наук.-прак. конф. молодих науковців “Соціалізація молоді в умовах розбудови демократичної правової держави”: 16 лютого 2007 р. Одеський юридичний інститут. – Одеса, 2007. – С. 196–198.

20. Тягнирядно Є.В. Українські представники політичного красномовства // Матеріали 3 Міжнародної наук.-прак. конф. “Революції в Україні у ХХ-ХХI століттях: співзвуччя епох”: 16-17 березня 2007 р. Одеський юридичний інститут. – Одеса, 2007. – С. 135–137.

21. Тягнирядно Є.В. Проблеми викладання української мови (за професійним спрямуванням) // Матеріали IV звітної конференції науково-педагогічного складу Одеського юридичного інституту ХНУВС. – Одеса, 2007. С. 190–193.

22. Тягнирядно Є.В. Формування професійного мовлення у майбутніх юристів // Тези регіональної наук.-практ. конф. “Проблеми впровадження державної мови в навчальних закладах Одещини”. – Одеса, 2003. – С. 103–106.