Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Кадикова Ірина Миколаївна. Формування ринку землі в умовах ринкової трансформації : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Кадикова І.М. Формування ринку землі в умовах ринкової трансформації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. – Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна. – Харків, 2008.

Дисертацію присвячено теоретико-методологічному дослідженню проблеми формування ринку землі в умовах трансформаційного стану економіки держави. Висвітлюються динаміка та тенденції розвитку ринкових земельних відносин в Україні та інших державах світу через історико-логічний аналіз. Проведено теоретичне дослідження щодо властивостей об’єкта та поведінки суб’єкта ринку землі.

Розроблено механізм моніторингу цін продажу земельних ділянок державної власності як інструменту підвищення ефективності управління ринковими процесами. Проведено моніторинг цін на ринку земель України. Рекомендовано удосконалити методи державного регулювання ціноутворення на первинному ринку землі через встановлення нижньої межі цін на земельні ділянки.

На основі здійсненого комплексного політико-економічного аналізу становлення, розвитку і економічного регулювання ринкових земельних відносин було вирішено актуальне наукове завдання виявлення головних чинників і тенденцій формування ринку землі в умовах ринкової трансформації та зроблено такі висновки:

  1. Ринок землі – складна, суперечлива, багатобічна й багатомірна економічна система, що виражає прямі й зворотні зв'язки суб'єктів господарської діяльності щодо руху (оренди, застави, купівлі-продажу, обміну, дарування й спадкування) земельних ділянок і прав на них і реалізує економічні інтереси суб'єктів ринку землі. Земельні відносини є комплексом економічних, екологічних, географічних, соціальних і морально-етичних відносин. Це виділяє землю серед всіх інших об'єктів матеріального світу й потребує особливого підходу до регулювання її ринкового обігу.

  2. Основною властивістю землі є її рентоутворююча спроможність. Вивчення різних підходів до теорії земельної ренти дозволяє виявити типи та різновиди ренти, що мають неоднакове значення в різноманітних земельних відносинах. Це зумовлено різницею у наборі рентоутворюючих факторів.

  3. Структуризація ринку землі може бути здійснена за вісьмома критеріями, що конкретизує його місце, роль, функціональне призначення в цілісній системі ринкової економіки, дозволяє визначити рушійні сили його формування й розвитку, виявити об'єкти прикладання цих сил, прогнозувати варіанти реагування ринкового механізму на можливі зміни зовнішніх факторів соціально-економічного характеру. Важливу роль відіграє економіко-територіальна ознака у формуванні земельних субринків згідно типів адміністративно-територіальних утворень та природно-територіальних зон.

  4. Реформування земельних відносин у напрямку створення ринку землі у країнах ринкової трансформації здійснюється з неоднаковою інтенсивністю. В одних країнах цей процес відбувається повільно, суперечливо, непослідовно, в інших – рішуче, швидко, кардинально. Досліджуючи практику проведення земельних реформ у трансформаційних економіках світу, виділено кілька їх моделей. Щодо українських реалій, автор, ґрунтуючись на аналізі світового досвіду, вважає за необхідне деякою мірою підсилити вплив держави на ринок землі з метою запобігання розвитку негативних процесів у сфері ринкового обігу земель.

  5. Всебічне вивчення властивостей об'єкта ринкових земельних відносин, виділення й узагальнення можливих варіантів його функціонального використання, а отже, і різних варіантів поведінки суб'єкта за наявності певних обмежень, а також дослідження зазначених принципів багатоваріантності за допомогою теорії множин дозволило розробити загальну теоретична модель поетапного прийняття рішень суб'єктом ринкових відносин при виборі варіантів своєї поведінки. Виділено найбільш імовірні варіанти для умов стабільної економіки й для умов ринкової трансформації, головна відмінність яких полягає у активності тіньового ринку землі.

  6. У сфері земельних відносин мають місце всі чотири класичні сегменти тіньової економіки (legal, dark, gray, black). Тому особливу увагу приділено теоретичному дослідженню поведінки суб’єктів тіньового ринку землі, що, зокрема, дозволило побудувати функції корисності ухиляння від сплати податків.

  7. Одним з найважливіших завдань сучасної земельної реформи в Україні є організація повноцінного ринку землі. Без нього неможливо вважати цілісним і логічно завершеним процес реформування земельних відносин і ринкової економіки в цілому. Організація ринку землі включає створення інфраструктури ринку землі, консалтингових та ріелтерських підприємств, механізмів забезпечення прозорості на ринку землі, забезпечення функціонування системи державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмеження, державне регулювання діяльності фізичних і юридичних осіб у сфері оцінки земель і землевпорядкування.

  8. Необхідною умовою формування українського земельного ринку є трансформація суспільної думки, психології людей щодо приватної власності на землю. При цьому велике значення має якість забезпечення інформацією широких мас населення, особливо тих його верств, відповідна реакція яких впливає на хід реформи. Без інформаційної складової ринкова інфраструктура не може існувати. Основною складовою інформаційного забезпечення ринку землі є інформування громадськості через засоби масової інформації. Іншою важливою складовою є використання інформаційних технологій в управлінні земельними ресурсами, особливо при моніторингу економічних процесів. Від ефективності в цій сфері залежить швидкість реагування менеджменту на зміни картини земельного ринку.

  9. Стабільний розвиток економіки України потребує значних інвестиційних потоків, а вони можливі лише за умов розвитку ринку середньо- і довгострокового капіталу, у тому числі на основі іпотеки. В Україні поки ще не створено необхідні передумови іпотеки, особливо це стосується правових (правова єдність земельної ділянки і розміщених на ній будинків, споруд і насаджень; безпека іпотеки; регулювання організації й діяльності іпотечних банків) та інституціональних (формування спеціалізованих іпотечних банків; організація державної реєстрації прав на нерухоме майно; наявність біржового ринку цінних паперів) передумов. Держава має брати активну участь у створенні необхідних передумов для розвитку іпотечних відносин і становлення системи спеціалізованих іпотечних установ. За їх наявності іпотека земель може досягти в Україні значного розвитку й відігравати важливу роль у функціонуванні ринку середньо- й довгострокового капіталу.

  10. Вагомим прорахунком вітчизняного реформування вважаємо відсутність науково обґрунтованої методики – а відтак і проведення – державного моніторингу встановлення цін на первинному та вторинному ринках землі різного функціонального використання. Проведення такого аналізу дозволить державі оперативно реагувати на ринкову ситуацію та вживати заходів для запобігання негативним тенденціям у ціноутворенні, що виявлені нами під час проведення аналізу ціноутворення на первинному ринку земель несільськогосподарського призначення, зокрема, щодо зниження ціни продажу 1 м2 земель державної власності при збільшення площі земельної ділянки та щодо низького рівня проведення аукціонів і конкурсів. Визначені тенденції мають місце в усіх регіонах України з різним ступенем прояву.

  11. Державний моніторинг цін на земельні ділянки є одним з головних інструментів підвищення ефективності функціонування підприємств. Використання розробленого механізму проведення моніторингу та доступність інформації подібного роду широким колам підприємств і громадськості забезпечить прозорість ринку землі, сприятиме підвищенню ефективності діяльності підприємств. Запропонований механізм визначення показників моніторингу ринкових цін на земельні ділянки полягає у систематизації вихідної інформації (по групах земельних ділянок за чисельністю населення та типом територіально-адміністративного утворення, за площею земельних ділянок та їх функціональним використанням) та у розрахунку показників описової статистики у цих групах. Рекомендовано за розробленими формами систематизації та статистичної обробки інформації про ціни на продані земельні ділянки надавати суб’єктам ринку землі офіційну інформацію.

  1. У трансформаційній економіці підтримка на досить високому рівні регуляторної функції держави у питанні ціноутворення є об’єктивною необхідністю. Тому пропонується встановити на державному рівні нижню межу цінового діапазону, диференційовану за регіонами та групами земельних ділянок. Оскільки мова йде про ціноутворення на первинному ринку землі, вважаємо припустимим застосування такого заходу, як визначення державою нижньої границі цін продажу земельних ділянок, що належать їй на правах власності. Встановлення такого обмеження на первинному ринку землі відіб’ється й на рівні цін на вторинному ринку, спричиняючи їх наближення до ринкової вартості.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Воробьев Е.М., Кадыкова И.Н. Развитие земельных отношений в экономических системах // Економіка: проблеми теорії та практики (Дніпропетровський державний університет Міносвіти України): Зб. наук. праць. Випуск 194. В 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т.1. - С. 38-45.

  2. Кадыкова И.Н. Актуальные проблемы формирования рынка земли в переходной экономике // Економіка розвитку (Харківський національний економічний університет Міносвіти України). – 2005. – №1. – С. 65–69.

  3. Кадикова І.М. Відносно питання про моделі реформування земельних відносин // Економіка розвитку (Харківський національний економічний університет Міносвіти України). – 2005. – №2. – С. 9–13.

  4. Кадыкова И.Н. Теоретические аспекты исследования принципа многовариантности использования земельного участка в условиях трансформационной экономики // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Економічна серія: Зб. наук. праць. №650. - Х.: ХНУ, 2005. - С. 32-35.

  5. Кадыкова И.Н. Поведение субъектов рынка земли в условиях трансформационной экономики (теоретический аспект) // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва: Зб. наук. праць. №33. – Х.: ХТУ «ХПІ». – 2005. – С. 87–92.

  6. Зеленков А.В., Кадикова І.М. Аналіз ефективності використання інформаційних технологій в галузі управління землекористуванням // Землевпорядний вісник (Державний комітет України по земельних ресурсах). – 2005. – №3. – С. 14–16.

  7. Воробйов Є.М., Кадикова І.М. Формування цін на земельні ділянки в умовах аграрної реформи в Україні // Землеустрій і кадастр (ДП «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»). – 2006. – №3. – С. 67-74.

  8. Кадикова І.М. Моніторинг цін на земельні ділянки як інструмент підвищення ефективності функціонування підприємств АПК // Землеустрій і кадастр (ДП «Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»). – 2006. – №4. – С. 41-51.

Тези доповідей:

  1. Vartanyan V., Kadykova I. The global industry simulation in the strategic management courses // Інтегровані комп’ютерні технології «ІКТМ-2001»: Міжнар. науково-техн. конф. Харків, 13-16 лист. 2001 р. – Х.: Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського «Харк. авіац. ін-т», 2001. – С. 98.

  2. Кадыкова И.Н. Особенности формирования рынка земли в Украине // Наука і молодь: Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених «ПОЛІТ-2002». Київ, 10-11 квітня, 2002 р. – К.: НАУ, 2002. – С. 227.

  3. Кадыкова И.Н. Современный этап развития рыночной экономики Украины // Современные технологии в менеджменте: Междунар. научно-практ. конф. Алушта, 15-21 верес. 2003 р. – Х.: Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського «Харк. авіац. ін-т», 2003. – С. 27.

  4. Воробйов Є.М., Кадикова І.М. Реформування відносин стосовно власності на землю // Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами: ІІ Междунар. научно-практ. конф. Алушта, 13-19 верес. 2004 р. – Х.: Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського «Харк. авіац. ін-т», 2004. – С. 114–116.

  5. Кадыкова И.Н. Исследование принципа многовариантности использования земельного участка как объекта рыночных отношений // Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами: ІІІ Междунар. научно-практ. конф. Алушта, 12-18 верес. 2005 р. – Х.: Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського «Харк. авіац. ін-т», 2005. – С. 50–51.

  6. Кадыкова И.Н. Информационные технологии как инструмент земельного менеджмента // Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами: ІV Междунар. научно-практ. конф. Алушта, 11-17 верес. 2006 р. – Х.: Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського «Харк. авіац. ін-т», 2006. – С. 55-56.

  7. Кадыкова И.Н. Іпотека землі як перспективний напрям розвитку фінансово-кредитної системи України // Современные информационные технологии в экономике и управлении предприятиями, программами и проектами: V Междунар. научно-практ. конф. Алушта, 10-16 верес. 2007 р. – Х.: Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського «Харк. авіац. ін-т», 2007. – С. 62-63.