Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Осовський Олег Антонович. Формування регіональної стратегії розвитку малого підприємництва: дисертація канд. екон. наук: 08.10.01 / Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Осовський О.А. Формування регіональної стратегії розвитку малого підприємництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України. Київ, 2003.

Дисертація присвячена розробці науково-методичних основ формування та розвитку малого підприємництва. Об’єктом дослідження виступають суб’єкти підприємницької діяльності – підприємці та діючі малі підприємства різних форм власності та галузей економіки, які створені на території Житомирської області. Робота розкриває суть малого підприємництва, закономірності та умови для його становлення і розвитку в регіоні. Виявлені причини, які негативно вплинули на діяльність малого підприємництва регіону.

Удосконалений механізм формування стратегії розвитку малого підприємництва, що полягає у зміні суті завдань та дій, які виконуються на всіх етапах її розробки. В роботі запропоновані критерії оцінки малих підприємств, модель перспективного розвитку малого підприємництва, яка базується на використанні програмного продукту системи MathCAD Pro 2000. Запропоновані нові методичні підходи щодо впровадження організаційно-фінансових механізмів державної підтримки підприємництва, зміст яких полягає у створенні сприятливого організаційно-правового і економічного середовища для розвитку малого підприємництва.

Дисертаційна робота спрямована на розв’язання важливої економічної проблеми – запровадження стратегічних підходів в розробці рекомендацій щодо підтримки малого підприємництва та стратегії його розвитку в регіоні. Вона розкриває суть малого підприємництва, закономірності та умови для його становлення і розвитку, пропонує критерії оцінки малих підприємств в регіоні, модель перспективного розвитку малого підприємництва, удосконалює механізм формування його стратегії.

Виконане дослідження дозволяє зробити наступні висновки.

1. Ряд факторів суттєво впливають на результати діяльності малого підприємництва, зокрема: темпи та рівень інфляції – на покупну здатність та попит, податкова ставка – на перерозподіл доходів і зміну покупної здатності, рівень відсоткових ставок на капітал – на вигідність або невигідність інвестицій, рівень фактичного та прихованого безробіття – на покупну здатність населення, стабільність національної валюти по відношенню до долара США – на платоспроможність валюти.

2. Значне відхилення в умовах господарювання міст обласного підпорядкування та районах, які найбільше постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС підтвердили зведені результати діяльності малих підприємств в розрізі районів області.

3. Сукупність показників, яка характеризує діяльність малого підприємництва систематизована за 5 критеріями: кількісному; економічної ефективності; галузевої зосередженості; інвестиційної активності; регіональної диференціації і може використовуватись при розробці регіональної стратегії розвитку.

4. В основу економічного обґрунтування необхідності державного фінансування програми підтримки розвитку малого бізнесу покладена розроблена автором економіко-математична модель кореляційно-регресійної залежності впливу кількості діючих малих підприємств на зміну середньооблікової чисельності та зміни рівня асигнувань місцевого бюджету на підтримку та розвиток малого підприємництва.

5. Механізм формування стратегії розвитку малого підприємництва повинен в себе включати 6 етапів.

  1. Аналіз зовнішніх і внутрішніх факторів, що впливають на розвиток малого підприємництва. Аналіз забезпечення потреб регіону в продукції і послугах малого підприємництва.

  2. Визначення потреб регіону в продукції і послугах малого підприємництва. Визначення місії підприємництва у забезпеченні стратегічної мети регіону.

  3. Виявлення та аналіз тенденцій розвитку малого підприємництва в регіоні. Визначення стратегічних альтернатив.

  4. Прогноз можливих змін у розвитку малого підприємництва.

  5. Вибір стратегії. Розробка механізму реалізації стратегії.

  6. Управління реалізацією стратегії.

6. Визначено пріоритетні напрямки розвитку малого підприємництва в Житомирській області: переробка сільськогосподарської продукції та виробництво продовольчих товарів; видобуток каменю та виготовлення виробів із нього; переробка лісу і виробництво лісоматеріалів; виробництво будівельних матеріалів, надання будівельних послуг; виробництво товарів народного споживання.

7. Стратегічна альтернатива розвитку малого підприємництва в Житомирській області буде формуватись на базі трьох стратегій: зростання; обмеженого зростання; скорочення.

8. Систематична і осмислена діяльність у сфері підготовки кадрів, які б могли працювати на підприємствах у спеціальних зонах, на територіях пріоритетного розвитку та реалізовувати стратегію розвитку малого підприємництва в Житомирській області вимагає проведення навчання з підготовки та перепідготовки керівників і спеціалістів малих підприємств із застосуванням розробленої нами навчальної програми за сучасними методиками бізнес-планування, реструктуризації підприємств, діяльності на ринку інформації. Запровадження такого навчання дасть можливість формувати інфраструктуру підтримки малого підприємництва з використанням існуючого потенціалу регіону та залучити до співпраці широке коло наукових фахівців, практиків.

9. Реалізація стратегії розвитку малого підприємництва полягає в збільшенні кількості малих підприємств, підвищенні ефективності їх діяльності, збільшення їх питомої ваги в пріоритетних галузях господарювання, що дасть в кінцевому рахунку створити додану вартість в економіці України. Цьому сприяє програма підтримки малого бізнесу в області. Але задіяння цієї програми в повному обсязі неможливе з причини непостійності та неповноти фінансування. Вищеописані пропозиції дадуть змогу усунути ці негаразди. А це у свою чергу дасть можливість реалізувати малому бізнесу всі свої функції та сприятиме формуванню конкурентного середовища, пом'якшенню соціальної напруги, зменшенню рівня безробіття.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Осовський О.А. Проблеми зайнятості населення Житомирської області // Вісник ЖІТІ.– 1999. – № 9 – С. 272-273.

  2. Осовський О.А. Визначення стратегії регіонального управлін-ня // Регіональні перспективи. – 2001. – № 4 (17). – С. 33-34.

  3. Осовський О.А. Програмування соціально-економічних перетво-рень // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск 10. / Наук. ред. І.К. Бондар. – Київ: НДЕІ, 2000. – С. 22-24.

  4. Осовський О.А. Регіональні заходи підтримки малого підприємництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 42. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С. 62-68.

  5. Осовський О.А. Удосконалення системи державного регулювання малого підприємництва в Житомирському регіоні // Вісник ЖІТІ. – 2001. – № 15. – С. 239-243.

  6. Осовський О.А. Основні принципи формування регіональної стратегії розвитку малого бізнесу // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Випуск 12. / Наук. ред. І.К. Бондар. – Київ: НДЕІ, 2001. – С. 167-169.

Тези доповідей

  1. Осовський О.А. Створення ефективної комунікаційної системи // Маркетинг: теорія і практика. Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції. – Луганськ: СНУ, 2000. – С. 39-40.

  2. Осовський О.А. Стан та перспективи соціально-економічного розвитку Полісся // Управління підприємством: діагностика, стратегія, ефективність. Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції. – К:КНЕУ, 2000. – С. 95-96.

  3. Осовський О.А. Формування регіональної стратегії розвитку малого підприємництва // Соціально-економічний, науково-технічний та інвестицій-ний розвиток області з погляду молодих науковців. Тези доповідей науково-практичної конференції. Житомир: ЖДЦНТЕІ, 2002. – С. 25-29.