Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Шаргун Тетяна Олексіївна. Формування професійної компетентності у майбутніх фахівців залізничного транспорту у процесі професійної підготовки : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Львівський науково-практичний центр ПТО АПН України. — Л., 2006. — 219арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 165-185.



Анотація до роботи:

Шаргун Т. О. Формування професійної компетентності у майбутніх фахівців залізничного транспорту у процесі професійної підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія та методика професійної освіти”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. – Хмельницький, 2006.

Дисертація присвячена проблемі професійної компетентності майбутніх фахівців залізничного транспорту. У процесі дослідження виявлено і конкретизовано особливості та стан практики професійної підготовки фахівців, обґрунтовано педагогічні умови та розроблено модель формування професійної компетентності студентів технічних університетів залізничного транспорту. Представлено методику інтеграції знань з професійно орієнтованих та гуманітарних дисциплін на основі концептуальних засад компетентнісного підходу, яка знайшла подальший розвиток у полілінгвальних спеціальних курсах. Наведено результати й аналіз дослідно-експериментальної перевірки формування професійної компетентності майбутніх залізничників. Педагогічний експеримент підтвердив ефективність запропонованої методики на практиці. Основні результати впроваджено в навчально-виховному процесі технічних університетів залізничного транспорту.

1. Проблема формування професійної компетентності, зокрема її роль у формуванні особистості та професійній підготовці фахівця, широко відображена в науковій літературі, що свідчить про її актуальність і важливий статус. Урахування специфіки професійної підготовки залізничників, що характеризується надзвичайною складністю та великим обсягом загальнопрофесійних і професійно орієнтованих знань, тривалістю становлення фахівця і багаторівневим характером організації підготовки, потребує перебудови основних компонентів традиційної педагогічної системи. Сучасний спеціаліст залізничного транспорту повинен знати про досягнення науки і техніки у своїй країні та закордоном, уміти добрати потрібну інформацію з іноземної періодики та критично оцінити її, прореферувати чи проанотувати прочитану іноземною мовою статтю, виступити з повідомленням чи доповіддю на міжнародній конференції тощо.

Аналіз констатувального експерименту виявив низку недоліків у професійній підготовці фахівців залізничного транспорту, а саме: недостатність спеціальних знань; відсутність належної професійної спрямованості навчального процесу, необґрунтованість структури й термінів навчання; невизначеність рівнів професійної підготовки та їх тривалості. Цими недоліками пояснюється те, що, згідно аналізу влаштування на роботу, лиш 73 % випускників, які здобули фахову підготовку інженерів, були прийняті на роботу за фахом.

З’ясовано такі особливості професійної підготовки майбутніх фахівців у технічних університетах залізничного транспорту: специфіка змісту професійного навчання майбутніх інженерів; інтегративний підхід до загальноосвітньої та спеціальної підготовки; урахування міжнародного характеру галузі; специфіка підготовки гуманітарно-технічної еліти; конкретизація та коригування загальних і спеціальних цілей навчання для майбутніх інженерів; розроблення та впровадження спецкурсів професійних дисциплін із ключових проблем залізничного транспорту та загальних проблем цієї галузі; орієнтація на сучасний стан і прогностичні напрями розвитку залізничного транспорту в контексті світових тенденцій економічної та суспільної інтеграції європейських країн; розроблення конкретних шляхів модернізації процесу навчання для технічних університетів.

2. Для розроблення моделі формування професійної компетентності майбутніх фахівців залізничного транспорту у процесі професійної підготовки було визначено дидактичні принципи, вимоги та педагогічні умови, що лежать в основі її побудови.

До педагогічних умов формування професійної компетентності майбутніх фахівців залізничного транспорту ми відносимо такі: 1) реалізація компетентнісного підходу за наявності навчальних програм із гуманітарних, фундаментальних та професійно орієнтованих дисциплін з інтегративним компонентом; 2) диференційований підхід до змісту та навчально-пізнавальної діяльності студентів у процесі освоєння професійно значущих знань і вмінь, зокрема відбір обдарованих студентів, які мають бажання та здібності засвоювати знання на більш глибокому рівні; 3) інтеграція різнопредметних знань у спеціальні курси для диференційованих груп студентів із різними запитами, можливостями та інтересами.

3. Розроблено концептуальні засади компетентнісного підходу до професійної підготовки майбутніх фахівців залізничного транспорту: залежність професійного рівня підготовки фахівців залізничного транспорту від володіння загальними і спеціальними компетенціями (інтегрованими знаннями, уміннями та навичками); інтегровані інноваційні технології в навчанні; інтеграція спеціальної підготовки та виробничої діяльності; виділення етапів формування професійної компетентності і забезпечення наступності навчання; резервність змісту професійної підготовки інженерів залізничного транспорту; проблема полілінгвізму у професійній підготовці та діяльності інженера залізничного транспорту; виділення контингенту обдарованих студентів, зокрема таких, які здатні засвоювати професійні знання безпосередньо іноземними мовами.

4. Розглядаючи професійно орієнтовані дисципліни як елективні курси в циклі професійної підготовки інженерів залізничного транспорту та виходячи з постійно зростаючої ваги іншомовної підготовки залізничників, пов’язаної з міжнародною діяльністю цієї галузі, а також потребою використання світових науково-технічних здобутків у галузі транспортного перевезення, у дисертаційному дослідженні пропонується методика інтегрування та застосування в навчальному процесі полілінгвального спеціального курсу професійної підготовки. Упровадження полілінгвального підходу до професійно орієнтованих дисциплін базується на ідеях: залежності професійного рівня фахівця від володіння іноземними мовами; виділення контингенту студентів, здатних засвоювати професійні знання безпосередньо іноземними мовами; інтегративного підходу до вивчення професійно орієнтованих дисциплін та іноземних мов; багаторівневого підходу до іншомовної компетентності; диференціації вивчення професійно орієнтованих дисциплін іноземними мовами за рівнями складності.

У ході формувального експерименту визначено вплив навчання професійно орієнтованих дисциплін іноземною мовою на розвиток іншомовної підготовленості (зростання рейтингового показника успішності в середньому на 12,3 бала) та професійної компетентності інженерів залізничного транспорту (на 7,6 бала). Зростання показників загальної інструментальної компетенції в експериментальних групах завдячує чинникові впливу для загальної міжособистісної компетенції, загальної системної компетенції та спеціальних компетенцій, причому найбільший вплив активний чинник має на формування системних та комунікативних компетенцій.

Формування методик роботи з обдарованими студентами на основі вивчення окремих навчальних дисциплін іноземними мовами з урахуванням особливостей конкретної професії та використання міжкультурної дидактики у процесі викладання іноземної мови сприяє підвищенню рівня професійної підготовки майбутніх фахівців залізничного транспорту.

Результатом експериментального дослідження є: перевірка в педагогічній практиці та підтвердження ефективності обґрунтованих нами концептуальних засад формування професійної компетентності фахівців; визначення особливостей реалізації інноваційних підходів до професійної освіти; апробація та демонстрація дієвості полілінгвальних елективних курсів для студентів ВНЗ залізничного транспорту. Знайдені показники зростання успішності в експериментальних групах у порівнянні з контрольними протягом трьох навчальних років на 7–10 % та коефіцієнти парної кореляції (2004 0,79; 2005 0,87) між рейтинговими показниками студентів експериментальних груп із професійно орієнтованих дисциплін з їхніми подальшими результатами на державному екзамені після IV курсу і дипломному проекті після V курсу також засвідчили ефективність запропонованих концептуальних засад та правильність висунутої гіпотези.

5. Результати дослідження можуть бути використані Науково-методичними центрами вищої та професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України з метою розвитку професійної компетентності майбутніх фахівців залізничного транспорту в різних типах навчальних закладів; професійними навчальними закладами залізничного профілю для дидактичного обґрунтування процесу підготовки фахівців; педагогічними працівниками під час розроблення навчально-методичного забезпечення професійної підготовки майбутніх фахівців залізничного транспорту, зокрема у створенні підручників і навчальних посібників.

Проведене дослідження не вичерпує всіх проблем формування професійної компетентності майбутніх фахівців. Подальшими напрямами дослідження є: виявлення впливу сучасних інформаційних навчальних технологій на розвиток професійної компетентності студентів, інтенсифікацію іншомовної підготовки фахівців у технічних ВНЗ. Подальший розвиток викладених ідей вбачаємо також у навчальних програмах професійно орієнтованих дисциплін іноземними мовами в різних типах навчальних закладів.

Публікації автора:

1. Шаргун Т. О. Концептуальні засади навчання спеціальних дисциплін у професійній підготовці фахівців залізничного транспорту: Науково-методичний посібник. – Львів: ЛНПЦ, 2005. – 51 с.

2. Шаргун Т. О. Методичні рекомендації до вивчення полілінгвального спецкурсу “Загальний курс залізниць”. – Львів: ЛНПЦ ІПППО АПНУ, 2003. – 12 с.

3. Шаргун Т. О. Особливості професійної підготовки фахівців залізничного транспорту: Методичні рекомендації. – Львів: ЛНПЦ, 2005. – 16 с.

4. Шаргун Т. О. Полілінгвальний спеціальний курс для підготовки фахівців залізничного транспорту: Метод. реком. – Львів: ЛНПЦ, 2005. – 17 с.

5. Шаргун Т. О. Формування професійної компетентності під час вивчення іноземних мов у технічних університетах: Науково-методичний посібник. – Львів: ВМС, 2004. – 56 с.

6. Шаргун Т. O. Інтеграція знань студентів зі спеціальних дисциплін та іноземних мов у технічних університетах // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. Центр вищої освіти, 2004. – № 39. – С. 165–171.

7. Шаргун Т. О. Концептуальні підходи до навчання загальнотехнічних та спеціальних дисциплін іноземними мовами у системі професійної освіти // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2003. – № 6. – С. 60–66.

8. Шаргун Т. О. Особливості навчання дисциплін за вибором студентів у технічних університетах // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвіт, проблеми: Зб наук. пр. – Київ; Вінниця: ООО Планер, 2005. – Вип. 8. – С. 495–499.

9. Шаргун Т. О. Проблема позаурочної роботи з обдарованими учнями у ПТНЗ: аспект вивчення спеціальних дисциплін іноземними мовами // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Київ; Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – Вип. 6. – С. 173–179.

10. Шаргун Т. О. Шляхи підвищення ефективності професійної підготовки фахівців залізничного транспорту // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2005. – № 5. – С. 59–65.

11. Шаргун Т. О. Особливості спеціальної професійної підготовки фахівців залізничного транспорту // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2005. – № 6. – С. 59–68.

12. Шаргун Т. О. Інноваційні підходи до навчання спеціальних дисциплін у підготовці фахівців залізничного транспорту // Наукові записки: Зб. наук. ст. Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. – К.: НПУ імені Драгоманова, 2005. – Вип. LX (60). – С. 153–157.

13. Шаргун Т. О. Формування професійної компетентності майбутніх фахівців залізничного транспорту // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. – 2006. – № 1. – С. 27–32. – (Серія: Педагогіка).

14. Шаргун Т. О. Умови формування професійної компетентності фахівців-залізничників: результати експерименту // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. – 2006. – № 4. – С. 53–59. – (Серія: Педагогіка).

15. Збірник матеріалів до елективного курсу “Розвиток та становлення залізниць. Львівська залізниця” / Укладач Т. О. Шаргун. – Львів: ЛФ ДНУЗТ, 2003. – 27 с.

16. Короткий англо-українсько-російський та російсько-українсько-англійський словник залізничних термінів (для спеціальності “Рухомий склад”) / Укладач Т. О. Шаргун. – Львів: ПП Бодлак, 2004. – 53 с.

17. Короткий англо-українсько-російський та російсько-українсько-англійський словник залізничних термінів (для спеціальності “Електричний транспорт”) / Укладач Т. О. Шаргун. – Львів: ПП Бодлак, 2004. – 47 с.

18. Короткий українсько-англійський словник залізничних термінів (для спеціальності “Електричний транспорт”) / Укладач Т. О. Шаргун. – Львів: ПП Бодлак, 2004. – 20 с.

19. Збірник текстів з англійської мови для самостійної роботи студентів (для спеціальності “Електричний транспорт”) / Укладач Т. О. Шаргун. – Львів: ПП Бодлак, 2005. – 46 с.

20. Шаргун Т. О. Інтегративний підхід до роботи з обдарованими учнями: вивчення спеціальних дисциплін іноземними мовами // Проблеми інтеграції у сучасній професійній освіті: методологія, теорія, практика: Монографія / За ред. І. Козловcької та Я. Кміта. – Л.: Сполом, 2004. – С. 81–89.

21. Шаргун Т. О. Інтеграція знань студентів зі спеціальних дисциплін та іноземних мов у технічних університетах // Сучасні технології вищої освіти: Тези доповідей Третьої Міжнародної науково-методичної конференції (27-30 вересня 2004 р.). – Одеса: Одеська держ. академія холоду, 2004. – С. 40.

22. Шаргун Т. О. Концептуальні підходи до навчання спеціальних дисциплін іноземними мовами у підготовці фахівців залізничного транспорту // Науковий потенціал світу 2004: Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. (1–15 листопада 2004 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 40. – С. 67–68.