Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Лещенко Геннадій Анатолійович. Формування позитивної мотивації школярів до систематичних занять фізичними вправами: Дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2001. - 193арк. - Бібліогр.: арк. 167-185.



Анотація до роботи:

Лещенко Г.А. Формування позитивної мотивації школярів до систематичних занять фізичними вправами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Криворізький державний педагогічний університет, Кривий Ріг, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню мотиваційної сфери школярів середньої загальноосвітньої школи. Розглядається стан проблеми в практиці шкільного фізичного виховання, визначаються і характеризуються критерії та рівні розвитку мотивації до фізкультурної діяльності. Встановлено форми та методи роботи вчителя по формуванню мотивів фізкультурної активності у школярів з пасивним та негативним ставленням до занять фізичною культурою і спортом. Експериментально обгрунтовано основні педагогічні умови, які сприяють ефективному формуванню мотивів фізкультурної діяльності у школярів. В роботі досліджено значення особистісного фактора у викладанні предмета “Фізична культура” і запропоновано концептуальну модель учителя фізичної культури.

Основні результати дослідження знайшли практичне застосування у навчально-виховному процесі загальноосвітніх шкіл.

1. У складному і багатогранному процесі фізичного виховання дітей одним із пріоритетних напрямів загальноосвітньої школи повинно бути формування в учнів стійкої мотивації до фізкультурної діяльності.

2. Важливою передумовою формування мотивації є визначення ціннісних орієнтирів кожного учня і вибір на цій основі особисто-значимого і цікавого для школярів навчального матеріалу, який сприяв би виробленню у них моральної впевненості у цінності занять фізичними вправами.

3. У процесі експериментальної роботи доведено, що формуванню мотивації до систематичних занять фізичними вправами сприяє дотримання таких педагогічних умов:

формування позитивного ставлення до занять фізичними вправами, результативність якого підвищується при засвоєнні не окремих розрізнених знань про значення фізичних вправ, а цілісної системи в тісній єдності з особисто значимими заняттями фізичною культурою і спортом;

цілеспрямоване мотивування і стимулювання до активної фізкультурної діяльності;

прищеплення інтересу до активних занять фізичними вправами;

озброєння знаннями з фізичної культури та вмінням самостійно займатись фізичними вправами;

4. Основою методичних рекомендацій формування мотивації школярів до систематичних занять фізичними вправами на основі вдосконалення фізкультурно-освітньої роботи в школі є:

формування у школярів вміння самостійно займатись фізичними вправами, яке найбільш успішно здійснюється в спеціально відведеній для цієї мети методичній частині уроку;

оволодіння учнями теоретичними знаннями (загальноосвітніми, валеологічними та біологічними), що здійснюється у спеціальній теоретичній частині уроку;

планування навчальних занять з врахуванням різних рівнів фізичної підготовленості школярів та дотримання принципу особистих рекордів. Відповідно до цього принципу темпи приросту основних показників фізичної підготовленості школярів необхідно планувати тільки на основі врахування їх індивідуальних результатів;

організація фізкультурних занять, спрямованих на формування в учнів наступних умінь: постановка мети, планування, тренування основних фізичних якостей, оцінювання рівня їх розвитку, контроль за функціональним станом організму під час фізкультурних занять та після них;

використання спеціальних тренувальних засобів в процесі самостійних занять, важливою умовою яких є проведення регулярного комплексного контролю, з метою визначення позитивних зрушень, що сталися в організмі і наочної демонстрації їх школярам (зворотній зв’язок).

5. У формуванні позитивної мотивації школярів до фізичного вдосконалення визначальне місце має особа вчителя фізичної культури. Багатство його особистості, професійної культури і педагогічної майстерності повинно забезпечувати такі прийоми й способи педагогічного впливу, які збагачують емоційний досвід школярів, розвивають уяву, інтерес, формують у них особистісне ставлення до практики фізичного виховання.

Отримані результати дають підставу вважати, що теоретичне опрацювання і практичне втілення в життя основних положень даної роботи сприятиме удосконаленню фізичного виховання учнів загальноосвітніх шкіл і формуванню у них навичок здорового способу життя.

Результати проведеного дослідження можуть бути використані вчителями фізичної культури всіх типів загальноосвітніх шкіл України, викладачами методики викладання фізичної культури у вищих навчальних закладах, на курсах підвищення кваліфікації вчителів фізичної культури при обласних інститутах післядипломної педагогічної освіти, студентами факультетів фізичного виховання – при написанні рефератів, курсових і дипломних робіт, а також в організації дослідницької роботи студентів.

Дане дисертаційне дослідження не претендує на вичерпне розкриття всіх поставлених завдань. Вони багатоакспектні, їх глибоке висвітлення вимагає подальшого дослідження. Потребують подальшого вивчення питання характеру реальних взаємостосунків між учнями в різних формах спільної фізкультурної діяльності, як у школі, так і в позаурочний час; принципів побудови групової діяльності, оптимального поєднання різноманітних методів її організації з метою підвищення виховного впливу на школярів. З вирішенням цих питань ми пов’язуємо подальше вдосконалення навчального процесу, діяльності з активізації навчання школярів в умовах демократизації роботи в загальноосвітніх школах.

Основні результати дослідження відображено

в таких публікаціях:

1. Лещенко Г.А. Порівняльна характеристика стану фізичної підготовленості учнів середнього шкільного віку за єдиною европейською системою тестування "Юрофіт" //Наукові записки: Збірник наукових статей.- К.: НПУ, 1998.- Вип.2.- С.39-46.

2. Лещенко Г.А. Фізична культура і спорт у житті школярів // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова.- К.: ІЗМН, 1998.- Ч.III.- С.101-106.

3. Лещенко Г.А. Мотиваційно-потребнісна сфера фізичного виховання школярів // Соціалізація особистості: Міжкафедральний збірник наукових статей.- К.: НПУ, 1998.- Вип.3.- С.151-161.

4. Лещенко Г.А. Вплив особистості учителя на формування пози-тивного ставлення школярів до занять фізичними вправами // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова.- К.: Логос, 1999.- Ч.1.- С.42-49.

5. Лещенко Г.А. Особистісний фактор викладання предмета “Фізична культура” //Наукові записки.-Серія: Педагогічні науки .-Кіровоград: РВЦ КДПУ ім.В.Винниченка, 2000.- Вип.21.-С.67-70.

6. Лещенко Г.А. Деякі аспекти системи шкільного фізичного виховання // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім.В.Винниченка, 2001.- Вип. 32. – С.94-96.

7. Лещенко Г.А. Про стан фізичної підготовленості учнів міських середніх загальноосвітніх шкіл //Актуальні проблеми оздоровчої фізкультури, спорту для інвалідів та валеології в навчальних закладах України: Матеріали п’ятої Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Кіровоград, 1997. - С.120-122.

8. Лещенко Г.А. Педагогічні умови формування у школярів інтересу до фізкультурної діяльності //Впровадження ідей В.О.Сухомлинського в практику сучасної школи: Матеріали Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції. – Кіровоград, 1999. - С.44-45.