Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Подольна Валентина Вікторівна. Формування позитивного гудвілу на малих підприємствах (на прикладі легкої промисловості) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Подольна В.В. Формування позитивного гудвілу на малих підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Київський національний університет технологій та дизайну Міністерства освіти і науки України, Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена теоретичним, методичним та практичним питанням формування позитивного гудвілу на малих підприємствах легкої промисловості. В результаті дослідження розглянуто теоретичні основи та визначено характерні риси гудвілу, як нематеріального активу підприємства. Удосконалено класифікацію гудвілу як нематеріального активу підприємства. Визначено особливості формування гудвілу в залежності від видів малих швейних підприємств. Обґрунтовано вплив позитивного гудвілу на фінансово-економічні показники діяльності підприємства. Запропоновано методичний підхід до формування позитивного гудвілу на малих підприємствах легкої промисловості.

У дисертаційному дослідженні наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення важливого наукового завдання: розробки теоретико-методичних положень та практичних рекомендацій щодо формування позитивного гудвілу на малих підприємствах легкої промисловості. Проведене дослідження дозволяє зробити такі висновки.

1. Зростання ролі нематеріальних активів в ефективному функціонуванні підприємства пояснюється, з одного боку, впливом нематеріальних активів на вартість підприємства в цілому, з іншого – саме нематеріальні активи вирізняють підприємство серед аналогічних за видом діяльності підприємств, що є надзвичайно важливим в умовах розвитку ринкових відносин.

2. Як економічна категорія гудвіл відображає нематеріальні переваги підприємства, що відрізняють його від аналогічних підприємств, підсилюючи конкурентні позиції і можливість збільшення ринкової вартості підприємства за рахунок таких складових елементів, як: відомість торгової марки чи назви фірми; реклама та просування продукції; наявність стабільних споживачів; наявність постійних постачальників; висока якість продукції; вигідне територіальне розташування; кваліфікація персоналу та використання кращих управлінських якостей; використання нових технологій, ліцензій, патентів.

3. Гудвіл є специфічним нематеріальним активом, що має набір характеристик, які не притаманні жодному іншому нематеріальному активу. Відповідно до ознак нематеріальних активів гудвіл є: невід’ємний, незахищений, довгостроковий, отриманий в результаті купівлі підприємства або створений підприємством, власний, відображений (невідображений) у фінансовій звітності підприємства.

Формування позивного гудвілу підприємства пов’язано з іншими ідентифікованими нематеріальними активами підприємства (торгові марки, ліцензії, патенти).

4. Дослідження показали, що активний розвиток малих підприємств легкої промисловості обмежується, як проблемами галузі у цілому так і проблемами становлення та розвитку малого бізнесу в Україні. Виявлено, що основними чинниками, які стримують розвиток малих підприємств легкої промисловості є: несприятливий інвестиційний клімат, наявність істотного тіньового сектора виробництва, складність отримання довгострокових кредитів на пільгових умовах, складна конкурентна ситуація на внутрішньому ринку. Обгрунтовано, що запорукою подальшого розвитку та ефективного функціонування даного сектора економіки є, зокрема, державна підтримка, вдосконалення законодавчо-нормативної бази, а також впровадження нових підходів до управління малими підприємствами.

5. З’ясовано, що формування гудвілу значною мірою залежить від виду малого швейного підприємства. Малі швейні підприємства пропонується розглядати в залежності від особливостей функціонування та створення: франчайзі; самостійне швейне підприємство, що здійснює серійне виробництво; дизайн-студія ексклюзивного одягу. Головні відмінності полягають у наступному: гудвіл франчайзі залежить від гудвілу франчайзера, що пояснюється особливостями організації даного виду підприємств; швейні підприємства, що здійснюють серійне виробництво самостійно формують власний гудвіл; дизайн-студія ексклюзивного одягу характеризується одиничним виробництвом, особливості діяльності якого пов’язані з репутацією дизайнера, що підпорядковує внутрішньо створений гудвіл підприємства персональному гудвілу.

6. Дослідження впливу гудвілу на вартість підприємства як цілісного майнового комплексу показало, що на малих швейних підприємствах частка гудвілу у вартості підприємства становить від 3,74 до 30,26%. Для більш детального аналізу розвитку гудвілу підприємств пропонується використовувати коефіцієнт гудвілу, та на його підставі визначати рівень позитивного гудвілу підприємства

7. Дослідження ставлення керівників малих підприємств до збільшення частки нематеріальних активів та формування гудвілу підприємства показало, що: 60% респондентів вважають найбільш раціональну частку нематеріальних активів у майні малого підприємства у границях від 5 до 10%, збільшення частки нематеріальних активів планується керівниками підприємств у короткостроковій перспективі; серед нематеріальних активів найбільш важливими для розвитку малих підприємств легкої промисловості керівниками виділені права на комерційні позначення; на всіх підприємствах здійснюються витрати на розвиток окремих складових елементів гудвілу.

8. Обгрунтовано вплив позитивного гудвілу на фінансово-економічні показники діяльності підприємства. Серед результативних показників діяльності підприємства найбільш щільним є зв’язок між виручкою від реалізації та гудвілом.

Виявлено, що саме виручка від реалізації є найбільш важливим показником діяльності малих підприємств, оскільки є головним вхідним грошовим потоком на малих підприємствах, має безпосередній вплив на показник чистого грошового потоку, який є важливим результатом господарської діяльності підприємства.

9. Вдосконалено процес формування позитивного гудвілу підприємства, який передбачає: кількісний та якісний аналіз гудвілу, планування та організацію управлінського впливу на гудвіл, реалізацію і контроль формування позитивного гудвілу підприємства.

10. Розроблено методичний підхід до формування позитивного гудвілу на малих підприємствах, що передбачає визначення складових елементів гудвілу, характерних даному підприємству, визначення оціночної вартості гудвілу, планування витрат на окремі складові елементи гудвілу, прогноз величини гудвілу, розробку рекомендацій по формуванню позитивного гудвілу підприємства.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях:

  1. Подольна В. В. Особливості формування гудвілу на малих підприємствах швейної галузі / В. В. Подольна // Зб. наук. пр. / Луцький державний технічний університет. – Луцьк, 2006. – 3(10), ч. 4. – С. 65–69.

  2. Подольна В. В. Роль нематеріальних активів у вартості бізнесу / В. В. Подольна, Л. К. Яцишина // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2006. – № 1(27). – С. 83–85. (Особистий внесок – характеристика підходів для визначення оціночної вартості об’єктів нематеріальних активів)

  3. Подольна В. В. Особливості гудвілу як нематеріального активу підприємства / В. В. Подольна // Легка промисловість. – 2006. – № 3. – С. 33.

  4. Яцишина Л.К. Особливості функціонування малого бізнесу України на сучасному етапі розвитку / Л. К. Яцишина, В. В. Подольна // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2003.– № 3. – С. 67–71. (Особистий внесок – аналіз законодавчо-нормативної бази щодо розвитку малого бізнесу в Україні)

  5. Подольна В. В. Ретроспективний аналіз та перспективи розвитку малого бізнесу в Україні / В. В. Подольна // Інвестиції: практика та досвід. –– 2008. – № 19. – С. 42–44.

  6. Подольна В. В. Основні аспекти формування та розвитку позитивного гудвілу підприємства / В. В. Подольна // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 9. – С. 128–134.

в інших виданнях:

  1. Подольна В. В. Проблеми застосування підходів до оцінки нематеріальних активів на малих підприємствах України / В. В. Подольна // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість : ІХ Всеукр. наук.-практ. конф., 25–27 квіт. 2006 р. : тези доп. – К., 2006. – С. 206–209.

  2. Подольна В. В. Гудвіл: розвиток в Україні та зарубіжний досвід / В. В. Подольна // Тези доповідей всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів. – Київ.: КНУТД, 2006. – С. 195.

  3. Подольна В. В. Малий бізнес у сучасній тенденції розвитку економіки України / В. В. Подольна, Л. К. Яцишина // Украина – Латвия – Белоруссия – ЕС: Современное состояние и перспективы : междунар. науч.-практ. семинар: тез. докл. – Херсон, 2007. – С. 52–55. (Особистий внесок – виявлення позитивних напрямків розвитку малого бізнесу в Україні та визначення факторів, що уповільнюють розвиток даного сектору економіки)

  4. Подольна В. В. Позитивний гудвіл підприємства як фактор підвищення конкурентоспроможності малих підприємств / В. В. Подольна // Проблемы и пути повышения конкурентоспособности предприятий : VI всеукр. науч.-практ. конф. студентов, аспирантов, молодых ученых, 17–19 мая 2007 р. : тезисы. докл. – Севастополь, 2007. – С. 162–163.

  5. Яцишина Л. Особливості формування позитивного гудвілу на українських підприємствах / Л. Яцишина, В. Подольна // Management is it art. Innovative methods of identifying and solving problems of management. – Zielona Gora, 2007. –– С. 30–33. (Особистий внесок – визначення складових елементів що формують позитивний гудвіл підприємства та характеристика видів гудвілу)

  6. Подольна В. В. Гудвіл як інструмент впливу на ринкову вартість підприємства / В. В. Подольна //Тези доповідей всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів. – Київ.: КНУТД, 2008. – С. 195.