Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Знахуренко Павло Андрійович. Формування портфеля реальних інвестицій підприємства на основі ранжирування інвестиційних проектів (на прикладі підприємств металургійної галузі) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Знахуренко П.А. Формування портфеля реальних інвестицій підприємства на основі ранжирування інвестиційних проектів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 Економіка та управління підприємствами. Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2009.

У дисертації розглянуто стан інвестиційного клімату України та його вплив на активізацію інвестиційних процесів. Запропоновано в якості інструмента реалізації інвестиційної стратегії підприємств використовувати збалансовану систему показників, в якій відокремлена інвестиційна діяльність від інших напрямів бізнес-процесів.

На основі аналізу “планових” та ринкових методів визначення економічної ефективності капітальних вкладень пропонується використовувати модифікований метод визначення економічного ефекту, заснований на використанні наведених витрат. Для підвищення об'єктивності визначення чистої поточної вартості проекту пропонується обмежити часовий горизонт розрахунків цього показника періодом, який зв'язаний зворотною залежністю з вибраною ставкою дисконтування грошових потоків, а також виключити з складу грошових потоків амортизацію.

Визначено особливості методів розрахунку економічної привабливості інвестиційних проектів в залежності від джерел формування інвестиційних ресурсів і їх структури. При формуванні портфеля реальних інвестицій підприємства пропонується використовувати комплексну оцінку економічної ефективності інвестиційних проектів, а також ураховувати їх вплив на показники виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємства.

Запропонована методика визначення лага часу між показниками інвестиційної та фінансової діяльності підприємства.

У дисертації обґрунтовано теоретичні положення та організаційні підходи до вдосконалення методів формування інвестиційного портфеля підприємства на основі ранжирування інвестиційних проектів, а також розроблено науково-практичні рекомендації щодо їх використання.

Здійснене дослідження дозволило обґрунтувати ряд нових положень, підтвердити деякі з існуючих і запропонувати практичні рекомендації з удосконалення методів аналізу, контролю та оцінки інвестиційної діяльності підприємства.

Відповідно до поставленої мети і конкретних завдань одержано такі основні результати роботи:

1. Здійснено аналіз інвестиційного розвитку України, результати якого дозволили зробити висновок, що діючий механізм регулювання інвестиційної діяльності не повною мірою відповідає сучасним вимогам та не має необхідної комплексної методологічної основи.

2. З урахуванням інвестиційного напряму розвитку економіки України, а також вимог стандартів бухгалтерського обліку запропоновано архітектуру збалансованої системи показників (ЗСП), в якій складова “внутрішні бізнес-процеси” наведено у вигляді двох взаємопов'язаних блоків, що відображають виробничо-господарську та інвестиційну діяльність підприємства. У свою чергу, інвестиційна складова ЗСП безпосередньо визначає технічний рівень виробництва, впливає на якість і конкурентоспроможність продукції. Відображення внутрішніх бізнес-процесів у вигляді окремих напрямів діяльності створює об'єктивні умови для визначення впливу інвестицій на інші складові ЗСП.

3. Виконано порівняльний аналіз методів визначення економічної ефективності капітальних вкладень які використовуються у плановій та ринковій економіці, як одного з критеріїв формування інвестиційного портфеля підприємства. Результати аналізу дозволили виявити недоліки, а також визначити основні напрями вдосконалення методів визначення економічної ефективності капітальних вкладень, які використовуються у плановій та ринковій економіці.

4. Удосконалено методи визначення економічної ефективності капітальних вкладень, які використовуються у плановій та ринковій економіці. Як більш жорсткий критерій відбору інвестиційних проектів пропонується використовувати модифікований метод визначення економічного ефекту на підставі наведених витрат. Удосконалено ринкові методи оцінки ефективності капітальних вкладень на основі виключення амортизації зі складу грошових потоків, а також обмеження тимчасового горизонту розрахунків чистої поточної вартості. При змішаних джерелах фінансування інвестиційних проектів як за рахунок власних, так і позикових коштів при розрахунках чистої поточної вартості проекту пропонується у складі інвестиційних витрат враховувати як позикові, так і власні кошти, а показник дисконту визначати на основі зваженої вартості капіталу.

5. Запропоновано метод ранжирування інвестиційних проектів на основі комплексної оцінки їх економічної ефективності. Вона розраховувалася на основі синтезу одиничних оцінок методами середньої геометричної, сум, евклідової відстані до еталонного об'єкта, а також середньозваженої оцінки. Наведено обґрунтовування раціонального методу синтезу одиничних оцінок.

6. Запропоновано метод ранжирування інвестиційних проектів за ступенем їх впливу на зміну комплексної оцінки виробничо-господарської діяльності (ВГД) підприємства. Застосовано принципи кваліметрії для одержання узагальнюючих даних про динаміку показників ВГД у зв'язку з реалізацією інвестиційних проектів. Використання запропонованого методу ранжирування інвестиційних проектів дозволяє проводити комплексний аналіз впливу інвестиційних проектів на різні аспекти ВГД підприємства.

7. Запропоновано метод ранжирування інвестиційних проектів на основі визначення їх впливу на зміну фінансового стану підприємства (ФСП). Метод засновано на комплексній оцінці ФСП розрахованої на основі фактичної і скоректованої фінансової звітності на розмір витрат і результатів реалізації інвестиційних проектів.

8. У рамках концепції ЗСП запропоновано методику визначення кількісних відносин між показниками інвестиційної та фінансової діяльності підприємства. Обґрунтовано методику визначення лага часу між показниками інвестиційної та фінансової діяльності підприємства.

9. Наведено результати апробації методів ранжирування інвестиційних проектів, передбачених до реалізації на ВАТ “МК “Азовсталь” і ВАТ “ММК ім. Ілліча”. Ранжирування інвестиційних проектів здійснювалося п'ятьма методами. Результати апробації різних методів ранжирування інвестиційних проектів підтвердили їх збіг. Разом з тим кожний із методів ранжирування дозволяє одержувати додаткову інформацію та використовувати її для підвищення якості формування портфеля реальних інвестицій підприємства.

10. Методами кореляційно-регресійного аналізу встановлено кількісні відносини між показниками інвестиційної та фінансової діяльності комбінату, а саме, лаг часу між показниками інвестиційної та фінансової діяльності підприємства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Хотомлянский А.Л. Сравнение методов определения эффективности капитальных вложений / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Экономика Украины. 2007. №6. С. 8286.

Особистий внесок здобувача: виконано порівняльний аналіз і визначено умови сумісності методів визначення економічної ефективності капітальних вкладень, які використовуються у плановій та ринковій економіці.

2. Хотомлянский А.Л. Совершенствование метода определения экономической эффективности капитальных вложений / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Актуальні проблеми економіки. 2007. №3 (69). С. 155161.

Особистий внесок здобувача: удосконалено метод визначення чистої поточної вартості на підставі обмеження часового горизонту розрахунків грошових потоків та виключення амортизації з їх складу.

3. Хотомлянський О.Л. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства / О.Л. Хотомлянський, П.А. Знахуренко // Фінанси України. 2007. №1. С. 111117.

Особистий внесок здобувача: визначено вимоги до формування системи одиничних показників фінансового стану підприємства.

4. Хотомлянский А.Л. Влияние инвестиций на показатели операционной и финансовой деятельности металлургического предприятия / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Известия высших учебных заведений. 2006. №9. С. 6165.

Особистий внесок здобувача: встановлено вплив інвестиційної діяльності підприємства на його фінансовий стан.

5. Хотомлянський О.Л. Визначення ваги приватних показників під час комплексної оцінки ефективності інвестиційних проектів / О.Л. Хотомлянський, П.А. Знахуренко [та ін.] // Торгівля і ринок: Тематичний збірник наукових праць Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського. Донецьк, 2006. вип. 22. С. 413417.

Особистий внесок здобувача: удосконалено метод комплексної оцінки інвестиційних проектів з урахуванням ваги їх складових на підставі методу ентропії.

6. Хотомлянский А.Л. Ранжирование инвестиционных проектов на основе использования комплексных оценок их экономической эффективности / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Вісник Приазовського держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр. Маріуполь, 2006. Вип.16. С. 258288.

Особистий внесок здобувача: розглянуто різні методи синтезу одиничних оцінок ефективності інвестиційних проектів на основі: середньої геометричної, методу сум, евклідовій відстані від еталонного об'єкта та середньозваженої оцінки.

7. Хотомлянский А.Л. Методы ранжирования портфеля инвестиционных проектов предприятия / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Вісник Приазовського держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр. Маріуполь, 2005. №15. С. 231235.

Особистий внесок здобувача: удосконалено метод ранжирування інвестиційних проектів з урахуванням їх впливу на показники виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємства.

8. Хотомлянский А.Л. Влияние инвестиционных проектов на финансовое состояние предприятия / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Вісник Приазовського держ. техн. ун-ту: Зб. наук. пр. Маріуполь, 2004. №14. С. 365 367.

Особистий внесок здобувача: встановлено вплив інвестиційних проектів на показники фінансового стану підприємства.

9. Хотомлянский А.Л. Оценка точности методик определения экономической привлекательности инвестиционных проектов / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. Дніпропетровського національного університету. Дніпропетровськ, 2004. вип. 193, т. 4. С. 11691172.

Особистий внесок здобувача: визначено особливості методів розрахунку економічної привабливості інвестиційних проектів, в залежності від джерел формування інвестиційних ресурсів та їх структури.

Матеріали наукових конференцій:

10. Хотомлянский А.Л. Совершенствование методики определения экономической эффективности капитальных вложений / А.Л. Хотомлянский, П.А. Знахуренко // Матеріали міжнар. науково-практ. конф. “Університетська наука 2007”. Маріуполь: ПДТУ, 2007. С. 181182.

Особистий внесок здобувача: удосконалено метод визначення економічної ефективності капітальних вкладень на підставі дисконтування капітальних вкладень замість грошових потоків.

11. Хотомлянський О.Л. Методы формирования портфеля реальных инвестиций предприятия / О.Л. Хотомлянський, П.А. Знахуренко // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Фінансові ринки та інститути”. Х.: ХНЕУ, 2007. – Т. 2. С. 416418.

Особистий внесок здобувача: удосконалено методи ранжирування інвестиційних проектів з урахуванням їх впливу на показники виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємства.

12. Хотомлянський О.Л. Визначення ваги приватних показників при комплексній оцінці ефективності інвестиційних проектів на основі ентропійного методу / О.Л. Хотомлянський, П.А. Знахуренко, Г.П. Знахуренко // Тези доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. “Держава та ринок: стратегія внутрішнього розвитку промислових регіонів”. Маріуполь: ПДТУ, ДДУЕіТ, 2006. С. 213215.

Особистий внесок здобувача: розглянуто різні методи синтезу одиничних оцінок ефективності інвестиційних проектів.