Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Керекеша Ольга Владиславівна. Формування оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів у процесі фахової підготовки. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Керекеша О.В. Формування оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів у процесі фахової підготовки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України, Київ, 2008.

У дисертації досліджено процес формування оцінно-рефлексивної самостійності економістів в умовах кредитно-модульної системи навчання, проаналізовано основні теоретичні підходи до організації самостійної роботи студентів у сучасній психологічно-педагогічній літературі, розкрито сутність і зміст оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів. Визначено компоненти та здійснено діагностику рівнів сформованості оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів. Обґрунтовано педагогічні умови, що сприяють формуванню оцінно-рефлексивної самостійності економістів у процесі фахової підготовки.

Розроблено й експериментально перевірено методику формування оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів, що реалізується в ході фахової підготовки студентів перших і других курсів різних спеціальностей економічного профілю, що поєднує тренінгове навчання для викладачів і студентів та групове й індивідуальне консультування з питань організації самостійної роботи;

1. Науковий аналіз основних теоретичних підходів до організації самостійної роботи студентів вищих навчальних закладів дає підстави стверджувати, що при наявному різноманітті концепцій спостерігається певна подібність у спрямуванні досліджень на обґрунтування оптимальних умов забезпечення ефективності самостійної пізнавальної активності майбутніх фахівців в умовах неперервної освіти. Вимоги до організації самостійної роботи студентів стосуються забезпечення педагогічних та дидактичних умов реалізації навчального процесу (наступність у принципах, формах в методах самостійної пізнавальної діяльності, її особистісно та індивідуально орієнтований характер, розвиток мотивації, здібностей студентів до виконання самостійних завдань, розробки та структурування інформаційно-методичного забезпечення самостійної роботи, особливості використання інформаційних технологій). Методичні засади організації самостійної роботи студентів конкретизують шляхи реалізації навчального процесу в умовах професійної підготовки фахівців різних профілів, а також при вивченні іноземних мов професійного спрямування.

На основі аналізу особливостей сучасної соціально-економічної ситуації доведено, що специфіка організації самостійної роботи майбутніх економістів полягає у забезпеченні розвитку оцінно-рефлексивної самостійності студентів, що проявляється у здатності раціонально оцінювати конкретне професійне завдання, оптимально планувати та виконувати дії, спрямовані на досягнення позитивного результату і водночас здійснювати почуттєво-емоційне регулювання особистісного сприймання процесу подолання перешкод, що виникають при розв’язанні професійно-навчальних завдань економічного змісту.

2. Оцінно-рефлексивна самостійність у дослідженні розглядається як інтегрована особистісна якість, що поєднує здатність знаходити професійно та особистісно значущу інформацію для задоволення пізнавальних інтересів, уміння здійснювати позитивну комунікацію в ході виконання та представлення результатів самостійної роботи, критично аналізувати власні досягнення, вміння продукувати нові ідеї та альтернативні рішення, планувати подальший професійний розвиток в економічній галузі з метою кар’єрного зростання.

Визначено компоненти оцінно-рефлексивної самостійності (змістово-мотиваційний, діяльнісно-порівняльний, комунікативно-емоційний, інноваційно-імпровізаційний) і здійснено діагностику сформованості оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів відповідно до визначених рівнів (низького, середнього, достатнього, високого).

3. Обґрунтовано педагогічні умови формування оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів: розробка й впровадження тренінгів для викладачів вищих навчальних економічних закладів, спрямованих на розвиток їхньої педагогічної компетентності під час організації самостійної пізнавальної діяльності студентів, а також проведення навчального тренінгу для майбутніх економістів, завданням якого є мотивація студентів до самостійної пізнавальної діяльності; розвиток в них оцінно-рефлексивної самостійності, покращення їх самооцінки, щодо процесу фахової діяльності за рахунок виявлення пізнавальних бар’єрів та успішного їх подолання студентами; ознайомлення студентів-майбутніх економістів із стилями управління самостійною роботою з подальшим аналізом їх використання щодо продуктивності СРС.

4. Розроблено та експериментально перевірено методику формування оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів в умовах кредитно-модульного навчання, що реалізується впродовж проектувального (проведення тренінгу для викладачів, спрямованого на розвиток мотивації викладачів до організації самостійної діяльності студентів, розробка інформаційно-методичного забезпечення навчального процесу); практичного (проведення тренінгу для студентів, здійснення управління їх самостійною роботою, відбувається застосування інформаційно-методичного забезпечення, групове та індивідуальне консультування, діагностування результативності самостійної діяльності, виявлення пізнавальних бар’єрів та окреслення можливих шляхів їх подолання); оцінно-корекційного (презентація, аналіз та оцінювання навчальних досягнень студентів, корекція стилів управління самостійною роботою студентів) етапів.

5. Підготовлено методичні рекомендації щодо формування оцінно-рефлексивної самостійності майбутніх економістів, які включають вказівки з організації і проведення навчальних тренінгів для викладачів і студентів та реалізації індивідуального консультування студентів спрямованого на виявлення сутності пізнавальних бар’єрів і їх використання для мотивації подальшої самостійної діяльності. Індивідуальне консультування передбачає з’ясування сутності пізнавально-навчальної ситуації, створення умов для вільного висловлювання студентів про труднощі, що у них виникли в ході самостійної роботи, визначення особливостей пізнавальної діяльності студента і характеру пізнавальних утруднень, з’ясування альтернативних можливостей щодо їх подолання, накреслення студентом плану подальших дій, перспектив застосування здобутих результатів у контексті майбутньої професійної діяльності.

Аналіз результатів педагогічного експерименту свідчить, що всі показники ефективності використання інтерактивної педагогічної методики у професійній підготовці майбутніх економістів на кінець дослідницької роботи в експериментальних групах вищі, ніж у контрольних.

Результати наукового дослідження можуть бути використані для підготовки методичних рекомендацій, пропозицій, посібників для підготовки і перепідготовки фахівців з економіки для викладачів і студентів вищих економічних закладів освіти.

Подальшого дослідження потребують, зокрема такі аспекти як особливості управління самостійною роботою студентів старших курсів у ході виконання науково-дослідницьких робіт, а також дидактичні засади підготовки викладачів до організації самостійної роботи студентів.

Публікації автора:

  1. Керекеша О. В. Специфіка організації самостійної роботи студентів на заняттях з гуманітарних дисциплін у вищих навчальних економічних закладах / Ольга Керекеша // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. — Тернопіль : Нац. пед. ун-т, 2007. — № 9. — С. 110—113. — (Серія „Педагогіка”).

  2. Керекеша О. В. Організація самостійної роботи студентів на заняттях з гуманітарних дисциплін у вищих навчальних економічних закладах / Керекеша О. В. // Основні концептуальні підходи і тенденції модернізації педагогічної освіти в Україні : зб. наук. праць / за заг. ред. Г. Є. Гребенюка. — Х. : СТИЛЬ-ІЗДАТ, 2007. — С. 135—143.

  3. Керекеша О. В. Теоретичні підходи до організації самостійної роботи студентів у ВНЗ / О. В. Керекеша // Наукові записки : зб. наук. праць Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова / укл. П. В. Дмитренко, Л. Л. Макаренко. — Вип. LX (60). — К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2008. — С. 49—54.

  4. Керекеша О. В. Укладання й впровадження тренінгу „Основи формування оцінно-рефлексивної самостійності студентів в умовах кредитно-модульної системи навчання” для викладачів гуманітарних дисциплін вищих навчальних економічних закладів / О. В. Керекеша // Зб. наук. праць Національної академії ДПСУ ім. Б. Хмельницького. — Хмельницький : НАДПСУ ім. Б. Хмельницького, 2008. — № 42. — С. 104—107.

  5. Керекеша О. В. Результати впровадження експериментальної інтерактивної технології формування оцінно-рефлексивної самостійності економістів та їх аналіз / О. В. Керекеша // Проблеми сучасної педагогічної освіти [сер. : Педагогіка і психологія] : зб. статей : вип. 17. Ч. 2. — Ялта : РВВ КГУ, 2008. — С. 123—128.

  6. Керекеша О. В. Організація самостійної роботи студентів вищих навчальних закладів, як одна з головних методичних проблем впровадження кредитно-модульної організації навчального процесу / О. В. Керекеша // Болонський процес : трансформація навчального процесу у технологію навчання : матеріали ІІ-ої міжнарод. наук.-метод. конф., (Київ, 20-21 жовт. 2005 р.) / М-во освіти і науки, Держ. ун-т інф.-ком. технологій. — К. : ДУІКТ, 2005. — С. 37—38.

  7. Керекеша О. В. Використання сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі з іноземних мов в умовах технологізації / О. В. Керекеша // Актуальні проблеми перекладознавства в контексті міжкультурної комунікації. Сучасні технології навчання іноземних мов : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, (Луганськ, 30—31 бер. 2006 р.) ; ред. кол. : Філіппов В. Л. (відпов. ред.) / М-во культури і туризму, Луганський держ. ін-т культ. і мистецтв. — Луганськ : Шико, 2006. — С. 62—69.

  8. Керекеша О. В. Організація самостійної роботи студентів економічних ВУЗів при вивченні іноземної мови професійного спрямування / О. В. Керекеша // Науковий вісник ; Одеський державний економічний університет ; всеукраїнська асоціація молодих науковців. — Одеса : ОДЕУ, 2007. — № 5 (42). — С. 194—200.

  1. Керекеша О. В. Розробка і використання комплексного інформаційно-методичного забезпечення самостійної роботи студентів вищих навчальних економічних закладів / О. В. Керекеша // Науковий вісник ; Одеський державний економічний університет ; всеукраїнська асоціація молодих науковців. — Одеса: ОДЕУ, 2008. — № 8 (64). — С. 249—256.

  2. Керекеша О.В. Методичні рекомендації з формування оцінно-рефлексивної самостійності студентів в умовах кредитно-модульної системи навчання. – Одеса: ОДЕУ, 2008. – 32 с.