Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Щеглюк Світлана Дмитрівна. Формування нових видів економічної діяльності в умовах трансформації територіальних суспільних систем : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Щеглюк С.Д. Формування нових видів економічної діяльності в умовах трансформації територіальних суспільних систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2007.

У дисертації здійснено теоретико-методологічне обґрунтування процесів формування нових видів економічної діяльності (НВЕД) та їх подальшого розвитку в територіальних суспільних системах (ТСС). В роботі розкрито особливості структури ТСС як середовища для формування НВЕД та визначено основні фактори дії на появу останніх. Проаналізовано і здійснено оцінку процесу трансформації діяльнісно-видової структури ТСС та визначено нові перспективні напрями для активізації й залучення НВЕД, як альтернативних способів додаткової зайнятості населення регіону. Здійснена оцінка впливу НВЕД на здоров’я та поведінку населення ТСС.

Особливу увагу в дисертації приділено питанням функціонування кластерів як одних із нових форм організації виробництва в регіоні, що створюють сприятливе середовище для появи НВЕД. З метою визнання і залучення НВЕД до Класифікатора видів економічної діяльності автором розроблені пропозиції щодо покращання статистичного обліку шляхом розширення статистики інновацій у всіх сферах господарського життя та внесення змін відповідно в аналогічних світових та європейських класифікаторах.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, яке полягає у розробці теоретико-методологічних положень формування і розвитку нових видів економічної діяльності в умовах трансформації ТСС. Результати дослідження є підставою для таких висновків:

1. В процесі дослідження проаналізовано, удосконалено й розвинено поняттєво-термінологічний апарат наукової проблеми, обґрунтовано методи дослідження, визначено фактори появи і розвитку НВЕД. Всебічно розкрито сутність НВЕД і запропоновано авторське тлумачення дефініції НВЕД, яке дасть змогу комплексно вивчати дане явище на основі пентади: територія – технологія – організація – люди – час. Здійснено класифікацію факторів за характером впливу на стадії життєвого циклу ТСС з метою виявлення максимально сприятливого в просторі і часі моменту виявлення НВЕД. Встановлено, що дія окремих факторів може змінюватися на полярну при зміні стадії циклічного розвитку ТСС, що дасть змогу врахувати вплив окремих чинників виникнення НВЕД і сформувати механізм стимулювання розвитку НВЕД на певних стадіях розвитку ТСС.

2. В результаті узагальнення знань про ТСС, розкрито її розуміння як середовища виникнення і впровадження НВЕД. Окреслено і описано процес впровадження НВЕД у ТСС регіонального рівня, який апробовано в ході розробки регіональної стратегії розвитку Закарпатської області. Встановлено, що трансформаційні процеси у ТСС, які ведуть до зміни структури регіональної економіки у напрямку її оптимізації, є рушіями та причинами виникнення і розвитку НВЕД. Тому подальше дослідження ТСС як середовища появи останніх слід активізувати/посилити з позицій регіонального та інноваційного маркетингу, які б дозволили визначити стан попиту й пропозиції на певні види економічної діяльності з метою залучення нових видів діяльності та адаптації існуючих до потреб населення регіону, використовуючи наявні ресурси.

3. Визначено роль інновацій як детермінант виникнення НВЕД. За допомогою матриці інноваційних комбінацій встановлено три ступені новизни інновацій, концептуально окреслено критичну масу інновацій, необхідну для її трансформації у НВЕД: вона створюється інноваціями другого і третього ступенів новизни. Виявлення критичної маси дасть змогу підсилювати і стимулювати розвиток саме таких інновацій, які мають потужний трансформаційний потенціал і проривні технології. На основі кількох значущих ознак запропоновано класифікацію НВЕД, яка дає змогу виявляти НВЕД у будь-якій ТСС шляхом порівняння з традиційними видами діяльності.

4. В результаті дослідження розроблено і апробовано на матеріалах Львівської області авторську методику визначення показника глибини трансформаційних процесів на основі обґрунтованої нами шкали трансформаційних перетворень, яка характеризує глибину змін в структурах ТСС. Це дало змогу оцінити аналізовані процеси в ТСС, типізувати їх та визначити ті види економічної діяльності, в які слід активніше залучати інновації з метою впровадження НВЕД та активізувати розвиток традиційних видів діяльності з метою збалансування діяльнісно-видової структури ТСС. Отримані результати засвідчили продовження трансформаційних процесів у Львівській області. Виявлено ряд видів економічної діяльності, що гальмують розвиток соціально-економічної системи регіону, призводять до її деформації, загострюючи міжгалузеві диспропорції і стримують впровадження інновацій.

5. Результати соціологічного опитування й проведені дослідження впливу НВЕД на поведінку і здоров’я населення виявили необхідність розробки нових і вдосконалення існуючих стандартів і санітарно-ергономічних норм щодо роботи за комп’ютером. З метою активізації дистанційних нових видів економічної діяльності за участю новітніх інформаційних технологій (телеробота, телемедицина, дистанційне навчання) в Україні слід розробити нормативно-правову базу, яка б врегульовувала трудові відносини у віртуальній сфері.

6. В дисертації визначено головні цілі структурної трансформації економіки регіону і регіональної політики з метою зміни існуючої структури економіки на національному і регіональному рівнях. Зроблено висновок про необхідність покращання структури КВЕД, яка б передбачала вільну нішу для нових видів економічної діяльності з метою включення їх існуючої структури. Детально розглянуто механізми формування кластерів в ТСС різного ієрархічного рівня як нових форм організації видів економічної діяльності. Здійснено аналіз конвергенційних і біфуркаційних аспектів розвитку кластерної концепції розвитку регіону. В результаті порівняння встановлено основні відмінності між кластерами та територіально-виробничими комплексами. На основі розрахунків коефіцієнту спеціалізації для регіонів України визначені перспективні види діяльності щодо створення кластерів. Запропоновані пріоритетні напрями організації кластерів для регіонів України.

7. З метою удосконалення та інтеграції статистичної системи обліку до світових стандартів автором запропоновано ряд змін і рекомендацій щодо покращання статистики інновацій та впорядкування структури КВЕД згідно аналогічних змін у світових та європейському класифікаторах видів економічної діяльності. Слід запровадити моніторинг по виявленню таких НВЕД на всіх ієрархічних рівнях ТСС. При цьому часовим лагом впровадження НВЕД вважати 3 роки (як оптимальний час для впровадження інновацій), протягом яких дане явище матиме місце у ТСС і характеризуватиметься зростаючими тенденціями.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Щеглюк С.Д. Нові перспективні види економічної діяльності в Україні: регіональні особливості виникнення, становлення і напрямки розвитку азартного бізнесу в перехідній економіці // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток (Збірник наукових праць). / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній – Львів, 2003. – Вип. 6 (XLIV). – С.294-305.

  2. Щеглюк С.Д. Еволюція концепцій міжгалузевих територіальних комплексів у ринкових умовах // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи (Збірник наукових праць). / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній – Львів, 2004. – Випуск 3 (XLVII). – Частина 1. –
    С. 52-66.

  3. Щеглюк С.Д. Інновації як фактор становлення й розвитку нових видів економічної діяльності в регіоні // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ, 2004. – Вип.I. Економічні науки. Частина 2, 2004. – С.315-317.

  4. Щеглюк С.Д. Кластери і територіально-виробничі комплекси: конвергенційні та біфуркаційні аспекти розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми управління ефективністю інновацій в регіоні. (Збірник наукових праць) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній – Львів, 2005. – Вип. 1 (LI). – С.323-333.

  5. Щеглюк С.Д. Інтелектуальний потенціал регіону у контексті виникнення та впровадження нових видів економічної діяльності // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи: ресурси і механізми ефективного управління (Збірник наукових праць). Випуск 2 (58) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній – Львів, 2005. – С. 325-337.

  6. Щеглюк С.Д. Трансформація демографічної поведінки населення під впливом нових інформаційних видів економічної діяльності // Формування ринкової економіки: Збірник наукових праць: Спец. вип.: “Демографічний розвиток України та пріоритетні завдання демографічної політики”. – Том 1: Відтворення населення та його природний рух. – К.:КНЕУ, 2006. – С.239-246.

  7. Щеглюк С.Д., Бережна І.В. Інноваційні кластери як чинники підвищення конкурентоспроможності регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Конкурентний потенціал і європейська інтеграція (регіональні аспекти) (Збірник наукових праць). Вип.1 (57) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній – Львів, 2006. – С.89-97. Особистий внесок: визначення головних ознак інноваційного кластеру, пропозиції щодо формування кластерів у Львівській області.

  8. Щеглюк С.Д. Інноваційний потенціал промислових підприємств Закарпаття: сучасний стан та особливості розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Соціально-економічний розвиток регіону: діагностика, стратегія, управління (Збірник наукових праць). Випуск 4 (60) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній – Львів, 2006. – С.259-269.

Публікації в інших виданнях:

  1. Щеглюк С.Д. Формування транспортно-логістичної системи прикордонного регіону (на матеріалах Львівської області) // Збірник матеріалів конференції “Управління великим містом: адміністрування та безпосередня демократія” (проблеми теорії і практики): Матеріали українсько-польської конференції (Львів 4-5грудня 2003 р.). – Львів, 2004. – С. 427-434.

  1. Щеглюк С.Д. Роль кластерів у трансформації економіки регіону // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні” (м. Львів, 25-26 березня 2005р.), Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2005. – С.112-113.

  2. Щеглюк С.Д. Сучасні підходи до формування здорового способу життя молоді в інформаційному суспільстві // Матеріали науково-практичної конференції “Державна молодіжна політика: проблеми і перспективи (регіональний аспект)”, Львів 29 грудня 2005 р. – Львів: Паіс , 2005.– С. 79-87.

  3. Щеглюк С.Д Значення нових видів економічної діяльності у регіональному економічному розвитку та його трансформації // Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція: Матеріали XV Міжнародної науково-практичної конференції, 11-12 травня 2006 року. Ч. I. – м. Чернівці, 2006. – С.68-70.

  4. Щеглюк С.Д. Види трансформаційних процесів у ТСС // Регіональні географічні дослідження України та суміжних територій: Збірник наукових праць / Відп. ред. Ю.О. Кисельов. – Луганськ: Альма-матер, 2006. – С. 192-194.

  5. Мельник М.І., Щеглюк С.Д. Роль нових видів економічної діяльності у подоланні ґендерної нерівності на ринку праці // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Подолання ґендерної та вікової дискримінації на ринку праці в Україні: реалії та перспективи". – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська Політехніка” 2006. – C. 135-143. Особистий внесок: пропозицій щодо нових альтернативних видів зайнятості, зокрема телероботи.

  6. Щеглюк С.Д. Економічний підхід до розуміння сутності нових видів економічної діяльності // України син. Збірник матеріалів на пошану доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки Степана Злупка. – Львів: видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка, 2006. – С.439-446.

  7. Шевчук Я.В., Щеглюк С.Д. Підходи до районування за видами економічної діяльності // Часопис соціально-економічної географії. Збірник наукових праць. Випуск 2(1) – Харків: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2007. –С 140-145. Особистий внесок: аналіз підходів до районування за видами економічної діяльності, розрахунок коефіцієнтів локалізації регіонів України .