Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


125. Заредінова Ельвіра Рифатівна. Формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей молодшого шкільного віку в сучасній кримськотатарській сім'ї: дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Інститут проблем виховання АПН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Заредінова Е. Р. Формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей молодшого шкільного віку в сучасній кримськотатарській сім’ї. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена проблемі формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей в умовах сучасної кримськотатарської сім’ї. У роботі проаналізовано філософські та психолого-педагогічні аспекти досліджуваної проблеми. Розкрито сутність і структуру морально-ціннісних взаємин у сім’ї. Розроблено критерії і показники сформованості морально-ціннісних ставлень батьків і дітей. Визначено й обґрунтовано педагогічні умови формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей у сім’ї. Експериментально перевірено ефективність змісту, форм і методів формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей у процесі виховної діяльності сім’ї та її взаємодії зі школою та різноманітними соціальними інститутами.

Результати дослідження дали нам підставу для таких висновків:

  1. Проблема формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей – надзвичайно актуальна і важлива для розвитку сучасної науки та психолого-педагогічної адаптації кримськотатарської сім’ї до нових умов, її подальшої інтеграції у полікультурне й соціальне українське суспільство. Аналіз філософської, психолого-педагогічної і соціологічної літератури та вивчення досвіду сімейного виховання свідчать про недостатню дослідженість цієї проблеми в теорії і практиці української та кримськотатарської педагогіки.

  2. Тенденції, виявлені у наукових дослідженнях з цієї проблеми, показали, що на формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей молодшого шкільного віку в кримськотатарській сім’ї впливають історичні, політичні та економічні умови, крос-культурні зв’язки Європи та Азії, християнська і мусульманська релігії, національна культура, традиції, світогляд, що дає підставу розглядати їх як двосторонній процес взаємин батьків і дітей, що ґрунтується на законах високої моралі кримськотатарського народу і має безпосередній та опосередкований вплив на моральне формування молодого покоління, визначає та регулює життя в родині та поза нею.

  3. Установлено, що морально-ціннісні взаємини сучасної кримськотатарської сім’ї мають зовнішню і внутрішню спрямованість, отже, вона є складним, цілісним об’єднанням, в якому формування морально-ціннісних взаємин перебуває у постійних взаємозв’язках і взаємовпливах з макро- і мікросоціумом, педагогічною інтеркультурою.

  4. Виявлено характерологічні особливості молодших школярів, на основі яких у них формується морально-ціннісне ставлення до дорослих, що є відображенням об’єктивних закономірностей духовного і культурного розвитку особистості в гуманістичному поліетнічному середовищі.

  5. Перевірено й доведено, що розроблені критерії (когнітивний, аксіологічний, мотиваційний і діяльнісний) дозволяють визначати ефективність процесу формування морально-ціннісних взаємин у сучасній кримськотатарській сім’ї.

  6. Аналіз причин низького рівня сформованості морально-ціннісних взаємин між батьками і дітьми молодшого шкільного віку вказує на недостатню роботу школи, соціальних інститутів і сім’ї у розв’язанні цієї проблеми (низький рівень знань, загальної і педагогічної культури, відсутність педагогічних технологій, методичних рекомендацій та розробок).

  7. Експериментально перевірено й доведено, що національна школа, окрім навчання, виховання і соціалізації, виконує і трансмісійну функцію передачі національного досвіду молодим поколінням, тож може стати центром допомоги та організації педагогічної просвіти батьків. Педагогічна робота з батьками, проведена в рамках школи, сприяла створенню відповідних педагогічних умов для формування морально-ціннісних взаємин між батьками і дітьми.

  8. Результативною формою допомоги школи сім’ї у формуванні морально-ціннісних взаємин з дітьми молодшого шкільного віку є різні програми підвищення педагогічної культури батьків, які відображають інноваційні підходи сучасної педагогічної і психологічної наук у підготовці батьків до виховання дітей і молоді в сім’ї та роботи школи з батьками, що сприяло формуванню готовності батьків і дітей до ціннісної взаємодії.

  9. Ефективність застосування у практиці сімейного виховання педагогічних технологій ґрунтується на можливостях їхнього впливу на свідомість, почуття і поведінку дітей; доцільному використанні змісту, форм і методів виховання; поєднанні виховання і самовиховання; об’єднанні зусиль усіх учасників виховного процесу; системі виховних заходів, що забезпечує педагогічні умови формування морально-ціннісних взаємин дорослих і дітей.

  10. Дослідження підтвердило, що взаємодія кримськотатарської сім’ї із соціальними інститутами та мас-медіа сприяє адаптації кримськотатарської сім’ї до нових умов та посилює виховний ефект формування морально-ціннісних взаємин у сім’ї.

  11. Проведене дослідження підтвердило основні положення сформульованої гіпотези, дало змогу зробити висновки й визначити перспективи подальшої розробки цієї проблеми.

Дослідження не вичерпало всіх аспектів проблеми формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей у сучасній кримськотатарській сім’ї. Подальшого наукового пошуку потребує вивчення крос-культурних зв’язків педагогічних систем кримських татар і українців, вивчення спільної гуманістичної культурної спадщини, що пов’язує обидва народи в їхньому ставленні до моральних цінностей і виховних завдань сучасної сім’ї.

Публікації автора:

1. Заредінова Е.Р. Формування морально-ціннісних взаємин кримськотатарської сім’ї у контексті історії та крос-культурних євро-азіатських зв’язків // Гуманістично спрямований виховний процес і ставлення особистості (Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді).- Зб. наук. праць Інституту проблем виховання АПН України. – К.: Віра Інсайт, 2001. – Кн. ІІ. – С. 317-323.

2. Заредінова Е.Р. Проблема формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей у східній філософській думці в контексті кримськотатарської педагогіки ІХ – ХІХ століття // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді. – Зб. наук. праць Інституту проблем виховання АПН України. – К., 2002. – Кн. ІІ. – С. 236-241.

3. Заредінова Е.Р. Педагогізація батьків – одна з умов формування морально-ціннісних взаємин з дітьми в сучасній кримськотатарській родині // Початкова школа. – 2003. – № 10. – С. 43-46.

4. Заредінова Е.Р. Морально-ціннісні взаємини батьків і дітей в кримськотатарській сім’ї // Зб. наук. праць Академії державного Управління при Президентові України / За заг. ред. В.М.Князєва, М.І.Пірен. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Вип. І «А». – С. 185-187.

5. Зарединова Э.Р. Семья как центр культуры – духовной, моральной и национальной // Материалы Международной научно-практической конференции, посвященной 150-летию со дня рождения И.Гаспринского (г. Симферополь, май 2001). – Симферополь: Крымучпедгиз, 2003. – С. 106-109.

6. Зарединова Э.Р. Проблема формирования нравственно-ценностных взаимоотношений родителей и детей в истории философской и педагогической мысли Востока // Альманах КГИ: Сб. науч. работ проф.-препод. состава и студентов // По материалам научно-практической конференции Крымского гуманитарного института «IV неделя науки» 9-10 апреля 2002 г.: Выпуск. – Ялта: РИО КГИ, 2002. – С. 26-27.