Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Ткач Вікторія Юріївна. Формування механізму інтеграції України у європейський ринок праці. : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Ткач В.Ю. Формування механізму інтеграції України у європейський ринок праці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02. – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

У дисертації досліджено теоретичні й практичні аспекти аналізу світового та європейського континентального ринку праці в умовах глобалізації. Запропоновано концептуальні підходи щодо участі України у європейському ринку трудових ресурсів шляхом визначення рівноправних умов в отриманні заробітної плати та соціальних гарантій за кордоном.

Розроблено механізм інтеграції нашої держави у європейський ринок робочої сили, що спрямований на подолання стихійного та переважно нелегального характеру трудової еміграції з України, встановлення цивілізованих методів використання національного людського ресурсу. Визначено соціально-економічні виміри ефективності інтеграції України у європейський ринок праці; фінансові аспекти процесу працевлаштування в європейських державах – центрах найбільшого тяжіння українських робітників-мігрантів (країни–члени Європейського Союзу, Росія), що проявляються у вигляді внутрішнього та зовнішнього ефекту, вартісної та кількісно-якісної оцінки праці робітників-мігрантів на цих ринках.

Встановлено, що особливості взаємодії України з європейським ринком робочої сили залежать від регіональних, організаційних, науково-технічних орієнтирів розвитку національного трудового простору.

Проведене у дисертації теоретичне узагальнення концептуальних підходів, наукових методів вивчення особливостей формування та розвитку європейського ринку праці та участі України в міждержавних переміщеннях робочої сили в регіональному просторі, а також економетричне моделювання процесів закордонного працевлаштування в основних центрах тяжіння та руху української робочої сили на європейському континентальному ринку праці дають змогу визначити, що одним з напрямів взаємодії нашої держави з міжнародним економічним середовищем є створення умов для оптимального використання людського капіталу на інтернаціональному рівні. Формування механізму інтеграції та взаємного обміну трудовими ресурсами базується на значному трудовому потенціалі, яким володіє Україна.

Результати проведеного дослідження дозволили зробити такі висновки та рекомендації, які характеризуються науковою новизною і мають теоретико-методологічне та практичне значення:

  1. У сучасних умовах процеси глобалізації поширюються на європейський ринок робочої сили. Це зумовлює необхідність формування механізму взаємодії України з європейським ринком праці. Інтеграційні процеси на теренах країн Європи, що безпосередньо торкаються нашої держави та супроводжуються активним використанням національної робочої сили, формують передумови особливої участі у європейському ринку трудових ресурсів на більш досконалому рівні.

  2. Механізм інтеграції України у європейський ринок праці повинен бути загальнонаціональним. Він має охоплювати усі регіони України, особливо ті, що безпосередньо межують із зовнішнім середовищем, яке заохочує використання праці мігрантів. З огляду на це, вважаємо за доцільне створення технопарків, територій пріоритетного розвитку та подальше зміцнення трудових контактів у рамках єврорегіонів як невід’ємної частини реалізації національного євроінтеграційного курсу. Відповідну наявному трудовому потенціалу участь України на ринках робочої сили держав Європи слід доповнити виробничою та науково-технічною кооперацією, створенням спільних підприємств, активізацією наукового обміну.

  3. Метою формування механізму інтеграції України у європейський ринок трудових ресурсів є здійснення такої міграційної політики, яка передбачає досягнення ефективності використання праці робітників-мігрантів, рівноправної участі у регіональному міграційному обміні. Співпраця нашої держави з інтеграційними об’єднаннями є передумовою створення загальноєвропейського та євроазіатського простору регулювання трудової міграції. Брак державної стратегії включення у європейський ринок праці та відсутність профільного міграційного інституту влади зменшує можливості застосування виваженого підходу у використанні робочої сили за кордоном, формуванні конкурентоспроможної робочої сили, здатної зайняти вигідні позиції на ринках європейських держав (зокрема, країн–членів ЄС, Росії).

  1. Формування механізму входження нашої держави у європейський континентальний ринок праці як основи міграційної політики України потребує врахування усіх аспектів переміщень робочої сили. Йдеться про позитивні та негативні наслідки, пов’язані з трудовою міграцією. Недопущення демпінгу національної робочої сили за рахунок законодавчого забезпечення умов професійного відбору, перебування та працевлаштування на ринках праці держав Європи, а також посилення позитивного ефекту інтеграції у європейське міграційне середовище на основі визначення загальнодержавних пріоритетних напрямів та сфер використання національного ресурсу праці за кордоном є необхідними складовими системи досягнення виробничої та соціальної ефективності участі України у європейському ринку робочої сили.

  2. Інтеграція України у європейський ринок праці активізує безпосередні контакти робітників-мігрантів з роботодавцями, є дієвим засобом сприяння легальному працевлаштуванню за кордоном, джерелом формування доходів. Для взаємодії держави з цим ринком особливо важливе створення організаційних та нормативно-правових передумов, розвиток дипломатичних контактів з країнами, в яких перебувають на заробітках українські робітники-мігранти; встановлення зв’язків з українською діаспорою; створення візових центрів, спільних пунктів пропуску, поширення контрактної форми працевлаштування за кордоном.

  3. Використання запропонованого механізму інтеграції України у європейський ринок праці, що містить нормативно-правову, організаційно-інституційну, інформаційно-комунікативну, фінансову, гуманітарну складову та вибір оптимального рішення щодо обсягів, структури експорту національної робочої сили чи імпорту іноземної, досягнення належних результатів взаємного обміну трудовими ресурсами позитивно впливатиме на використання трудового потенціалу, який є в державі або може бути залучений ззовні. Окрім того, транскордонний характер міграції національних трудових ресурсів наповнює механізм національним та багатостороннім змістом його впровадження. Вагомого значення також набувають світогосподарські, регіональні, науково-технічні аспекти цього механізму.

  4. Формування механізму взаємодії України з європейським ринком праці повинно відбуватись в процесі впровадження загальнодержавної стратегії інтеграції до Європейського Союзу. Рівень нашої країни як стратегічного партнера обумовлює новітні підходи щодо уніфікації європейського міграційного простору, подолання асиметрії у рівнях вартісної оцінки праці робітників, що є визначальним чинником у формуванні попиту та пропозиції на іноземну робочу силу.

  5. Оскільки економічна складова входження України у європейський ринок робочої сили є особливо важливою в умовах глобалізації, здійснено уточнення існуючих моделей міжнародної міграції робочої сили, що дозволило виділити ті, які найбільше відповідають умовам участі нашої держави у європейському ринку праці. В результаті порівняльного аналізу цих моделей встановлено, що економетрична модель галузевої міжнародної міграції робочої сили на ринку трудових ресурсів Європи, що забезпечує визначення пріоритетів інтеграції держави у європейський ринок трудових ресурсів, повинна враховувати вплив запропонованих нових чинників – галузевого, кліматичного, екологічного та глобалізаційного; модель економічної доцільності міждержавної міграції робочої сили, що передбачає врахування витрат і доходів внаслідок міграційних переміщень робочої сили, в якій, на нашу думку, варто врахувати і моральні (психологічні) втрати; регресійна модель участі України у європейському міграційному просторі потребує урахування економічних особливостей розвитку областей України; коефіцієнт інтенсивності міграційних потоків, який, на наш погляд, залежить від рівнів зайнятості у сфері послуг, сільськогосподарському і промисловому секторі як найпоширеніших сфер трудової діяльності серед робітників-мігрантів; гравітаційна модель передбачає визначення потенційних можливостей використання фактора праці в європейських країнах – центрах найбільшого тяжіння робочої сили. Ця модель спрямована на використання сприятливих для нашої держави соціально-економічних характеристик європейського ринку трудових ресурсів.

  6. Взаємодія європейського та світового ринків праці формує особливу роль України в Європі, де в умовах сприятливої кон’юнктури ринку робочої сили цивілізоване працевлаштування робітників-мігрантів, їхні валютні перекази, створення нових робочих місць на нешкідливих, високотехнологічних підприємствах, транскордонне співробітництво у сфері використання прикордонного людського потенціалу, виважена міграційна політика на основі запропонованого механізму є суттєвим поштовхом для розвитку української економіки, зменшення безробіття, поліпшення умов життя та праці населення нашої держави.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Ткач В.Ю. Специфіка міграції робочої сили в регіональному економічному просторі // Культура народов Причерноморья. – 2005. – №59. – С.165-166.

    Ткач В.Ю. Особливості розвитку європейського ринку праці в умовах глобалізації // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 51. Частина І (у двох частинах). – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин. – 2005. – 228 с.

    Дяченко Б.І., Долинський С.В., Ткач В.Ю. Європейський ринок праці в системі міжнародної міграції трудових ресурсів // Економіка АПК. – 2005. – №2. – С.138-143 (0,3 авт. д.а.).

    Румянцев А.П., Ткач В.Ю. Вплив глобалізації на розвиток національного ринку праці // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. – К., 2005. – №5. – С.97-105 (0,6 авт. д.а.).

    Ткач В.Ю. Економічна ефективність інтеграції України у європейський ринок праці // Культура народов Причерноморья. – 2006. – №96. – С.72-77.

    Ткач В.Ю. Інтеграційний механізм входження України у європейський ринок праці // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 64. Частина ІI (у двох частинах). – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин, 2006. – С.104-105.

    Ткач В.Ю. Фінансові аспекти участі держави у міжнародному ринку праці // Банківська справа. – №1(73). – 2007. – С.65-78.

    Ткач В.Ю. Стратегія включення України у європейський міграційний простір // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 66. Частина І (у двох частинах). – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин, 2007. – С.101-107.

    Матеріали конференцій:

    9. Ткач В.Ю. Спільне підприємництво як сегмент світового ринку праці // Проблеми управління підприємництвом у сучасних умовах: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених та фахівців: В 2-х ч. – Сімферополь: ЧП „Кильбер”, 2005. – С.22.

    1. Ткач В.Ю. Міграційні процеси у регіональному вимірі // Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів України: історія і сучасність. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції. – Донецьк, ДоНТУ, 2006. – С.56-57.

    2. Ткач В.Ю. Особливості сучасного становища кваліфікованих працівників на міжнародному ринку праці // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Державне регулювання ринку праці: сучасні технології та напрями їх розвитку”. – Київ, Інститут підготовки кадрів державної служби зайнятості, 2006. – С.154-157.

    3. Ткач В.Ю. Інституційні основи участі держави у міжнародному ринку праці // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип.ІV: У 3-х част. – Ч.1 / За заг. ред. проф. О.К.Закусила. – К.: Логос, 2006. – С.265-267.

    4. Ткач В.Ю. Організаційно-економічні передумови участі України у європейському ринку праці // Материалы Второй международной научно-практической конференции „Развитие внешнеэкономической деятельности в условиях глобализации” (20-21 апреля 2006года). – Симферополь: Таврия, 2006. – С.246-247.

    5. Ткач В.Ю. Принципи оцінки економічної ефективності інтеграції України у європейський ринок праці // Материалы Третьей международной научно-практической конференции „Тенденции научно-практической системы управления внешнеэкономическими связями предприятия” (30-31 марта 2007 года). – Симферополь: ДиАйПи, 2007. – С.71-73.