Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Теорія політики, історія та методологія політичної науки


Чабанна Маргарита Валеріївна. Формування масового суспільства як необхідна передумова становлення та механізм забезпечення функціонування тоталітаризму (теоретико-методологічний аналіз) : дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / НАН України; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Чабанна М. Формування масового суспільства як необхідна передумова становлення та механізм забезпечення функціонування тоталітаризму (теоретико-методологічний аналіз). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.01 – теорія та історія політичної науки. – Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, Київ, 2006.

У дисертації розглянуто теоретичні аспекти питання взаємозв’язку наявності масового суспільства та становлення і функціонування тоталітаризму.

Із врахуванням теоретичних розробок дослідників тоталітаризму та праць теоретиків масового суспільства, у роботі визначено сукупність ознак, яка є критерієм тоталітарності режиму, та досліджено психологічні особливості членів масового суспільства, які сприяють встановленню відповідної диктатури.

Дослідження питання встановлення тоталітаризму здійснено у контексті вивчення особливостей психологічного маніпулятивного впливу на населення держави, який забезпечує підтримку ним встановлення відповідної влади. Питання тоталітарного управління суспільством автором розглянуто із застосуванням поняття тотального контролю; зазначено, що його здійснення прямо пов’язано зі здійсненням тоталітарного маніпулювання. На думку автора, саме використання обох взаємопов’язаних методів, впливає на формування свідомості, необхідної для функціонування тоталітаризму. Тому у контексті вивчення питання тоталітарних методів управління суспільством, автором запропоновано розглядати у теорії тоталітаризму потребу режиму у масовізації суспільства та заходи влади з реалізації відповідного прагнення.

У роботі доведено залежність можливості встановлення та функціонування тоталітаризму від наявності масового суспільства та підкреслено необхідність врахування у теорії тоталітаризму такої риси тоталітарного політичного режиму як масовізація суспільства.

Відповідно, показано, що залежність становлення та функціонування тоталітаризму від наявності масового суспільства, зумовлює необхідність змін у суспільній свідомості для здійснення демократизації посттоталітарної держави, та зроблено акцент на тривалості та поступовості даного процесу.

В результаті проведеного дослідження автором зроблено такі висновки:

1. До критеріїв тоталітарності політичного режиму, серед яких: партійний монізм, наявність єдиної державної загальнообов’язкової ідеології, державний контроль над всіма сферами суспільства, зокрема одержавлення економіки, мілітаризація, заборона офіційної опозиції тощо, необхідно додати таку рису, як масовізація суспільства. Водночас слід звернути увагу на те, що наявність масового суспільства є необхідною, але не достатньою передумовою становлення тоталітаризму.

Встановлення тотального контролю, як і здійснення тоталітарного маніпулювання, є найлегшим саме у масовому суспільстві, над громадянами, які не лише не чинять опір відповідним діям влади, але і підтримують їх через сформовані обставинами історичного розвитку та під впливом тоталітарного маніпулювання, прагнення. Тому автором зроблено акцент на необхідності врахування у теорії тоталітаризму ролі наявності масового суспільства при розгляді не лише передумов становлення тоталітаризму (коли члени масового суспільства є об’єктами тоталітарного маніпулювання), але й тоталітарних методів управління суспільством (коли члени тоталітарного суспільства є об’єктами тотального контролю), пов’язаних зі здійсненням маніпулювання свідомістю населення.

2. Оскільки ефективність тоталітарного маніпулятивного впливу на населення зумовлено його масовістю, то по встановленні режиму відбуваються спроби таку масовість зберегти. Важливим є те, що йдеться як про збереження психологічних рис атомізованих індивідів так і, відповідно, про забезпечення умов, за яких вони формуються. І якщо методи тоталітарного маніпулювання, використовувані для встановлення тоталітарного режиму, мають здійснювати вплив на атомізованих індивідів, то, на думку автора, методи тотального контролю, по встановленні влади, мають здійснювати саму атомізацію. При цьому відбувається застосування маніпулювання, але відмінного від відповідного впливу на передтоталітарне суспільство.

Отже, у роботі розглянуто взаємозв’язок наявності ознак масового суспільства, здійснення маніпулятивного впливу, встановлення тотального контролю над суспільством. І оскільки члени передтоталітарного суспільства є об’єктами тоталітарного маніпулювання, а члени тоталітарного суспільства є об’єктами тотального контролю, можна, на думку автора, розглядати таку залежність:

– у передтоталітарному суспільстві психологічні риси атомізованих індивідів уможливлюють використання методів тоталітарного маніпулювання, ефективність яких призводить до встановлення тотального контролю над суспільством;

– у тоталітарному суспільстві здійснення тотального контролю уможливлює використання методів маніпулятивного впливу та відповідне здійснення атомізації індивідів (з метою формування об’єктів тотального контролю, яким притаманні риси, тотожні психологічним особливостям членів масового суспільства).

3. У такому контексті автором запропоновано розглядати, і у теорії тоталітаризму, і у теорії масового суспільства, риси атомізованих індивідів – членів масового суспільства, як: сформовані (розвитком європейських держав у ХІХ - на початку ХХ ст. ст.), використовувані (керівництвом тоталітарної партії з метою встановлення влади), культивовані (тоталітарним режимом для утримання влади).

4. При цьому важливе значення має рівень політичної активності членів суспільства. Якщо пасивні члени масового суспільства під впливом діяльності політичних сил, зацікавлених у монополізації державної влади, стають активними суб’єктами політики, то із встановленням тоталітарного режиму рівень їх схильності до політичної участі суттєво знижується. Але формальні її високі показники досягаються за рахунок використання примусу, зокрема примусової мобілізації.

У такому контексті, враховуючи постійну потребу тоталітаризму у мобілізації населення, можна казати про те, що у передтоталітарному суспільстві засоби маніпулювання спрямовано на здійснення мобілізації, а у тоталітарній державі, навпаки, влада використовує мобілізаційні засоби для досягнення ефективності маніпулятивного впливу.

5. Дослідження засобів тоталітарного психологічного маніпулювання, тотального контролю над суспільством, сформованих тоталітарною владою особливостей суспільства, зокрема суспільної свідомості, дозволяє зробити висновок про те, що, з однієї сторони, не лише настанови визначають поведінку людей, а і поведінка, нав’язана ззовні, може формувати настанови, які їй відповідають, а з іншої сторони, – що така ситуація є можливою лише протягом певного періоду. Штучність досягнення результатів, які свідчать про підтримку режиму населенням та про наявність рис масової людини, ускладнює оцінку владою реального рівня підтримки режиму та масовізації суспільства.

Оскільки за умов тоталітаризму і атомізацію індивідів (як визначальну рису масового суспільства), і активність населення (як суттєву рису передтоталітарного масового суспільства), і його лояльність до режиму (як необхідну рису членів тоталітарного суспільства), і масовізацію тоталітарного суспільства загалом, можна вважати штучними, сформованими для забезпечення потреб режиму, – з часом, по встановленні тоталітарного режиму, у країні відбувається розвиток тих рис суспільної свідомості, які невластиві для членів масового суспільства. Тому, оскільки тоталітарний режим залишається тоталітарним доти, доки у державі зберігається масове суспільство, демасовізація суспільства означає детоталітаризацію режиму.

Відповідно, процес демократизації потребує змін у свідомості населення, здійснення яких через стійкість сформованих протягом періоду тоталітарного панування її рис, є тривалим та визначає необхідність поступовості демократичних перетворень.

Публікації автора:

1. Чабанна М. Засоби формування нового типу особистості у тоталітарному суспільстві // Наукові записки НаУКМА. – 2002. - № 20. Спеціальний випуск. Ч. 1. – С. 264-267.

2. Чабанна М. Авторитаризм і тоталітаризм. Уявна подібність та сутнісна різниця // Політичний менеджмент. – 2003. - № 2. – С. 83-92.

3. Чабанна М. Атомізація індивідів у масовому суспільстві як передумова його тоталітарності // Наукові записки НаУКМА. – 2003. - №21. Політичні науки. – С. 9-14.

4. Чабанна М. Критика масового суспільства у Західноєвропейській політичній думці // Наукові записки НаУКМА. – 2004. - №31. Політичні науки. – С. 4-9.

5. Чабанна М. Роль економічної політики тоталітарної держави у здійсненні тотального контролю над суспільством // Перспективи. – 2004. - №4 (28). – С. 114-120.

6. Чабанна М. Цензурна політика тоталітарної держави та ідеологічний монізм // Політичний менеджмент. – 2005. - №4 (13). – С. 99-106.