Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Кудласевич Ольга Миколаївна. Формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ - початку ХХ ст. : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Кудласевич О. М. Формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – Економічна теорія та історія економічної думки. – ДВНЗ „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню ґенези підприємництва в наукових працях українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст. У дисертаційній роботі досліджуються закономірності та особливості становлення та розвитку підприємництва в Україні, вплив законодавчого забезпечення на його еволюцію, сутність підприємництва у відображенні українських економістів.

У роботі розглянуто проблему організаційних форм підприємництва, значення підприємця як вирішального суб’єкта господарської системи, аналізуються різні форми впливу держави на розвиток підприємництва у висвітленні українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і дано нове вирішення наукової задачі, що виявляється у дослідженні формування концептуальних засад теорії підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. На основі проведеного дослідження автор дійшла наступних висновків:

  1. Виявлено, що методологічні засади цивілізаційної парадигми та системного аналізу якнайкраще дозволяють розкрити суть, природу та структуру вітчизняного підприємництва, його становлення та розвиток. Застосування історико-генетичного методу розкриває проблему дослідження в динаміці, дозволяє простежити її спадковість та поступальний розвиток.

  2. У результаті проведеного дисертаційного дослідження здобувачем доведено, що для періоду другої половини ХІХ – початку ХХ століття характерним стали швидке зростання економіки та суттєві зміни в її структурі. Скасування кріпосного права сприяло кількісному збільшенню класу підприємців, до підприємництва залучалися представники різних соціальних верств суспільства. В ході дослідження автор здійснила аналіз проблеми становлення та розвитку прошарку підприємців в Україні у пореформений період, розкрила їх станові та національні особливості, вивчила культурно-просвітницьку діяльність. Головними групами підприємців стали вихідці з таких класів суспільства як поміщики, купці, багаті селяни та інші.

  3. Спираючись на дослідження наукового доробку українських вчених-економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст., визначено сутність підприємництва як економічної категорії та його характерні риси. Підприємництво розглядається як персоніфіковане явище, тісно пов’язане з діяльністю конкретної людини, ініціативна, самостійна, інноваційна, систематична діяльність якої направлена на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг і здійснюється на власний ризик, під особисту майнову відповідальність з метою отримання підприємницького доходу.

  4. У дисертації показано, що значну увагу українські вчені-економісти (А. Антонович, В. Вольф, К. Воблий, В. Желєзнов, М. Туган-Барановський, І. Тарасов, М. Цитович) приділяли суті та функціям підприємства як економічної організації, здійснили класифікацію підприємств, зокрема акціонерних товариств та монопольних утворень. У роботі розкрито найбільш суттєві з підприємницьких організаційних форм, зокрема одноосібні та багатоосібні підприємства; у свою чергу серед багатоосібних проаналізовано повні товариства, товариства на вірі та акціонерні товариства.

  5. Обґрунтовано положення, що становлення та розвиток підприємництва на теренах України мали ряд особливостей, зокрема пізній час вступу країни на шлях ринкового розвитку, недостатній рівень первісного нагромадження капіталу, активний вплив держави на функціонування підприємництва, значна роль іноземного капіталу.

  6. Проведене дослідження наукового доробку українських економістів показало, що у працях вітчизняних дослідників розкрито роль підприємця у виробництві, розглянуто процес формування підприємницького прибутку, можливостей реалізації управлінських здібностей підприємця як вирішального суб’єкта виробництва та інше.

  7. У дисертаційній роботі розкрито значення правового регулювання підприємництва як головної передумови його становлення та успішного функціонування. Особливо важливою, на думку автора, є практична участь представників української економічної думки, зокрема М. Бунге, І. Тарасова та інших, в теоретичній розробці та впровадженні вітчизняного законодавства щодо регулювання підприємницької діяльності. Показано значний внесок представників вітчизняної економічної думки у розробку проблеми фабричного законодавства, робочого договору, захисту прав робітників, тривалості робочого дня, мінімальної погодинної оплати праці, охорони праці, ролі профспілок у відстоюванні інтересів найманих працівників та інше.

  8. Дисертантом зроблено висновок про те, що українські економісти (І. Вернадський, І. Гольдштейн, І. Дашковський, П. Фомін, І. Янжул) активно долучалися до вивчення проблем впливу протекціонізму, митної політики уряду на розвиток підприємництва. Українські дослідники розробляли пропозиції щодо підвищення ефективності функціонування економіки, дослідили національні закономірності та особливості ринкової моделі економіки, значну увагу приділили ролі економічної політики держави в житті країни.

  9. Показано, що одним з важливих питань функціонування підприємництва в 80 – 90 рр. ХІХ ст. була проблема концентрації та монополізації економіки, виникнення монополістичних тенденцій у ринковій економіці. У працях українських економістів зазначеного періоду детально класифіковано підприємницькі об’єднання, що дає змогу сучасним науковцям краще розуміти суть тогочасних монополістичних проявів. Однак, науковий аналіз економічної літератури показав, що розробкам українських економістів подекуди властивий дещо схематичний підхід та спрощеність у розумінні деяких аспектів проблеми. Це пояснюється тим, що вчені-економісти вивчали явища, що тільки-но почали розвиватися. Заслугою вчених, на нашу думку, є те, що вони помітили, поставили проблему і намагалися, спираючись на тогочасний рівень розвитку економічної науки, її вирішити.

  10. Виявлено, що за сучасних умов побудови в Україні економіки ринкового типу проблема підприємницької діяльності є досить актуальною, тому що саме підприємництво створює сприятливі умови для становлення та розвитку економіки на ринкових засадах. Тому сьогодні при розробці національної моделі ринкової економіки важливе врахування історичного досвіду України пореформеного періоду, коли перед суспільством стояли подібні питання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Кудласевич О. М. Вплив наукових розробок М. І. Туган-Барановського на становлення теорії підприємництва Й. А. Шумпетера // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Вип. 15. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 45 – 55 (0,63 друк. арк.)

  2. Кудласевич О. М. Аналіз організаційних форм підприємництва в українській економічній думці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Вип. 16. – К.: КНЕУ, 2006 – С. 113 – 122 (0,59 друк. арк.)

  3. Кудласевич О. М. Становлення та розвиток класу підприємців в Україні: ретроспективний погляд та значення для сьогодення (друга половина ХІХ – початку ХХ ст.) // Стратегія економічного розвитку України: Зб. наук. праць. – Вип. 19. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 68 – 73, – (0,42 друк. арк.)

  4. Кудласевич О. М. Українська економічна думка про митну політику держави (друга половина ХІХ ст.) // Зб. наук. праць. – Вип. 50. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2006. – С. 81 – 91 (0,65 друк. арк.)

В інших виданнях:

  1. Кудласевич О. М. Проблеми становлення підприємництва в українській економічній літературі другої половини ХІХ століття // Економічний і соціальний розвиток в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Зб. тез доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених. – Тернопільський державний економічний університет, 23 – 24 лютого 2006 р. – Ч. 2. Тернопіль, 2006. – С. 400 – 402 (0,18 друк. арк.)

  2. Кудласевич О. М. Ретроспективний аналіз національного підприємництва як підґрунття для його сучасного розвитку // Теоретичні та практичні підходи до впровадження нового покоління освітньо-професійних програм і навчальних планів підготовки фахівців: шляхи розвитку: Зб. матеріалів наук.-метод. конференції, 6 – 8 лютого 2007 р. – Ч. І. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 320 – 322 (0,1 друк. арк.)

  3. Кудласевич О. М. Політика протекціонізму у висвітленні українських вчених другої половини ХІХ – початку ХХ ст. // Моделі та стратегії євроінтеграції України: економічний і правовий аспекти: Зб. матеріалів ІХ Міжнародної науково-практичної конференції, 30 травня 2006 р. – К.: УАЗТ, 2006. – С. 56 – 58 (0,15 друк. арк.)

  4. Кудласевич О. М. Формування прошарку підприємців на Україні в другій половині ХІХ – початку ХХ ст. // Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі: Матеріали сьомої Міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених. В 2-х частинах. – Ч. 1. Донецьк: ДРУК-ІНФО, 2006. – С. 181 – 183 (0,15 друк. арк.)