Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Радкіна Валентина Федорівна. 1.Формування художньо-естетичного смаку як професійної якості майбутнього вчителя. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Радкіна В.Ф. Формування художньо-естетичного смаку як професійної якості майбутнього вчителя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського (м. Одеса), Одеса, 2004.

У дисертації подано результати дослідження з проблеми формування художньо-естетичного смаку як професійної якості майбутнього вчителя. Розкрито сутність і співвідношення понять „естетичний смак”, „художньо-естетичний смак”, „художній смак”, вперше введено та розкрито зміст поняття „художньо-естетичний смак педагога”, визначено показники та критерії оцінки цього феномену; подано рівневі характеристики розвитку художньо-естетичного смаку вчителя як професійної якості його особистості. Обґрунтовано й описано педагогічні умови, зміст і методику формування художньо-естетичного смаку студентів – майбутніх учителів: подано результати експериментального дослідження.

У дисертації досліджувався процес формування в майбутніх учителів художньо-естетичного смаку як професійної якості. Автором визначено педагогічні умови, розроблено зміст і методику формування означеної якості у процесі підготовки майбутніх учителів до професійної діяльності.

1.Естетичне ставлення людини до світу за своєю природою і характером належить до найбільш загальних і відбивається на всіх сферах її життя і діяльності. Естетична культура, що відбиває це ставлення, органічно входить у структуру духовної культури вчителя, що відображає його здатність до вільного, повного сприйняття та аналізу різноманітних естетичних явищ, уміння адекватно оцінювати й класифікувати їх, а головне – будувати педагогічну діяльність відповідно до соціально значущих естетичних норм досконалості й краси.

2.Естетичний смак є інтегральним показником і критерієм рівня естетичної підготовки майбутнього вчителя, який виявляє себе як: регулюючий центр естетичної свідомості; стійке психічне утворення; здібність, що необхідна в будь-якій діяльності; настанова, що забезпечує основні якості особистості.

3.Художньо-естетичний смак є проміжною формою існування естетичного смаку, особливості якої визначаються змістом і засобами професійної діяльності особистості. Художньо-естетичний смак розглядається нами як новоутворення у структурі особистості фахівця, структурні компоненти якої зумовлюються психофізіологічними особливостями особистості; особливостями розвитку когнітивної сфери; особливостями естетичного досвіду і освіти.

4. Художньо-естетичний смак як професійна якість особистості вчителя виявляється у чутливості до сприймання і переживання естетичного в усіх його проявах, здатністю усвідомлено і аргументовано оцінювати природні предмети, явища, предмети мистецтва з точки зору їх естетичності та спроможністю здійснювати свою професійно – педагогічну діяльність за законами та на зразках естетичного.

5. Рівні сформованості художньо-естетичного смаку як професійної якості вчителя визначається такими компонентами і показниками: психофізіологічним, що передбачав виявлення розвиненості їхніх почуттів, емоційної чутливості, переживання; когнітивним, що виявляв розвиненість образного і абстрактно-логічного мислення, асоціативної, творчої уяви; імперативним, що виявляв їхню обізнаність у галузі мистецтва, естетичних норм суспільства, історії культури, законів існування і створення краси тощо; дієвим, що виявлявся в обґрунтуванні художньо-естетичних оцінок, створенні художньо-естетичного середовища для здійснення професійно-педагогічної діяльності, використанні художньо-естетичних творів як засобів означеної діяльності.

6.Природа художньо-естетичного смаку як новотвору в структурі особистості вчителя, що виникає під впливом зовнішніх ( об'єктивних) і внутрішніх (суб'єктивних) факторів, припускає можливість його цілеспрямованого формування за таких педагогічних умов: інтеграції естетичних знань у сферу професійно-педагогічної діяльності; включення студентів в активне, самостійне оцінювання творів мистецтва на умовах усвідомлення художнього образу; набуття студентами власного досвіду створення художнього образу в художньо-естетичній діяльності.

7.Результати констатуючого експерименту, проведеного на контингенті вчителів-практиків і студентів випускних курсів, засвідчили низьку ефективність існуючої системи професійної підготовки у формуванні художньо-естетичного смаку як професійної якості вчителя. Високий рівень сформованості означеної якості було визначено у 3% обстежуваних, у 4,9% - достатній рівень, 20,8% виявили середній рівень і 71,2% - низький.

8.Методика формуючого експерименту була розроблена на основі інтеграції мистецтв (літератури, музики та живопису) за спільністю художнього образу та спрямована на формування художньо-естетичного смаку майбутнього вчителя іноземної мови. Відбувалося це завдяки: розширенню емоційно-почуттєвої сфери особистості; сприянню педагогічної та методичної підготовки майбутнього вчителя; поглибленню загальної ерудованості, естетичної компетентності та художньої спрямованості студента.

9. Після реалізації визначених педагогічних умов у змісті і методиці формуючого експерименту було виявлено позитивну динаміку в розвитку художньо-естетичного смаку як професійної якості майбутнього вчителя. Зокрема, виявилось 10% студентів з високим та 41,1% - з достатнім рівнями розвитку художньо-естетичного смаку, 37,8% майбутніх учителів з середнім рівнем його розвитку та 11,1% студентів із низьким рівнем художньо-естетичного смаку.

Проведене дослідження не вичерпує всіх питань означеної проблеми. Воно відкриває перспективу для більш детального і глибокого вивчення впливу художньо-естетичного смаку на ефективність і інноваційність професійної діяльності вчителя, виявлення закономірностей, що обумовлюють його індивідуальний розвиток в умовах кредитно-модульної технології організації навчального процесу у вищих навчальних закладах.

Публікації автора:

  1. Радкина В.Ф. Художественно-эстетический вкус как профессиональное качество личности будущего учителя-филолога.//Наука і освіта /Науково- практичний журнал Південного наукового центру АПН України.-№1-2, квітень 1998.-С.70-71.

  2. Радкіна В.Ф. Урахування інтеграції мистецтв як засіб формування художньо-естетичного смаку студента-філолога.//Науковий вісник Ізмаїльського державного педагогічного інституту.- Ізмаїл,1999.- Вип..7.-С.177-181.

  3. Радкіна В.Ф. Художній образ як засіб формування художньо-естетичного смаку майбутніх педагогів.//Зб.наук.пр. Педагогічні науки. Випуск 32.- Частина 2.- Херсон: Видавництво ХДПУ, 2002.- 206с.

  4. Радкіна В.Ф. Інтеграція мистецтв як засіб підготовки учителів природознавчих і фізико-математичних дисциплін.//Науковий вісник Чернівецького університету (Зб.наук.пр.).- Вип..181.- Педагогіка та психологія.- Чернівці „Рута”, 2003.- С.142-147.

  5. Радкіна В.Ф. Проблема эстетического вкуса в понимании гуманитарной психологи.//Психологія на перетині тисячоліть: Зб.наук.пр учасників П’ятих Костюківських читань: В 3 т.- К.:Гнозис, 1998.- Т.3. -628с..- С.41-47.

  6. Радкіна В.Ф. О художественно-эстетическом вкусе как профессиональном качестве.//Матеріали першої міжнар. конф. „Наука і освіта,98”.- Дніпропетровськ – Одесса - Кривий Ріг – Київ – Харків -Дніпродзержинськ (23-30 квітня 1998).- Том 20. Соціологія. Педагогіка. - С.878.

  7. Радкіна В.Ф. Художній образ як естетико-педагогічна цінність. Сучасні технології професійної підготовки учителів іноземних мов //Матеріали міжнар.науково-практ.конф. (22-23 травня 2002 року).- Том 1.- Ізмаїл, 2002.- С.47-51.

  8. Радкіна В.Ф. Проблема эстетического вкуса в понимании гуманитарной психологи. Психологія на перетині тисячоліть: Зб.наук.пр учасників П’ятих Костюківських читань: В 3 т.- К.:Гнозис, 1998.- Т.3. -628с..- С.41-47.

  9. Радкіна В.Ф. Організація самостійної роботи студентів з французької мови: Методичні рекомендації. – У кн. М.О.Князян, Г.І.Нікітіна та ін. Ізмаїл, 2001.- 95с.-С.75-91.

  10. Радкіна В.Ф. Інтеграція мистецтв у формуванні художньо-естетичного смаку студентів: навчальний посібник (з аудіо касетою). Ізмаїл: ІДПІ, 2001. – 124с.