Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Стрельбіцька Наталія Євгенівна. Формування інтеuрованої системи ризик-менеджменту енергетичними транснаціональними корпораціями : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Стрельбіцька Н. Є. Формування інтеґрованої системи ризик-менеджменту енергетичними транснаціональними корпораціями – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль, 2009.

У дисертації досліджено теоретичні основи управління ризиками на глобальному енергетичному ринку, а саме розглянуто аспекти ідентифікації ризиків в умовах наростаючих світових дисбалансів, зміни у підходах до управління ризиками та міжнародні стандарти ризик-менеджменту як рамки формування систем ризик-менеджменту корпораціями.

Проаналізовано сучасні тенденції на світовому енергетичному ринку та системи ризик-менеджменту енергетичних ТНК. Побудовано “карту ризиків” світового бізнес-середовища для розроблення енергетичними корпораціями уніфікованих стратегій ризик-менеджменту, вибору методів та інструментів управління ризиками за кластерами країн.

Визначено особливості діяльності енергетичних ТНК в Україні. Запропоновано національну модель співпраці нафтогазової галузі України та енергетичних ТНК, ґрунтовану на застосуванні інструментів фінансового інжинірингу для хеджування цінових ризиків та забезпеченні стабільного функціонування енергетичних корпорацій на вітчизняному енергетичному ринку. Розкрито напрями формування інтеґрованої системи ризик-менеджменту енергетичними корпораціями в умовах їх діяльності в Україні.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо формування енергетичними транснаціональними корпораціями інтеґрованої системи ризик-менеджменту в контексті глобальних дисбалансів світового господарства. На підставі результатів дослідження зроблено наступні висновки:

1. Посилення глобальних дисбалансів світового господарства, нелінійна природа та невизначеність міжнародного енергетичного ринку, на якому функціонують ТНК, обґрунтовують необхідність докорінної перебудови їх систем ризик-менеджменту. Систематизувавши сучасні теоретичні підходи до управління глобальними ризиками на енергетичних ринках, визначено що глобальний ризик варто трактувати як непрогнозований наслідок протікання певних соціально-економічних процесів і реакції економічних систем на цілеспрямовані дії з боку суб’єктів світового господарства. У свою чергу глобальний дисбаланс є порушенням економічної рівноваги світового ринку під впливом соціально-економічних процесів, природних явищ та кліматичних умов на світове господарство, що викликає ланцюгову реакцію на міжнародних, національних і локальних ринках. У даному контексті, в подальшому, необхідно ставити питання про вимірювання часового лагу реакції економічних систем та їх аґентів на світові дисбаланси.

2. Основним завданням інтеґрованого ризик-менеджменту як управлінської підсистеми енергетичних ТНК є реалізація стратегії, спрямованої на розвиток і зростання їх вартості з одночасним нівелюванням неґативних наслідків та небажаних ефектів від впливу глобальних ризиків. Результати дослідження показали, що енергетичні ТНК розробляють власні унікальні концепції ризик-менеджменту і формують специфічну систему управління у рамках міжнародних стандартів ризик-менеджменту. Система ризик-менеджменту транснаціональної корпорації має бути гнучкою адаптивною системою прийняття управлінських рішень із наявністю в арсеналі управлінців досконалих методів і методик оцінки їх альтернатив. Інтеґрована система ризик-менеджменту, як сучасний підхід до управління загрозами, враховує місію та цілі підприємства, пристосовуючи комерційну діяльність ТНК до динаміки зовнішнього середовища з урахуванням глобальних ризиків світової економіки.

3. В результаті посилення невизначеності у світовому господарстві, трансформуються погляди урядів країн щодо застосування стандартів управління ризиками енергетичними корпораціями. У свою чергу, значна кількість міжнародних багатосторонніх систем управління ризиками енергетичних ТНК викликає труднощі з упровадженням корпораціями міжнародних стандартів ризик-менеджменту. Ці труднощі пов’язані з різними тлумаченнями базової термінології і методами ідентифікації та оцінки ризиків. Стандарти є рамками, в межах яких кожна енергетична корпорація як суб’єкт міжнародного бізнесу розробляє унікальну концепцію ризик-менеджменту і формує специфічну систему управління ризиками на конкретних ринках. Логічно, що кожна країна, співпрацюючи з ТНК, може висувати специфічні власні вимоги до змісту зазначених стандартів і відповідно до систем управління ризиками даних корпорацій.

4. Основною особливістю світового енергетичного ринку є дуальна роль ТНК у міжнародному бізнесі, яка полягає у поведінці й суперечливих інтересах енергетичних ТНК, з одного боку, та неадекватного їх пристосування до ризикових умов глобального середовища - з іншого. Визначення та ідентифікація ризиків, притаманних саме їхньому виду діяльності, є одними із найскладніших заходів для практичної реалізації. В результаті аналізу основних підходів до управління ризиками провідних енергетичних ТНК світу виявлено фактори, що впливають на прибутки цих корпорацій. Розроблено модель за допомогою інструментів програмного пакета STATISTICA 6.0 (адаптивної нелінійної сплайнової моделі), що дає змогу встановлювати природу та силу впливу основних показників ринкової кон’юнктури енергетичного бізнесу на прибуток і зростання корпорацій. За її допомогою ідентифіковано такі системні ризики провідних енергетичних корпорацій, як: ризики коливання цін на нафту; зміна обсягів її споживання; щорічна відсоткова зміна світового реального ВВП; коливання цін на природний газ у Великобританії, цін на сиру нафту в країнах ОЕСР та цін на нафту марок Brent і West Texas; зміна обсягів видобутку газу.

5. Застосування “карти ризиків” за значеннями ймовірностей країнних ризиків за методологією Global Insight, розробленої на основі використання кластерного аналізу, дає змогу енергетичним ТНК розробляти уніфіковані стратегії ризик-менеджменту для певних груп країн. Дана карта дає змогу ідентифікувати однорідно-ризикові зони для енергетичного бізнесу, адаптувати стандарти та системи управління ризиками, зокрема й інтеґровану систему ризик-менеджменту.

6. Особливості бізнес-середовища України для діяльності енергетичних ТНК визначають пропозиції щодо формування ефективного середовища для їх систем ризик-менеджменту в Україні з позиції узагальнення ризиків у ієрархічній системі ризиків країни-імпортерів енергоресурсів, які необхідно використовувати при розробленні стратегій співпраці вітчизняного нафтогазового комплексу з іноземними енергетичними ТНК та для забезпечення енергетичної безпеки країни. Розроблена національна модель співпраці нафтогазової галузі України та енергетичних ТНК, яка за природою є сателітною і передбачає наявність національного стандарту інтеґрованого ризик-менеджменту, застосування деривативів та розвиток інституційного забезпечення, сприятиме мінімізації впливу структурних та цінових ризиків, викликаних дисбалансами глобальної економіки на вітчизняну нафтопереробну галузь та роздрібний внутрішній ринок нафтопродуктів.

7. Інституційне забезпечення для ідентифікації та оцінки структурних ризиків країни в контексті глобальних загроз та дисбалансів світового господарства сприятиме розробленню стандарту інтеґрованого управління ризиками енергетичними ТНК та уніфікувати системи ризик-менеджменту енергетичних корпорацій, що діють на українському ринку. Запропоновано напрямки формування національного стандарту інтеґрованого ризик-менеджменту як для іноземних ТНК, так і для вітчизняних нафтогазових компаній та організаційно-економічний механізм впровадження систем інтеґрованого ризик-менеджменту в нафтогазовій галузі України, що передбачає становлення інституту хеджерів для страхування глобальних цінових ризиків та використання комплексу похідних фінансових інструментів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Стрельбіцька Н. Є. Деривативи на погоду як інноваційні фінансові інструменти страхування втрат від природних катаклізмів / О. М. Сохацька, Н. Є. Стрельбіцька // Вісник Тернопільської академії народного господарства, Тернопіль. – 2005. – № 5-1. – С. 224–235. (Особистий внесок (0,2 д. а.): проаналізовано теоретичне і практичне застосування деривативів, зокрема деривативів на погоду).

2. Стрельбіцька Н. Є. Методологічні аспекти дослідження свопів як інструменту ризик-менеджменту / Н. Є. Стрельбіцька // Вісник Донецького Університету, Серія В «Економіка і право», Донецьк. – № 1, т. 2. – 2006. – С. 498–504.

3. Стрельбіцька Н. Є. Формування інтеґрованої системи управління ризиками: досвід норвезької нафтогазової компанії Statoil / Н. Є. Стрельбіцька // Вісник Академії митної служби України, Дніпропетровськ. – 2007. – № 1.– С. 18–24.

4. Стрельбіцька Н. Є. Екологічні ризики нафтогазових ТНК: теоретичні аспекти ідентифікації та оцінки / Н. Є. Стрельбіцька // Галицький економічний вісник, Тернопіль. – 2007. – № 4. – С. 26–34.

5. Стрельбіцька Н. Є. Становлення та розвиток міжнародних стандартів управління ризиками / Н. Є. Стрельбіцька // Вісник КНТЕУ, Київ. – 2008. - № 6. – С. 84–93.

6. Стрельбіцька Н. Є. Ризики транснаціональних нафтогазових компаній: політико-економічний аспект / О. М. Сохацька, Н. Є. Стрельбіцька // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. Актуальные проблемы реформирования экономики в регионе (Сборник научных трудов), Донецьк. – 2007. – С. 266–283. (Особистий внесок (0,4 д. а.): здійснено аналіз економічних наслідків від дії політичних ризиків у діяльності нафтогазових ТНК).

В інших виданнях:

7. Стрельбіцька Н. Є. Досвід використання кодексу корпоративного управління в компаніях / Н. Є. Стрельбіцька // Матеріали науково-практичної конференції: Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи. ЖДТУ, Житомир. – 2004. – С. 62–65.

8. Стрельбіцька Н. Є. Інтеґрований ризик-менеджмент: портфельний підхід / Н. Є. Стрельбіцька // Матеріали 4-ї міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених: “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. ІЕП, Тернопіль. – 2006. – С. 143–145.

9. Стрельбіцька Н. Є. Управління екологічними ризиками нафтогазових ТНК / Н. Є. Стрельбіцька // Матеріали 4-ї міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених: “Економічний і соціальний розвиток України в 21 столітті”. ТНЕУ, Тернопіль. – 2007. – С.134–136.

10. Стрельбіцька Н. Є. Відновлювальні джерела енергії, як елемент енергетичної безпеки України / Н. Є. Стрельбіцька // Матеріали міжнародної конференції молодих учених і студентів: «Інноваційні процеси економічного і соціально-культурного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід». ТНЕУ, Тернопіль. – 2008. – С. 295–297.

11. Стрельбіцька Н. Є. Вплив інтеґрованої системи управління ризиками на вартість компанії / Н. Є. Стрельбіцька // IV Mezinarodni vedecko-prakticka konference “Nastoleni moderni vedy 2008”, Praha. – 2008. – P. 80–83.

12. Стрельбіцька Н. Є. Ризики світового нафтогазового бізнесу / Н. Є. Стрельбіцька // Міжнародна науково-практична конференція “Міжнародний бізнес та менеджмент: проблеми та перспективи в умовах глобалізації”, Тернопіль. – 2008. – С. 156–158.

13. Strelbitska N. Modern risks of transnational oil-gas companies / O. Sohatska, N. Strelbitska // Nauka i studia, Premysl. – 2008. – P. 5–10. (Особистий внесок (0,2 д. а.): запропоновано класифікацію ризиків нафтогазових ТНК).