Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Приходько Ігор Павлович. Формування інтеграційних відносин особистих селянських господарств у системі АПК : Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. — Д., 2004. — 189арк. — Бібліогр.: арк. 154-167.



Анотація до роботи:

Приходько І.П. Формування інтеграційних відносин особистих селянських господарств у системі АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Дніпропетровський державний аграрний університет. - Дніпропетровськ, 2004.

Дисертацію присвячено теоретико-методологічним і прикладним проблемам формування інтеграційних відносин особистих селянських господарств у системі АПК в умовах становлення ринкових відносин.

Визначено економічну сутність форм сімейного господарювання в умовах становлення ринкових відносин на селі, уточнено критерії розмежування підприємницьких особистих селянських господарств та домогосподарств. Визначені найбільш характерні факторні групи диференціації особистих селянських господарств щодо особливостей господарювання і рівня товарності. Поглиблено науково-методичні основи обстеження ОСГ шляхом розробки і обґрунтування основних положень методики збору інформації, аналізу та оцінки економічної ефективності ОСГ із урахуванням їх взаємозв’язку із суспільним виробництвом. Удосконалено класифікацію особистих селянських господарств за наступними ознаками: мета і характер виробництва та діяльності, характер зайнятості, характер взаємозв'язку з іншими формами господарювання.. Запропоновано договірні моделі інтеграційних зв’язків особистих селянських господарств у системі міжгосподарського інтеграційного об'єднання. Дістав подальшого розвитку механізм узгодження інтересів асоційованих членів інтегрованого міжгосподарського об'єднання через встановлення ціни на сировину та послуги для ОСГ і вироблену продукцію, яка вирівнює прибутковість (рентабельність) від вкладених коштів.

1. Сімейне господарювання передбачає різні форми. Сукупність особистих селянських господарств, у зв’язку із значною внутрішньою диференціацією та розбіжностями у сутності господарювання, необхідно поділити на дві основні форми. Підприємницьке особисте селянське господарство – дрібне селянське господарство, яке є приватним дрібнотоварним господарством, що використовує власні засоби, власну працю для виробництва продукції з основною метою задоволення матеріальних потреб сім’ї. Домогосподарство (присадибне особисте селянське господарство) має обмежені розміри, засноване на особистій власності на засоби виробництва, особистій праці власника і членів його родини (у вільний від основної роботи час, переважно в порядку вторинної зайнятості), на взаємозв'язках із суспільним виробництвом з метою більш повного задоволення потреб населення в продукції.

2. З метою регулювання і стимулювання особистого селянського господарства, удосконалення його відносин із суспільним виробництвом пропонуємо доповнити класифікацію ОСГ за такими ознаками: за формою виробництва (надомна форма виробництва; власне ОСГ (на власній базі)), характером споживання продукту (споживче; переважно споживче; з товарним нахилом), наявністю великої рогатої худоби (з коровою; без корови; без худоби), розміром господарства (розвинуті особисті господарства; середні особисті господарства; дрібні особисті селянські господарства), рівнем спеціалізації (вузькоспеціалізовані; середній рівень спеціалізації; не спеціалізовані), віддаленість від міст (приміські; середньовіддалені; віддаленні).

3. Виходячи з факторів, що визначають диференціацію ОСГ і виділення з їх загальної сукупності найбільш характерних факторних груп (віддаленість від центру, повнота набору виробленої продукції, соціально-економічного характер), запропоновано узагальнену класифікаційну схему особистих селянських господарств як сукупності окремих господарств. Результати дослідження економічної ефективності особистого селянського господарства за різних умов господарювання, порівняно із суспільним виробництвом, свідчать про більш високу ефективність суспільного виробництва, а отже й необхідність посилення інтеграційних зв'язків особистого селянського господарства з більш ефективним суспільним виробництвом.

4. Різні оцінки можливостей і напрямів розвитку особистих селянських господарств зумовлюють необхідність вивчення їх економічної ефективності. Доведено необхідність комплексного ресурсного підходу до оцінки ефективності виробництва з урахуванням землі, виробничих та інших послуг суспільного виробництва, що використані в процесі господарювання ОСГ; обґрунтовано: методику визначення вибіркової сукупності і об’єктів обстеження, добору показників економічної ефективності; інструментарій обстежень; організація обстеження і методи збору необхідної інформації при проведенні дослідження і порівнянні діяльності ОСГ та сільгосппідприємств.

5. Подальшими напрямами розвитку ОСГ є: діюча (але не руйнівна) інтеграція особистого селянського господарства із суспільним виробництвом, включаючи сільськогосподарські заготівельні, переробні та інші обслуговуючі сільськогосподарське виробництво підприємства. Модель інтеграційних зв'язків ОСГ із суспільним виробництвом, заснованих на засадах підтримки ОСГ сільськогосподарськими підприємствами у формі безоплатної допомоги особистим селянським господарствам, практично зжила себе. Побудова взаємовідносин на основі моделі інтеграційних зв'язків ОСГ із сільськогосподарським підприємством на умовах договору сприятиме більш ефективному розвитку як особистого селянського, так і суспільного виробництва. Включення в цю модель інтеграційних зв'язків ОСГ із сільгосппідприємством переробного підприємства, в рамках інтегрованого міжгосподарського об'єднання, дасть змогу стабілізувати канали реалізації продукції ОСГ та грошового потоку на розвиток сільськогосподарського виробництва, а також сировинну зону переробних заводів.

6. В економічних відносинах ОСГ із сільськогосподарськими підприємствами в рамках міжгосподарського інтегрованого формування важливі всі елементи механізму економічних відносин, але основним є ціна на продукцію ОСГ і послуги для нього. З метою узгодження інтересів усіх членів інтеграції пропонуємо застосовувати механізм взаєморозрахунків, заснований на вирівнюванні прибутковості (рентабельності) вкладених ресурсів. За співвідношенням витрат ОСГ і сільгосппідприємства встановлюються пропорції розподілу продукції для власного споживання і сільгосппідприємства в порядку компенсації його витрат.

Публікації автора:

  1. Плаксієнко В.Я., Приходько І.П. Вплив державної аграрної політики на діяльність і розвиток особистих підсобних господарств населення // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2001. – № 2. – С. 120-122.

  2. Приходько І.П. Державне регулювання розвитку підсобних господарств // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 1998. – № 1. – С. 17-24.

  3. Приходько І.П. Ефективність діяльності особистих селянських господарствах // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2004. – № 2. – С. 123-125.

  4. Приходько І.П. Концептуальні основи розвитку ОСГ і його інтеграційні зв'язки із суспільним виробництвом // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2004. – № 3. – С. 162-167.

  5. Приходько І.П. Організаційно-економічні основи інтеграції особистих селянських господарств з суспільним виробництвом // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2004. – № 1. – С. 244-248.

  6. Приходько І.П. Особисті селянські господарства як елемент інтеграційних зв’язків у системі АПК // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2004. – № 1. – С. 211-214.

  7. Приходько І.П. Потенціал особистих селянських господарств // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2004. – № 2. – С. 192-197

  8. Приходько І.П. Соціально-економічна основа господарювання особистих селянських господарств // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 192: В 4 т. Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.310-319.

  9. Приходько І.П. Стан та динаміка розвитку особистих селянських господарств Запорізької області // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 193: В 4 т. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.26-35.

  10. Приходько І.П. Інтеграція особистих селянських господарств в АПК // Матеріали науково-практичній конференції за міжнародною участю “Економіка підприємства”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 123-124.

  11. Приходько І.П. Проблеми перерозподілу земельних ресурсів, створення і функціонування земельного ринку // Матеріали науково-практичної конференції викладачів та студентів економічного факультету за підсумками науково-дослідної роботи в 1998 р. “Особливості та основні напрямки економічної стабілізації сільського господарства в перехідний період”. – Дніпропетровськ, 1999. – С.6-10.

  12. Приходько І.П. Розвиток особистих селянських господарств у взаємодії з іншими агропромисловими підприємствами // Збірник тез доповідей “Тижень науки в Гуманітарному університеті “ЗІДМУ”: В 3 т. – Т. 2. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2003. – С. 98-99.