Лопатинська Валентина Василівна. Формування гуманістичних цінностей підлітків у позашкільних навчальних закладах туристсько-краєзнавчого профілю. : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2008.
Анотація до роботи:
Лопатинська В.В. Формування гуманістичних цінностей підлітків у позашкільних навчальних закладах туристсько-краєзнавчого профілю. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2007.
Дисертацію присвячено питанням теорії і практики формування гуманістичних цінностей підлітків (чуйності, справедливості, самоповаги, бережливості) у позашкільних навчальних закладах туристсько-краєзнавчого профілю. Здійснено аналіз цієї проблеми із психолого-педагогічних позицій, розглянуто сутність понять “цінність”, “гуманізм”, “гуманістичні цінності”.
У роботі обґрунтовано основні педагогічні умови підвищення ефективності формування гуманістичних цінностей підлітків, розроблено та експериментально апробовано цільову програму роботи позашкільного навчального закладу туристсько-краєзнавчого профілю “Цінність людини” як складової обґрунтованої функціональної моделі формування гуманістичних цінностей підлітків; розкрито зв’язки та взаємозалежності між компонентами моделі (учень як суб’єкт виховного процесу, педагог, педагогічні умови цілеспрямованого впливу, форми, методи та етапи реалізації програми).
Історико-генетичний аналіз проблеми формування гуманістичних цінностей у психолого-педагогічній та філософській літературі доводить, що вона знаходиться на стадії розробки та засвідчує стійкий інтерес до неї з боку представників різних галузей науки й наявність тенденції вивчення структури й закономірностей формування гуманістичних цінностей у зв’язку з гострою необхідністю утвердження в суспільстві безальтернативних критеріїв людяності.
Вивчення та аналіз філософської, культурологічної та психолого-педагогічної літератури з проблеми дослідження дали змогу уточнити зміст поняття “гуманістичні цінності” як психологічні особливості, систему світоглядних орієнтацій, що полягають у ставленні до іншої людини, самого себе, суспільства та природного довкілля, як найвищої цінності, високому рівню поваги однієї людини до іншої, визнанні її самості, високого призначення, вірі в її можливості та наданні права на вільний розвиток та самореалізацію. Змістові компоненти гуманістичних цінностей (якості) визначають ставлення підлітків у зв’язках “Я – Я”, “Я – Ти”, “Я – природа”, “Я – суспільство”.
Характеристика гуманістичного потенціалу позашкільних навчальних закладів туристсько-краєзнавчого профілю та вікових особливостей підлітків предметом нашого дослідження допомогла визначити педагогічні умови формування таких гуманістичних цінностей, як чуйність, справедливість, бережливість та самоповага.
Обґрунтування психологічних закономірностей формування гуманістичних цінностей підлітків, що в цілому детермінований загальними особливостями становлення особистості – від пізнання, почуття, через потреби та формування мотивів гуманної поведінки – до усвідомлення, а потім – до дії, дало підстави для виділення інтелектуальної, емоційно-почуттєвої, потребнісно-мотиваційної та діяльнісної складових гуманістичних цінностей.
Розроблено та охарактеризовано критерії сформованості чуйності, справедливості, самоповаги та бережливості, що відображають знання і розуміння суті вичленених компонентів гуманістичних цінностей; міру чуттєвого ставлення до себе, інших людей та довкілля; установки в мотиваційно-потребнісній сфері; вираженість гуманістичних цінностей у ставленнєвих взаємодіях. Критеріальні показники допомогли визначити рівні сформованості кожної зі складових та загальні рівні сформованості гуманістичних ціностей – низький, середній, достатній та високий.
Визначення, наукове обґрунтування та дослідно-експериментальна перевірка педагогічних умов, як складових функціональної моделі формування гуманістичних цінностей підлітків у позашкільних навчальних закладах туристсько-краєзнавчого профілю (особистісно зорієнтований підхід до навчання та виховання підлітків; забезпечення підлітків системою знань про сутність гуманістичних цінностей та способи гуманного ставлення; спонукання емоційного піднесення, захоплення, прояву емпатії; гуманізація спілкування в різних ланках взаємин; піднесення кожної дитини у власних очах і в очах колективу в результаті реалізації в улюбленій справі; спільна творча діяльність, спільне творення добра, турбота про оточуючих світ), принципів, активних форм та методів здійснення туристсько-краєзнавчої роботи, розробка й апробація в експериментальних групах підлітків програми гуманного розвитку особистості “Цінність людини”, забезпечило ефективність комплексного підходу до досягнення цієї мети.
Дослідно-експериментальна робота з формування чуйності, справедливості, самоповаги та бережливості підлітків складалася з чотирьох основних етапи: розширення знань про гуманістичні цінності, їх роль у житті суспільства та окремої особистості, способи їх реалізації; вироблення позитивного емоційного сприйняття та емоційне переживання соціальної значущості гуманістично орієнтованих знань; осмислення гуманістичних цінностей як особистісно значущих, що передбачає оцінку себе, своєї діяльності, свого статусу в групі; творче засвоєння гуманістичних принципів, етичних норм, застосування нових принципів та підходів у ставленні до людей, суспільства, самого себе, у вирішенні краєзнавчих завдань, та відповідно очікування змін у поведінці, мисленні, прагненнях, ставленнєвих ситуаціях.
Впровадження у практику роботи експериментальних груп функціональної моделі формування гуманістичних цінностей підлітків у позашкільних навчальних закладах туристсько-краєзнавчого профілю забезпечило помітне зростання ефективності цього процесу, що підтверджено результатами формувального експерименту. Так, в експериментальних групах підлітків всіх досліджуваних паралелей (11-12 рр, 13-14 рр, 15 р.) динамічніше, ніж у контрольних відбулися процеси зменшення кількості учнів із низьким рівнем сформованості інтелектуальної, емоційно-почуттєвої, потребнісно-мотиваційної та діяльнісної складових гуманістичних цінностей та збільшення їх кількості з достатнім та високим рівнями.
Викладені в дослідженні теоретичні та експериментальні результати не претендують на вичерпне розв’язання проблеми формування гуманістичних цінностей підлітків. Перспективи подальших досліджень цієї проблеми вбачаються нами у вивченні процесів формування досліджуваної якості у молодших школярів та старшокласників; з’ясуванні потенціалу позашкільних навчальних закладів іншого спрямування в забезпеченні процесу гуманного розвитку особистості; обґрунтуванні перспектив взаємодії школи, сім’ї та позашкільних навчальних закладів у формуванні гуманістичних цінностей підростаючого покоління.
Лопатинська В.В. Морально-гуманістичний зміст спілкування // Шлях освіти. – 2003. – № 1. – С. 27-30.
Лопатинська В.В. Зміст і форми формування гуманістичних цінностей підлітків засобами туристсько-краєзнавчої діяльності // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2004. – № 5. – С. 44-52.
Лопатинська В.В. Проблема трансформації гуманістичного надбання національної культури в систему цінностей вихованців гуртків туристсько-краєзнавчого профілю // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди: Науково-теоретичний збірник. – Київ: КИТ, 2004. – С. 116-123.
Лопатинська В.В. Умови гуманістичного розвитку підлітків у позашкільній туристсько-краєзнавчій роботі / Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Збірник наукових праць. – Київ-Житомир: Вид-во ЖДУ, 2004. – Кн. ІІ. – С. 104-108.
Лопатинська В.В. Діагностика сформованості компонентів гуманістичних цінностей гуртківців 11-15 років позашкільних навчальних закладів туристсько-краєзнавчого профілю // Гуманітарний вісник ДВНЗ “Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди”: Науково-теоретичний збірник. – Переяслав-Хмельницький, ПП “СКД”, 2006. – С. 71-80.
Лопатинська В.В. Туристсько-краєзнавча робота як засіб виховання гуманної особистості // Соціально-педагогічні основи діяльності сучасного позашкільного навчального закладу: Зб. матеріалів міжнародної науково-практичної конференції, Київ, 23-25 жовтня 2002 р. / Укл. І.Д. Бех, О.В.Биковська та ін. – К.: РННЦ “ДІНІТ”, 2003. – С. 238-241.
Лопатинська В.В. Особливості інтериоризації гуманістичних цінностей в процесі краєзнавчо-пошукової роботи // Природничі науки на межі століть (до 70-річчя природничо-географічного факультету НДПУ). – Матеріали науково-практичної конференції. – Ніжин, 2004. – С. 209-210.
Лопатинська В.В. Екологічні аспекти гуманістичної свідомості / Природничі науки в закладах освіти України: дослідження, впровадження та перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Умань: “АЛМУ”, 2005. – С. 123-125.
Лопатинська В.В. Організаційно-методичні основи формування гуманістичних цінностей підлітків у позашкільних навчальних закладах туристсько-краєзнавчого профілю: Навч.-метод. посібник. – Переяслав-Хмельницький: ПП “СКД”, 2007. – 62 с.