Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Гнезділова Кіра Миколаївна. Формування готовності майбутнього вчителя математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній школі і вищому навчальному закладі : Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Черкаський національний ун-т ім. Богдана Хмельницького. — Черкаси, 2006. — 243, [11]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 184-201.



Анотація до роботи:

Гнезділова К. М. Формування готовності майбутнього вчителя математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній школі і вищому навчальному закладі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка. – Кіровоград, 2006.

Дисертація містить результати теоретико-експериментального дослідження проблеми формування готовності майбутніх учителів математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній школі й ВНЗ. У дисертації розкрито суть і зміст наступності навчання у загальноосвітній школі й вищому навчальному закладі, визначено компоненти готовності вчителя математики до реалізації наступності навчання, виявлено критерії, показники, ознаки та рівні сформованості цієї готовності. У роботі подано аналіз світового досвіду реалізації наступності навчання у середній і постсекундарній ланках освіти, розкрито соціально-педагогічні наслідки порушення принципу наступності навчання.

На основі теоретичного аналізу наукових джерел, статистичних даних і результатів експериментальної роботи з’ясовано й обґрунтовано функції професійної діяльності вчителя математики у реалізації принципу наступності в ланках „школа – ВНЗ”. На цих засадах змодельовано процес формування готовності майбутніх учителів математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школах, обґрунтовано і експериментально перевірено її результативність.

У дисертації вперше досліджено процес формування готовності майбутнього вчителя математики до забезпечення наступності навчання в загальноосвітній школі і вищому навчальному закладі. Результати дослідження підтверджують покладену в його основу гіпотезу і дозволяють зробити загальні висновки.

1. Наступність навчання у загальноосвітній і вищій школах відіграє важливу роль у функціонуванні системи освіти, забезпечує її цілісність. На основі комплексно-структурного аналізу виділено такі основні компоненти наступності навчання у ланках „загальноосвітня школа – ВНЗ”: мета навчання; зміст освіти; засоби, форми та методи навчання; аналіз і оцінювання навчальної діяльності учнів; форми та методи роботи вчителя. Використання системного підходу дало змогу розглянути ланки „школа – ВНЗ” як взаємодію двох суміжних педагогічних систем, кожна з яких має свої специфічні завдання і одночасно виступає як компонент цілісної системи освіти. Аналіз структурних і функціональних компонентів указаних систем дозволив визначити їх зв’язки, виявити суперечності, що виникають при цьому, і вказати шляхи їх розв’язання.

2. Узагальнення світового досвіду реалізації наступності навчання показало, що кожна країна має свої механізми взаємодії освітніх ланок „загальноосвітня школа – ВНЗ”, які ґрунтуються на історичних традиціях системи освіти і реформуються відповідно до соціальних умов розвитку суспільства. Аналіз науково-педагогічної літератури дав можливість з’ясувати основні тенденції в реалізації наступності навчання при організації переходу із загальної до вищої школи в окремих країнах світу.

3. Внаслідок існування певних суперечностей між загальноосвітньої школою й ВНЗ мають місце соціально-педагогічні наслідки недотримання принципу наступності навчання, зокрема: труднощі адаптації першокурсників до умов навчального процесу у вищому навчальному закладі, невідповідність здібностей студента обраному ним фаху, складнощі процесу соціалізації особистості. Нами виявлено низку нових суперечностей, які виникають перед студентами-першокурсниками при переході від навчання у загальноосвітній до вищої школи у сучасних умовах. Одним із шляхів полегшення проходження адаптації до навчання у ВНЗ є впровадження розробленого нами курсу „Вступ до університетських студій”, спрямованого на оптимізацію і прискорення адаптаційних процесів.

4. Обґрунтовано суть і зміст готовності майбутніх учителів математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школах. Готовність майбутніх учителів математики до забезпечення наступності – це складне комплексне утворення, в основу якого покладено знання й розуміння механізмів взаємодії різних ланок системи освіти України, спрямованих на реалізацію неперервності освіти, на базі яких формується здатність учителя забезпечити в процесі професійної діяльності продовження математичної освіти певною частиною учнів у вищому навчальному закладі. Визначено основні структурні компоненти готовності: змістовий, операційний і мотиваційний, розкрито їх суть, критерії, показники та ознаки, розроблено методику їх формування та оцінювання.

5. Запропоновано модель формування готовності майбутніх вчителів математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школах. Процес педагогічної підготовки вдосконалено шляхом внесення корективів до змісту педагогічних дисциплін і завдань педагогічної практики без використання додаткового навчального часу на їх вивчення. У дослідженні визначено педагогічні умови формування готовності майбутнього вчителя математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній школі й вищому навчальному закладі. Програма педагогічної підготовки вчителів у ВНЗ повинна містити теоретичні відомості про наступність навчання та її соціально-педагогічне значення, взаємодію двох суміжних ланок єдиної системи освіти, механізми відбору абітурієнтів у ВНЗ, діагностичні методики виявлення математичних здібностей.

6. У результаті формувального етапу експерименту доведено безперечні переваги розробленої моделі формування готовості майбутніх учителів математики до процесу забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школах. Зафіксовано та експериментальним шляхом доведено вищу ефективність розробленої моделі порівняно із традиційними, що функціонують у вітчизняних університетах, підготовлено методичні рекомендації щодо формування готовності вчителів математики забезпечувати наступність навчання у загальноосвітній і вищій школах.

Проведене дослідження не вичерпує окресленої проблеми і передбачає подальший науково-педагогічний пошук у вивченні питань участі майбутніх учителів математики в процесі забезпечення наступності навчання у загальноосвітній школі й ВНЗ, підготовки майбутніх вчителів математики до превентивної селекції здібних учнів у навчальному процесі загальноосвітньої школи.

Публікації автора:

  1. Гнезділова К. М. Проблеми наступності математичної освіти // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси: Вид-во ЧДУ, 2001. – Вип. 26. – С. 25–29.

  2. Гнезділова К. М. Роль учителя математики у забезпеченні наступності математичної освіти // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – К.: НПУ, 2002. – Вип. 7. – С. 187–192.

  3. Гнезділова К. М. Адаптація студентів до особливостей організації навчально-виховної роботи у ВНЗ // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси: Вид-во ЧДУ, 2002. – Вип. 35. – С. 40–46.

  4. Гнезділова К. М. Проблеми наступності між загальноосвітніми школами і ВНЗ у системі неперервної освіти // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси: Вид-во ЧДУ, 2002. – Вип. 43. – С. 132–135.

  5. Гнезділова К. М. Підготовка майбутніх вчителів до педагогічного діагностування як фактор реалізації наступності освіти // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. праць. – Київ – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2003. – Вип. 3. – С. 315–318;

  6. Гнезділова К. М. Вчитель у взаємодії двох педагогічних систем: загальноосвітня школа та ВНЗ // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси: Вид-во ЧНУ, 2004. – Вип. 55. – С. 48–54.

  1. Гнезділова К. М. Теоретико-методологічні засади формування готовності майбутнього вчителя математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школі // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 16. Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб. наук. праць. – К.: НПУ, 2004 – Вип. 2(12). – С. 22–25.

  2. Гнезділова К. М. Формування мотиваційного компонента готовності майбутніх вчителів математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школі // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси: Вид-во ЧНУ, 2005. – Вип. 70. – С. 32–37.

  3. Гнезділова К. М. Формування операційної компоненти готовності майбутнього вчителя математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школі // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси: Вид-во ЧНУ, 2005. – Вип. 75. – С. 38–42.

  4. Гнезділова К. М. Гуманістичні аспекти взаємодії вчителя та учнів у контексті проблеми наступності математичної освіти // Педагогічні засади формування гуманістичних цінностей природничої освіти, її спрямованості на розвиток особистості: Зб. матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції (Полтава, 29-30 травня 2003р.) / Кол. авт. – Полтава: АСМІ, 2003. – С. 254–256.

  5. Гнезділова К. М. Наступність освіти як невід’ємний компонент неперервності освітніх процесів // Ціннісні пріоритети освіти у ХХІ столітті: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (Луганськ, 11-13 листопада 2003 р.) – Луганськ: Альма-матер, 2003. – Ч. 2. – С. 32–37.

  6. Гнезділова К. М. Педагогічні засади підготовки вчителів математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній школі і вищому навчальному закладі // Проблеми математичної освіти (ПМО – 2005): Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції (Черкаси, 20-22 квітня 2005 р.). – Черкаси: ЧНУ, 2005. – С. 330.

  7. Гнезділова К. М. Вплив професійної компетентності вчителя математики на забезпечення наступності навчання у загальноосвітній школі і вищому навчальному закладі // Педагогічна творчість, майстерність, професіоналізм: проблеми теорії і практики підготовки вчителя-вихователя-викладача: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (Київ, 29 березня – 1 квітня 2005р.). – К.: НПУ, 2005. – С. 70–72.

  8. Гнезділова К. М. Формування мотиваційного компонента готовності майбутніх вчителів математики до забезпечення наступності навчання у загальноосвітній і вищій школі //Розвиток особистості в полікультурному освітньому просторі: Матеріали Міжнародного конгресу – IV Слов’янські педагогічні читання (Черкаси, 30 червня – 1 липня 2005 р.). – Черкаси: ЧНУ, 2005. – С.218–219.

  9. Гнезділова К. М. Вчитель –школа – вищий навчальний заклад: проблема наступності навчання: Методичні рекомендації для студентів вищих навчальних закладів, учителів математики. – Черкаси: Вид. від. ЧНУ імені Б. Хмельницького, 2005. – 92 с.