Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Безкоровайна Лариса Вікторівна. Формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Безкоровайна Л.В. Формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2009.

Дисертація присвячена проблемі формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту. У результаті дослідження введено в науковий обіг поняття “готовність майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту” та уточнено поняття “спортивний менеджмент”, “технологія спортивного менеджменту”.

Розроблено структурну модель формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах до впровадження технології спортивного менеджменту.

Визначено зміст, форми і методи формування готовності фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту.

Розроблено критерії і рівні готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту.

У дисертації здійснене теоретичне узагальнення й висвітлено нове вирішення актуальної проблеми формування у майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту готовності до впровадження технології спортивного менеджменту, що визначається обґрунтуванням організаційно-педагогічних умов, які обумовлюють зміст, форми і методи формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до управлінської діяльності. Узагальнення результатів дослідження стало підґрунтям для таких висновків:

1. Теоретичний аналіз наукових праць з питань формування у майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту готовності до впровадження технології спортивного менеджменту дозволив зробити висновок, що означена проблема перебуває в центрі уваги як вітчизняних, так і закордонних дослідників. Актуальність і доцільність обраної теми зумовлена посиленням соціального значення процесу професійної підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах до управлінської діяльності. На основі теоретичного аналізу літератури і власного досвіду “готовність майбутнього фахівця фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту” розглядається нами як інтегративне становлення особистості, що формується в процесі спеціально організованої професійної підготовки та визначається рівнем сформованих самоосвітніх, самовиховних умінь, розвитком професійних та особистісних якостей, переконаності у значущості професійного самовдосконалення та передбачає її здатність до впровадження технології спортивного менеджменту в майбутній професійній діяльності.

2. Визначені структурні компоненти готовності студентів до впровадження технології спортивного менеджменту: мотиваційний – передбачає формування позитивної мотивації щодо впровадження технології спортивного менеджменту у майбутній професійній управлінській діяльності; когнітивний – наявність отриманої цілісної професійно спрямованої системи теоретичних знань, спеціальних умінь та практичних навичок зі спортивного менеджменту майбутніми фахівцями фізичного виховання та спорту; діяльнісний – формування творчих, самостійних умінь і навичок студентів професійно здійснювати управлінську діяльність; самооцінний – визначається здатністю до високої критичності щодо своєї особистості, своїх професійних якостей як керівника фізкультурно-спортивної організації.

3. Розроблена і теоретично обґрунтована структурна модель формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах до впровадження технології спортивного менеджменту, яка являє собою комплексну систему взаємопов’язаних елементів (змісту, форм, методів), що при створенні організаційно-педагогічних умов забезпечують досягнення головної мети процесу професійної підготовки відповідно до соціального замовлення, а саме: формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах до впровадження технології спортивного менеджменту. Визначений і розкритий зміст організаційно-педагогічних умов (активізація навчально-пізнавальної діяльності студентів, що зумовлює розвиток їх мотивації до навчання; спрямування на розвиток творчого, продуктивного мислення і навичок його практичного застосування; проблемний і творчий характер завдань з менеджменту спорту, які потребують самостійного мислення й уміння робити висновки) формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах до впровадження технології спортивного менеджменту.

Визначений зміст формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах до впровадження технології спортивного менеджменту, який включає засвоєння студентами сутності спортивного менеджменту та особливостей його технології, оволодіння організаційними засадами діяльності спортивних менеджерів та відповідними уміннями, набуття знань, умінь і навичок щодо управлінської діяльності у фізкультурно-спортивних організаціях.

Визначені ефективні форми (практичні заняття, самостійна та індивідуальна робота, консультації, навчально-виробнича практика, контрольні заходи), методи (ділова гра “Нове призначення”; тренінг “Публічний виступ”; інтелектуальна розминка “Мозковий штурм”; круглий стіл на тему “Спортивний менеджмент: наука чи мистецтво?”; комп’ютерно-орієнтовані методи: виконання завдань з використанням педагогічних програмних засобів та інформаційних ресурсів мережі Інтернет: робота з електронними підручниками, зокрема розробленим автором у співавторстві “Основи менеджменту спорту”, навчально-методичними матеріалами; використання комп’ютерних програм для здійснення моніторингу знань студентів зі спортивного менеджменту) та з’ясовано їх доцільність.

4. Визначені та обґрунтовані критерії сформованості готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту, що відображають позитивну мотивацію студентів до впровадження технології спортивного менеджменту; рівень оволодіння студентами теоретичними знаннями з менеджменту спорту; сформованість у майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту вміння активно спілкуватися; сформованість самооцінки майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту. Розроблено і показано доцільність використання рівнів для оцінювання сформованості готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту (високий, середній, низький).

5. Розроблений і впроваджений у навчально-виховний процес підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту комплект навчально-методичних матеріалів, до якого ввійшли: навчальні програми з дисциплін “Менеджмент спорту”, “Вступ до спеціальності”, “Організація спортивних клубів”; навчально-методичний посібник “Основи менеджменту спорту” (у співавторстві з Т.Б.Тищенко, Л.П.Сущенко); тестові завдання зі спортивного менеджменту (у співавторстві з Л.П.Сущенко); комп’ютерна програма “БСК: моніторинг формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту” (у співавторстві з Л.П.Сущенко, Р.В.Клоповим) для викладачів і студентів вищих навчальних закладів.

Дисертаційне дослідження не вичерпує всіх завдань щодо формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту. Перспективи подальшого дослідження вбачаємо у вивченні шляхів підвищення ефективності системи підготовки фахівців, зокрема, застосування інформаційних технологій для оптимізації процесу професійної підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах.

Публікації автора:

Навчальні посібники, методичні рекомендації

        1. Безкоровайна Л.В. Основи менеджменту спорту: Навчальний посібник / Л.В.Безкоровайна, Т.Б. Тищенко, Л.П. Сущенко. - К.: Козарі, 2008. - 140 с.

        2. Безкоровайна Л.В. Тестові завдання зі спортивного менеджменту / Л.В. Безкоровайна, Л.П. Сущенко. – К.: Козарі, 2006. – 64 с.

        3. Безкоровайна Л.В. Методичні рекомендації до курсу “Менеджмент спорту” для студентів факультету фізичного виховання / Л.В. Безкоровайна. – Запоріжжя: ЗДУ, 2005. – 21 с.

        Статті в наукових фахових виданнях

              1. Безкоровайна Л.В. Проблеми формування культури управління / Л.В.Безкоровайна // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін. – Запоріжжя, 2004. – Вип. 31. – C. 15-19.

              2. Безкоровайна Л.В. Визначення мотивації до управлінської діяльності студентів факультету фізичного виховання та спорту / Л.В. Безкоровайна // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: наук. монографія / за ред. С.С. Єрмакова. – Харків: ХДАДМ (XXПI), 2006. – № 4. – С. 12-14.

                    1. Безкоровайна Л.В. Оцінка якостей, необхідних для майбутньої професійної управлінської діяльності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту / Л.В. Безкоровайна // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: наук. монографія / за ред. С.С.Єрмакова. – Харків: ХДАДМ (XXПI), 2006. – № 10. – С. 87-90.

                    2. Безкоровайна Л.В. Зміст підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до управлінської діяльності / Л.В.Безкоровайна // Наукові записки: [збірник наукових статей] / Міністерство освіти і науки України; Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова; укл. П.В.Дмитренко, Л.Л.Макаренко. – К. : Вид-во НПУ імені М.П.Драгоманова, 2008. – Вип. LXVIII (68). – С. 24-34.

                    3. Безкоровайна Л.В. Модель формування готовності майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту до впровадження технології спортивного менеджменту / Л.В. Безкоровайна // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія №5. Педагогічні науки: реалії та перспективи: збірник наукових праць / За ред. П.В. Дмитренка, Л.Л. Макаренко. – К. : Вид-во НПУ імені М.П.Драгоманова, 2008. – Вип. 10. – С. 20-26.

                    Матеріали науково-практичних конференцій, семінарів

                          1. Потапова Л.В. Подготовка менеджеров в области физического воспитания и спорта в Запорожском государственном университете / Л.В.Потапова, Л.В.Бескоровайная // Современные проблемы теории и практики управления персоналом: международная научно-практическая конференция. – Санкт-Петербург, 15-16 декабря 2003 г. – Санкт-Петербург, 2003. – С. 162-165.

                          2. Безкоровайна Л.В. До поняття про компетенцію майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту / Л.В. Безкоровайна // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: наук. монографія / за ред. С.С. Єрмакова. – Харків: ХДАДМ (XXПI), 2006. – № 8. – С. 7-10.

                          3. Безкоровайна Л.В. Впровадження технологій навчання в процесі професійної підготовки майбутніх фахівців фізичного виховання та спорту як педагогічна проблема / Л.В. Безкоровайна // Актуальні проблеми фізичної культури, спорту та туризму в сучасних соціально-економічних умовах: матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції. – Запоріжжя, 17-18 травня 2007 р. – Запоріжжя, 2007. – С. 17-20.