Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


3. Аксьонова Олена Петрівна. Формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання: дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Тернопільський національний педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. - Т., 2005.



Анотація до роботи:

Аксьонова О.П. Формування фізичної культури учнів початкових класів в умовах диференційованого навчання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання. – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка (м. Тернопіль, 2005 рік).

Дисертація присвячена проблемам формування фізичної культури учнів молодшого шкільного віку в умовах диференційованого навчання. У дисертації розроблені теоретичні, програмно-методичні та організаційні основи моделі і технології, проведений аналіз змісту роботи сучасних шкіл за означеною проблемою. Обґрунтоване положення щодо пріоритету формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання. Модель формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання базується на різнорівневих підходах, відповідає принципам особистісно зорієнтованої педагогічної парадигми. Її реалізація здійснюється за допомогою технології формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання, яка відображає: перспективність і наступність у вирішенні педагогічних завдань за освітнім і тренувальним компонентами діяльності; зміст контролю і самоконтролю учнів відповідно до рівня їхньої фізичної підготовленості, рівня сформованості рухових навичок за розділами програми, типу ставлення до певного предмета діяльності; науково-методичне забезпечення педагогічної діяльності вчителів на кожному з рівнів формування фізичної культури учнів відповідно до певних видів диференціації.

  1. Аналіз літературних джерел з проблеми дослідження свідчить про те, що формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання – це соціалізований педагогічний процес поетапного “входження” його суб’єктів у фізичну культуру, який заснований на створенні адекватних природі учня шляхів особистого фізичного вдосконалення на засадах оптимального виявлення, використання й розвитку біологічних, психічних і особистісних потенціалів розвитку кожного з метою зміцнення, збереження, реабілітації його здоров’я відповідно до морально-етичних норм цивілізованого суспільства.

  2. Діагностичне обстеження показує, що у більшості випадків фізичне виховання учнів має вузьке спрямування і безпосередньо спрямоване на біологічний аспект розвитку особистості, що акцентує увагу вчителів на формуванні у вихованців перш за все фізичних якостей у процесі засвоєння ними рухових вмінь, навичок. Процес формування фізичної культури учнів початкової школи обмежений початковим рівнем (51,9 % від загальної кількості учнів, які брали участь у констатуючому експерименті). У практиці вчителів початкової школи відсутні науково обґрунтовані та апробовані модель і технологія формування фізичної культури учнів в умовах диференційованого навчання. Формування фізичної культури учнів не стоїть як мета педагогічної діяльності. Відсутнє методичне забезпечення процесу формування фізичної культури учнів в умовах диференційованого навчання.

  3. Теоретичними аспектами моделі формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання є: індивідуалізований процес фізичного виховання, гуманістична сутність якого передбачає встановлення і вдосконалення кількісних характеристик рухів і якісної характеристики діяльності.

  4. Модель формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання базується на різнорівневих підходах, відповідає принципам особистісно зорієнтованої педагогічної парадигми і визначається нами як відображення (схематичне, описове) етапів “входження” особистості у фізичну культуру у вигляді рівневого виявлення, використання і розвитку її потенціалів у співвідношення із поступовою реалізацією диференційованих педагогічних завдань за певними видами диференціації та максимального наближення до еталону у формуванні фізичної культури – фізичної досконалості.

  5. Реалізація моделі формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання здійснюється за допомогою відповідної технології, яка визначається нами як системний метод застосування відповідної моделі в навчальному процесі з фізичного виховання, який відображає логічну послідовність спільних дій вчителя і учнів у циклі: диференційовані педагогічні завдання – диференціація змісту діяльності учнів – диференційовані види контролю (самоконтролю) досягнень учнів. До її змісту входять: диференційовані педагогічні завдання за двома компонентами діяльності (освітнім і тренувальним); комплекс методів і засобів навчання, спрямований на формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференціації (зокрема, метод гнучкого включення, методи різночасових і різнопросторових стартових положень, метод диференційованого варіювання); система оцінювання учнівських досягнень у процесі реалізації кожного педагогічного завдання за певними видами диференціації (за рівнем фізичної підготовленості учнів, рівнем сформованості в них рухових вмінь, навичок, типом ставлення учнів до певного предмета діяльності).

  6. Аналіз результатів дослідно-експериментальної діяльності з ФФК учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання дозволив дійти висновків:

зміни показників фізичної підготовленості учнів мали позитивну динаміку в обох групах; однак, в експериментальних класах в учнів кількість показників з високим рівнем і вище середнього збільшилися з 3 % до 76,9 %; в учнів контрольних класів – з 4 % до 65,3 %;

між станом здоров’я учнів і функціональністю їхнього організму встановлена пряма залежність (86,5 % учнів експериментальної і контрольної груп);

позитивне зростання показників функціонального стану організму учнів забезпечується за умов зміни типу ставлення учня до предмета “Фізична культура”, що мало відображення у стилі діяльності учнів під час вирішення певних педагогічних завдань освітнього і тренувального компонентів програми в умовах диференційованого навчання;

показники рівня досягнень учнів за освітнім і тренувальним компонентами свідчать про різну швидкість опанування ними навчального матеріалу, що підтверджує раціональність використання диференційованого підходу у процесі фізичного виховання учнів початкової школи.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми формування фізичної культури учнів. Перспективи подальшого наукового пошуку можливі в модифікації як програми, так і технології формування фізичної культури учнів початкової школи в умовах диференційованого навчання, а також в її адаптації у дошкільних навчальних закладах, школах – інтернатах, школах –комплексах, профтехучилищ, коледжах.

Публікації автора:

  1. Аксенова Е. П. К проблеме разноуровневого воспитания физической культуры младших школьников в процессе урочной деятельности // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – Вип. 14. - 1999. – С. 179 – 183.

  2. Аксенова Е.П. Образовательный компонент на уроках воспитания физической культуры младших школьников // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – Вип. 15. - 1999. – С. 86 - 89.

  3. Аксьонова О.П. Домашні завдання в системі фізкультурного виховання учнів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – Вип. 17. – 2000. – С. 211 – 214.

  4. Аксьонова О.П. Нове у практиці фізичної культури // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – Вип. 18. – 2001. – С.250 – 252.

  5. Аксьонова О.П. Виховання фізичної культури як взаємозбагачуючий педагогічний процес // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – Вип. 19. – 2001. – С. 253 – 257.

  6. Аксьонова О.П. Здоров’я як цінність на рівні суспільної та індивідуальної свідомості // Ідеологія державотворення і суспільствознавча наука: Тези доповідей на Всеукраїнській науково-теоретичній конференції, присвяченій 10-річчю незалежності України (31 травня 2001 р.) – Запоріжжя: Просвіта, 2001. – С. 190 – 192.

  7. Аксенова Е.П. Определение эталона личности в контексте воспитания физической культуры // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – Вип. 23. – 2002. – С. 292 – 297.

  8. Аксьонова О.П. Різнорівневе виховання фізичної культури школярів як особистісно-гуманна технологія // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя. – Вип. 29. – 2003. – С. 350 – 353.

  9. Аксьонова О.П. Фізична культура і здоров’я // Дитячий садок. – 2004. - № 16 (256). – С. 24 – 25.

  10. Аксьонова О.П. Формування фізичної культури в учнів засобами диференційованого підходу як чинник їхньої фізичної досконалості. – Запоріжжя, 2004. – С. 177 - 184.

  11. Аксьонова О.П. Наука бути здоровим. Програма формування фізичної культури учнів початкової школи. – Запоріжжя, 2005. – 42 с.

  12. Аксьонова О.П. Орієнтовні плани-конспекти на серію уроків з фізичної культури для учнів різних вікових груп: методичні розробки для вчителів, які викладають предмет “Фізична культура” в школах, ПТУ, технікумах. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС. Лтд”, 2005. – 106 с.

  13. Денисенко Н.Ф., Аксьонова О.П., Дойнеко Н.С. Авторська програма “Гартуємося, діти! Разом і завжди.” (у рамках розвитку Національної мережі шкіл сприяння здоров’ю). – Запоріжжя, 2004. – 64 с.

  14. Фролов М.О., Денисенко Н.Ф., Павлютенков Є.М., Аксьонова О.П. Науково-дослідна робота інститутів післядипломної педагогічної освіти з загальноосвітніми школами та дошкільними навчальними закладами. – Запоріжжя, 2004. – 156 с.