Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Лозинський Ілля Євгенович. Формування еколого-економічних результатів діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Лозинський І.Є. Формування еколого-економічних результатів діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. - Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2009.

Дисертація присвячена розвитку науково-методичних основ, удосконаленню інструментарію та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення процесу формування еколого-економічних результатів діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів в умовах підвищення техногенного навантаження на довкілля.

Проаналізовані та систематизовані науково-практичні підходів до управління результатами діяльності еколого-небезпечних промислових підприємств. Визначений взаємозв'язок екологічних та економічних результатів гірничо-збагачувальній діяльності в кон'юнктурі сучасного ринку залізорудної сировини.

Обґрунтовані теоретико-практичні підходи до планування еколого-економічних результатів гірничо-збагачувальної діяльності. Доведено, що зміст та масштаби природоохоронних заходів слід визначати відповідно стадії життєвого циклу продукції залізорудного комбінату, що засновано на розмежуванні його короткострокового та довгострокового техногенного впливу на довкілля. Визначені концептуальні засади щодо обґрунтування та реалізації природоохоронних заходів в системі загального управління гірничо-збагачувальним комбінатом. Розроблені методичні рекомендацій з формування бізнес-портфеля еколого-небезпечного виробничого підприємства.

У дисертації на основі проведених досліджень вирішено актуальну наукову задачу, що полягає в узагальненні та розвитку науково-методичних основ, удосконаленні інструментарію та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення процесу формування еколого-економічних результатів діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів в умовах підвищення техногенного навантаження на довкілля. Основні наукові результати, які отримані при використанні наукових методів дослідження, зведено до наступного:

1. Систематизація науково-практичних методів управління екологізацією виробничих процесів віддзеркалює зорієнтованість більшості робіт науковців на підвищення вимог до забруднювачів стосовно інтерналізації екологічних витрат шляхом впровадження попереджувальних та компенсаційних природоохоронних заходів. Узагальнення результатів огляду досліджень щодо взаємозалежності економічних та екологічних результатів діяльності підприємств-забруднювачів надало підстави зробити висновок про необхідність розмежування змісту природоохоронних заходів на мікро- і макрорівнях, що призводить до індивідуалізації сфер відповідальності суб'єктів господарювання при розробці родовищ корисних копалин.

Аналіз нормативних документів, які регулюють діяльність гірничо-збагачувальних комбінатів в сфері природокористування, дозволив встановити, що ефективність їх виробництва підпорядковується державним стратегічним цілям, які ставляться і реалізуються відповідно до програм розвитку мінерально-сировинної бази та збереження природних ресурсів. Відокремлення внутрішньої ефективності природоохоронних заходів та ефективності екологічної діяльності суспільства надає підстави визначати напрямки управління техногенним впливом гірничо-збагачувального виробництва шляхом змінювання структури екологічних витрат та характеристик їх інтерналізації.

2. На підставі оцінки взаємозв'язку екологічних та економічних результатів гірничо-збагачувальній діяльності в кон'юнктурі сучасного ринку залізорудної сировини визначено, що пріоритет стратегій збільшення обсягів виробництва залізорудної сировини призводить до виснаження національної мінерально-сировинної бази та погіршення стану довкілля. Позитивна динаміка основних техніко-економічних показників криворізьких гірничо-збагачувальних комбінатів формує передумови для впровадження ресурсозберігаючих технологій, проте структура операційних витрат комбінатів свідчить про низький рівень інтерналізації екологічних витрат.

3. Дослідження змісту теоретичних підходів до оцінки природних ресурсів дозволило стверджувати, що в основі визначення їх теперішньої та майбутньої споживчих вартостей мають бути враховані суми заподіяних збитків та витрат на ліквідацію екстернального впливу, який виникає внаслідок виснаження невідновлюваних ресурсів мінеральної сировини гірничо-збагачувальним комбінатом та погіршення стану довкілля. З урахуванням цього обґрунтовані методичні підходи до планування природоохоронної діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів, які базуються на запропонованій інтерпретації правила основного капіталу (яке є реверсним та відбиває пріоритетність розвитку людського капіталу, спрямованого на пошук можливостей збереження природних ресурсів) та передбачають, що зміст та масштаби природоохоронних заходів слід визначати відповідно стадії життєвого циклу продукції залізорудного комбінату, що базується на розмежуванні його короткострокового та довгострокового техногенного впливу на довкілля.

4. Аналіз підходів до побудови системи екологічного менеджменту та її імплементації в загальну систему управління гірничо-збагачувальних комбінатів дозволив визначити концептуальні засади щодо обґрунтування та реалізації природоохоронних заходів, відповідно яким при формуванні екологічної політики підприємства-забруднювача необхідно розрізняти формальну та функціональну спрямованість його природоохоронних цілей, що віддзеркалює рівень відповідальності забруднювача за утворені негативні екстерналії.

Дослідження традиційних ознак природоохоронних заходів (за терміном реалізації, обов'язковістю та принципами їх здійснення) дозволили розширити їх класифікацію з урахуванням додаткових характеристик, що забезпечує більш обґрунтоване визначення можливості їх реалізації в межах мікрорівневих компетенцій гірничо-збагачувального комбінату (технічний рівень та доступність природоохоронних технологій; рівень потреб та джерела фінансування; необхідність формування спільних дій зацікавлених сторін; суб'єкти управління природоохоронним заходом; очікуваний екологічний ефект та спосіб його формування; зміст впливу заходу на потенціал комбінату та ризик невпровадження проекту).

5. Узагальненням науково-практичних підходів до організації природоохоронної діяльності гірничо-збагачувального комбінату доведено, що досягнення паритету його економічних та екологічних завдань при збереженні функціонального поділу праці можливе за умов застосування запропонованого принципу паралельно-інтегровавного управління бізнес-портфелем гірничо-збагачувального комбінату, що реалізується в еколого-функціональній матричній структурі управління.

Розподіл інвестиційних ресурсів, спрямованих на розвиток виробничої діяльності гірничо-збагачувального комбінату, за умов паралельно-інтегрованого підходу до управління результатами його еколого-бізнесовою діяльністю, здійснюється з використанням методу динамічного програмування виходячи зі зворотної залежності прибутку комбінату в довгостроковій перспективі від обсягу превентивних екологічних витрат, що мінімізуватимуть його екологічні збитки та відповідатимуть рівню техногенного впливу.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

        1. Лозинський І.Є. Планування екологічних заходів при здійсненні виробничої діяльності гірничо-збагачувальними комбінатами / В.I. Саллі, І.Є. Лозинський // Економічний вісник національного гірничого університету. – 2007. – №1. – С. 60-67.

        2. Лозинський І.Є. Управління природоохоронною діяльністю на залізорудних гірничо-збагачувальних комбінатах / І.Є. Лозинський // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2008. – Т. 2, Вип. 244. – С. 283-288. – (Тр. ДНУ).

        3. Лозинський І.Є. Утворення та перерозподіл доходів у сфері гірничо-збагачувального виробництва / І.Є. Лозинський // Економіка промисловості. – Донецьк: Інститут економіки промисловості НАН України. – 2008. – №3 (42). – С. 109-113.

        4. Лозинський І.Є. Гірничо-збагачувальні підприємства в державному механізмі сприяння сталому розвитку / І.Є. Лозинський // Схід. – 2008. – №4 (88). – С. 3-7.

        5. Лозинський І.Є. Удосконалення екологічного менеджменту на гірничо-збагачувальних комбінатах / І.Є. Лозинський // Схід. – 2008. – №7 (91). – С. 22-25.

        6. Лозинський І.Є. Дослідження взаємозв’язку показників ефективності екологічної та виробничої діяльності залізорудних гірничо-збагачувальних комбінатів / О.В. Трифонова, І.Є. Лозинський // Соціально-економічний розвиток і ресурсне забезпечення підприємств України та її регіонів: Зб. наук. праць ДоДУУ: Серія «Економіка». – 2008. – Т. 9, Вип. 109. – С. 198-212.

        В інших виданнях:

              1. Лозинський І.Є. Економіка природоохоронної діяльності залізорудних гірничо-збагачувальних комбінатів / І.Є. Лозинський // Zpravy vedecke ideje – 2008: мaterialy IV mezinarodni vedecko-prakticka konference, 27.10-05.11.2008, Praha / Publishing House «Education and Science». – Praha: Publishing House «Education and Science», 2008. – С. 18-20.

              2. Лозинський І.Є. Екологічна відповідальність гірничих підприємств / І.Є. Лозинський // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України. – Д. : НГУ, 2008. – С. 100-102.

              3. Лозинський І.Є. Питання ціноутворення на не відновлювані ресурси родовищ корисних копалин / І.Є. Лозинський // Перспективні питання світової науки: матеріали 4-ої Міжнародної науково-практичної конференції, 17-25 грудня 2008 р., Софія. – Софія: Бял ГРАД-БГ ООД, 2008. – С. 51-52.