Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Котова Марина Володимирівна. Формування джерел інвестицій в розвиток промислового виробництва : Дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Одеський національний політехнічний ун-т. — О., 2005. — 176арк. — Бібліогр.: арк. 156-165.



Анотація до роботи:

Котова М.В. Формування інвестиційних ресурсів в розвиток промислового виробництва. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 — економіка промисловості. — Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. Одеса, 2005.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним та практичним питанням формування інвестиційних ресурсів промисловості.

В роботі розглянуто сутність, роль інвестиційних ресурсів у відтворювальному процесі. Визначено основні напрямки підвищення ефективності використання інвестиційних ресурсів підприємства та запропоновано джерела їх формування. Проаналізовано роль амортизації у відтворювальному процесі основних засобів в Україні. Порівняно розбіжності між економічною і податковою амортизацією. Проаналізовано вплив облікової політики з нарахування амортизації на інвестиційні ресурси. Запропоновано головні напрямки проведення амортизаційної політики держави. Сформовано алгоритм вибору оптимального методу нарахування амортизації. Розглянуто структуру та динаміку податкових надходжень до бюджету. Розроблено комплекс пропозицій щодо удосконалення податкової політики. Запропоновано новий метод оподаткування прибутку підприємств. Використання даного методу веде до зростання інвестиційних можливостей підприємств, розвитку промисловості. Проведено аналіз проблем, пов’язаних з політикою залучення іноземних інвестицій. Запропоновано точки концентрації іноземного капіталу в залежності від напрямків розвитку секторів промисловості.

Проведене дослідження дозволило зробити ряд висновків, підтвердити деякі з існуючих і запропонувати практичні заходи щодо формування умов та шляхів забезпечення промислового виробництва інвестиційними ресурсами. Відповідно до загальної мети і конкретних задач основні результати роботи полягають у такому :

1. Проведений автором аналіз інвестиційної політики в Україні, діяльності промислових підприємств дозволив конкретизувати недоліки фінансової та економічної діяльності промисловості. Виявлено несприятливу динаміку ліквідності активів та фактичну відсутність в їх складі найбільш мобільних, посилення залежності підприємств від кредиторів. Технічний стан основних фондів характеризується високим ступенем зносу, рентабельність промислового виробництва невисока та продовжує знижуватися. При цьому з’ясовано, що ефективність функціонування підприємств промисловості тісно пов’язана з ресурсним забезпеченням процесу інвестування.

2. З метою підвищення ефективності використання інвестиційних ресурсів проведено їх дослідження та класифікація, яка виявляє сучасні ключові джерела інвестиційних ресурсів промисловості. На рівні підприємств промислового комплексу крім традиційного розподілу джерел за трьома основними групами (власні, позикові, залучені) запропоновано їх розподіл по рівнях за пріоритетами використання. Доведено, що провідну роль в формуванні ключових інвестиційних ресурсів промисловості відіграватимуть саме власні кошти підприємств, при цьому їх формування та успішне використання обумовлене існуючою в країні амортизаційною та податковою політикою.

3. На основі аналізу функціонуючої в країні системи податків, рівня податкових ставок, видів та розміру пільг для вітчизняних та іноземних інвесторів виявлено, що реалізація потенціалу власних джерел інвестиційних ресурсів крім незмінності ставок та механізму оподаткування протягом визначеного періоду, однозначності тлумачення податкового законодавства та справедливості оподаткування потребує зосередження на інвестиційно спрямованому зниженні податкового навантаження.

4. Результати дослідження свідчать про недосконалість вузлових елементів у державній амортизаційній політиці. Низький рівень використання основних засобів та їх слабка виробнича віддача, зростання рівня зносу основних промислово-виробничих фондів підтверджують необхідність визначення цілей і напрямків застосування податкової та економічної амортизації, впровадження гнучкої системи амортизаційних відрахувань, розширення класифікації основного капіталу, удосконалення підходів до розробки загальної методики обліку амортизації.

5. Автором проаналізовано переваги та недоліки залучення іноземного капіталу та доведено, що прямі іноземні інвестиції здійснюють позитивний вплив на економіку країни тільки за умови зваженої політики їх використання. Визначено чинники, які найбільшою мірою стимулюватимуть залучення іноземних інвестицій в промислове виробництво: економічні, техніко-технологічні, майново-правові, соціально-політичні та організаційні.

6. Удосконалено підходи до оподаткування прибутку підприємств, в основу яких покладено принцип зниження податкової ставки за умов інвестиційної спрямованості прибутку. Автором на підставі нового принципу оподаткування розроблено прогнозну модель податкових надходжень до бюджету, дослідження поведінки якої підтверджує доцільність застосування інвестиційного підходу до оподаткування прибутків промисловості.

7. З метою ефективного використання власних ресурсів промислового виробництва, удосконалення процесів оновлення необоротних активів оптимізовано підходи до вибору методу нарахування економічної амортизації на основні виробничі фонди, які враховують вплив величини амортизації на обсяг реалізації продукції та ціноутворення в промисловості.

8. В залежності від завдань розвитку секторів промисловості запропоновано та обґрунтовано пріоритетні напрямки залучення іноземного капіталу. Для економіки України, яка обрала інноваційний шлях розвитку, пріоритетним стає інвестування сектора високих технологій. Масштабні інвестиції в машинобудування необхідно спрямувати на комплексну модернізацію діючих та створення нових виробничих потужностей на базі сучасної техніки та прогресивної технології, застосування лізингових схем фінансування. Для сектора середніх технологій: легкої та харчової промисловості — доцільне інвестування в технічне переоснащення підприємств; деревообробної, целюлозно-паперової, хімічної та нафтохімічної галузі спільне інвестування виробництв з глибокою переробкою сировини. Сектор низьких технологій ( металургія та оброблення металу, добувна промисловість, виробництво та розподілення електроенергії, газу та води), функціонування якого пов’язане з високою енергоємністю продукції і технологічним навантаженням на природне середовище, потребує впровадження ресурсозберігаючих технологій та використання екологічно чистих технологічних процесів.

Публікації автора:

  1. Котова М.В., Маковеєв А.П. Сучасний стан та економічні передумови формування стратегії залучення іноземних інвестицій в економіку України // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2001. – № 14. – С. 69–71. Особистий внесок здобувача – проаналізовано основні економічні системи управління інвестиційною діяльністю на макрорівні.

  2. Котова М.В., Маковеєв П.С. Амортизаційні відрахування як джерело внутрішніх інвестицій в промисловість України // Вісник технологічного університету Поділля: Збірник наукових праць. – Хмельницький, 2002. – Т.3 – Вип.5 – С. 144–146. Особистий внесок здобувача – запропоновано заходи щодо покращення ефективності використання та розрахунків амортизаційних відрахувань.

  3. Котова М.В., Маковеєв П.С. Роль амортизаційної політики держави у формуванні власних інвестиційних ресурсів промислового виробництва // Труды Одес. политехн. ун-та. – Одесса: ОНПУ, 2003. – Вып.1 (19). – С. 250–254. Особистий внесок здобувача – запропоновано напрямки проведення амортизаційної політики України.

  4. Котова М.В. Шаповал С.С. Перспективы развития инвестиционной деятельности в Украине // Экономические инновации. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2003. – Вып.14. – С. 76–83. Особистий внесок здобувача – розглянуто основні джерела фінансування інвестиційних процесів.

  5. Котова М.В., Маковеєв П.С. Підвищення інвестиційної активності промислових підприємств: регіональний аспект // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. – К: НДЕІ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2003. – № 10. – С. 45–49. Особистий внесок здобувача – проведено аналіз інвестиційної політики Одеської області, виявлено напрямки розвитку промисловості Одеського регіону.

  6. Котова М.В. Податок на прибуток як фактор активізації інвестиційної діяльності промисловості України // Труды Одес. политехн. ун-та. – Одесса: ОНПУ, 2004. – Вып.1 (21). – С. 246–250.

  1. Котова М.В. Джерела формування інвестицій в розвиток промисловості України // Труды Одес. политехн. ун-та. – Одесса: ОНПУ, 2004. – Спецвыпуск: в 3-х т. – Т. 1 – С. 222–224.

  2. Котова М.В. Пріоритетні напрямки іноземного інвестування в промисловість України // Труды Одес. политехн. ун-та. – Одесса: ОНПУ, 2005. – Вып.1 (23). – С. 228–232.