Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Кремпова Наталія Леонідівна. Формування бюджету Автономної Республіки Крим : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Кремпова Н.Л. Формування бюджету Автономної Республіки Крим. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню процесів формування бюджету Автономної Республіки Крим, його ролі у забезпеченні економічного і соціального розвитку автономії в умовах ринкової трансформації економіки. Проаналізовані напрями вдосконалення системи оподаткування на регіональному рівні.

Розглянуто сутність бюджету Автономної Республіки Крим та особливості його формування. На основі узагальнення існуючих наукових поглядів дано авторське визначення бюджету автономії.

Узагальнені законодавчі і нормативні акти щодо бюджетних прав Автономної Республіки Крим, визначені проблеми їх розвитку в умовах реформування місцевого самоврядування.

Досліджено джерела акумуляції доходів бюджету Автономної Республіки Крим, обґрунтована оптимальна структура видатків бюджету автономії.

Визначена концепція формування системи збалансованості бюджету Автономної Республіки Крим, здійснено дослідження внутрішньо- автономних відносин в регіоні.

В дисертації розроблена модель прогнозування податкових надходжень до бюджету Автономної Республіки Крим на майбутній період.

Дисертація містить науково обґрунтовані пропозиції щодо формування бюджету Автономної Республіки Крим за рахунок податків, мобілізованих на території автономії.

У дисертаційній роботі здійснено дослідження питань щодо сутності та призначення бюджету, бюджетних прав Автономної Республіки Крим, структури бюджетної системи України, ролі бюджету у забезпеченні економічного і соціального розвитку АРК, формування доходів і видатків бюджету регіону, міжбюджетних відносин. Результати проведеного дослідження дали можливість сформулювати такі висновки та пропозиції:

1. Аналіз теоретичних питань щодо сутності місцевих бюджетів показав, що в Бюджетному кодексі України відсутнє визначення дефініції "Республіканський бюджет Автономної Республіки Крим". Це призводить до невизначеності категорій і суперечить нормам фінансової термінології, згідно з якими види центрально-місцевих бюджетів позначають прикметниками (республіканський - в АРК, обласний - в областях, районний - в районах). Дефініції "бюджет області", "бюджет району", "бюджет АРК" означають не що інше як зведений бюджет відповідно області, району, АРК. Тому зазначене в Бюджетному Кодексі України поняття "бюджет АРК" в значенні "Республіканський бюджет АРК" неадекватне. Отже, на нашу думку, необхідно ввести правове визначення "Республіканський бюджет АРК", що адекватне поняттю "обласний бюджет" на рівні області, та вважати його окремою ланкою в бюджетній системі України.

2. Запропоновано таке визначення сутності поняття «республіканський бюджет АРК»: республіканський бюджет АРК це затверджений Верховною Радою Автономної Республіки Крим основний фінансовий план, що формується з податкових, неподаткових та інших надходжень і призначений для фінансування загальнореспубліканських програм, виконання повноважень і завдань республіканських органів влади Автономної республіки Крим.

3. Визначено роль бюджету Автономної Республіки Крим в соціально-економічному розвитку регіону як такий, що має соціальну спрямованість. Бюджетні кошти спрямовуються переважно (більше 60%) на фінансування поточних витрат на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист і соціальне забезпечення. Доля видатків на розвиток економіки у бюджеті не перевищує 19%. Частка бюджету в інвестиціях в основний капітал зросла останніми роками до 12-18%, що свідчить про зростання ролі бюджету в економічному розвитку регіону.

4. На основі проведеного дослідження визначення поняття "бюджетні права" встановлено, що зазначене поняття розглядається у дещо звуженому значенні, що не сприяє повному розкриттю сутності бюджетного права, оскільки бюджетне право це не тільки право розробляти, затверджувати і виконувати бюджети усіх рівнів, але й право здійснювати контроль за виконанням бюджетів.

5. Дослідження показників, що характеризують стан соціально-економічного розвитку Автономної Республіки Крим, свідчить, що за останні роки знижується роль бюджету автономії у розподілі валового регіонального продукту. Головна із причин та, що з введенням в дію Бюджетного кодексу України з 01.01.2002 року найвагоміші бюджетоутворюючі податки, які мобілізуються на території АРК (ПДВ, податок на прибуток підприємств, крім підприємств комунальної власності), почали повністю зараховуватися до Державного бюджету України. Запропоновано формувати бюджет Автономної Республіки Крим не тільки за рахунок власних, закріплених доходів, а також і частини загальнодержавних податків, які мобілізуються на території автономії (ПДВ, податок на прибуток підприємств), що дозволить збалансувати доходи і видатки бюджету АРК без дотацій вирівнювання з Державного бюджету України, або з мінімальними обсягами трансфертів.

6. На основі проведеного дослідження системи місцевого оподаткування в Автономній Республіці Крим запропоновано віднести до основних напрямів реформування місцевого оподаткування наступне:

- запровадження податку на нерухомість і віднесення його до складу місцевих;

- розвиток місцевих податків і зборів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища;

- органам влади Автономної Республіки Крим надати право самостійно здійснювати розширення переліку місцевих податків і зборів, або відміни їх в необхідних випадках.

Узагальнення міжнародного досвіду застосування місцевого оподаткування дало підставу стверджувати, що недостатня податкова база місцевих бюджетів та високий рівень централізації доходів у Державному бюджеті України звужує ініціативу місцевих органів влади до пошуку резервів збільшення надходжень як до місцевих, так і до Державного бюджету України. Враховуючи особливий статус Автономної Республіки Крим в дисертації запропоновано надати автономії право встановлювати на своїй території власні місцеві податки і збори. Аргумент на користь такої пропозиції обумовлено тим, що на території регіону є особливі об'єкти оподаткування біля моря, які ціну своїх послуг визначають з урахуванням місця розташування, не беручи при цьому участі в благоустрої території.

7. Розглядаючи закріплений за місцевими бюджетами податок з доходів фізичних осіб у фіскальному та соціальному аспектах, встановлено, що Україна, на відміну від країн ЄС, не використала цей важіль для пом’якшення майнової різниці різних категорій населення. Неймовірно широка диференціація в рівнях доходів різних категорій громадян і єдина ставка податку (15%) – несумісні.

Перехід з 2004 року до пропорційного оподаткування доходів фізичних осіб значно знизив вплив бюджету на згладжування нерівності отримання доходів, не став задекларованим фактором детінізації доходів і призвів до зменшення тільки у 2004 році надходжень до бюджету АРК на 121,5 млн. грн. З метою часткового усунення значних розбіжностей у доходах громадян автором запропоновано ввести прогресивну шкалу оподаткування доходів фізичних осіб, сутність якої полягає в тому, що доходи в розмірі прожиткового мінімуму не оподатковуються, а шкала податку з доходів фізичних осіб понад прожиткового мінімуму зростає поетапно від 10% до 30% в залежності від розміру доходу громадян, що буде відповідати принципу вертикальної рівності та справедливості. Автором розроблена прогресивна шкала та розрахунок податку з доходів фізичних осіб.

8. Аналіз внутрішньоавтономних міжбюджетних відносин в Автономній Республіці Крим виявив, що визначення обсягів міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання) по бюджетах міст і районів регіону на кожний рік здійснюється безпосередньо Міністерством фінансів України в період прийняття Закону про Державний бюджет України на наступний рік. Отже самостійність органів влади АРК в частині збалансування доходів і видатків бюджетів адміністративних одиниць зведено нанівець. З метою вдосконалення внутрішньоавтономних відносин в регіоні запропоновано надати право Автономній Республіці Крим самостійно здійснювати розподіл трансфертів з Державного бюджету України між адміністративно-територіальними одиницями автономії.

9. Для підвищення ефективності бюджетного процесу проведене прогнозування податкових надходжень до бюджету Автономної Республіки Крим на короткострокову перспективу до 2010 року включно з застосуванням економіко-математичних методів та моделей. Це дало змогу визначити, що найбільш впливовим фактором, який забезпечить приріст податкових надходжень до бюджету АРК в майбутньому, є податок з доходів фізичних осіб.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Кремпова Н.Л. Формування міжбюджетних відносин в умовах трансформації економіки України /(Кремпова Наталія Леонідівна) // Фінанси, облік і аудит: Збірн. Наук. праць. Вип. 7. К.: КНЕУ імені Вадима Гетьмана, 2006. – С. 74-79 (0,4 друк. арк.).

2. Кремпова Н.Л. Проблеми запровадження експериментальних місцевих зборів в Автономній Республіці Крим /(Кремпова Наталія Леонідівна) // Фінанси, облік і аудиту. Збірн. наук. праць. Вип. 9. К.: КНЕУ імені Вадима Гетьмана, 2007. – С. 71-76 (0,4 друк. арк.).

3. Кремпова Н.Л. Бюджетні права Автономної Республіки Крим та їх вплив на формування бюджету регіону /(Кремпова Наталія Леонідівна)// Формування ринкових відносин в Україні: Збірн. наук. праць. Вип. 2. К.: НДЕІ Міністерства економіки України. - 2007. – С. 126-131 (0,3 друк. арк.).

4. Кремпова Н.Л. Місцеві податки і збори та їх вплив на формування доходів бюджету Автономної Республіки Крим /(Кремпова Наталія Леонідівна)// Формування ринкових відносин в Україні: Збірн. наук. праць: Вип. 3. К.: НДЕІ Міністерства економіки України. 2008. – С. 123-128 (0,3 друк. арк.).

5. Кремпова Н.Л. Проблеми формування бюджету Автономної Республіки Крим /(Кремпова Наталія Леонідівна)// Наука й економіка: Науково – теоретичний журнал. Вип. 2. м. Хмельницький. Хмельницький економічний університет. 2008 .- С. 35-39 (0,3 друк. арк.).

в інших виданнях:

6. Кремпова Н.Л. Сутність і призначення місцевих бюджетів в умовах реформування економіки України. /(Кремпова Наталія Леонідівна)// Збірн. наук. праць другої Міжнарод. наук.-практ. конф.// «Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період»// Хмельницький, 22-23 квітня 2004 р./ Хмельницька обласна державна адміністрація, Хмельницький інститут бізнесу, Санкт-Петербурзький державний університет економіки та фінансів. Хмельницький. ТОВ НВП «Евріка». 2004. – С. 93-99 (0,4 друк. арк.).

7. Кремпова Н.Л. Проблеми формування державного бюджету в умовах трансформації економіки України. /(Кремпова Наталія Леонідівна)// Труды Международ. науч.-практ. конф. аспирантов и студентов «Проблемы развития финансовой системы Украины».- Симферополь, 22-26 марта 2005 г./ Министерство образования и науки Украины, Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского. Симферополь. 2005. – С. 134-135 (0,1 друк. арк.).

8. Кремпова Н.Л. Бюджетні права Автономної Республіки Крим та їх вплив на формування бюджету регіону. /(Кремпова Наталія Леонідівна)// Материалы Всеукр. науч.-метод. конф. «Современные аспекты финансового управления экономическими процесами».- Севастополь, 6-9 сентября 2006 г./ Министерство образования и науки Украины, Севастопольський национальный технический университет,/Севастополь. 2006 – С. 93-95 (0,2 друк. арк.).