Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Геоморфологія та еволюційна географія


Костріков Сергій Васильович. Флювіальні геоморфосистеми: геоінформаційне моделювання водозбірної організації рельєфу : Дис... д-ра наук: 11.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Костріков С.В. Флювіальні геоморфосистеми: геоінформаційне моделювання водозбірної організації рельєфу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук за спеціальністю 11.00.04 – геоморфологія та палеогеографія. – Інститут географії НАН України. Київ, 2006.

Дисертація присвячена теоретико-методологічному і методичному обґрунтуванню, практичній реалізації та апробації концепції геоінформаційного моделювання водозбірної організації флювіального рельєфу. Поглиблена уява про те, що водозбірні басейни є найбільш значним типом одиниць морфогенетичного районування земної поверхні в регіонах поширення водноерозійної морфоскульптури. Доведено, що водозбори виступають єдиним функціональним цілим у той час, коли особливості їх поверхні і процесів, які на ній відбуваються, мають досить різноманітні просторові зміст і відображення. Флювіальна геоморфосистема визначається в якості транзитивного (між геоморфологією й гідрологією) предмета дослідження. Визначено, що водозбірна організація рельєфу річкових та яружно-балкових басейнів має розглядатися інваріантною щодо масштабу досліджень. Методологічною основою роботи є просторовий гідролого-геоморфологічний аналіз, в рамках якого процес флювіального рельєфоутворення досліджується в анізотропному просторово-часовому континуумі земної поверхні єдиним гідролого-геоморфологічним процесом за паритетною участю рельєфу і гідрологічного стоку. Обґрунтована думка про те, що флювіальний рельєф функціонує як підсистема, котра належить до гідролого-геоморфологічної системи водозбору – реально існуючої геосистеми.

Доведено, що модель флювіального рельєфу має бути адекватною його ієрархічній організації і лише у такому разі вона забезпечує розв’язання сучасних задач інвайронментального менеджменту. Запропонована оригінальна методологія розробки геоінформаційних моделей водозборів. Для різних природних умов помірних широт наведені послідовні приклади геоінформаційного моделювання морфології й морфометрії поверхні водозборів, динаміки й функціонування флювіального рельєфу, гідрологічного режиму та низки інших складових природно-антропогенного середовища тестових водозбірних басейнів. Обґрунтовані принципи формалізації менеджменту водозборів на підставі гідролого-геоморфологічного підходу. Описані інтерфейс та функціональність авторського програмного забезпечення щодо геоінформаційного моделювання і дослідження водозборів.

1. Теоретико-методологічні висновки:

1.1. При вивченні територій із флювіальним рельєфом доцільно впроваджувати необхідні процедури дослідження, моделювання і тематичного картографування з врахуванням об’єктивно існуючих на цих територіях гідролого-геоморфологічних одиниць – водозбірних басейнів. Останні виступають як єдине функціональне ціле, у той час, коли особливості їх поверхні та процесів, що на ній відбуваються, мають досить різноманітні просторові зміст і подання.

1.2. Феномен водозбірної організації свідчить про притаманність флювіальній морфоскульптурі організаційних та самоорганізаційних властивостей. Встановлення об’єктивних критеріїв відокремлення одних від інших потребує різнобічних подальших досліджень. Однак, з’ясовано, що узяті разом, ці властивості полягають у здатності ГГСВ оптимізувати поверхневий і русловий стік через просторове впорядкування площ окремих субводозборів в межах більшого водозбірного басейну і відповідне пристосування до цього впорядкування поздовжніх профілів русел та взаємоузгодження параметрів стоку.

1.3. Процес флювіального рельєфоутворення доцільно розглядати як єдиний гідролого-геоморфологічний процес за участю рельєфу і гідрологічного стоку. Їхню взаємодію можна адекватно відображати моделлю стільникового автомата. Для такого відображення необхідно відокремлювати внутрішньосистемні зміни у флювіальному рельєфі, які зумовлюються гідролого-геоморфологічним процесом, від позасистемних змін, зумовлених зовнішніми чинниками.

    1. Флювіальний рельєф функціонує як підсистема, що перебуває у стані сталої неврівноваженості і належить до гідролого-геоморфологічної системи водозбору – реально існуючої геосистеми, рекурентного квазітелеологічного утворення вищого текстурного рівня. В підсистемі флювіального рельєфу узгоджуються процеси енерго-масопереносу завдяки сталій єдності функціонального, топологічного і планіметричного інваріантів рельєфу, тобто завдяки внутрішній формі організації цієї підсистеми – її структурі. У цьому полягає сутність водозбірної організації флювіального рельєфу.

    2. У випадку впровадження ортодоксального системного підходу для дослідження водозбірних басейнів, час релаксації геоморфологічної системи виявиться значно більшим, аніж відповідний період релаксації гідрологічної системи. З цього випливає, що у випадку незв’язаних досліджень систем цих двох класів, результат моделювання – флювіальна геоморфосистема – має скоріше відображати особливості взаємодії рельєфу і гідрологічного режиму водозбору в досить далекому минулому, ніж у сучасний період. Саме тому необхідно розглядати єдиний флювіальний процес і гідролого-геоморфологічну систему водозбору.

    1.6. Відповідно до пп. 1.1-1.5 з емпіричного об’єкта дослідженняводозбірного басейну - має виокремлюватися дослідницький об’єкт – гідролого-геоморфологічна система водозбору.

    1.7. При формуванні спеціалізованих бази географічних даних й бази знань серед усього широкого спектра ландшафтних процесів у водозбірних басейнах необхідно визначити ведучі, які могли б бути індикатором стану природного середовища водозборів. Процеси флювіального рельєфоутворення і гідрологічний режим відповідної території задовольняють подібну вимогу.

    1.8. Приведення в адекватну відповідність емпіричному (водозбір) та дослідницькому (ГГСВ) об’єктам предмета дослідження (флювіальна геоморфосистема) можливо лише за умовою транзитивності останнього.

    1.9. Вплив морфології поверхні річкового басейну та мережі його рельєфу на формування площинного і руслового стоку полягає в зумовленості гідрологічної гетерогенності водозбору його гетерогенністю геоморфологічною, яка підкреслює єдність басейну як цілісної гідролого-геоморфологічної сутності.

    1.10. Емпірично підтверджене теоретичне припущення про наступну характерну властивість гідролого-геоморфологічних систем водозборів з мережами постійних водотоків: чим більша річкова система розглядається, тим меншою лінійністю відрізняється відгук-реакція ГГСВ цього басейну на зовнішній вплив.

    1.11. Обґрунтоване поняття ефективності гідролого-геоморфологічної системи водозбору – її здатності трансформувати частину атмосферних опадів у гідрологічний стік, тобто виконувати одну з основних ландшафтних функцій водозбору.

    1.12. Метою впровадження просторового гідролого-геоморфологічного аналізу є комплексне відтворення на геоінформаційній моделі водозбору морфології ФР цього басейну, його флювіальної мережі, особливостей гідрологічного режиму, а в окремих випадках - інших компонентів середовища водозбору.

    1.13. Моделювання і подальше комп’ютерне картографування ГІС-об’єктів, які прив’язані до водозбору як до покриття (геореляційної моделі даних) передбачає їх впровадження з врахуванням регіональних особливостей рельєфу і гідрологічного режиму.

    1.14. Знайдені співвідношення показника “фрактального коефіцієнта” DФК з масштабом подання флювіального рельєфу підтверджують існуючі відомості про занижені значення фрактальної розмірності для згладженого зрілого ерозійно-акумулятивного рельєфу, тобто – думку про його “нефрактальну сутність”. З іншого боку, одержані результати комп’ютерного моделювання дозволяють стверджувати про перспективність фрактальних досліджень молодого флювіального рельєфу.

    1.15. Встановлено, що сучасні ГІС-засоби спроможні генерувати адекватні комплексні моделі водозборів (статичні і динамічні, двовимірні, і тривимірні). Розроблено і запроваджено в розробку параметри моделі флювіального рельєфу, котрі у сукупності дають змогу відображати і аналізувати його функціональний, топологічний й метричний інваріанти, анізотропію та інші властивості.

    1.16. Обґрунтовані положення становлять теоретико-методологічне підґрунтя новітньої предметної галузі – геоморфологічної інформатики.

    2. Методичні та емпіричні висновки:

    2.1. Визначення водозбірного басейну як ГГО передбачає формалізацію опису його гідрологічної гетерогенності через параметри мережі рельєфу і формалізоване подання еволюції флювіальної поверхні, на якій відбувається гідролого-геоморфологічний процес.

    2.2. Геоінформаційні моделі для відтворення гідрологічного компонента середовища водозборів мають прогнозувати: 1) регулярні витрати води у руслах та пікові витрати від весняних повеней і літніх дощових паводків, 2) глибини у зонах затоплення від повеней та паводків, 3) здатність руслового потоку до розмиву підстелюючої поверхні, 4) транспортуючу здатність руслового потоку й поверхнево-схилового стоку щодо наносів.

    2.3. Результатом дослідження є статистично значущі емпіричні дані про вплив морфології поверхні і мережі рельєфу на руслові витрати від талих вод та дощових паводків. Таким чином, засобами ГІС-моделювання підтверджується вплив геоморфологічного компонента ГГСВ на функціонування всієї системи водозбору. Застосування для побудови функціональних моделей методичної послідовності ЦММ => ЦМРВ робить загальну схему моделювання значно ефективнішою.

    2.4. Водозбір як просторовий об’єкт задовольняє основним вимогам щодо структуризації просторової інформації, які передбачають обов’язковість опису певних структурних рис просторових феноменів. Вказане зумовлює доцільність вибору елементарного водозбору в якості первинної комірки просторово-функціональної організації території.

    2.5. Зберігання у спеціалізованій базі географічних даних різномасштабної інформації як про рельєф, так і про інші компоненти природного середовища водозбірних басейнів надає можливість відтворення в рамках компонентного моделювання, наприклад, геолого-тектонічної будови території і вивчення міграції забруднюючих речовин у субводозборах більшого басейну.

    2.6. Запропонована й апробована процедура моделювання маршрутизації гідролого-геоморфологічного процесу. У цьому відношенні для відповідного послідовного відтворення морфології поверхні, площинного стоку і руслової мережі вирішуються три задачі: 1) формального опису процесу маршрутизації стоку; 2) евристичного моделювання стоку по ЦММ; 3) маршрутизації стоку по цифровій моделі рельєфу водозбору.

    2.7. Порівнюючи (через визначення статистично значущої різниці) модель “рівноважного” флювіального рельєфу водозбору з візуалізованими даними первинної ЦММ, за вірогідністю відмінностей між характеристиками морфології / мережі рельєфу обох моделей можливо визначити спрямованість розвитку гідролого-геоморфологічного процесу у бік або посилення, або послаблення руслової та яружно-балкової ерозії.

    2.8. Доведено, що моделювання і візуалізація в середовищі ГІС кінематичних

    змін у рельєфі може здійснюватися на підставі просторово-часового аналізу та через визначення спочатку геометричних примітивів морфологічних елементів, а потім – через визначення “примітивних подій”, якими формалізуються кінематичні зміни.

    3. Прикладні результати:

    3.1. На підставі теоретичних і методичних розробок, які є предметом захисту дисертаційного дослідження, реалізоване авторське програмне забезпечення для моделювання і дослідження водозборів – пакет GIS-Module Ukrainian 1.5 для MS Windows.

    3.2. Запропонована та апробована оригінальна методика розрахунків гідрологічної складової гідролого-геоморфологічної системи водозбору, яка базується на розподілених емпіричних моделях максимумів від стоку талих та дощових вод.

    3.3. Розроблена загальна структура системи підтримки прийняття рішень для менеджменту водозбірних басейнів на підставі підходу: просторовий гідролого-геоморфологічний аналіз просторові багатоатрибутивні рішення-пропозиції / просторові багатоцільові рішення-пропозиції.

    3.4. Виконане калібрування WEPP-моделі втрат ґрунту від зливової ерозії. На регіональних прикладах реалізована оригінальна методика моделювання просторового розподілу процесів водної ерозії по поверхні водозборів, що знаходяться в різних ландшафтних умовах.

    3.5. Обґрунтовано і показано можливість використання ГІС-технологій для розв’язання задач, котрі узяті разом складають сучасну систему інвайронментального менеджменту водозборів.

    4. Регіональні висновки:

    4.1. Визначена і перевірена дієздатність ГІС-технологій у різних природних зонах помірного поясу на об‘єктах різнорангової ієрархічної підпорядкованості та географічного місцеположення. Встановлена адекватність регіональних моделей флювіального рельєфу його дійсній природній організації.

    4.2. На прикладі частини басейну р. Сіверський Донець верифікована ГІС-модель гідрографічної мережі. Доведено, що ця модель, побудована через відображення внутрішньосистемних змін у флювіальному рельєфі, адекватно подає його реальні руслову мережу і гідрологічний режим відповідного водозбору.

    4.3. Для тестових річкових водозборів спостерігається добра узгодженість результатів моделювання поверхневого стоку і мінливості насиченості вологою ґрунтового шару, які передають просторову диференціацію даних водозборів на декілька класів за характеристиками зливової ерозії, що може використовуватися для прогнозування наслідків сильних злив.

Публікації автора:

Монографії

    1. Krivtsov V., Kostrikov S., Staines H.J., Vorobiov V., Brendler A. Some aspects of the computer technologies application. - Chapter 4 in: New Trends in Ecology Research / A.R. Burk, editor. – New York: Nova Science Publishers, 2005. – P. 103-118. Особистий внесок: співавторство в четвертому розділі колективної монографії, розробка концепції комп’ютерного моделювання в геоекології, яка викладається (с. 103-111).

    2. Черваньов І.Г., Костріков С.В., Воробйов Б.Н. Флювіальні геоморфосистеми: дослідження й розробки Харківської геоморфологічної школи / Під ред.. І.Г. Черваньова – Харків: Вид-во ХНУ, 2006. – 322 с. Особистий внесок: розробка концепції другої частини монографії у співавторстві, розробка методології аналізу флювіальних геоморфосистем, комп’ютерна графіка, розгорнуте резюме (англійською) (с. 97-121, 132-320).

    Навчальні посібники

      1. Костріков С.В., Нємець Л.М., Нємець К.А. Основи соціальної екології. Навчальний посібник. – Харків: Вид-во ХНУ, 1999. – 184 с. Особистий внесок: розробка концепції посібника; окремо - аналіз застосування геоінформаційних технологій для відтворення стану природного довкілля (с. 111-117).

      2. Костріков С.В., Воробйов Б.Н. Практична геоінформатика для менеджменту охорони довкілля. Навчально-методичний посібник. – Харків: Вид-во ХНУ, 2003. – 102 с. Особистий внесок: розробка концепції підручника, опис геоінформаційних засобів, тестові завдання (с. 3-80).

      3. Костріков С.В. Практична геоінформатика для менеджменту екоенергетики. Електронний навчальний посібник. – Харків, 2003. - 60 Мб.

      Статті

        1. Костриков С.В., Воробьев Б.Н. Анализ связи между некоторыми характеристиками структурной сети рельефа водосбора // Вестник ХГУ: Новые направления исследований в географии. - № 365. – 1992. – С. 53-61. Особистий внесок: статистичний аналіз рельєфу водозбору (с. 53-59).

        2. Костріков С.В., Воробйов Б. Н. Про можливість визначення рельєфозалежного фактора ландшафтно-геохімічної міграції на підставі ГІС-технологій // Український географічний журнал. - 1998. - № 3. - С. 59-63. Особистий внесок: концепція статті, методологія і методика моделювання рельєфозалежного фактору ландшафтно-геохімічної міграції (с. 59-62).

        3. Воробьев Б.Н., Костриков С.В., Саксонов А.В., Петренко А.Л. Система автоматизированного анализа региональной сети разломов // Вісник ХНУ. – 1998. - № 402: Геологія – Географія – Екологія. – С. 109-113. Особистий внесок: аналіз залежності рельєфу і геологічної структури, опис інтерфейсу пакету моделювання (с. 110-112).

        4. Костріков С.В. Водозбірний басейн як об’єкт фрактального моделювання // Вісник Харківського університету. – 1999. - № 455. – Геологія, Географія, Екологія. – С. 109-113.

        5. Костріков С.В. Концептуальна модель інформаційної системи для цілей геоекологічного аналізу // Україна та глобальні процеси: Географічний вимір. Том 2. Збірник наукових праць. - Київ-Луцьк: Вежа, 2000. - С. 382-385.

        6. Костриков С.В., Воробьев Б.Н.Автоматизированный линеаментный анализ // Cборник научных трудов Национальной горной академии Украины. - № 9, Том 1, ред. А.В. Зберовский, Б.С. Бусыгин. Днепропетровск: РИ Комплекс НГА, 2000. - C. 113-117.

        7. Костріков С.В. Про можливість моделювання гідрологічного режиму водозбору через характеристики мережі рельєфу // Вестн. ХНУ. - 2001. - № 521: Геологія, Географія, Екологія. - С. 175-179.

        8. Костріков С.В., Воробйов Б.Н. Моделювання гідролого-геоморфологічних характеристик водозбору // Український географічний журнал. – 2002. - № 2 - С. 43-48. Особистий внесок: концепція статті, гідролого-геоморфологічний аналіз водозборів (с. 43-46).

        9. Костріков С.В. Цифрові моделі місцевості і три напрямки в геоінформаційному моделюванні водозборів // Людина і довкілля. 2002. Вип. 3. – Харків: Видавництво ХНУ, 2002. – С.49-54.

        10. Костріков С.В. Автоматизований розрахунок за допомогою модуля-додатка ГІС руслових максимумів від поталих вод // Вісник ХНУ. – 2002. - № 563: Геологія – Географія – Екологія. – С. 205-211.

        11. Костриков С.В., Антипова О.І., Петренко А.Л., Кострікова Т.О., Саксонов А.А. Щодо методики розробки модуля гідролого-геоморфологічної ГІС на підставі оптимізації взаємодії блоків«Дані + Моделі» і визначення атрибутів моделювання // Вісник. Харк. ун-ту. – № 563. – Геологія – Географія - Екологія, 2002. – С. 157-161. Особистий внесок: концепція гідролого-геоморфологічної ГІС (с. 157-159).

        12. Костріков С.В. Реалізація розподіленої гідрологічної моделі руслових витрат від дощових паводків у річковому басейні // Людина і довкілля. 2003. Вип. 4. – Харків: Видавництво ХНУ, 2003. – С. 77-81.

        13. Костріков С.В. Просторово-статистичний аналіз в геоінформаційному моделюванні (на прикладі розрахунку морфометрії рельєфу водозборів) // Культура народов Причерноморья (Географические науки). – 2003. - № 43 – С. 39-45.

        14. Костріков С.В. Практична геоінформатика для менеджменту екоенергетики: електронний навчально-методичний посібник // Вісник ХНУ. – 2003. - № 584’03: Геологія – Географія – Екологія. – С. 59-62.

        15. Костріков С.В. Чисельне моделювання рівноважної мережі рельєфу річкового водозбору // Вісник ХНУ. – 2003. - № 604: Геологія – Географія – Екологія. – С. 35-43.

        16. Костріков С.В., Воробйов Б.Н. Моделювання поводей та паводків на підставі методики стільникового автомату // Захист довкілля від антропогенного навантаження. – 2004. - Вип. 9 (11). – С. 74-86. Особистий внесок: концепція статті, оптимізація ГІС-моделі моделлю стільникового автомату (с. 74-83).

        17. Костріков С.В. Атрибутивні дані для ГІС і визначення морфолого-морфометричних атрибутів флювіального рельєфу // Геоінформатика. – 2004. - № 4. – С. 70-77.

        18. Костріков С.В. Деякі питання подання поверхні водозбору в моделях рельєфу і процесів на цій поверхні – в моделях гідрологічного режиму // Людина і довкілля. Проблеми неоекології. 2004. - Вип. 5. – Харків: Видавництво ХНУ, 2004. – С.105-112.

        19. Костріков С.В. Про деякі особливості зв’язку флювіальних процесів на водозборах із змінами у природно-антропогенному довкіллі // Захист довкілля від антропогенного навантаження. – Вип. 10 (12). – Харків-Кременчук, 2004. – С. 57-69.

        20. Костріков С.В. Комп’ютерне моделювання у фізичній географії – передвісник і передумова впровадження ГІС-технологій для геоекологічних задач // Культура народов Причерноморья (Географічні науки). Научный журнал – 2004, № 51 – С. 19-26.

        21. Костріков С.В. Формалізоване подання процесу флювіального рельєфоутворення // Культура народов Причерноморья (Географічні науки). Научный журнал – 2005, май, № 61 – С. 127-134.

        22. Костріков С.В. Загальні принципи вибору моделей і середовищ моделювання водозбірних басейнів // Культура народов Причерноморья (Географічні науки). Научный журнал – 2005, № 67 – С. 24-29.

        23. Костріков С.В., Воробйов Б.Н. Формалізована модель флювіального рельєфоутворення та її реалізація в програмному забезпеченні // Геоінформатика - GEOINFORMATIKA – 2005. – № 4. – С. 45-53. Особистий внесок: концепція статті, структура формалізованої моделі.

        24. Костріков С.В. Деякі проблемні питання та перспективи геоінформаційного моделювання водозборів // Захист довкілля від антропогенного навантаження. Вип. 11 (13) . – Харків- Кременчук, 2005. - С. 5-20.

        25. Костріков С.В., Антипова О.І., Костріков О.С. Комплексний підхід до розробки ГІС-моделей водозборів для цілей геоекологічного районування. - Вісник. Харк. ун-ту. – № 704. – Геологія – Географія - Екологія, 2005. – С. 33-40. Особистий внесок: концепція статті, геоекологічне моделювання на підставі ГІС-засобів (с. 33-39).

          1. Костріков С.В. Реалізація просторового гідролого-геоморфологічного аналізу через моделювання морфології рельєфу // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. Науково- технічний журнал. – 2006. - №1. – С. 41-50.

          2. Костріков С.В. Місце фрактального моделювання флювіального рельєфу в просторовому гідролого-геоморфологічному аналізі водозборів // - Вісник. Харк. ун-ту. – № 722. – Екологія,. – 2006. - Харків: Видавництво ХНУ, 2006. – С. 39-48.

          3. Костріков С.В. Геоекологічне районування через визначення водозбірної організації флювіального рельєфу на підставі ГІС-технологій // Вчені записки ТНУ. Серія: Географія, 2006. – Т. 19 (58). - № 2. – С. 38-47.

          4. Костріков С.В. Гідролого-геоморфологічний підхід до дослідження водозбірної організації флювіального рельєфу // Український географічний журнал. – 2006. - № 3 - С. 46-54.

          Статті в матеріалах наукових конференцій

            1. B. Vorobiov., S. Kostrikov. The structural approach to the making topographic GIS: main ideas and realization. In: Proceeding of Third European GIS Conference - Utrecht-Amsterdam, 1992. - Vol. II, P.1304-1313. Особистий внесок: розробка структури бази даних про рельєф (с. 1306-1311).

            2. Kostrikov S., Vorobiov B., Alesinsky A., Petrenko A. The object-oriented approach to the making GIS as a base for creation of decision support systems // Proceedings of the First Joint European Conference and Exhibition of Geographical Information, Hague, edited by H. Ottens. - Amsterdam, 1995. - P. 428-430. Особистий внесок: розробка концепції системи підтримки прийняття рішень щодо менеджменту водозборів (с. 428-429).

            3. Костріков С.В., Воробйов Б.Н. Дослідження флювіальних мереж рельєфу та процесів на основі геоінформаційних технологій для вирішення геоекологічних проблем // Українська геоморфологія: стан і перспективи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. - Львів: Меркатор, 1997. – С. 272-274. Особистий внесок: аналіз флювіального процесу (с. 272-273).

            4. Костриков С.В., Воробьев Б.Н. Экспертная система оценки рельефа: разработка на основе оптимизации взаимодействия блоков «данные + модели» // Материалы Межгосударствен-ного совещания по проблемам экологической геоморфологии (XXV юбилейный пленум геоморфологической комиссии РАН). Белгород: Изд-во БГУ, 2000. – С. 154 -155. Особистий внесок: розробка структури експертної системи оцінки рельєфу (с. 154-155).

            5. Krivtsov V., Kostrikov S., Vorobiov B. GIS modeling realm for geoecological research purposes - implementation in the PC modeling system // The First Workshop on Information Technologies Application to Problems of Biodiversity and Dynamics of Ecosystems in North Eurasia (WITA) – Novosibirsk, Russia, 2001. – P. 382-385. Особистий внесок: розробка й опис функціональності комп’ютерної системи моделювання рельєфу (с. 383-384).

            6. Костріков С.В. Дослідження водозбірної організації флювіального рельєфу для цілей визначення природно-ресурсного потенціалу регіону // Регіон-2006: Стратегія оптимального розвитку. – Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Харків, 2006 – С. 12-15.