Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Фізична географія та біогеографія, географія грунтів та геохімія ландшафтів


Тамайчук Андрій Миколайович. Фізико-географічне районування Світового океану : Дис... канд. наук: 11.00.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Тамайчук А. М. Фізико-географічне районування Світового океану. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.01 – фізична географія, геофізика та геохімія ландшафтів. – Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського, Сімферополь, 2007.

Дисертація присвячена одній з найбільш складних проблем фізичної географії океану – природному районуванню його просторів та класифікації підрозділів. Автором зібраний, критично проаналізований, систематизований різноманітний матеріал про досвід районування Світового океану та дана оцінка сучасного стану проблеми. Виявлені основні складності та запропоновані шляхи їх вирішення в ракурсі сучасних уявлень про закономірності регіональної диференціації та інтеграції географічної оболонки. Складена схема таксономічних одиниць фізико-географічного районування Землі, яка дозволяє проводити на сучасному науково-методичному рівні спільно районування океану та суші з урахуванням їх специфіки та взаємозв’язків як структурних ланок географічної оболонки. На основі оригінального методологічного підходу і найновіших масивів фактичних та кліматичних даних геоінформаційних систем (ГІС), а також супутникових даних про температуру поверхні океану (ТПО) проаналізовано диференціацію природних умов Світового океану, Чорного й Азовського морів та складено нові схеми їх комплексного фізико-географічного районування, які забезпечують виділення та всебічну характеристику внутрішньо однорідних та індивідуально специфічних природних районів.

1. На даний час у географії відсутня єдина думка навіть з основного питання фізико-географічного районування Світового океану: які принципи і прояви регіональної неоднорідності повинні бути покладені в його основу.

2. Більшість вчених розробляли який-небудь один напрям диференціації природних умов океану, тоді як у ньому одночасно взаємодіють багато процесів диференціації та інтеграції різного походження. Спроби всестороннього обліку природних особливостей натрапляли на недостатність даних і тому зводилися до інтуїтивного ділення.

3. Існуючі схеми районування Світового океану слабо корелюються між собою, але в загальних рисах їх різноманіття зводиться до двох основних груп по прийнятому як базовий критерій провідному фактору диференціації: зональному (гідрокліматичному) або азональному (морфологічному).

4. Причина недосконалості запропонованих схем полягає в спробі знайти універсальний критерій, однаково дієвий для всього Світового океану серед факторів, що обумовлюють неоднорідність його природних умов. Але роль факторів у просторі різна. На зовнішність одних частин океану переважаючий вплив роблять зональні фактори, інших — різноманітні азональні.

5. Основна складність районування Світового океану полягає в необхідності сумісного обліку при виділенні комплексних районів всіх факторів, що викликають їх відокремлення і формування індивідуальності природної зовнішності. Але ці фактори різноманітні та різнохарактерні, існують незалежно і підкоряються різним закономірностям. Інтенсивність їх варіює в просторі і в часі. Тому взаємодія і взаємовплив їх на величезних просторах Світового океану складається вельми різноманітно і утворює численні комбінації, що створюють велику різноманітність природних умов.

7. Особливість океану полягає в надзвичайному розвитку в ньому процесів інтеграції, які згладжують вплив диференціюючих факторів. Генетично останні групуються в два типи: зональні (кліматичні) і азональні фактори (морфологічні, циркумконтінентальні, вертикальні). Оскільки зональні і азональні фактори незалежні, то знайти універсальний критерій районування неможливо.

8. Дія диференціюючих факторів приводить до виникнення в океані рубежів контрасту. Але динамічність океану і переважання інтеграційних процесів робить рубежі нечіткими, схильними до постійних коливань у просторі і часі.

9. На основі комплексного підходу нами побудована багаторядна система таксономічних одиниць, що базується на паралельній розробці декількох сторін регіональної неоднорідності, для кожної з яких розроблена власна система підрозділів.

10. Положення елементарних одиниць у нашій багаторядній системі знаходиться за декількома діагностичними ознаками, відповідними до основних напрямів фізико-географічної диференціації. Даний підхід забезпечив з'ясування характеру і причин своєрідності кожного району. Тим самим досягнута мета фізико-географічного районування: в океані виділена система внутрішньо однорідних й індивідуально специфічних комплексних географічних підрозділів — аквапровінцій і аквапідпровінций.

11. Ландшафтно-географічними, ландшафтно-структурним і порівняно-географічними методами на основі аналізу морфології дна, радіаційного балансу, характеру теплообміну, швидкості вітру, температури, солоності, щільності води, напряму, швидкості і стійкості горизонтальних і вертикальних течій, висоти хвилювання, льодових умов і біомаси фітопланктону нами розмежовані 11 поясів, диференційованих на регіони відкритого океану з переважанням зонального механізму організації природних умов і регіони домінування різноманітних азональних факторів (секторних, морфологічних), обумовлених впливом суші. Аквапровінції і аквапідпровінції приматерикових секторів розділені на 6 типів по характеру та інтенсивності провідного процесу, що визначає фізіономію їх природного комплексу.

12. Провідним фактором, що визначає розподіл природних умов у Чорному і Азовському морях служить вплив материка. За ступенем цього впливу нами виділені з урахуванням морфології дна, температури, солоності, щільності, прозорості води, біомаси фіто-, зоопланктону і зообентосу, щільності фіто-, зоопланктону і зообентосу в Чорному морі 10 акварайонів і 22 аквапідрайона, в Азовському — 8 акварайонів і 16 аквапідрайонів, що відрізняються комплексною внутрішньою однорідністю й індивідуальною своєрідністю. Картина розподілу природних умов у цих морях у загальних рисах повторює конфігурацію берегів, основні зміни відбуваються в напрямі від прибережних частин до відкритого моря. Унаслідок невеликих розмірів акваторій зональний фактор диференціації відіграє в них другорядну роль, в чому виявляється їх відмінність від відкритого океану.

Публікації автора:

  1. Тамайчук А.Н. Физико-географическое районирование Мирового океана: Учебное пособие. - Симферополь:ТНУ.-2005.-149 с.

  2. Безруков Ю.Ф., Тамайчук А.Н. Приливы в Мировом океане: Учебное пособие. - Симферополь: ТНУ. - 2001. - 50 с.

  3. Безруков Ю.Ф., Тамайчук А.Н. Течения в Мировом океане: Учебное пособие. - Симферополь: ТНУ.-2001.-54 с.

  4. Тамайчук А.Н. Применение зонального и азонального принципов в районировании Мирового океана до середины XX века // Учёные записки ТНУ. - 2001. - Т. 14 (53). - № 1. - С. 121 - 125.

  5. Тамайчук А.Н. Опыт применения учения о водных массах к районированию Мирового океана // Гидрология, гидрохимия и гидроэкология. Науч. сборник.-К.: Ника-Центр.-2001.-Т.2.- С.174-180.

  6. Тамайчук А.Н. К вопросу о физико-географическом районировании Азовского моря // Гидрология, гидрохимия и гидроэкология. Науч. сборник. - К.: Ника-Центр. - 2002.-Т. 3.-С.60-64.

  7. Тамайчук А.Н. О глобалистской концепции деления Мирового океана // Гидрология, гидрохимия и гидроэкология. Науч. сборник. - К.: ВГЛ “Обрії”. - 2003. - Т. 5. - С. 19 - 25.

  8. Тамайчук А.Н. О нетрадиционных схемах деления Мирового океана // Учёные записки ТНУ. - 2003. - Т. 16 (55). - № 1. - С. 117 - 123.

  9. Безруков Ю.Ф., Тамайчук А.Н. Некоторые особенности районирования Мирового океана // Фізична географія та геоморфологія. Науковий збірник. - 2005. - Вип.49. - С. 201 - 206.

  10. Тамайчук А.Н. Физико-географическое районирование Азовского моря // Известия РГО. - 2002. - Т. 134. - Вып. 6. - С. 14 - 23.

  11. Безруков Ю.Ф., Тамайчук А.Н. Физико-географическое районирование Чёрного моря / Глобальная система наблюдений Чёрного моря: фундаментальные и прикладные аспекты: Сб. научн. тр. / НАН Украины, МГИ. - Севастополь. - 2000. - С. 166 - 170.

  12. Безруков Ю.Ф., Тамайчук А.М. До питання про фізико-географічне районування Чорного моря / Україна та глобальні процеси: географічний вимір: Зб. наук. праць VIII з’їзду Українського географічного товариства. - Київ-Луцьк:. - 2000. - Т. 2. - С. 82 - 84.

  13. Тамайчук А.Н. Некоторые теоретические аспекты физико-географического районирования Азово-Черноморского бассейна // Геополитические и географические проблемы Крыма в многовекторном измерении Украины. Материалы Международной научной конференции посвященной 70-летию географического факультета ТНУ. - Симферополь: ТНУ. - 2004. - С. 266-267.

  14. Тамайчук А.Н. Гидрологические различия в поверхностном слое Чёрного моря как объективные предпосылки для физико-географического районирования / Понт Эвксинский 2000: Конференция ИнБЮМ НАН Украины. - Севастополь. - 2000. - С. 62.

  15. Тамайчук А.Н. О глобалистской концепции деления Мирового океана // Географічна освіта і наука в Україні. Тези доповідей II Міжнар. наук.-практ. конференції (Київ, 26 -27 березня 2003 р.). - К.: ВГЛ “Обрії”. - 2003. - С. 321 - 322.

16. Безруков Ю.Ф., Тамайчук А.Н. Система единиц ландшафтно-географического районирования Мирового океана // Ландшафтоведение: теория, методы, региональные исследования, практика. Материалы XI Международной ландшафтной конференции. - М.: Географический факультет МГУ. - 2006. - С. 65-66.