Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гігієна


Лебединець Наталія Віталіївна. Фізіолого-гігієнічна оцінка впливу семестрово-цикло-блочної системи викладання на здоров'я школярів різного віку : Дис... канд. наук: 14.02.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Лебединець Н.В. Фізіолого-гігієнічна оцінка впливу семестрово-цикло-блочної системи викладання на здоров’я школярів різного віку.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.02.01 - гігієна та професійна патологія - ДУ “Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва АМН України”, Київ, 2008.

Дисертація присвячена розв’язанню проблеми впливу семестрово-цикло-блочної системи викладання (СЦБСВ) на функціональний стан провідних систем організму, розумову працездатність, психоемоційний статус, здоров’я школярів.

Встановлені особливості змін провідних функціональних систем, психоемоційної сфери, здоров’я школярів різних вікових груп під впливом навчальної діяльності за СЦБСВ. Виявлені чинники навчально-виховного процесу та середовища, що спричиняють несприятливі зрушення організму учнів.

Розроблений комплекс рекомендацій щодо заходів гігієнічної корекції впровадження семестрово-цикло-блочної системи викладання в освітніх закладах України.

На підставі проведення комплексу фізіолого-гігієнічних досліджень здійснена оцінка впливу сучасної інноваційної технології семестрово-цикло-блочної системи викладання на здоров’я школярів різного віку: виявлені вікові особливості впливу СЦБСВ на функціональний стан організму учнів та запропоновані профілактичні заходи гігієнічної корекції, що відображені в інформаційних документах.

1. Встановлено загальне зниження функціональних можливостей організму школярів упродовж навчання, однак, у учнів школи з СЦБСВ зміни мали менш виражений характер: нижчий ступінь прояву втоми в 3,2 рази (р<0,05); менша інтенсивність зниження розумової працездатності на 22,4% (р<0,05), ніж у випускників, що навчались за традиційною системою.

2. В основній школі на 26,7% старшокласників більше, які упродовж навчання не змінили стійкості уваги (р<0,05); в 3 рази (р<0,05) менша інтенсивність негативних зрушень часу переключення уваги, в 3,5 рази (р<0,05) розподілу уваги, в 3,3 рази (р<0,01) концентрації уваги. Встановлено зниження пристосувальних реакцій нервової системи школярів упродовж учбового року: середні зрушення психомоторних реакцій учнів школи з СЦБСВ в межах (-0,62) - (-0,75) ум. од., традиційної (-0,13)-(-0,80) ум. од. (р<0,05).

3. Відмічені кардіогемодинамічні зміни у учнів усіх вікових груп обох закладів в бік зниження функціональних можливостей. У старшокласників основної школи під час іспитів не змінювались показники якості реакції системи кровообігу і відповідали “хорошому” рівню (0,6 ум.од.) в той час як функціональний стан учнів контрольної школи був “знижений” (на 0,4 ум. од. (р<0,05)); не змінювалась і частка випускників з задовільним рівнем адаптації серцево-судинної системи, а в контролі їх поменшало на 26,6% (р<0,05).

4. Доведено зниження показників психологічного статусу учнів, особливо при переході з початкової до середньої школи, але в основному закладі ці зміни мають менш виражений характер: достовірно не змінювалась частка п’ятикласників школи з СЦБСВ, що не мали ознак шкільної тривожності - від 80,0% до 66,8% (р>0,05), в контролі - зменшилась з 86,8% до 53,4% (р<0,05); у дітей інноваційної школи зареєстровані вищі значення індексу тональності психологічної атмосфери Т=0,4 ум. од. порівняно з контролем Т=-0,53 ум. од.

5. Соматичне здоров’я старшокласників основної школи характеризується кращими показниками за рахунок більшої частки школярів з рівнями здоров’я вищим за середній - 60,0% проти 40,0% та високим - 66,7% проти 33,3% в контролі відповідно. Упродовж навчання в інноваційному закладі менш інтенсивно відбувається процес зниження індексу здоров’я ().

6. Доведено, що учні старшої школи з СЦБСВ мають вищу успішність, активність на заняттях, менше навантажені в позаурочний час: на уроках-парах вища активність на 8,5% (р<0,05); учбове навантаження в другій половині дня менше на 33,4% (р=0,07) за рахунок скорочення витрат часу на виконання домашніх завдань.

7. Проведені дослідження дають підстави стверджувати, що ступінь несприятливого впливу навчальної діяльності на здоров’я та функціональні можливості організму школярів за СЦБСВ менший порівняно з впливом форм і методів традиційного викладання. Недоліки умов та режимів учбової діяльності, виявлені в обох освітніх закладах, мають ідентичний характер.

8. Виявлене суттєве зниження функціональних можливостей організму учнів п’ятих класів під впливом навчальної діяльності за СЦБСВ вимагає впровадження заходів гігієнічної корекції або рекомендувати використання інноваційної системи викладання з більш старшого шкільного віку.

Публікації автора:

І. Наукові праці, опубліковані в фахових виданнях затверджених ВАК України:

1. Полька Н.С., Лебединець Н.В. Фізіолого-гігієнічна оцінка впливу семестрово-цикло-блочної системи навчання на функціональний стан ЦНС старшокласників //Довкілля та здоров’я - 2006.-№2(37).-С.65-69. Дисертантом виконані та проаналізовані експериментальні дослідження, підготовлений матеріал до опублікування.

2. Лебединець Н.В. Стан серцево-судинної системи школярів інноваційних навчальних закладів (семестрово-цикло-блочна технологія викладання) // Довкілля та здоров’я -2007.-№1(40).-С.20-24.

3. Лебединець Н.В., Полька Н.С. Гігієнічна оцінка динаміки емоційного стану учнів семестрово-цикло-блочної школи протягом навчального року // Гігієна населених місць: Збірник наукових праць.- Київ, 2007- Вип.49.-С.342-347. Дисертантом проведено натурні дослідження, проаналізовані їх результати та підготовлено матеріал до опублікування.

4. Лебединець Н.В., Полька Н.В. Динаміка здоров’я школярів інноваційного учбового закладу з семестрово-цикло-блочною системою навчання // Гігієна населених місць: Збірник наукових праць.- Київ, 2007- Вип.50.-С.337-344. Дисертантом виконані та проаналізовані натурні дослідження, підготовлений матеріал до опублікування.

5. Лебединець Н.В. Гігієнічна оцінка шкільної тривожності учнів як показника психологічної атмосфери навчального середовища //Рідна школа-2007.-№9(932).-С.57-59.

ІІ. Наукові праці, опубліковані в інших виданнях:

6. Лебединець Н.В. Вплив новаторських форм і технологій навчання на здоров’я дітей //Вісник НПУ ім. М.П. Драгоманова - Київ, 2004.-Вип.7.-С.85-91.

7. Лебединець Н.В., Омельчук О.В. Особливості кістково-м’язової системи школярів різного віку залежно від типу навчального закладу //Проблеми вікової фізіології: Матер. наук.-практ. конф.- Луцьк,2005.-С.180-183. Дисертантом виконані дослідження в школах з СЦБСВ та традиційною, підготовлений матеріал до опублікування.

8. Лебединець Н.В., Омельчук О.В. Стан опорно-рухової системи у школярів загальноосвітніх навчальних закладів різного типу //Наук. Вісник ВДУ ім. Лесі Українки.-Луцьк,2005.-Вип. 7.-С.142-146. Дисертантом проведено дослідження в натурних умовах школи з СЦБСВ та традиційною, проаналізовані результати, підготовлений матеріал до опублікування.

9. Лебединець Н.В. Рівень соматичного здоров’я школярів інноваційного навчального закладу (семестрово-цикло-блочна система навчання) //Формування здоров’я дітей, підлітків та молоді в умовах навчального закладу: Матер. наук.-практ. конф.-Суми,2006.-С.201-206.

10. Лебединець Н.В. Вплив семестрово-цикло-блочної системи викладання на властивості нервової системи школярів //Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі: Матер. симпозіуму.-Київ-Черкаси,2006.-С.58.

11. Лебединець Н.В. Психофізіологічні особливості організму школярів інноваційних навчальних закладів //Наукові та методичні основи викладання біологічних дисциплін у педагогічних вищих навчальних закладах України: Матер. наук.-практ. конф.-Київ,2006.-С.57-59.

12. Полька Н.С., Лебединец Н.В. Психофизиологические особенности организма выпускников школы с семестрово-цикло-блочной системой обучения //Актуальные вопросы психогигиены и охраны психического здоровья детей и подростков: Метер. научн.-практ. конф. с междунар. участ.-Москва,2007.-С.173-175. Дисертантом виконані натурні дослідження, здійснений їх аналіз та підготовлений матеріал до опублікування.

13. Лебединец Н.В. Влияние семестрово-цикло-блочной системы обучения на здоровье школьников // Матер. конгр. “І конгресс Российского общества школьной и университетской медицины и здоровья”.- Москва, 2008.-С.101-102.