Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Лесик Ярослав Васильович. Фізіолого-біохімічні процеси в організмі і продуктивність кролів залежно від умов годівлі та утримання : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2008.



Анотація до роботи:

Лесик Я.В. Фізіолого-біохімічні процеси в організмі і продуктивність кролів залежно від умов годівлі та утримання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2008.

У дисертаційній роботі на основі експериментальних досліджень з’ясовано вплив тривалості підсисного періоду кроленят за інтенсивного методу вирощування. Узагальнено результати біологічної і продуктивної дії лізин-протеїнової добавки за роздільного та сумісного її згодовування з сульфатом кадмію молодняку кролів, а також з’ясовано механізм впливу їх утримання до 120-діб на раціоні з підвищеним вмістом шроту соняшника на імунобіологічну реактивність організму, динаміку фізіолого-біохімічних показників крові та інших тканин, а також ріст й розвиток молодняку кролів.

Встановлено суттєвий вплив тривалості підсисного періоду кроленят, згодовування лізин-протеїнової добавки і сульфату кадмію на відносний вміст та співвідношення окремих жирних кислот у тканинах організму.

Відзначено інгібуючий вплив сульфату кадмію за його сумісного згодовування з лізин-протеїновою добавкою в раціоні кроленят на фізіолого-біохімічні процеси в організмі та рівень окремих показників у крові. З’ясовано механізми, що визначають за цих умов вміст інших важких металів у тканинах внутрішніх органів. Встановлено суттєвий вплив сульфату кадмію у застосованій кількості (6мг на 1 кг комбікорму) на захисні метаболічні реакції організму кролів, що виявляються активацією функції печінки та основних компонентів дезінтоксикаційної системи організму.

У дисертаційній роботі, на основі досліджень фізіолого-біохімічних процесів в організмі кролів, з визначенням у різні вікові та фізіологічні періоди показників імунобіологічної реактивності, хімічного складу і біологічної цінності молока і м’яса, науково обґрунтовано оптимальну тривалість підсисного утримання кроленят, яка повинна становити не менше 60 діб. Експериментально з’ясовано фізіолого-біохімічні механізми впливу роздільного і сумісного згодовування лізин-протеїнової добавки з сульфатом кадмію, а також гранульованого комбікорму з підвищеним до 20% вмістом шроту соняшника, на процеси росту й розвитку організму кролів, їх продуктивність і біологічну цінність м’яса та зроблено такі висновки:

1. Продовження тривалості підсисного періоду для кроленят до 90-добового віку порівняно з 45-добовим супроводжується:

– збільшенням у крові кількості еритроцитів (Р<0,05), вмісту гемоглобіну (Р<0,001), циркулюючих імунних комплексів (Р<0,05), фагоцитарної та лізоцимної активності, фагоцитарного індексу, фагоцитарного числа (Р<0,05) у віці 120 діб, що вказує на вищий рівень резистентності їх організму;

зменшенням відносного вмісту стеаринової і збільшенням ліноленової та арахідонової жирних кислот (Р<0,05) у загальних ліпідах найдовшого м’яза спини і лінолевої та арахідонової кислот (Р<0,05) у ліпідах шкіри кролів у віці 120 діб;

– підвищенням показників маси тіла на 23% і середньодобових приростів на 17% за 120 діб вирощування.

2. Згодовування молодняку кролів лізин-протеїнової добавки з 40 – до 130-добового віку в кількості 2г/тварину/добу зумовлювало стимулюючий біологічний і продуктивний вплив із збільшенням вмісту гемоглобіну (P<0,001), циркулюючих імунних комплексів (P<0,001) у крові на 130 добу життя та фенолглюкуронідів у тканинах печінки, зменшенням відносного вмісту насиченої стеаринової жирної кислоти у загальних ліпідах крові, м’язів, шкіри та шерсті кролів (Р<0,001), а також підвищенням маси тіла на 15,7% і середньодобових приростів на 15,5%, покращенням біологічної цінності м’яса та якості волосяного покриву порівняно з тваринами контрольної групи.

3. Сумісне згодовування лізин-протеїнової добавки (2г/тварину/добу) і кадмію сульфату (6 мг на кг комбікорму) молодняку кролів з 40-добового віку впродовж 90 діб супроводжувалося змінами фізіолого-біохімічних процесів в організмі, його імунобіологічних показників, жирнокислотного і мінерального складу окремих тканин, що виявлялися:

зменшенням кількості еритроцитів і вмісту гемоглобіну (P<0,05), ЦІК (P<0,001), гаптоглобіну (P<0,001) у крові на 130 добу життя та збільшенням активності АлАТ (Р<0,001) і АсАТ (Р<0,05) у тканинах печінки на тлі зниження її для АлАТ (Р<0,001) у тканинах м’язів кролів дослідної групи у віці 130 діб порівняно до контрольної групи тварин;

– вищим вмістом вільних фенолів та фенолглюкуронідів (Р<0,001) у тканинах печінки та вільних фенолів і фенолсульфатів (Р<0,001) у тканинах нирок порівняно з контрольною групою тварин;

активацією обміну насичених жирних кислот з підвищенням відносного вмісту міристинової і арахінової (Р<0,05) жирних кислот у крові, лауринової (Р<0,05) у тканинах найдовшого м’яза спини та інгібуванням його для ненасичених жирних кислот зі зменшенням відносного вмісту арахідонової у крові, а також пальмітоолеїнової, лінолевої та ліноленової жирних кислот (Р<0,05) у шерсті кролів дослідної групи;

підвищеним вмістом кадмію (у 3,5 раза) і свинцю у крові, міді – у найдовшому м’язі спини, цинку, міді, свинцю та заліза (Р<0,001) – у шерсті та нижчим рівнем заліза (Р<0,001) в крові, цинку, свинцю та заліза (Р<0,001) у найдовшому м’язі спини кролів порівняно з рівнем їх у тварин контрольної групи;

– пригніченням росту і розвитку організму кроленят з нижчими показниками маси тіла на 8,5%, середньодобових приростів на 2,5% та маси тушки на 12,7% порівняно з контрольною групою.

4. Згодовування кролям гранульованого комбікорму з вмістом 20% шроту соняшника у віці від 30 до 120-діб супроводжувалося:

– підвищенням імунобіологічної реактивності організму зі збільшенням вмісту гемоглобіну (Р<0,05), ЦІК (Р<0,001) у крові, її фагоцитарної та лізоцимної активності (Р<0,05), зменшенням рівня МСМ на 120 добу життя порівняно з кролями контрольної групи;

покращенням жирнокислотного складу тканин з вищим відносним вмістом лінолевої та нижчим олеїнової жирних кислот (Р<0,05) у тканинах м’язів кролів порівняно з контрольною групою тварин у віці 120 діб;

посиленням бар’єрно-захисної функції шкіри, про що свідчить збільшення відносного вмісту арахідонової і зменшення лауринової кислот (Р<0,05) у загальних ліпідах шкіри та стеаринової кислоти в шерсті кролів дослідної групи у віці 120 діб порівняно з контрольною групою тварин.

5. Згодовування кролям гранульованого комбікорму з вмістом 20% шроту соняшника підвищує інтенсивність їх росту, що супроводжується збільшенням за 120 діб вирощування маси тіла на 7,4%, середньодобових приростів на 8,2% та маси тушки на 10% порівняно з кролями контрольної групи.

Публікації автора:

  1. Лесик Я. В. Резистентність організму та інтенсивність росту кроленят залежно від періоду відлучення / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. –– Дніпропетровськ, 2005. –– № 2. –– С. 211––214. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні фізіолого-біохімічних показників крові, узагальненні результатів дослідження і написав статтю).

  2. Лесик Я. В. Інтенсивність росту і розвитку та збереженість молодняку кролів за різних умов годівлі / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. –– Львів, 2005. –– Вип. 6, № 2. –– С. 126––130. (Дисертант брав участь у плануванні і проведенні досліду, провів дослідження та аналіз отриманих результатів і написав статтю).

  3. Лесик Я. В. Жирнокислотний склад загальних ліпідів м’язів і шкіри кролів залежно від періоду відлучення / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. –– Львів, 2006. –– Вип. 7, № 1, 2. –– С. 66––71. (Дисертант організував дослід, провів відбір матеріалу, виконав експериментальні дослідження, узагальнив матеріали і написав статтю).

  4. Лесик Я. В. Розвиток внутрішніх органів і дезінтоксикаційна здатність кролів при згодовуванні ліпроту та кадмію сульфату / Я. В. Лесик // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С. З. Ґжицького. –– Львів, 2007. –– Т. 9, № 2 (33), Ч. 2. –– С. 68––72.

  5. Лесик Я. В. Вміст окремих важких металів у кормах і тканинах кролів та інтенсивність їх росту при згодовуванні „Ліпроту СГ–9” і кадмію сульфату / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. –– Львів, 2007. –– Вип. 8, № 1, 2. –– С. 208––212. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні вмісту окремих важких металів у кормах і тканинах організму та показників продуктивності та написав статтю).

  6. Лесик Я. В. Імунобіологічні показники крові та інтенсивність росту кроленят за різних способів годівлі / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. –– Львів, 2007. –– Вип. 8, № 3, 4. –– С. 142––148. (Дисертант провів лабораторні дослідження крові та приймав участь в аналізі й узагальненні одержаних результатів, написав статтю).

  7. Лесик Я. В. Жирнокислотний склад загальних ліпідів крові, м’язів, шкіри та шерсті кролів при введенні до раціону ліпроту і сульфату кадмію / Я. В. Лесик, Р. С. Федорук, Й. Ф. Рівіс // Біологія тварин. –– Львів, 2007. –– Т. 9, №1, 2. –– С. 162––169. (Дисертант організував проведення досліду, брав участь у визначенні жирнокислотного складу тканин організму кролів та написав перший варіант статті).

  8. Лесик Я. В. Жирнокислотний склад загальних ліпідів м’язів, шкіри та шерсті за різних способів годівлі / Я. В. Лесик, Р. С. Федорук, Й. Ф. Рівіс // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С. З. Ґжицького. –– Львів, 2007. –– Т. 9, № 3 (34), Ч. 2. –– С. 111––116. (Дисертант організував і провів дослідження на виробництві, брав участь у лабораторних дослідженнях зразків тканин і описав їх у статті).

9. Лесик Я. В. Жирнокислотний склад загальних ліпідів крові, м’язів, шкіри та продуктивність кролів при введенні до раціону лізин-протеїнової добавки / Я. В. Лесик, Р. С. Федорук, Й. Ф. Рівіс // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. –– Львів, 2008. –– Вип. 9. –– № 1, 2. –– С. 110––115. (Дисертант брав участь у визначенні жирнокислотного складу тканин організму кролів і написав статтю).

10. Лесик Я. В. Ефективність використання лізин-протеїнової добавки в годівлі кролів / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Ефективні корми та годівля. –– Київ, 2008. –– № 1 (25). –– С. 3––4. (Дисертант організував і провів дослідження, узагальнив одержані результати, описав їх у статті).

11. Федорук Р. С. Ефективний комбікорм для кролів / Р. С. Федорук, Я. В. Лесик, І. А. Дубинка // Аграрна наука – виробництву. –– Київ, 2008. –– № 1. –– С. 20. (Дисертант провів виробничу перевірку розробленого рецепту комбікорму, проаналізував одержані результати і написав статтю).

12. Лесик Я. В. Імунобіологічні показники крові, ріст і розвиток кроленят залежно від періоду відлучення / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Матеріали Міжнародної конференції, приуроченої до 60-ліття новоствореної кафедри фізіології людини і тварин Львівського національного університету імені Івана Франка.: тези допов. –– Львів, 2006. –– С. 84––85. (Дисертант брав участь в організації досліду, провів дослідження та аналіз отриманих результатів і описав їх).

13. Лесик Я. В. Дезінтоксикаційна здатність організму і жирнокислотний склад ліпідів м’язів кролів за умов згодовування ліпроту та кадмію сульфату / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Матеріали Шостої Міжнародної наукової конференції „Молодь у вирішенні регіональних та транскордонних проблем екологічної безпеки”.: тези допов. –– Чернівці., 2007. –– С. 318––321. (Дисертант брав участь у визначенні жирнокислотного складу тканин організму та в аналізі одержаних результатів, написав статтю).

14. Лесик Я. В. Фізіолого-біохімічні процеси в організмі та продуктивність молодняку кролів при згодовуванні протеїнової добавки / Ярослав Лесик, Ростислав Федорук // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 100-річчю від дня народження проф. Л. А. Христєвої.: тези допов. — Дніпропетровськ, 2008. — С. 295—297.(Дисертант провів лабораторні дослідження крові та приймав участь в аналізі й узагальненні одержаних результатів і написав статтю).

15. Федорук Р. С. Рекомендації з ефективного ведення кролівництва / Федорук Р. С., Лесик Я. В., Дубинка І. А. // Друк НВФ „Українські технології”. — Львів, 2007. — 60 с. (Дисертанту належить – 35% матеріалів, що увійшли до рекомендацій).

16. Пат. № 27573 Україна, ПК А23К1/16. Комбікорм для кролів / Федорук Р. С., Лесик Я. В., Дубинка І. А.; заявник і патентовласник Інститут біології тварин УААН. — № 200706076; заявл. 01.06. 2007; опубл. 12.11.2007, Бюл. № 18. — 8 с. (Дисертант самостійно провів експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних їх аналіз, оформлення матеріалів заявки виконано у співавторстві).