Ковальчук Галина Ярославівна. Фізіологічна активність мінеральної води "Нафтуся" до і після її мікробної депривації : дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Ковальчук Г.Я. Фізіологічна активність мінеральної води "Нафтуся" до і після її мікробної депривації. - Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук зі спеціальності 03.00.13 - фізіологія людини і тварин. - Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2006 р.
Захищається рукопис, який містить результати досліджень впливу УФ-опромінення та ультрафільтрації лікувальної води "Нафтуся" на її фізіологічну активність, а також хімічний склад та фізико-хімічні показники.
Встановлено, що обидва методи мікробної депривації води "Нафтуся" знижують колі-індекс до санітарної норми (<3). При цьому валовий вміст органічного вуглецю при опроміненні зменшується на 11%, а при фільтрації - на 12%. В експериментах на щурах вперше показано, що нативна вода "Нафтуся" чинить суттєву антиоксидантну дію, збільшує товщину кори наднирників, підвищує екскрецію з сечею 17-кетостероїдів, добову екскрецію електролітів і азотистих метаболітів, а також знижує літогенність сечі. Вперше виявлено підвищення вмісту лімфоїдних, стромальних і фагоцитуючих клітин в селезінці та тимусі. Розширено та уточнено дані про холеретичну, діуретичну, стреслімітуючу, антиксенобіотичну дію "Нафтусі" та про її вплив на фагоцитоз нейтрофілів і лейкограму крові.
Загалом, як опромінення, так і ультрафільтрація, одинаково ефективно очищуючи воду "Нафтуся" від алохтонної мікрофлори, суттєво не впливають на її фізіологічну активність та можуть вважатися коректними і практично рівноцінними методами її мікробної депривації, з деякою перевагою УФ-опромінення.
На підставі проведених досліджень вирішено наукове завдання, що полягало у розкритті особливостей проявів фізіологічної активності мінеральної води "Нафтуся" до і після її мікробної депривації шляхом УФ-опромінення та ультрафільтрації. Це дозволило сформулювати наступні висновки:
Мікробна депривація лікувальної води "Нафтуся" як шляхом УФ-опромінення, так і ультрафільтрацією практично не впливає на її фізико-хімічні показники та неорганічний склад, знижуючи при цьому вміст органічних речовин - визнаних діючих чинників вод типу "Нафтуся" - відповідно на 11 і 12%.
Обидва способи мікробної депривації однаково ефективно очищають воду "Нафтуся" від мікрофлори, знижуючи колі-індекс до санітарної норми (< 3).
Нативна вода "Нафтуся" чинить на організм щурів суттєву холеретичну дію, яка проявляється у прискоренні секреції жовчі та виділенні з жовчю холатів та холестерину. Фільтрація та УФ-опромінення води не відбиваються на перелічених ефектах.
Нативна вода "Нафтуся" значно збільшує екскрецію з добовою сечею уратів, креатиніну, іонів калію, кальцію і магнію, затримуючи при цьому виділення іонів натрію. Ні усунення мікрофлори "Нафтусі" шляхом ультрафільтрації, ні знешкодження її шляхом УФ-опромінення не впливають в цілому на її здатність активувати видільну функцію нирок. Літогенність сечі під впливом нативної "Нафтусі" значно знижується внаслідок підвищення концентрації іонів магнію і креатиніну в більшій мірі, ніж іонів кальцію і уратів. Обробка "Нафтусі" не впливає суттєво на її літолітичну здатність.
Нативна вода "Нафтуся" активує мікросомальне гідроксилювання та канальцеву секрецію. Обидва методи мікробної депривації практично не змінюють антиксенобіотичну дію нативної "Нафтусі".
Нативна вода "Нафтуся" підвищує вміст в крові лейкоцитів, знижуючи при цьому бактерицидність нейтрофілів крові, а також збільшує масу селезінки та тимуса за рахунок зростання кількості лімфоїдних і стромальних клітин. Опромінення "Нафтусі" не впливає на її здатність підвищувати вміст в тимусі лімфоїдно-макрофагальних клітин, посилює її спленолімфопроліферативний ефект, однак суттєво послаблює міру підвищення вмісту агранулоцитів у крові, фагоцитуючих і стромальних клітин в селезінці та стромальних - в тимусі. Фільтрація "Нафтусі", аналогічно впливаючи на останні чотири ефекти, не відбивається на її здатності активувати проліферацію лімфоїдних клітин селезінки, як і пригнічувати бактерицидність нейтрофілів.
Нативна вода "Нафтуся" чинить відчутну антиоксидантну дію, яка проявляється у зниженні вмісту в плазмі дієнових кон'югатів та малонового діальдегіду і підвищенні активності супероксиддисмутази еритроцитів при відсутності змін активності каталази сироватки. Аналогічно діє "Нафтуся", піддана опроміненню, тоді як фільтрація послаблює антиоксидантний ефект.
Під впливом води "Нафтуся" редукуються стресорні пошкодження слизової шлунку, збільшується товщина гломерулярного, фасцикулярного і ретикулярного шарів кори наднирників, підвищується екскреція з сечею 17-кетостероїдів. На стреслімітуючий ефект "Нафтусі" ні опромінення, ні фільтрація суттєво не впливають. Фільтрація "Нафтусі" не відбивається на її впливі на кору наднирників, тоді як опромінення послаблює цей вплив.
Загалом, мікробна депривація води "Нафтуся" як УФ-опроміненням, так і ультрафіль-трацією зберігає її фізіологічну активність. Суттєве зменшення імунної відповіді організму щурів внаслідок позбавлення води алохтонної мікрофлори свідчить про ефективність її очищення. Обидва методи мікробної депривації можуть вважатися достатньо коректними і практично рівноцінними, з деякою перевагою УФ-опромінення.
Публікації автора:
Попович І.Л., Ковальчук Г.Я., Івасівка С.В., Алєксєєв О.І., Луців М.Ф. Вплив лікувальної води „Нафтуся” на деякі показники обміну речовин у щурів // Укр. біохім. журн.- 1997.- 70, №3.- С. 82-87. (Здобувачем самостійно виконано експеримент, статистичну обробку експериментального матеріалу, підготовлено статтю до публікації).
Величко Л.М., Саранча С.М., Ковальчук Г.Я., Попович І.Л. Про можливість корекції деяких несприятливих ефектів факторів курорту Трускавець дозованим бігом // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 1997.- Т. 2.- С. 55-59. (Здобувачем особисто проведені дослідження біохімічних показників крові щурів, здійснено їх аналіз та статистичну обробку).
Івасівка С.В., Попович І.Л., Аксентійчук Б.І., Білас В.Р., Ковальчук Г.Я. Суть лікувально-профілактичної дії води „Нафтуся” // Український бальнеологічний журнал.- 1998.-1, № 3.- С. 7-20. (Здобувачем особисто зроблено аналіз літературних даних стосовно дії води "Нафтуся" на видільну функцію нирок та жовчовидільну функцію печінки і підготовлено до друку).
Івасівка С.В., Попович І.Л., Ковальчук Г.Я., Гучко Б.Я., Білас В.Р. Взаємозв’язки між окремими проявами бальнеоактивності води „Нафтуся” у щурів // Український бальнеологічний журнал.- 1998.- № 4.-С. 9-15.(Автором самостійно здійснено кореляційний аналіз зв'язків екскреції 17-кетостероїдів з сечею і антиоксидантного індексу крові з окремими параметрами фізіологічної активності води "Нафтуся", підготовлено статтю до друку).
Ковальчук Г.Я. Салуретична активність води „Нафтуся” і вплив на неї різних методів очищення від алохтонної мікрофлори // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького.-1999.- вип.2. - С.3-6.
Ковальчук Г.Я., Білас В.Р. Вплив дезинфекції біоактивної води "Нафтуся" на її імунотропну дію // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Біологія.- 2003.- № 3-4 (22).- С. 66-72. (Здобувачем особисто проведено фізіологічний експеримент, здійснено аналіз та статистичне опрацювання матеріалу, підготовлено статтю до публікації).
Ковальчук Г.Я. Вплив води Нафтуся із різним станом мікрофлори на сечовидільну і солевидільну функції нирок та літогенність сечі у щурів // Медична гідрологія та реабілітація.- 2004.- 2, №4.- С. 73-80.
Ковальчук Г.Я. Вплив біоактивної води "Нафтуся" з різним станом мікрофлори на холерез, ентероабсорбцію води та діурез у щурів // Фізіологічний журн.- 2005.- 51, №3.- С. 83-87.
Ковальчук Г.Я., Білас В.Р., Назаренко Н.К. Порівняльні інтегральні оцінки впливу на фізіологічну активність води "Нафтуся" різних методів її дезинфекції // Медична гідрологія та реабілітація.- 2005.- 3, №2.- С. 68-73. (Автором особисто згруповано інтегральні індекси впливу води "Нафтуся" на організм щурів, здійснено статистичну обробку матеріалу, підготовлено статтю до друку).
Ковальчук Г.Я., Івасівка С.В., Попович І.Л., Білас В.Р. Вплив води „Нафтуся” на процес ліпопероксидації та імунітет у щурів // Проблеми патології в експерименті та клініці.- Т.ХVII. - Львів: Світ, 1996.- С. 181-184. (Здобувачем особисто проведено визначення продуктів пероксидного окиснення ліпідів і активності супероксиддисмутази та каталази в крові щурів, аналіз та статистичну обробку отриманих результатів, підготовлено статтю до публікації).
Ковальчук Г.Я. Роль деяких метаболічних факторів в механізмі впливу води „Нафтуся” на фагоцитоз у щурів // Проблеми патології в експерименті та клініці. – Т. ХІХ. - Львів: Світ, 1998.- С. 111-113.
Ковальчук Г.Я., Алєксєєв О.І., Луців М.Ф., Попович І.Л. Метаболічні ефекти лікувальної води „Нафтуся” // Здобутки клінічної та експериментальної медицини.- Матер. 40-ї підсумкової наук. конф.- Вип. 2, Ч. І.-Тернопіль, 1997.-С.119-122. (Здобувачем особисто проведені експериментальні дослідження на щурах, здійснено аналіз отриманих результатів, їх статистичну обробку).
Ковальчук Г.Я., Попович І.Л., Івасівка С.В. Нові прояви бальнеоактивності лікувальної води „Нафтуся” // VII Український біохімічний з’їзд (Тези доповідей).- Ч. ІІІ.- Київ, 1997.-С. 40-41. (Здобувачем самостійно виконано експеримент, статистичну обробку експериментального матеріалу, підготовлено статтю до публікації).
Ковальчук Г.Я,, Білас В.Р., Попович І.Л., Гучко Б.Я. Вплив води „Нафтуся” на захисну функцію крові щурів // Актуальні питання санаторно-курортного лікування та реабілітації: Матер. доп. наук.-практ. конф., присв. 30-річчю сан. „Прикарпаття”. (Трускавець, 10 червня 1998 року). – Трускавець, 1998.- С.10-11. (Здобувачем особисто здійснено аналіз та статистичне опрацювання матеріалу, підготовлено до публікації).
Попович І.Л., Ковальчук Г.Я., Білас В.Р. Вплив на бальнеоактивність води Нафтуся різних методів очистки від алохтонної мікрофлори // Природні лікувальні ресурси: склад та властивості, механізми дії, питання охорони, розробки та раціонального використання: Матер. міжнар. наук.-практ. конф.- Трускавець, 1999.- С. 70-72. (Здобувачем особисто здійснено аналіз та статистичне опрацювання матеріалу, підготовлено до публікації).
Ковальчук Г.Я. Взаємозв'язки між ефектами води "Нафтуся" на бактерицидність нейтрофілів та обмін речовин: Междун. науч.-практ. конф. "Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия" (Ялта, 29 сен.-2 окт. 1999 г.) // Мед. реабіл., курортол., фізіотер.- 1999.- №3 (дод.).- С. 114.
Ковальчук Г.Я. Попович І.Л., Івасівка С.В. Кортикостероїди як посередники біоактивності води Нафтуся // VIII Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств (Львів, Трускавець, 13-17 серпня 2000 р.).- Тези доп.- Львів, Трускавець, 2000.- С. 130. (Здобувачем особисто виконано експериментальну частину роботи, здійснено статистичну обробку отриманих результатів, підготовлено тези до друку).
Ковальчук Г.Я. Вплив біоактивної води Нафтуся з різним станом мікрофлори на активність фізіологічних систем щурів: Матеріали ІІІ конференції Асоціації Учених м. Трускавця, присвяченої 55-річчю гідрогеологічної режимно-експлуатаційної станції (Трускавець, 16-17 травня 2005 р.) // Медична гідрологія та реабілітація.- 2005.- 3, №1.- С. 60-62.