Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Лісові культури та фітомеліорація


Бровко Федір Михайлович. Фітоценотичні основи лісорозведення на відвальних ландшафтах Придніпровської височини України : дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 448арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 308-391.



Анотація до роботи:

Бровко Ф.М. Фітоценотичні основи лісорозведення на відвальних ландшафтах Придніпровської височини України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.03.01 - лісові культури та фітомеліорація. - Національний аграрний університет, м. Київ, 2006.

Дисертація присв’ячена теоретичному обгрунтуванню фітоценотичних основ заліснення відвальних ландшафтів Придніпровської височини України та опрацюванню біолого-ценотичних засад з принципів добору типів лісових культур та технології створення лісових культурфітоценозів на відвалах, які утворились внаслідок відкритого видобутку покладів корисних копалин. Обгрунтовані методологічні підходи наукового пізнання методів формування культурфітоценозів на техногенних землях. Досліджено сучасні напрямки рекультивації відвальних ландшафтів та динаміку поновлення біоти на них. Узагальнено здобутки лісової рекультивації у стабілізації гірничопромислових ландшафтів. Вивчено лісорослинні умови, що формуються на відвалах в залежності від їхнього складу та географічного розташування. Обгрунтовано принципи добору типів лісових культурфітоценозів та методи заліснення відвальних ландшафтів. Одержано математичні моделі водно-фізичних властивостей відвальних пісків в залежності від вмісту мікоризної землі і лесовидних суглинків, а також досліджено вплив меліорантів на біометричні показники, біомасу та фізіологічний стан лісових сіянців і саджанців. Показано, що основний соціально-екологічний ефект від заліснення відвальних ландшафтів полягає у створенні сприятливих умов для проживання людей та забезпечення сталого функціонування екологічних систем у межах розташування відвальних ландшафтів.

У дисертаційній роботі наведено теоретичні узагальнення та аналіз дослідних даних щодо вирішення наукової проблеми, пов’язаної із залісненням відвальних ландшафтів Придніпровської височини України. У процесі виконаних наукових досліджень опрацьовано методологічні та теоретичні здобутки лісогосподарського напрямку рекультивації відвалів, обгрунтовано принципи добору типів лісових культур, біолого-ценотичні засади технології створення лісових культурфітоценозів, які за сукупністю властивостей відповідають природоохоронній концепції землекористування та основним принципам стратегії сталого розвитку. Змодельовано можливі варіанти оптимізації лісорослинних властивостей піщаних літоземів із застосуванням гумусової маси дерново-підзолистих супіщаних, сірих лісових суглинистих грунтів та лесовидних суглинків, а також з’ясовано лісівниче значення мікоризної землі та бульбочкових бактерій у формуванні біологічно стійких культурфітоценозів, покликаних збалансувати вплив техногенезу на природне середовище.

На підставі виконаних досліджень зроблено висновки та опрацьовано рекомендації виробництву:

1. Відвальні ландшафти, що формуються внаслідок відкритого видобутку покладів корисних копалин, є якісно новими едафо-техногенними компонентами екосистем зі своєрідним складом, властивостями та взаємодією з навколишнім середовищем. Розкривні породи, належачи до різних за геологічним віком верств літосфери, мають мінливий мінералогічний і хімічний склад та неоднакові водно-фізичні властивості, а тому різняться за здатністю забезпечувати деревні рослини вологою та елементами мінерального живлення.

2. Природне поновлення біоти на відвалах зберігає зональні ознаки і обумовлене складом розкривних порід, з яких сформовано рекультиваційний шар, та антропогенними чинниками, а склад фітоценозів обмежений видами, які зустрічаються у довкіллі. Природне поновлення деревної рослинності на відвалах регіону досліджень відбувається упродовж тривалого часу, хоч і не здатне дієво поліпшити екологічний стан техногенних земель та запобігти збиткам, яких зазнають природні ландшафти.

3. Видовий склад культурфітоценозів, їхню початкову густоту та розташування садивних місць слід добирати з урахуванням цільового призначення створюваних фітоценозів, біологічних і лісівничих властивостей деревних рослин, які поєднуються, узгоджуючи з режимом їхнього вирощування, складом рекультиваційного шару відвалів, видом садивного матеріалу, методами створення та економічними умовами. Послаблення конкурентних взаємовідносин між головними і супутніми породами у мішаних насадженнях слід досягати застосуванням групового змішування деревних рослин.

4. Підвищення біологічної стійкості та інтенсивності росту культурфітоценозів на відвальних ландшафтах можливе за рахунок вирощування деревних рослин азотонагромаджувачів. Акацію білу та її форми (однолисту і щоглову) доцільно культивувати в якості головних лісоутворюючих порід, а вільху чорну, аморфу кущову, маслинку вузьколисту та обліпиху крушиновидну висаджувати до фітоценозів з метою поліпшення азотного живлення сумісно зростаючих деревних рослин.

5. На відвальних ландшафтах Полісся в якості головної лісоутворюючої породи можна вирощувати сосну звичайну. На піщаних літоземах доцільне формування масивних соснових та березово-соснових лісостанів зі схемою змішування
3–4рСз1рБп, а для поліпшення декоративних якостей узлісь та галявин слід висаджувати бузину червону та сосну Банкса. На відвальних суглинках а також на грунтосумішах з їхньою домішкою, в якості головної лісоутворюючої породи можуть культивуватись вільха чорна та дуб звичайний. Для поліпшення декоратвних якостей лісостанів до культурфітоценозів слід вводити акацію білу, березу повислу, горобину звичайну, грушу звичайну, клен явір, ялину європейську, ясен ланцетний та черемху звичайну.

6. На відвальних ландшафтах Лісостепової зони в якості головної лісоутворюючої породи можуть культивуватися акація біла та сосна звичайна. Акацію слід вирощувати на відвальних літоземах за деревно-кущового типу змішування зі скумпією звичайною та бузиною чорною чи за деревно-тіньового типу змішування, поєднуючи з кленом звичайним, ясеном ланцетним та липою серцелистою. На відвальних літоземах з домішкою суглинків до культурфітоценозів слід вводити сосну Палласова, модрину європейську, березу повислу, різні види клену (звичайного, польового, татарського, цукристого, явора), абрикос звичайний, горобину звичайну, грушу звичайну, маслинку вузьколисту, обліпиху крушиновидну та яблуню лісову, а для вертикального озеленення - хміль звичайний.

7. На відвальних ландшафтах Степової зони перевагу слід надавати фітоценозам, сформованим за принципом групи і простору. В культурфітоценозах, крім акації білої та сосни Палласова, слід культивувати сосну звичайну, ясен ланцетний, абрикос звичайний, жимолость татарську, маслинку вузьколисту, бузок звичайний, дерен білий, кизильник блискучий, обліпиху крушиновидну, скумпію звичайну, тамарикс чотиритичинковий, шипшину зморшкувату, шовковицю чорну, черемху звичайну, терен степовий, а для вертикального озеленення та формування узлісь застосовувати дикий виноград п’ятилистий.

8. Поліпшення водно-фізичних властивостей піщаних літоземів можливе за рахунок їхнього землювання лесовидними суглинками та гумусовим горизонтом дерново-підзолистих чи сірих лісових грунтів. Щільність відвальних пісків із зростанням вмісту лесовидних суглинків збільшується на 0,7–4,7%, а із зростанням вмісту дерново-підзолистих грунтів зменшується на 6,1–24,8%, набуваючи сприятливих для росту деревних рослин значень (1,12–1,27 гсм-3) на грунтосумішах, які містять 60% мікоризної землі та 20% лесовидних суглинків. Шпаруватість відвальних пісків із збільшенням вмісту цих меліорантів зменшується на 1,1–19,2%.

9. Внесення до відвальних пісків 20% домішки дерново-підзолистих грунтів та лесовидних суглинків забезпечує збільшення біометричних показників і загальної біомаси у саджанців сосни на 9–97%, а їх максимальна дія на накопичення біомаси у саджанців сосни проявляється: для стовбура і хвої - на грунтосумішах із 20% вмістом мікоризної землі та 80% вмістом лесовидних суглинків (377–701%); для кореневої системи - на грунтосумішах з 80% вмістом дерново-підзолистих грунтів та 20% вмістом лесовидних суглинків (243%).

10. На відвальних пісках з домішкою гумусової маси сірих лісових грунтів біометричні показники однорічних сіянців дуба звичайного на 16–49% більші, ніж на пісках з домішкою лесовидних суглинків. Із зростанням у відвальних пісках вмісту цих меліорантів у сіянців дуба збільшується маса листя (на 22,8%) та зменшується маса коріння (на 37,8%). На відвальних пісках з 20% домішкою сірих лісових грунтів та лесовидних суглинків у сіянців дуба збільшується площа листової поверхні у 2,1 рази, маса листя і стовбурців у 2,4–3,3 рази та зменшується на 13% маса коріння, а найсуттєвіший лісорослинний ефект властивий грунтосумішам, які містять 80% сірих лісових грунтів та 20% лесовидних суглинків.

11. Внесення мікоризної землі до піщаних літоземів суттєво впливає на фізіологічний стан деревних рослин. Зокрема, 20% домішка гумусового горизонту дерново-підзолистих грунтів обумовлює у сіянців сосни збільшення обводненості вегетативних органів на 5–7%, підвищення вмісту у хвої азоту на 125%, фосфору на 36%, калію на 16%, хлорофілу а та b на 10–21% а також збільшення інтенсивності фотосинтезу у хвої на 54–290% та дихання на 121%.

12. Інокуляція насіння акації білої, міхурника деревовидного та вільхи чорної бульбочковими бактеріями сприяє формуванню жовен та поліпшує ріст вегетативних органів сіянців у 1,2–9,0 разів, обумовлює інтенсивніше у 2,2–21,0 рази накопичення біомаси та суттєво позначається на фізіологічному стані сіянців. Зокрема, у листі сіянців вільхи чорної, вирощених із інокульованого насіння, збільшується вміст азоту - у 2,8 рази, фосфору - у 1,7 рази, калію - у 1,5 рази, хлорофілу а та b - у 1,5–1,7 рази, каротину - у 5,7 рази та зменшення вмісту води у листі - на 4%, інтенсивності транспірації - на 30%, фотосинтезу - на 34–55% і дихання - на 73%, що вказує на ефективніший перебіг фізіологічних процесів у деревних рослин за симбіозу з бульбочковими бактеріями.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Бровко Ф.М., Пастернак С.Г. Лісорозведення на відвалах розкривних грунтів Часово-Ярського родовища вогнетривких глин Донецької області // Лісове господарство, лісова, паперова і деревообробна промисловість. - 1987. - № 4. - С. 9. (автору належить постановка проблеми та узагальнення результатів досліджень).

  2. Бровко Ф.М. Акація біла та її застосування в захисному лісорозведенні // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 2. - К.: НАУ, 1997. - С. 197–202.

  3. Бровко Ф.М. Мікоризна земля, як засіб покращення росту сосни звичайної на відвальних пісках // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 3. - К.: НАУ, 1998. - С. 183–191.

  4. Бровко Ф.М. Вплив грунтосуміші “відвальний пісок-мікоризна земля” на розвиток та фізіологічний стан сіянців сосни звичайної // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 3. - К.: НАУ, 1998. - С. 196–203.

  5. Бровко Ф.М. Вплив бульбочкових бактерій на розвиток та фізіологічний стан сіянців вільхи чорної // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 4. - К.: НАУ, 1998. - С. 202–210.

  6. Бровко Ф.М. Вільха чорна та перспективи її використання на відвалах Юрківського буровугільного родовища // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 8. - К.: НАУ, 1998. - С. 148–153.

  7. Бровко Ф.М. Лісові культури на відвалах Стрижівського буровугільного родовища // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 17.- Лісівництво. - К.: НАУ, 1999. - С. 229–236.

  8. Бровко Ф.М. Методологічні підвалини наукових досліджень лісових культурфітоценозів в техногенних ландшафтах // Науковий вісник УкрДЛТУ. Лісівницькі дослідження в Україні. Вип. 9.10. - Львів: УкрДЛТУ, 1999. - С. 32–34.

  9. Бровко Ф.М. Техногенез та планетарні витоки доцільності заліснення відвальних ландшафтів // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 19.- К.: НАУ, 1999. - С. 220–225.

  10. Бровко Ф.М. Здобутки лісової рекультивації в оптимізації відвальних ландшафтів // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 20.- Лісівництво. - К.: НАУ, 1999. - С. 159–168.

  11. Бровко Ф.М. Висів насіння як метод лісорозведення на відвальних ландшафтах Кривбасу // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 24. - К.: НАУ, 2000. - С. 229–234.

  12. Бровко Ф.М. Селективне формування відвалів як засіб підвищення ефективності заліснення техногенних ландшафтів // Науковий вісник Національного аграрного університету. Лісівництво. Зб. наукових праць. - Вип. 25. - К.: НАУ, 2000. - С. 282–294.

  13. Бровко Ф.М. Лісові культури акації білої на відвальних ландшафтах Кривбасу // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 29. - К.: НАУ, 2000. - С. 293–297.

  1. Бровко Ф.М. Відвальні ландшафти Придніпровської височини та оцінка їхньої придатності для лісорозведення // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 34. - К.: НАУ, 2001. - С. 243–249.

  2. Бровко Ф.М. Динаміка природного поновлення біоти на відвальних ландшафтах // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 39. - К.: НАУ, 2001. - С. 225–230.

  3. Бровко Ф.М. Способи та схеми змішування деревних рослин при залісненні відвальних ландшафтів Юрківського буровугільного розрізу // Науковий вісник Національного аграрного університету. Зб. наукових праць. - Вип. 41. - К.: НАУ, 2001. - С. 286–292.

  4. Бровко Ф.М. Способи передпосадкового обробітку грунту та принципи добору деревних рослин при залісненні відвальних ландшафтів Придніпровської височини // Науковий вісник НАУ. Зб. наукових праць. - Вип. 46. - К.: НАУ. Лісівництво, 2001. - С. 263–269.

  5. Бровко Ф.М., Бровко Д.Ф. Оптимізація водно-фізичних властивостей піщаних ландшафтів для потреб озеленення // Науковий вісник НАУ. Зб. наукових праць. - Вип. 50. - К.: НАУ. 2002. - С. 255–260. (автору належить постановка проблеми та узагальнення результатів досліджень).

  6. Бровко Ф.М. Сосново-вільхові культури на піщаних відвалах Житомирського Полісся // Науковий вісник НАУ. Зб. наукових праць. - Вип. 70. - К.: НАУ. 2004. - С. 237–243.

  7. Бровко Ф.М. Особливості використання стеблових живців як садивний матеріал для озеленення відвальних ландшафтів Придніпровської височини // Науковий вісник УкрДЛТУ. Стан і тенденції розвитку лісівничої освіти, науки та лісового господарства в Україні. - Вип. 14.5 - Львів: УкрДЛТУ, 2004. - С. 185–190.

  8. Бровко Ф.М., Бровко Д.Ф. Березово-соснові культури на піщаних техноземах Житомирського Полісся // Науковий вісник НАУ. Лісівництво, декоративне садівництво. Зб. наукових праць. - Вип. 96. - К.: НАУ. 2006. - С. 211–219. (автору належить постановка проблеми та узагальнення результатів досліджень).

  9. Бровко Ф.М. Особливості росту хвойних деревних рослин на відвальних ландшафтах Лісостепової зони України // Науковий вісник НАУ. Зб. наукових праць. - Вип. 100. - К.: НАУ. 2006. - С. 240–246.

Тези доповідей, матеріали конференцій та нарад

  1. Логгинов Б.И., Бровко Ф.М. Лесохозяйственное направление рекультивации отвалов железорудных карьеров Кривбасса // Тр. Всесоюзной научн.-практич. конф. ”Средоулучшающая роль леса“ - Новосибирск: ЦП НТО ЛП и ЛХ, 1984. - С. 57–59.

  2. Бровко Ф.М. Лесные культуры облепихи на отвалах железорудных карьеров Кривбасса // Тр. Республиканской научн.-технич. конф. “Лесное хозяйство в решении продовольственной программы”. - К.: УСХА, 1984. - С. 58–59.

  3. Бровко Ф.М. Фитомелиорация отвалов железорудных карьеров Кривбасса с использованием древесных пород азотонакопителей // Тр. Республиканской научн.-технич. конф. “Многоцелевое использование и расширенное воспроизводство лесных ресурсов в Украинской ССР на основе региональной программы “Лес””. - Винница: Минлесхоз УССР, 1985. - С. 29–30.

  4. Бровко Ф.М. Перспективные технологии создания лесных культур на отвалах железорудных карьеров Кривбасса // Тр. Всесоюзного координац. совещания ”Разработка научных основ и технологии создания лесных культур на основе селекции и комплексной механизации работ” - Брянск: БТИ, 1985. - С. 54.

  5. Бровко Ф.М. Восстановление почвенного плодородия при защитном лесоразведении на отвалах железорудных карьеров Кривбасса // Тр. Всесоюзного научн.-технич. совещания ”Защитное лесоразведение и повышение плодородия почв” - Новосибирск - Красноозерское: ГК СССР по ЛХ, 1986. - С. 98–99.

  6. Бровко Ф.М. Социально-экологическая оценка лесохозяйственного направления рекультивации отвалов железорудных карьеров Кривбасса // Тр. Первой Всесоюзной конференции “Проблемы социальной экологии”. - Львов: Вільна Україна, 1986. - Ч. III. - С. 103–104.

  7. Бровко Ф.М. Защитно-декоративное лесоразведение на отвалах вскрышных пород железорудных карьеров Кривбасса. - М.: ВДНХ СССР, 1988. - 5 с.

  8. Бровко Ф.М., Бровко О.И. Лесная рекультивация отвалов вскрышных пород железорудных карьеров Кривбасса // Тр. V Уральского совещания ”Проблемы рекультивации нарушенных земель” - Свердловск: УО АН СССР, 1988. - С. 62–63.

  9. Бровко Ф.М., Данько В.Н., Пастернак С.Г. Природоохранное значение лесоразведения на отвалах вскрышных пород Часово-Ярского месторождения огнеупорных глин Донбасса // Тр. Первой Всесоюзной научной конференции “Растения и промышленная среда”. - Днепропетровск: ДГУ, 1990. - С. 193.

  10. Бровко Ф.М. Защитно-декоративное облесение отвалов вскрышных пород железорудных карьеров Кривбасса // Тр. республиканской научно-технической конференции “Актуальные проблемы защитного лесоразведения и степного лесоведения”. Вып. 1. Лесоведение, лесоводство, селекция. - К.: УкрНИИНТИ, 1990. - С. 46–48.

  11. Бровко Ф.М. Облесение отвалов вскрышных пород железорудных карьеров и его значение в оптимизации техногенных ландшафтов Кривбасса // Тр. республиканской научно-технической конференции “Совершенствование ведения хозяйства в лесах Украины и Молдавии”. - К.: УСХА, 1990. - С. 115.

  12. Бровко Ф.М. Перспективи використання порід азотонагромаджувачів при рекультивації земель, що порушені внаслідок розробки корисних копалин // Матеріали 46-ї научн.-техн. конф. Українського державного лісотехнічного університету. - Львів: УкрДЛТУ. - 1994. - С. 14–15.

  13. Бровко Ф.М. Напрямки формування антропогенно-природних екосистем на відвальних відкладах при відкритому добуванні корисних копалин // Матеріали Першої Всеукраїнської конференції “Теоретичні та прикладні аспекти соціології. Питання соціоекології” - Львів: 1996. - Т. 2. - С. 103–104.

  14. Бровко Ф.М., Стасик О.О. Лісокультурні екосистеми на відвальних грунтах та шляхи підвищення їх біологічної стійкості та продуктивності // Матеріали Першої Всеукраїнської конференції “Теоретичні та прикладні аспекти соціології. Питання соціоекології” - Львів: 1996. - Т. 2. - С. 145–147.

  15. Бровко Ф.М. Лісогосподарський напрямок рекультивації техногенних ландшафтів // Матеріали Третьої Міжнародної наукової конференції “Промислова ботаніка. Стан та перспективи розвитку”. - Донецьк: Мультипресс. - 1998. - С. 134–135.

  16. Бровко Ф.М., Желтоножская Л.В., Бровко Д.Ф. Щоглова форма білої акації та перспективи її використання на техногенних ландшафтах України // Матеріали Третьої Міжнародної конференції “Промислова ботаніка. Стан та перспективи розвитку”. - Донецьк: Мультипресс. - 1998. - С. 174–175.

  17. Бровко Ф.М. Особливості культивування хвойних деревних рослин на відвальних ландшафтах Лісостепової зони України // Матеріали конференції науково-педагогічних працівників, наукових співробітників і аспірантів Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НАУ. - К.: НАУ. - 2006. - С. 36–37.