Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Коссей Габріелла Барнабашівна. Фітотерапевтична корекція розладів травлення при функціональній диспепсії у дітей раннього віку : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Коссей Г. Б. Фітотерапевтична корекція розладів травлення при функціональній диспепсії у дітей раннього віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Львів, 2009

У роботі уточнено клінічні особливості перебігу та супутні розлади окремих видів обміну речовин, показників фізичного розвитку у дітей раннього віку з синдромом функціональної диспепсії, вивчено вплив різних варіантів лікування (поєднання базового лікування з фітокорекцією «Фіточаєм для покращення травлення», базове лікування або фітокорекція) та віддалені результати терапії через 6 та 12 місяців після кожного варіанту.

Виявлено, що найбільш вагомими факторами ризику розвитку даної патології можна вважати невідповідність харчування функціональним можливостям дитячого організму. При синдромі функціональної диспепсії у дітей раннього віку мають місце відхилення зі сторони фізичного розвитку, білкового та мінерального обміну; показників копрологічного дослідження.

Доведено переваги поєднання фітокорекції з базовими препаратами для лікування синдрому функціональної диспепсії у дітей раннього віку. При порівнянні результатів лікування презентативними є відмінності стосовно достовірного зменшення всіх клінічних проявів захворювання, позитивного впливу поєднаного лікування на фізичний розвиток, показники білкового, пігментного та мінерального обміну, рівня соматотропного гормону, гормонів щитовидної залози та імуноглобуліну А, а також на показники копрологічного дослідження у обстежених дітей.

На основі вивчення віддалених результатів після трьох різних видів лікування доведено стійкий позитивний ефект після комбінації фітотерапії з базовим лікуванням синдрому функціональної диспепсії.

Обґрунтовано основні принципи корекції синдрому функціональної диспепсії у дітей раннього віку, розроблено лікувально-профілактичну схему для корекції основних порушень, що заключається в поєднаному лікуванні базовими препаратами та фіточаєм «Для покращення травлення».

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуального завдання практичної педіатрії – підвищення ефективності лікування синдрому функціональної диспепсії у дітей раннього віку шляхом вивчення особливостей показників фізичного розвитку та показників окремих видів обміну речовин у дітей з цією патологією, розробки і впровадження удосконалених методів лікування з використанням фітотерапевтичних засобів.

1. Найбільш вагомими факторами ризику розвитку синдрому функціональної диспепсії у дітей раннього віку можна вважати певну невідповідність харчування функціональним можливостям дитячого організму у вигляді штучного вигодовування (100% дітей) та раннього введення підгодовування (64,8%), що може слугувати основою розробки заходів по попередженню розвитку функціональної диспепсії.

2. Встановлено, що у клінічній картині синдрому функціональної диспепсії як у немовлят, так і у дітей віком старше 1 року домінують явища метеоризму (74,2%), больового абдомінального синдрому (70,4%), зниження апетиту (48,6%) або тимчасової відмови від їжі (36,0%), порушення моторики кишок у вигляді функціональних закрепів (34,8%), які супроводжуються порушенням фізичного розвитку (у вигляді дефіциту маси тіла (79,4%) та/або низького рівня фізичного розвитку та його дисгармонійністю). Ці зміни типово виникають на фоні порушення перетравлювання харчових інгредієнтів та поєднуються з гіпопротеїнемією, диспротеїнемією, гіпокальціємією, характерними змінами у копрограмі (помірна кількість лейкоцитів (83,9%), наявність слизу (83,2%), нейтрального жиру (42,0%), крохмалю та рослинної клітковини (24,5%).

3. Для дітей раннього віку з синдромом функціональної диспепсії характерним є нормальний рівень імуноглобулінів та запальних цитокінів, відсутність візуальних змін слизової оболонки стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки при проведенні фіброезофагогастродуоденоскопії, що підтверджує відсутність запальних процесів та значних проявів імунологічного дисбалансу в організмі дітей з цією патологією.

4. Найкраща ефективність лікування досягається при комбінації традиційних медичних препаратів (лінекс, хілак, ріабал) з фітопрепаратом Бебівіта «Для покращення травлення». Спільне застосування цих препаратів приводить до достовірно більш швидкого зменшення наявної клінічної симптоматики (p<0,01), зменшення дефіциту маси тіла у 14,6% дітей (p<0,05) підвищення ступеню фізичного розвитку у 18,6% дітей (p<0,05), покращення показників білкового обміну (збільшення рівня загального білка до 61,2±0,5 г/л (p<0,01), зменшення диспротеїнемії (p<0,01)) порівняно з групою дітей, які отримували тільки базову або фітотерапію.

При комбінованому лікуванні синдрому функціональної диспепсії відбувається достовірне зростання рівня іонів Са до 2,27±0,10 ммоль/л (p<0,01), соматотропного гормону до 11,01±0,9 мМО/л (p<0,01), трийодтироніну до 2,0±0,04 нмоль/л (p<0,01) та тироксину до 151,0±1,0 нмоль/л (p<0,05), збільшення рівня Ig А до 0,69±0,10 мг/мл (p<0,01), достовірного зменшення кількості лейкоцитів та слизу в копрограмі, що може свідчити про покращення основних метаболічних та захисних реакцій дитячого організму.

5. При катамнестичному дослідженні найкращі показники стійкого, довготривалого покращення спостерігаються у дітей з комплексним застосуванням базових препаратів та фітокорекції. При застосуванні тільки базових препаратів або фітокорекції позитивна динаміка настає повільніше, а показники, що вивчалися, відзначаються своєю лабільністю.

Публікації автора:

1. Горленко О. М. Корекція ланок гомеостазу у дітей фітотерапевтичними засобами / О. М. Горленко, Г. Б. Коссей, Н. Г. Мальованик, М. А. Дербак // Современная педиатрия. – 2005. – №2(7). – С. 114–118. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел по даній темі, проведено збір матеріалу та аналіз отриманих результатів).

2. Коссей Г. Б. Фітотерапевтична корекція порушень у немовлят з диспепсією / Г. Б. Коссей // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія медицина. – 2007. – Випуск 31. – С. 85–87. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел, збір матеріалу та аналіз отриманих результатів, підготовано статтю до друку).

3. Горленко О. М. Вплив фітокорекції на рівень фізичного розвитку, імунний та гормональний гомеостаз у немовлят з функціональною диспепсією / О. М. Горленко, Г. Б. Коссей // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С. И. Георгиевского. – 2008. – Том 144., часть ІІІ. – С. 59–60. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел, збір матеріалу та аналіз отриманих результатів, сформульовано висновки).

4. Коссей Г. Б. Фітотерапевтична корекція фізичного розвитку немовлят з диспепсією / Г. Б. Коссей // Бюлетень кафедри дитячих хвороб медичного факультету УжНУ. – 2006. – №1. – С. 18–20. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел, збір матеріалу та аналіз та узагальнення отриманих результатів, підготовано статтю до друку).

5. Горленко О. М. Корекція ланок гомеостазу у дітей фітотерапевтичними засобами (НіРР) / О. М. Горленко, Г. Б. Коссей, Н. Г. Мальованик, М. А. Дербак // Проблеми клінічної педіатрії. – 2007. – №2(2). – С. 105–109. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел, збір матеріалу дослідження).

5. Коссей Г. Б. Фітотерапевтична корекція ланок гомеостазу у немовлят при диспепсії / Г. Б. Коссей // Хист. Всеукраїнський медичний журнал молодих вчених. – 2006. – вип.8. – С. 102–103. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел, збір матеріалу та аналіз та узагальнення отриманих результатів, сформульовано висновки).

7. Коссей Г. Б. Рівень гуморального імунітету при фітокорекції у немовлят з диспепсією / Г. Б. Коссей // Матеріали ІІІ міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених «Молодь та медична наука на початку ХХІ століття». – Вінниця, 2006. – С. 23–24. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел, збір матеріалу та аналіз та узагальнення отриманих результатів, сформульовано висновки).

8. Горленко О. М. Фітотерапевтична корекція порушень у немовлят з диспепсією / О. М. Горленко, Г. Б. Коссей // Актуальні теоретичні та клінічні аспекти фітотерапії. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Ужгород, 2007. – С. 52–53. (дисертантом особисто проведено пошук та аналіз літературних джерел, збір матеріалу та аналіз та узагальнення отриманих результатів, сформульовано висновки).