Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Мельник Тетяна Іванівна. Фіторізноманіття та структура популяцій рудеральних рослин на урбанізованих територіях (на прикладі м.Суми) : дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Інститут ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Мельник Т.І. Фіторізноманіття та структура популяцій рудеральних рослин на урбанізованих територіях (на прикладі м. Суми). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка. – Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню флори, рослинності м. Суми і закономірності продуктивного процесу, формоутворення і структури популяцій 8 видів рудеральних рослин у різних природно-функціональних зонах міста. Показано, що флора включає 624 види вищих судинних рослин, які належать до 359 родів, 92 родин. Установлено зміни структури флори по зонах міста. Виявлено наявність у рослинному покриві 7 класів і 28 асоціацій за системою Браун-Бланке. На складеному градієнті урбанізованих антропогенних навантажень досліджувалися популяції видів рудеральних рослин (Allіaria petiolata, Berteroa incana, Bromus mollis, Chenopodium album, Plantago lanceolata, Plantago major, Polygonum scabrum, Tussilago farfara), для яких встановлено загальне зниження параметрів рослин зі скороченням амплітуди варіювання за розмірами, крім Chenopodium album. На підставі комплексної оцінки стійкості вегетативних і генеративних органів рослин, вікової і віталітетної структури їх популяцій до антропогенних навантажень виділено, досліджувані види рослин поділені на три групи: а) стійкі, з підвищенням статусу особин і популяцій на градієнті урбанізації (Chenopodium album); б) помірностійкі з оптимумом для особин і популяційної структури в зоні малоповерхової забудови міста (Plantago major, Bromus mollis, Polygonum scabrum); в) малостійкі з істотною деградацією формування особин і сильним відхиленням популяційної структури від оптимуму (Allіaria petiolata, Berteroa incana, Plantago lanceolata, Tussilago farfara).

1. Уперше проведено комплексне вивчення флори і рослинності м. Суми. У флорі зареєстровано 624 види судинних рослин, у рослинному покриві виявлено 7 класів і 28 асоціацій (за системою Браун-Бланке). У флорі міста переважають дводольні рослини (81,6%), за кількістю видів на першому місці стоять представники родин Asteraceae (13,9%), Poaceae (9,6%), Fabaceae (7,1%). У складі флори міста 63,5% багаторічних рослин і 26,4% однорічних. Гемікриптофітів 59,5%. Мезофітів 37,7%, ксеромезофітів 27,4%. З ценогруп на першому місці рудеральні рослини (23,4%).

2. Здійснено поділ території міста на 5 природно-функціональних зон, заснований на характері забудови і транспортних мереж, стані зелених насаджень і рівні забруднення полютантами. Складено комплексний градієнт урбанізованих навантажень. Уперше проведений парціальний флористичний аналіз, який показав, що кожна з природно-функціональних зон міста має специфічний склад флори. Найбільшою видовою розмаїтістю відрізнялася зелена зона (78,2%), найменшою - промислова зона (38,1%).

3. Уперше описані закономірності росту і формоутворення вегетативних органів у 8 видів рудеральних рослин на градієнті урбанізації. Доведена видоспецифічність і ознакоспецифічність реагування вегетативної сфери рудеральних рослин на антропогенні стреси. Рівень скорегованості морфологічних ознак рослин, що характеризують їх морфологічну цілісність, на градієнті урбанізації у одних видів зростає (Chenopodium album, Polygonum scabrum), а у інших знижується.

4. У порядку зниження загальної стійкості до урбанізованого природного середовища ростових і формоутворювальних процесів у вегетативній сфері досліджувані види рослин склали такий ряд: Chenopodium album, Plantago major, Bromus mollis, Polygonum scabrum, Berteroa incana, Plantago lanceolata, Tussilago farfara, Allіaria petiolata. По відношенню до стресів урбанізації рудеральні рослини поділені на три групи: а) стійкі, які підвищують ріст і формоутворення по ступенях градієнта урбанізації; б) види з оптимумом розвитку вегетативної сфери на проміжних ступенях градієнта урбанізації; в) малостійкі види рослин.

5. Показано, що у рудеральних рослин на градієнті урбанізації спостерігається загальне зниження розмірів рослин зі скороченням амплітуди варіювання за розміром, за винятком преадаптованого до антропогенних навантажень Chenopodium album, для якого характерне збільшення розмірів рослин і підвищення амплітуди варіювання їх розміру на цьому градієнті.

6. Уперше виявлені закономірності зміни репродукції рудеральних рослин в умовах антропогенного середовища. Встановлено розміри потенційної репродуктивної аллокації, які лежать, в залежності від виду рослини, в амплітуді від 5,6 до 66,4%. У 3-х видів рослин репродуктивне зусилля по ступенях градієнта урбанізації було стабільним, у 4-х видів спостерігалося його компенсаторне зростання, а в одного виду (Allіaria petiolata) - знижувалося. У зв’язку з високою генетичною захищеністю цієї ознаки масштаб змін репродуктивної аллокації на градієнті урбанізації у восьми видів рослин був нижче, ніж масштаб змін у вегетативній сфері.

7. Установлено рівні умовного репродуктивного тиску популяцій рудеральних рослин на міські екотопи, що залежали від щільності популяцій, частки в них генеративних особин і розміру виробленої насіннєвої продукції.

8. Розроблена оригінальна і частково уточнена наявна в літературі система періодизації онтогенезу рудеральних рослин і уперше встановлені закономірності змін вікової структури популяцій рудеральних рослин по ступенях градієнта урбанізації. Для рудеральних рослин в оптимальних умовах характерні нормальні повночленні і неповночленні популяції. У залежності від стійкості до антропогенних стресів у одних видів рослин вікова структура популяцій залишається без змін, у інших спостерігається старіння популяцій з переходом їх у ранг регресивних. В умовах антропогенних стресів встановлено підвищення генеративності популяцій.

9. Уперше для 8 видів рудеральних рослин в умовах міського середовища встановлені діагностичні ознаки віталітету особин, що включають в себе величину наземної фітомаси, розмір листкової поверхні, репродуктивне зусилля, число генеративних пагонів і вагу репродуктивних органів. Установлено, що віталітетна структура популяцій рудеральних рослин закономірно і статистично вірогідно змінюється в залежності від рівня стійкості рослин до антропогенних навантажень. У 7-ми з вивчених видів рослин індекс віталітету популяцій на градієнті урбанізації знижувався, в одного (Chenopodium album) - збільшувався. Існував достовірний статистичний зв'язок розвитку вегетативної і генеративної сфери рослин з типом віталітетної структури популяції, що дозволяє розглядати віталітетну структуру популяції як її інтегральну характеристику, придатну для оцінки загальної стійкості рослин до урбанізованого середовища.

10. Уперше встановлено, що стійкість рудеральних рослин до антропогенних стресів пов'язана з реалізацією різних механізмів, що включають в себе рівень фенотипічної пластичності вегетативної сфери, компенсаторний розвиток репродуктивних структур і адаптаційну трансформацію вікової і віталітетної структури популяцій.

11. На підставі комплексної оцінки стійкості вегетативних і генеративних органів рослин, вікової і віталітетної структури їх популяцій до антропогенних навантажень досліджувані види рослин підрозділені на три групи: а) стійкі, з підвищенням статусу особин і популяцій на градієнті урбанізації (Chenopodium album); б) помірностійкі з оптимумом для особин і популяційної структури в зоні малоповерхової забудови міста (Plantago major, Bromus mollis, Polygonum scabrum); в) малостійкі з істотною деградацією формування особин і сильним відхиленням популяційної структури від оптимуму (Allіaria petiolata, Berteroa incana, Plantago lanceolata, Tussilago farfara).

12. Показано, що рудеральні рослини є індикаторами стану зеленого покриву міста та ступеня комплексної антропогенної трансформації природного середовища і можуть використовуватися з метою фітоіндикації стану середовища на урбанізованих територіях.

Публікації автора:

  1. Баштовой Н.Г., Мельник Т.И. Виталитетная структура ценопопуляций лесных травянистых растений в зонах урбанизации // Урбанізоване навколишнє середовище: охорона природи та здоров`я людини. – К.: Наукова думка, 1996. - С. 212-215.

  2. Злобин Ю.А., Скляр В.Г., Мельник Т.И. Концепция континуума и градиентный анализ на уровне особей и популяций растений // Журн. общей биологии. - 1996. - Т. 57, № 6. - С. 684-694.

  3. Мельник Т.І. Флоро-ценотичні комплекси урбанізованих територій (на прикладі м. Суми) // Зб. наук. праць Сумського пед. ун-ту. Серія „ Біологічні науки”. - 1998. - С. 19-26.

  4. Мельник Т.І. Адвентивний блок в рослинності міських флор // Вісник Сумського держ. аграрного ун-ту. - 1999. - Вип. 3. - С. 80-83.

  5. Мельник Т.І. До біології Tussilago farfara L. в умовах урбанізованого середовища // Вісник Сумського держ. аграрного ун-ту. Серія ”Агорономія і біологія”. - 2000. – Вип. 4. - С. 282-286.

  6. Мельник Т.І. Знахідки рідкісних видів у м. Суми // Вісник Сумського держ. аграрного ун-ту. Серія ”Агрономія і біологія”. - 2001. – Вип. 5. - С. 146-148.

  7. Мельник Т.І. Популяційні дослідження видів трав як індикаторів трансформування міського середовища // Вісник Сумського націон. аграрного ун-ту. Серія „Агрономія і біологія”. - Суми, 2002. – Вип. 6. - С. 187-189.

  8. Злобин Ю.А., Морозова Г.Ю., Мельник Т.И. Растения в урбанизированной природной среде: формирование флоры, ценогенез и структура популяций // Журн. общей биологии. - 2003. - Т. 64, № 2. - С. 166-180.

  9. Мельник Т.І. Популяції Bromus mollis L. на градієнті міських екотопів // Й.К. Пачоський та сучасна ботаніка. - Херсон: Айлант, 2004. - С. 143-148.

  10. . Мельник Т.І. Особливості структури флори міста Суми // Вісник Сумського націон. аграрного ун-ту. Серія „Агрономія і біологія”. - 2004. - Вип. 6 (9). - С.151-154.

  11. Мельник Т.І. Вплив урбанізації на стан популяцій модельних видів рудеральних рослин (на прикладі м. Суми) // Укр. ботан. журнал. - 2005. – Т. 62, № 3. – С. 349-359.

  12. Мельник Т.И. Популяционный фитомониторинг техногенного воздействия на городскую среду // Экологические и гидрометеорологические проблемы больших городов и промышленных зон: Мат-лы Междунар. конф. 18-20 октября 2000. – СПб.: изд.РГГМУ, 2000. - С. 77-78.

  13. Мельник Т.І. Нотатки про урбанофлору м. Суми // Актуальні проблеми ботаніки та екології: Мат-ли конф. молодих вчених - ботанікв. 20-23 серпня 2001. - Ніжин, 2001. - С. 47.

  14. Мельник Т.І. Біопродуктивний процес у деяких видів трав’янистих рослин в урбанізованому середовищі // Матер. ХІ з’їзду Укр. ботан. товариства. 25-27 вересня 2001. - Харків, 2001. - С. 238-239.

  15. Мельник Т.І. Мельник А.В. Тенденції урбанізації і зміни природного середовища під її дією // Межрегиональные проблемы экологической безопасности: Сборник трудов конф. 15-16 мая 2002. – Т. 3. – Сумы - СПб., 2002. - С. 92-94.

  16. Мельник Т.І. Зміна віталітетної структури ценопопуляцій Plantago lanceolata L. та Berteroa incana L. на градієнті антропогенної трансформованості екотопів // Еколого-біологічні дослідження на природних та антропогеннозмінених територіях: Мат-ли конф. 13-16 травня 2002. - Кривий Ріг, 2002. - С. 79.

  17. Мельник Т.И. Популяционные методы оценки качества городской среды // Экологические и гидрометеорологические проблемы больших городов и промышленных зон: Мат-лы Междунар. конф. 15-17 октября 2002. – СПб.: Узд-во РГГМУ, 2002. - С. 79

  18. Мельник Т.І. Особливості віталітетної структури популяцій рудеральних рослин в умовах різного антропогенного навантаження // Мат-ли наук.-практичн. конф. викладачів, аспірантів та студентів Сумського НАУ 5-21 квітня 2005. – Суми: ВДТ „Університетська книга”, 2005. – С. 4-5.