Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Тропіна Валентина Борисівна. Фіскальне забезпечення реалізації соціальної функції держави в Україні. : Дис... д-ра наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Тропіна В. Б. Фіскальне забезпечення реалізації соціальної функції держави в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інститут Академії фінансового управління Міністерства фінансів України, Київ, 2009.

Здійснено комплексне дослідження теоретико-методологічних засад фіскального регулювання соціального розвитку суспільства. На основі методології складних систем визначено сутність соціальної функції держави. Розглянуто зміст і структуру фіскального забезпечення державного регулювання життєдіяльності соціуму – бюджетну і податкову системи та державні позабюджетні цільові фонди, – під кутом зору їх впливу на соціальні процеси в Україні та адекватності потребам соціальної політики держави в умовах трансформації суспільних відносин. Визначено пріоритетні напрями та розроблено практичні рекомендації щодо підвищення ефективності системи фіскального забезпечення реалізації соціальної функції держави в Україні.

У дисертації теоретично узагальнено та запропоновано нове вирішення важливої науково-прикладної проблеми – обґрунтування теоретико-методологічних засад фіскального забезпечення реалізації соціальної функції держави в умовах трансформації суспільних відносин. Результати досліджень дали змогу сформулювати узагальнення, висновки та пропозиції концептуально-теоретичного, методологічного та прикладного характеру, які відображають вирішення поставлених завдань відповідно до визначеної мети дослідження:

  1. Формування в Україні фінансової системи, адекватної цілям і завданням розбудови в Україні соціально орієнтованої ринкової економіки, потребує нового концептуального підходу до фіскального забезпечення реалізації соціальної функції держави. В дисертації на основі методології складних систем зміст соціальної функції держави визначено як її обов’язок щодо формування соціальної безпеки людини, а також забезпечення цілісності та стабільного розвитку суспільства. Запропонований методологічний підхід, на відміну від існуючих, дозволив обґрунтувати провідну роль і системоутворююче призначення соціальної функції і фінансів держави в ієрархії державних функцій та розкрити зміст соціальної політики як процесу реалізації соціальної функції держави в конкретних соціально-економічних умовах розвитку країни.

  2. Серед інструментів державного регулювання соціального розвитку суспільства визначальне місце посідають фіскальні методи державного регулювання. У загальнотеоретичному і практичному плані фіскальне забезпечення реалізації соціальної функції держави визначено як процес, що охоплює фінансове забезпечення соціальної діяльності держави, а також нагромадження і розширення соціально-регулятивного потенціалу державних фінансів. Встановлено, що за своїм змістом фіскальне забезпечення реалізації соціальної функції держави являє собою ієрархічну систему, складовими якої є доходи і видатки державного бюджету; трансферти, які надаються з державного бюджету місцевим бюджетам; видатки місцевих бюджетів у частині делегованих повноважень, державні позабюджетні цільові фонди. Розкрито роль цих складових у реалізації соціальної функції держави, визначено їх структурно-функціональні особливості та напрями посилення соціальної спрямованості в умовах трансформації суспільних відносин.

  3. Обґрунтовано, що в реалізації соціальної функції держави призначення доходів і видатків державного бюджету полягає у формуванні і структуруванні державних фінансових ресурсів з метою забезпечення базових параметрів життєдіяльності особи і суспільства. В структурі доходів одним із основних інструментів вирішення багатьох соціальних проблем є оподаткування, яке виступає як важливий соціальний інститут. Його ефективне функціонування сприяє виробленню достатньої кількості суспільних благ і загалом забезпеченню соціально-економічних адаптаційних засад життєдіяльності соціального організму. Соціальне призначення міжбюджетних трансфертів та видатків місцевих бюджетів у частині делегованих повноважень полягає у забезпеченні цілісності національного соціуму, соціальної злагоди і стабільності у суспільстві шляхом розподілу суспільних фінансових потоків та суспільних благ за регіонами країни для збалансованого соціально-економічного та культурного розвитку як окремих регіонів, так і країни в цілому. Державні позабюджетні цільові фонди мають забезпечувати функціонування системи соціального захисту осіб, які тимчасово чи постійно потребують особливої підтримки з боку суспільства, що дає кожному його члену можливість вільно розвиватися і реалізовувати свої здібності, а також сприяє підтриманню у суспільстві соціальної злагоди та стабільності.

  4. У дисертації розроблено систему індикаторів та показників стану і розвитку соціальних процесів – об’єктів соціальної політики, які можуть використовуватися в процесі моніторингу її реалізації. Якщо індикатори переважно фіксують увагу на економічних витратах і ресурсах, необхідних для досягнення певної соціальної мети, то показники дають уявлення про динаміку соціально-економічних умов життєдіяльності людини та характеризують соціальну ефективність цих змін. На основі розрахунку та аналізу запропонованих показників та індикаторів встановлено, що накопичені в Україні соціальні проблеми за своєю гостротою та вагомістю наслідків набувають характеру загроз національній безпеці. Доведено, що розв’язання зазначених проблем і загалом логіка розвитку процесів суспільного реформування в Україні потребує докорінної зміни підходів держави до проблем соціального розвитку країни. Вихідною умовою виконання цього завдання є підвищення ефективності фіскальної системи як інструменту реалізації соціальної функції держави.

  5. У процесі аналізу впливу дохідної частини бюджету на соціальний розвиток суспільства з’ясовано, що на сьогодні в Україні податки як основне джерело фінансового забезпечення виконання державою покладених на неї функцій не сприяють реалізації принципу соціальної справедливості у суспільстві. Податковий тягар в Україні розподілений дуже нерівномірно, що, з одного боку, не може негативно не позначатися на рішенні окремих підприємств і громадян брати участь у фінансуванні державних витрат, а, з другого боку, стимулює подальше розширення сфери дії різних способів ухилення від податків. Тому детінізація економіки має насамперед важливе соціальне значення – встановлення рівномірного податкового тиску на різні соціальні верстви населення. З метою детінізації національної економіки та створення умов для найповнішої реалізації принципу соціальної справедливості в оподаткуванні обґрунтовано необхідність підвищення ставки податку на прибуток суб’єктів господарювання, які здійснюють посередницьку діяльність.

  1. Встановлено роль непрямих податків у забезпеченні реалізації соціальної функції держави: через механізм сплати ПДВ, специфічних акцизів та мита вони справляють прямий вплив на темпи соціально-економічного зростання, опосередковано діючи таким чином на рівень добробуту населення країни; диференціюючи податкові ставки, держава може забезпечувати рівномірний розподіл податкового навантаження на різні соціальні верстви населення, створювати умови для забезпечення державних соціальних гарантій, тим самим реалізуючи принцип соціальної справедливості в системі суспільного устрою.

Доведено, що вагомим фінансовим регулятором соціальних процесів виступають прямі податки, які є не лише суттєвим джерелом доходів бюджету, але й важливим інструментом державного регулювання доходів платників, інвестицій, нагромадження капіталу, ділової активності, сукупного споживання та інших важливих чинників цілісності, стабільності й розвитку суспільства.

  1. На основі аналізу соціодинаміки українського суспільства зроблено висновок, що однією з проблем сьогодення, яка загрожує цілісності українського суспільства, є загострення асиметрії у соціально-економічному розвитку регіонів. Встановлено, що регіональні диспропорції взаємопов’язані, зокрема, з недосконалістю системи місцевих податків і зборів, яка на сьогодні не в змозі виконувати свої функції, пов’язані з регулюванням соціального розвитку територіальних громад в Україні.

  2. Серйозну загрозу подальшому існуванню українського соціуму, як і людства взагалі, є погіршення стану навколишнього природного середовища у катастрофічних масштабах. Проведені дослідження показують, що діючі податкові важелі та стимули у сфері природокористування є неефективними і не сприяють збалансованому використанню природоресурсного потенціалу, його охороні та відтворенню. У дисертації обґрунтовано практичні рекомендації щодо створення умов для реалізації соціальних пріоритетів екологічної політики України й підвищення ролі екологічної компоненти податкової системи держави: створення Державного екологічного фонду; розробка механізму цільових витрат його коштів.

  3. Дослідження структури видатків бюджетів України і порівняння її зі структурою державних видатків європейських країн дало змогу встановити необхідність оптимізації фінансових потоків, спрямованих на вирішення проблем відтворення людського капіталу та нарощування соціально-економічного потенціалу суспільства. Зроблено висновок про необхідність підвищення ефективності бюджетних інструментів соціальної політики держави в Україні у реалізації державної політики доходів, а також у фінансуванні видатків на соціальну підтримку населення. Встановлено, що причинами цього є, крім відсутності необхідних обсягів фінансових ресурсів, недосконалість методики розробки цільових програм соціальної підтримки населення, а також проектних розробок державного бюджету, зокрема, відсутність в них параметрів, які дають уявлення про рівень життя різних верств населення та регіонів країни.

  4. Обґрунтовано, що на етапі суспільної трансформації пріоритетним напрямом соціальної політики є формування соціальної безпеки людини і суспільства. Водночас її важливою складовою є також створення умов для розвитку соціуму та його соціальних суб’єктів. Визначальним у вирішенні цього завдання є розвиток гуманітарної сфери як основи соціально-економічного, духовного, культурного та інтелектуального розвитку суспільства. У дисертації визначено основні напрями підвищення ефективності використання державних фінансових ресурсів у сфері освіти, охорони здоров’я, науки, духовного та фізичного розвитку населення країни.

  5. Аргументовано, що важливою складовою бюджетного регулювання соціального розвитку суспільства є система міжбюджетних відносин, за допомогою якої держава забезпечує гарантований рівень надання суспільних благ на всій території країни шляхом збалансування місцевих бюджетів унаслідок бюджетного вирівнювання, сприяє соціально-економічному розвитку територій та зростанню добробуту населення. Проведене дослідження засвідчило зростання залежності місцевих бюджетів від міждержавних трансфертів, а також зростання кількості фінансово нестійких регіонів. Це не сприяє забезпеченню територіальної справедливості регіонального розвитку та стабільності у суспільстві. Як показав аналіз видатків місцевих бюджетів у частині делегованих повноважень, підвищення ефективності бюджетного регулювання соціальних процесів в Україні потребує суттєвої трансформації видаткових повноважень органів місцевого самоврядування, що є можливим за умови чіткого їх розподілу між рівнями влади з відповідним перерозподілом державної власності, розмежування доходів між рівнями бюджетної системи, удосконалення системи міжбюджетних трансфертів. У дисертації визначено перелік повноважень органів місцевого самоврядування як системи, складовими якої є: власні повноваженнями органів місцевого самоврядування, спільні повноваження державної та місцевої влади, спільні повноваження державної, регіональної і місцевої влади. Такий підхід передбачає не відокремлення, а взаємоузгодження та взаємодоповнення повноважень різних рівнів влади з метою досягнення збалансування загальнодержавних, регіональних і місцевих інтересів для забезпечення цілісності, відтворення і стабільного розвитку національного соціуму та його соціальних суб’єктів.

  6. З’ясовано, що суттєвий вплив на соціально-економічний розвиток країни справляють позабюджетні фонди фінансових ресурсів цільового призначення в силу значної частки мобілізованих ними фінансових ресурсів та надзвичайної важливості питань, які ці фонди мають вирішувати. Доведено, що провідним інститутом організації соціального захисту є державне обов’язкове соціальне страхування. Виявлені в процесі аналізу недоліки у формуванні і використанні централізованих цільових фондів дали змогу визначити основні напрями щодо реформування системи соціального страхування в Україні: запровадження єдиного соціального внеску, трирівневої системи пенсійного забезпечення, обов’язкового державного соціального медичного страхування; посилення фінансового контролю; удосконалення інституційних засад функціонування системи державного соціального страхування. Розроблено практичні рекомендації щодо реалізації зазначених напрямів удосконалення системи державних позабюджетних фондів в Україні.

  7. Обґрунтовано, що суттєві можливості щодо підвищення рівня фінансового забезпечення реалізації соціальної функції держави в Україні пов’язані з розширенням бази оподаткування та посиленням дисципліни виконання податкового законодавства; збільшенням державних доходів за рахунок оптимізації системи неподаткових надходжень; перерозподілом і раціоналізацією державних видатків; реформуванням міжбюджетних відносин та системи державних позабюджетних цільових фондів. Доведено, що зменшення ставок податків не є нагальним для України і на нинішньому етапі така політика може призвести до значних втрат для бюджету. Вирівнюванню податкового навантаження в Україні та зменшенню його тиску на групи населення з різними доходами могло б сприяти відновлення на якісно новій основі прогресивної шкали оподаткування по податку з доходів фізичних осіб. Суттєвими джерелами збільшення обсягів бюджетних коштів у дисертації визначено скасування практики перенесення на наступні звітні періоди від’ємного значення об’єкта оподаткування по податку на прибуток, а також зменшення податкових пільг. Обговорення податкових пільг повинно стати складовою бюджетного процесу. Це означає, що стосовно податкових пільг мають діяти ті ж самі правила і вимоги, що й до інших видатків бюджету.

  8. Серед напрямів перебудови системи соціальних виплат як необхідної умови оптимізації структури державних видатків головними визначено: удосконалення моніторингу системи соціальних виплат шляхом визначення конкретних цілей, завдань та показників виконання бюджетних програм соціального захисту населення; запровадження нових методологічних підходів до визначення показників бідності; забезпечення проведення оцінки і моніторингу ефективності системи державної соціальної допомоги; упорядкування видів державної соціальної допомоги; здійснення заходів щодо посилення адресності соціальної підтримки окремих груп населення з урахуванням матеріального стану та умов проживання сім’ї; спрощення процедур призначення всіх видів державної соціальної допомоги; модернізація інформаційних і комунікаційних технологій системи соціальних виплат.

  9. Дослідження бюджетної системи України як засобу реалізації соціальної функції держави дали змогу визначити ключові моменти реформи бюджетного процесу в Україні, один з яких – удосконалення програмно-цільового методу бюджетного планування, що обумовлює необхідність: розробки належних критеріїв та індикаторів досягнення очікуваних цілей і результатів цільових програм, а також встановлення чітких процедур фінансового забезпечення і дотримання жорстких бюджетних обмежень у процесі їх виконання; підвищення рівня адміністративної відповідальності за реалізацію цільових програм та посилення фінансового контролю за їх виконанням. Посилення контролю за фінансами, які акумулюються у державній казні, передбачає: удосконалення інституційної організації державного фінансового контролю у сфері бюджетного процесу; перехід до бюджетування за результатами діяльності; впровадження у контрольний процес нових технологій, створення єдиної інформаційної системи результатів контрольних заходів; реалізацію результатів діяльності контролюючих органів у повному обсязі шляхом посилення взаємодії з правоохоронними органами, а також впорядкування процедури оперативного усунення недоліків.

  10. Одним із напрямів розв’язання цієї суперечності між узятими державою соціальними зобов’язаннями і неможливістю їх належного фінансового забезпечення в дисертації запропоновано зміну співвідношення між участю держави у соціальному захисті і самозахистом громадян на користь останнього, зокрема, через реалізацію ідеї соціального підприємництва, під яким розуміють відповідну місію та спрямовану на досягнення соціального ефекту діяльність некомерційної організації, пов’язану з реалізацією товарів, робіт і послуг на платній основі, та в якій оптимально поєднуються соціальна місія і ділова ініціатива. Державне сприяння розвитку соціального підприємництва передбачає насамперед його нормативно-правове регламентування, якого на сьогодні практично немає в українському законодавстві. Крім того, певних структурних змін потребує система бюджетних видатків у напрямі посилення фінансової підтримки розвитку соціального підприємництва.

  1. Проведені дослідження показали, що в структурі чинників національного соціального розвитку з’явилися і набувають дедалі більшого значення зовнішні за характером і глобальні за природою умови та процеси – прогресуюча відкритість національних економік, активізація міграції робочої сили, транснаціоналізація виробництва, інтеграційна регіоналізація розвитку, формування інститутів наднаціонального регулювання, які обмежують потенціал держав у розв’язанні соціальних проблем, переводять завдання та проблеми місцевого, національного масштабу на рівень міжнародного, навіть глобального вирішення, що має враховуватися в процесі розробки соціальної політики та системи фіскальних форм і методів її реалізації.

Публікації автора:

Монографія

1. Тропіна В. Б. Фіскальне регулювання соціального розвитку суспільства / В. Б. Тропіна [монографія]– К. : НДФІ, 2008. – 368 с. – 23,0 друк. арк.

Статті у наукових фахових виданнях та збірниках наукових праць

2. Тропіна В. Б. Споживчий попит та проблеми оптимізації доходів населення / В. Б. Тропіна // Оплата праці: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Луцьк : “Вежа”; Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2000. – С. 236–239 (0,3 друк. арк.).

3. Тропіна В. Б. Доходи від підприємницької діяльності в умовах ринкової трансформації економіки України / В. Б. Тропіна // Теорії мікро-макроекономіки: зб. наук. праць. – К. : Академія муніципального управління, 2000. – С. 118–122 (0,4 друк. арк.).

4. Тропіна В. Б. Податки в системі регулювання доходів від підприємницької діяльності в умовах транзитивної економіки / В. Б. Тропіна // Податкова політика в Україні та її нормативно-правове регулювання: зб. наук. праць. – Ірпінь : Академія Державної податкової служби України, 2001. – С. 342–346 (0,3 друк. арк.).

5. Тропіна В. Б. Доходи населення та їх вплив на відтворення людських ресурсів / В. Б. Тропіна // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб.; спец. вип. – Управління людськими ресурсами : проблеми теорії і практики. – К. : КНЕУ, 2001. – С. 140–144 (0,4 друк. арк.).

6. Тропіна В. Б. Заробітна плата в системі ринкових розподільчих відносин: проблеми теорії та практики / В. Б. Тропіна // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія “Економічні науки”. – 2001. – Вип. 2. – Ч. 2. – С. 131–133 (0,5 друк. арк.).

79. Тропіна В. Б. Оплата праці в умовах фінансової кризи: проблеми та шляхи їх вирішення / В. Б. Тропіна // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. Серія “Економічні науки”. – 2001. – № 4. – С. 110–113 (0,4 друк. арк.).

8. Тропіна В. Б. Соціальні аспекти державного регулювання доходів населення / В. Б. Тропіна // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2001. – Вип. 16. – С. 145–147 (0,5 друк. арк.).

9. Тропіна В. Б. Методологічні аспекти дослідження державної політики регулювання доходів населення / В. Б. Тропіна // Формування ринкової економіки в Україні: науковий збірник. / За ред. проф. З. Г. Ватаманюка. – Львів : Інтереко, 2001. – Вип. 8. – С. 505–510 (0,5 друк. арк.).

10. Тропіна В. Б. Проблеми реформування системи соціальної підтримки населення в сучасних умовах / В. Б. Тропіна // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: сб. науч. трудов в 2–х томах. – Т. 2 – Донецк : ИЭП НАН Украины, 2001. – С. 116–122 (0,4 друк. арк.).

11. Тропіна В. Б. Теоретичні аспекти формування ринкового мотиваційного механізму / В. Б. Тропіна // Регіональні перспективи. – 2002. – № 3–4. – С. 36–37 (0,3 друк. арк.).

12. Тропіна В. Б. Політика доходів у трансформаційних економічних системах в умовах глобалізації / В. Б. Тропіна // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія “Економіка”). – 2003. – Вип. 66–67. – С. 84–86 (0,6 друк. арк.).

13. Тропіна В. Б. Соціальні аспекти управління персоналом / В. Б. Тропіна // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала: cб. науч. тр. – Т. 4, Ч. I / НАН Украины. Ин–т экономики пром-сти; редкол.: Амоша А. И (отв ред.) и др. – Донецк, 2003. – С. 225–229 (0,4 друк. арк.).

14. Тропіна В. Б. Регіональні аспекти інституціональної трансформації ринку праці / В. Б. Тропіна // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: зб. наук. праць; кафедра управління трудовими ресурсами і розміщення продуктивних сил у Тернопільській академії народного господарства. – Тернопіль : Економічна думка, 2004. – С. 201–203 (0,3 друк. арк.).

15. Тропіна В. Б. Податок із доходів фізичних осіб: новий закон – нові питання / В. Б. Тропіна // Фінанси України. – 2004. – № 4. – С. 63–68 (0,5 друк. арк.).

16. Тропіна В. Б. Національна система соціального захисту як елемент глобальної системи економічних відносин / В. Б. Тропіна // Культура народов Причерноморья. – 2005. – № 59. – С. 167 (0,2 друк. арк.).

17. Тропіна В. Б. Посилення соціальної спрямованості фіскального механізму як умова і фактор сталого економічного розвитку в Україні / В. Б. Тропіна // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2005. – № 3. – С. 68–73 (0,7 друк. арк.).

18. Тропіна В. Б. Соціальні пріоритети фіскальної політики держави у контексті економічного зростання / В. Б. Тропіна // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія “Економіка”. – 2005. – Вип. 79. – С. 7–9 (0,4 друк. арк.).

19. Тропіна В. Б. Цільові фонди у фінансовій системі України / В. Б. Тропіна // Наукові праці НДФІ. – 2005. – Вип. 4 (33). – С. 165–173 (0,6 друк. арк.).

20. Тропіна В. Б. Податки в реалізації соціальної стратегії країни / В. Б. Тропіна // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: сб. науч. тр. В 3 т. – Т. 1; редкол.: А. И. Амоша (отв. ред.) и др. – Донецк : НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – 2006. – С. 197–205 (0,5 друк. арк.).

21. Тропіна В. Б. Соціальна функція держави та фіскальний механізм її реалізації: теоретико-практичні аспекти дослідження / В. Б. Тропіна // Економіка України. – 2006. – № 11(540). – С. 54– 61 (0,7 друк. арк.).

22. Тропіна В. Б Бюджетні форми і методи забезпечення соціальної стабільності у суспільстві / В. Б. Тропіна // Теорії мікр-макроеокноміки: зб. наук. праць; за ред професорів Ю. В. Ніколенка, В. К. Присяжнюка. – К. : Академія муніципального управління, 2006. – С. 60–66 (0,5 друк. арк.).

23. Тропіна В.Б. Соціальне підприємництво і проблеми фінансування соціальних програм / В. Б. Тропіна // Світ фінансів. – 2006. – Вип. 2 (7). – С. 156–162 (0,6 друк. арк.).

24. Тропіна В. Б. Фіскальне регулювання розвитку інноваційного потенціалу людських ресурсів / В. Б. Тропіна // Формування ринкової економіки: зб. наук. праць; спец. вип. Управління людськими ресурсами : проблеми теорії та практики. – Т. 1. Ч. ІІ. – К. : КНЕУ, 2007. – С. 837–841 (0,3 друк. арк.).

25. Тропіна В. Б. Концепція реформування податкової системи України та конкурентоспроможність національної економіки / В. Б. Тропіна, І. О Лютий // Економіка України. – 2007. – № 8. – С. 19-27 (особистий внесок: обґрунтування пріоритетних напрямів удосконалення податкової системи України на сучасному етапі розвитку країни – 0,3 друк арк.).

26. Тропіна В. Б. Перспективи запровадження єдиного соціального внеску в Україні / В. Б. Тропіна // Світ фінансів. – 2007. – Вип. 2(11). – С. 102–112 (0,8 друк. арк.).

27. Тропіна В.Б. Бюджетне забезпечення соціальної функції держави / В. Б. Тропіна // Фінанси України. – 2008. – № 5. – С. 15–31 (1,2 друк. арк.).

28. Тропіна В. Б. Соціальна безпека як об’єкт фіскальної політики в Україні / В. Б. Тропіна // Науковий вісник Національного університету державної податкової служби України (економіка, право) – 2008. – № 2 (41). – С. 113–121 (0,6 друк. арк.).

Матеріали науково-практичних конференцій

29. Тропіна В. Б. Проблеми встановлення партнерських взаємовідносин між державою і платниками податків / В. Б. Тропіна // Проблеми та шляхи розвитку податкової системи України : матеріали наук.-практ. конф. – Ірпінь : УФЕІ, 1998. – С. 251–253 (0,2 друк арк.).

30. Тропіна В. Б. Оподаткування доходів населення в контексті реформування міжбюджетних відносин / В. Б Тропіна, А. В Пивовар // Реформа міжбюджетних відносин і проблеми розвитку податкової системи України : матеріали наук.-практ. конф. – Ірпінь : Акдемія ДПС України, 1999. – С. 108–111 (особистий внесок: теоретичний аналіз політики доходів держави в Україні та пропозиції щодо удосконалення міжбюджетних відносин у контексті проблем, пов’язаних з необхідністю забезпечення рівних умов для розвитку регіонів країни) (0,2 друк арк.).

31. Тропіна В. Б. Формування місцевих бюджетів та питання оптимізації доходів населення / В. Б. Тропіна // Регіоналізація економіки і здійснення адміністративної реформи в Україні : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. Частина 2. – Дніпродзержинськ : Дніпродзержинський державний технічний університет. 2000. – С. 162–164 (0,2 друк арк.).

32. Тропіна В. Б. Фінансові передумови забезпечення економічного зростання в Україні / В. Б. Тропіна //Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Луцьк, Волинський державний університет ім. Лесі Українки, 2003. – С. 26–27 (0,4 друк арк.).

33. Тропіна В. Б. Економічна теорія у контексті синергетичної парадигми / В. Б. Тропіна // Стан та розвиток економічної науки у Київському університеті: ретроспектива, сучасність і перспектива : міжнародна наук.-практ. конф. – К. : Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2004. – С. 24–25 (0,2 друк арк.).

34. Тропіна В. Б. Навчально-методичне забезпечення викладання фінансових дисциплін у контексті вимог Болонської декларації / В. Б. Тропіна // Реформування системи фінансово-економічної освіти в контексті положень Болонської декларації : наук.-практ. конф. – К. : Український державний університет економіки і фінансів, 2005. – С. 153–158 (0,4 друк арк.).

35. Тропіна В. Б. Реалізація принципу соціальної справедливості в оподаткуванні / В. Б. Тропіна // Розвиток фінансової системи України в умовах трансформаційних перетворень : наук.-практ. конф. [У 2-х ч.] / Редкол.: І. Я. Чугунов (голова) та ін. - К. : НДФІ, 2006. – С. 33–38 (0,3 друк арк.).

36. Тропіна В. Б. Основні напрями реформування податкової системи України у контексті нової державної регіональної політики / В. Б. Тропіна // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки: матеріали VI-ої Міжнар. наук.-практ. конф. – Донецьк : ДонДУЕТ, 2006. – С. 128–130 (0,2 друк арк.).

37. Тропіна В. Б. Податки у формуванні суспільного соціального капіталу / В. Б. Тропіна // Фінансове забезпечення економічного і соціального розвитку суспільства : міжнар. наук.-практ. конф. Тези доп. – Дніпропетровськ : ДДФА, 2007. – С. 292–293 (0,2 друк арк.).

38. Тропіна В. Б. Податкове стимулювання підвищення конкурентоспроможності української економіки / В. Б. Тропіна // Напрями розвитку фінансової системи України в сучасних умовах : Наук.-теорет. конф. – К. : НДФІ, 2007. – С. 40–45 (0,4 друк арк.).

В інших виданнях

39. Walentina Tropina. Problemy zrownania poziomu dochodow ludnosci w krajach Europy Centralnej i Wschodniej w kontekscie procesow integracyjnych // Zmieniajace sie przedsiebiorstwo w zmieniajacej sie politycznie Europie. – T. 4 Zarzadzanie zmianami: Praca zbiorowa pod redakcja naukowa Tadeusza Wawaka. – Krakow: Wydawnictwo Informacji Ekonomicznej Uniwersytet Jagiellonski, 2001. – S. 544–552 (0,6 друк арк.).

40. Walentina Tropina. Polityka socjalna przedsiebiorstwa i jej rola w regulowaniu procesow ekonomicznych // Zmieniajace sie przedsiebiorstwo w zmieniajacej sie politycznie Europie. T. 6. Determinanty jakosci a efektywnosc procesow: Praca zbiorowa pod redakcja naukowa Tadeusza Wawaka – Krakow: Wydawnictwo Informacji Ekonomicznej Uniwersytet Jagiellonski, 2003. – S. 284–289 (0,4 друк арк.).

41. Актуальные проблемы предметно-методологического обновления современной экономической теории. По материалам теоретического семинара // Экономическая теория. – 2004. – № 2. – С. 112–113 (особистий внесок: обґрунтування необхідності адаптації принципів синергетики до аналізу сучасних економічних трансформацій. – 0,1 друк. арк.).

42. Правові основи військового будівництва та військово-цивільних відносин: Збірник законодавчих актів з питань національної безпеки і оборони / Ред рада: Г. К. Крючков (голова), Б. П. Андресюк, В. П. Горбулін та ін. – К.: Парламентське вид-во, 2005 – 832 с. (особистий внесок: коментарі до розділу VIIІ “Соціальний захист військовослужбовців, членів їхніх сімей – важлива функція української держави”, а також підрозділ 3.1.9 Стратегічного оборонного бюлетеню України на період до 2015 року “Соціально-правове забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей”. – 0,5 друк. арк.).

43 Система податкових пільг в Україні у контексті європейського досвіду / А. М. Соколовська, Т. І. Єфименко, І. О. Луніна та ін. – К. : НДФІ, 2006. – 320 с. (особистий внесок: підрозділ 4.4 “Пільги з податку з доходів фізичних осіб” – 0,8 друк. арк.).

44. Податкова політика України: стан, проблеми та перспективи: монографія / [П. В. Мельник , Л. Л. Тарангул , З. С .Варналій та ін.]; за ред. З. С. Варналія. – К. : Знання України, 2008. – 675 с. (особистий внесок: розділ 2 “Податкова політика в реалізації соціальної стратегії держави” – 5,1 друк. арк.)