Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Багацька Катерина Володимирівна. Фінансовий механізм санації підприємства : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2006.



Анотація до роботи:

Багацька К.В. Фінансовий механізм санації підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. –Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертацію присвячено питанням теоретичного обґрунтування та розробки фінансового механізму санації підприємств. Одержало подальший розвиток наукове визначення санації та шляхи державної підтримки санації, удосконалено класифікацію форм, видів і інструментів санації як системи заходів по відновленню платоспроможності підприємства.

Досліджено роль санаційного аудиту та представлено авторську редакцію методики оцінки санаційної спроможності підприємства як одного з етапів санаційного аудиту, сутність якої полягає у поєднанні кількісних і якісних показників діяльності підприємства.

Обґрунтовано необхідність розробки фінансового механізму санації, розроблено його функціонально-цільову структуру з урахуванням економіко-екологічних факторів відтворення ресурсного потенціалу. Запропоновані рекомендації щодо вдосконалення фінансового механізму санації підприємств з урахуванням балансу інтересів учасників санації, а також рекомендації щодо вибору ефективних форм і інструментів санації для підприємств переробної промисловості.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і запропоновано нові підходи до розв’язання важливого науково-практичного завдання щодо формування фінансового механізму санації підприємства і його вдосконалення для підприємств харчової і переробної промисловості. Результати проведеного дослідження дозволяють сформулювати такі висновки.

  1. Санація є системою послідовних взаємопов’язаних заходів, що проводяться по відношенню до підприємства-боржника з ініціативи його власників або зовнішніх суб’єктів з метою врегулювання проблеми боргів, попередження банкрутства, відновлення платоспроможності і досягнення прибутковості і конкурентоспроможності в довготерміновому періоді. Санація повинна досліджуватись в контексті проблематики банкрутства підприємства.

  2. Класифікація санації як економічної категорії базується на виділенні її видів (фінансова і нефінансова, що включає організаційно-економічну, виробничо-технічну і соціальну). Кожний вид санації включає відповідні форми і інструменти (способи) реалізації.

  3. Розроблена науковцями класична модель санації розкриває організаційні етапи реалізації відновлюваних заходів на підприємстві. Необхідність розробки фінансового механізму санації підприємства пояснюється потребою забезпечення реалізації санації на конкретних підприємствах. Фінансовий механізм санації підприємства має функціонально-цільову структуру, до складу підсистем якої введено екологічну складову, що враховує відновлення природно-ресурсного потенціалу підприємства. Виявлений функціональний зв'язок між методами і важелями фінансового механізму та формами і інструментами санації.

  4. Проаналізовані фінансово-правові аспекти санації в світі і на Україні, виявлені недоліки в правовому регулюванні санації, що негативно впливають на її впровадження на підприємствах, і запропоновані відповідні рекомендації щодо усунення недоліків: зокрема регламентування обов’язковості проведення санаційного аудиту, встановлення комітетом кредиторів строків проведення санації, встановлення адміністративної і фінансової відповідальності арбітражних керуючих.

  5. Важливим підготовчим етапом реалізації фінансового механізму санації є проведення санаційного аудиту. Запропоновано проведення санаційного аудиту у два етапи, кожен з яких має власні задачі. Відповідно до етапів санаційного аудиту запропоновані методики розрахунку фінансових показників, а саме: методика визначення фінансового стану і глибини фінансової кризи підприємства; визначення санаційної спроможності. Застосування оцінки санаційної спроможності підприємства дало змогу розробити рекомендації щодо фінансового обґрунтування складання плану санації.

  6. На підставі аналізу особливостей розвитку підприємств харчової і переробної промисловості в період перехідної економіки і з урахуванням тенденцій розвитку сучасного аграрного сектору виділені фактори виникнення кризи на підприємствах галузі. Підкреслено, що негативні тенденції зменшення спеціалізації сільськогосподарських підприємств посилюють ймовірність банкрутства підприємств галузі.

  7. Макроекономічні проблеми аграрних підприємств, а також розбудова господарської інфраструктури регіону вимагає залучення держави в особі місцевих органів влади до реалізації фінансового механізму санації шляхом непрямого впливу на двох рівнях: на рівні регіону і на рівні конкретного підприємства. Запропоновані шляхи державної підтримки санації підприємств харчової і переробної промисловості.

  8. Важливим принципом реалізації фінансового механізму санації є врахування різноспрямованих інтересів її потенційних учасників. Дослідження інтересів виявило їх різноспрямованість, подолання чого відбувається шляхом вибору найбільш підходящих методів, форм і інструментів реалізації санації, критерії відбору яких потребують подальших досліджень.

  9. Розроблені методичні рекомендації щодо вдосконалення формування фінансового механізму санації для підприємств харчової і переробної промисловості на регіональному рівні обґрунтовують напрями практичного вирішення проблемних питань і розв’язання завдань санації з метою ефективного впровадження її фінансового механізму.

  10. Складання плану санації підприємства має базуватись на поєднанні фінансово-економічних заходів з фінансово-екологічними, такими як екологічне страхування, екологічне оподаткування, іпотечне кредитування під заставу земельних угідь.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Багацька К.В. Структура капіталу як фактор вибору форми санації підприємства // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Фінанси і кредит”. – 2003. - №.1. – С. 283 - 288.

  2. Багацька К.В. Системний підхід до державного регіонального регулювання антикризових заходів // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Фінанси і кредит”. – 2004. - №.1. – С.257 -261.

  3. Багацька К.В. Порядок проведення санаційного аудиту // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Фінанси і кредит”. – 2004. - №.1. – С. 57-62.

  4. Багацька К.В. Економіко-правовий зміст поняття санація // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – вип.192. – С. 250-255.

  5. Багацька К.В. Проблемні питання визначення санаційної спроможності підприємств // Держава та регіони. Серія : Економіка та підприємництво. – 2005. - №1. – С. 56-62.

  6. Багацька К.В. Еколого-економічні фактори в санації підприємств // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Фінанси і кредит”. – 2005. - №1. – С.43-48.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Багацька К.В. Фінансова стратегія підприємства і корпоративне управління // Збірник матеріалів першої Всеукраїнської науково-практичної конференція вчених, викладачів та практичних працівників “Розвиток фінансово-кредитної системи України в умовах ринкових трансформацій”. - Вінниця: Універсум” – “Лано-ЛТД”, 2003. – С.40-42.

  2. Багацька К.В. Державний контроль за платоспроможністю підприємств // Праці четвертої міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Ч.2. – Донецьк: ДоНУ, 2003. - С.86-87.

  3. Багацька К.В. Стратегічне фінансове планування як засіб запобігання банкрутства // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. Том 65. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.14-16.

  4. Багацька К.В. Критерії класифікації санації підприємства // Збірник матеріалів другої Всеукраїнської науково-практичної конференція вчених, викладачів та практичних працівників “Розвиток фінансово-кредитної системи України в умовах ринкових трансформацій”. - Вінниця: Універсум” – “Лано-ЛТД”, 2004. – С. 166-167.

  5. Багацька К.В. Баланс інтересів в системі управління санацією підприємств // Матеріали VIIІ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2005”. Т.86. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.9-11.

  6. Багацька К.В. Санація як фінансово-економічний механізм оздоровлення підприємства // Матеріали міжнародної науково - практичної конференції “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Том 4. – С.42-44.