Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


476. Литвиненко Наталія Іванівна. Фінансово-промислові групи: сучасні світові тенденції та проблеми становлення в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Литвиненко Н.І. Фінансово-промислові групи: сучасні світові тенденції та проблеми становлення в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія.

Дніпропетровський державний аграрний університет. – Дніпропетровськ, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних аспектів становлення та розвитку фінансово-промислової групи (ФПГ) та її взаємодії із навколишнім середовищем. ФПГ розглянуто як складну соціально-економічну систему. Описано сучасний компонентний склад системи та зв’язки між компонентами, а також досліджено еволюцію цілей ФПГ. Дано визначення ФПГ та інтегрованого капіталу.

Досліджено сучасний компонентний склад надсистем провідних країн як оточуючого середовища для ФПГ. Виявлено специфічні та загальні компоненти надсистем. Розглянуто вплив інформаційного фактору і процесу глобалізації на розвиток та діяльність ФПГ; взаємодію інституціональної структури надсистеми та ФПГ у різних типах економік. Виявлено тісний взаємозв’язок між розвитком і функціонуванням системи ФПГ та соціально-економічною надсистемою.

Досліджено сучасну соціально-економічну надсистему України як середовище для розвитку та діяльності ФПГ. Виявлено специфічні компоненти надсистеми України. Описана діюча система ФПГ в Україні. Розглянуто взаємодію інституціональної структури надсистеми України з системою ФПГ, а також перспективи їх подальшого розвитку.

1. Фінансово-промислова група – система, яка виникає у процесі еволюційного розвитку соціально-економічної надсистеми і з досягненням певних соціально-економічних відносин. Досліджуючи еволюцію ФПГ нами виявлено три основні етапи її розвитку. На кожному етапі у системі з’являлись нові ознаки і вона набувала нових якостей. З моменту свого виникнення ФПГ стає одним із системоутворюючих компонентів соціально-економічної надсистеми.

2. Фінансово-промислова група – форма організації бізнесу, яка утворює диверсифіковану багатофункціональну структуру через об’єднання організацій фінансової та нефінансової сфери і співпрацю з державою. Сутнісним відображенням ФПГ є інтегрований капітал, що являє собою об’єднання різних форм капіталу через співвласність, яка сконцентрована у підприємця і ним застосовується. Головною функцією ФПГ є економічна – виробляти і розподіляти багатство. Нами встановлено, що формування сукупності цілей ФПГ відбувається залежно від ступеня розвитку соціально-економічних відносин і в узгодженні з цілями надсистеми.

3. Знання загальних принципів розвитку та функціонування системи ФПГ дозволить нам створити її ідеальну модель. Відкоригувавши внутрішні та зовнішні зв’язки ідеальної моделі з урахуванням особливостей тої чи іншої соціально-економічної надсистеми, ми можемо наблизити її до реальної моделі, яка зможе функціонувати у заданих умовах.

4. Вважаємо, що фінансово-промислова група має вагомі переваги перед іншими формами організації бізнесу: контролює повний кругообіг капіталу, має економічну владу завдяки якій впливає на формування економічної політики держави, вдало поєднує плановий внутрішній ринок із зовнішнім конкурентним ринком, диверсифікація бізнесу надає додаткової стійкості перед економічними кризами. Крім того, така організація бізнесу дозволяє значно скоротити трансакційні витрати, як ex ante, так і ex post із зовнішнім конкурентним ринком.

5. ФПГ виникла на початку становлення індустріального суспільства і укріпила свої позиції, розвинувшись у складну соціально-економічну систему. З початком переходу до інформаційного суспільства вона не втратила своїх позицій та навіть укріпила їх. На наш погляд, ФПГ буде залишатись одним із провідних інститутів у будь-якому високорозвинутому суспільстві доти, доки це суспільство буде потребувати матеріальних благ.

6. Сучасне інформаційне суспільство формується як окрема система світової економічної надсистеми. Проникнення у цю систему є досить складним завданням, яке можливо здійснити лише завдяки транснаціональним фінансово-промисловим групам. Використовуючи іноземні філії і підрозділи, можливо отримати доступ до сучасних технологій і капіталу, завдяки чому підвищити загальний технологічний і технічний рівень національного виробництва та отримати доступ до нових світових ринків.

7. Дослідження процесів, що відбуваються сьогодні у світовому суспільстві, дуже важко однозначно витлумачити. Ми можемо сказати з впевненістю, що на цей час усі соціально-економічні надсистеми мають багатоукладний характер. До ІІІ періоду розвиток надсистем та її систем і елементів носив поступовий, еволюційний, тобто детермінований характер, але, починаючи з означеного часу, лінійна траєкторія розвитку змінюється на біфуркаційну, прогнозування якої практично неможливе.

8. Порівняльний аналіз компонентного складу соціально-економічної надсистеми України із загальними частинами компонентного складу, які притаманні кожній із досліджуваних провідних країн, дозволив виявити суттєві розбіжності: наявність досить великої системи “Тіньова економіка”; упорядкованість матриці надсистеми порушено існуванням двох квазісистем: експортоорієнтованої та внутрішньо орієнтованої; “Фінансово-кредитна система” характеризується надзвичайно низькою потужністю. Особливістю розвитку українських ФПГ є наявність політичної надбудови – партії, яка створюється власниками групи для лобіювання своїх інтересів у законодавчих та виконавчих органах.

9. Економіка України носить гібридний характер. Вона поєднує у собі принцип розподільчого соціалізму з приватною власністю та вільним підприємництвом.

10. Аналіз основних економічних відносин власності, конкурентних та вартості виявив негативні тенденції у їх формуванні. Відносини власності – співіснує два інститути: інститут приватної власності і інститут влада-власність. Серед типів конкурентних середовищ в Україні домінуюче положення займає олігополія, яка має тенденції до посилення. Щодо відносин вартості, то вони деформовані внаслідок низки причин, серед яких основна – це втрата заробітною платою міри вартості робочої сили.

11. Порівняльний аналіз інституціоналізованих норм виявив ряд значних розбіжностей між нормами, які є домінуючими у провідних країнах, і нормами, які існують в Україні. По-перше, існування інституту корупції. По-друге, відсутність норм, які є основою системи ринкових відносин: складного утилітаризму, деперсоніфікованої довіри, економічної свободи та легалізму.

12. Динамічний розвиток системи ФПГ у соціально-економічній надсистемі України є позитивним прикладом імпорту організації, який у подальшому може прискорити інституціональні зміни в нашому суспільстві на шляху до змішаної економіки. Основним фактором успіху імпорту системи ФПГ в надсистему України є наявність конгруентності з такими інститутами як кооперація виробників та неформальна вертикальна інтеграція – “клуб директорів”.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Задоя А.О., Литвиненко Н.І. Фінансово-промислові групи: суть та проблеми формування // Академічний огляд. – 2000. – № 2. – С. 19-23.

2. Задоя А.О., Литвиненко Н.І. Світовий досвід еволюції інституту ФПГ та передумови його створення в Україні // Теорія мікро-макроекономіки. – 2001. – № 8. – С. 26-34.

3. Литвиненко Н.І. Загальні індикатори розвитку економіки країни // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2001. – № 110. – С. 94-101.

4. Литвиненко Н.І. Порівняльний аналіз соціально-економічних надсистем // Академічний огляд. – 2003. – № 2.

5. Литвиненко Н.І. Інтегрований капітал як сутність фінансово-промислової групи // Економіка: проблеми теорії та практики. Т. 4. – 2003. – № 186. – С. 1021-1031.