Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Мельник Олександра Михайлівна. Фінансово-економічний механізм відтворення земельних ресурсів сільськогосподарського призначення : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Мельник О.М. Фінансово-економічний механізм відтворення земельних ресурсів сільськогосподарського призначення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Національний університет водного господарства та природокористування, Рівне, 2009.

Дисертація присвячена розвитку і поглибленню теоретико-методологічних засад фінансово-економічного механізму відтворення земельних ресурсів сільськогосподарського призначення. У роботі визначено значення збалансованого землекористування для забезпечення сталого розвитку, розглянуто зміст відтворення земельних ресурсів та з'ясовано сутність фінансово-економічного механізму відтворення земель сільськогосподарського призначення. Здійснено оцінку рівня відтворення земельних ресурсів у сфері аграрного землекористування. Запропоновано методику розрахунку індексу відтворення земельних ресурсів задля підвищення ефективності управління відтворювальним процесом. Обґрунтовано пропозиції щодо вдосконалення окремих фінансово-економічних інструментів, що дасть змогу сформувати стійку фінансову базу відтворення. Розроблено науково-методичний підхід щодо розрахунку тарифу для страхування земельних ресурсів. Визначено зміст управління процесами відтворення земельних ресурсів, обгрунтовано фактори інформаційного забезпечення відтворення сільськогосподарських земель.

У дисертаційній роботі здійснено теоретико-методологічне і прикладне узагальнення та обґрунтування вирішення наукового завдання, що полягає в розвитку фінансово-економічного механізму відтворення земельних ресурсів у сфері аграрного землекористування. Проведене дослідження дає можливість зробити наступні висновки і пропозиції:

1. Взаємозв'язок понять сталого розвитку та відтворення земельних ресурсів полягає у наступному: сталий розвиток сфери землекористування реалізується через процес безперервної підтримки оптимальної пропорційності у відтворенні земельних ресурсів як на рівні окремих землекористувачів, так і регіону загалом. У сучасних умовах реновація ролі землі в структурі аграрного капіталу, збалансована система землекористування покликані: зберегти та відтворити втрачене різноманіття біоти та напівприродних агроекосистем; відродити роль екосистемного підходу в землекористуванні; створити важелі та стимули для попередження деградації земельних ресурсів та охорони біорізноманіття; пом'якшити вплив трансформаційних процесів в аграрному секторі економіки на динаміку інтенсифікації землекористування.

2. Дотриманню рівноваги використання та відновлення складових елементів агроекологічного потенціалу сільськогосподарських земель сприяє збалансована система аграрного землекористування. Збалансоване землекористування слід розглядати як обґрунтований баланс між зміною кількісно-якісних характеристик земельних ресурсів та їх використанням у відповідності зі стратегією та тактикою економічного розвитку базової галузі, цілями регіональних програм соціально-економічного розвитку. З позиції балансового підходу доцільно виділяти агрогрунтозбалансовані, агротехнозбалансовані, агроекономічнозбалансовані типи землекористування.

3. Відтворення земельних ресурсів є первинним стосовно раціонального використання та охорони земель у випадку, коли існуючий тип землекористування має незбалансований характер використання земельних ресурсів, що проявляється у порушеннях якісних показників ґрунтів, структури посівних площ, сільськогосподарських угідь. За таких обставин відтворення виступає засобом відновлення охорони земель та встановлення раціональних підходів до ведення господарської діяльності на землі. Відтворення земельних ресурсів має циклічний характер, який забезпечує репродукцію земельних ресурсів, як основного базису функціонування суб’єктів аграрної економіки. Основним етапами цього циклу виступають: потреба, інтерес, діяльність, стимул та споживання. Цілісність відтворювального циклу в сфері аграрного землекористування визначається здатністю суб'єктів господарської діяльності визнати та компенсувати власні недоліки у використанні земельних ресурсів, можливостями акумуляції достатньої кількості ресурсів для комплексного відновлення спожитих властивостей землі й забезпечення подальшої збалансованості процесу землекористування.

4. Принциповими засадами формування фінансово-економічного механізму відтворення земельних ресурсів у секторі аграрного землекористування є: універсалізм та адаптивність застосування його інструментальної бази реальному стану земельних ресурсів; децентралізація ресурсів, отримуваних внаслідок застосування економічних інструментів механізму; випереджальний характер, що дозволяє попереджати деградацію земель; детермінація ролі та значення приватних землекористувачів у відтворювальних процесах.

5. Результати діагностики використання та відтворення земельних ресурсів досліджуваного регіону свідчать, що економічний баланс забезпечення сталого аграрного землекористування потребує кардинальних поліпшень. Насамперед це стосується реанімації господарського ставлення до землі з боку усіх землекористувачів регіону. Для якісного відображення відтворювальних процесів у сфері аграрного землекористування пропонується визначати коефіцієнт (індекс) відтворення за видами земельних порушень. У межах окремо взятого регіону доцільно здійснювати розрахунок інтегрального індексу відтворення як агрегованого показника, що враховує коефіцієнти відтворення по видах порушень у межах звітного періоду. Проблема відтворення земельних ресурсів у досліджуваному регіоні зумовлена несвоєчасним фінансуванням заходів раціонального використання земельних ресурсів; відсутністю дієвих важелів стимулювання до раціонального землекористування та покарання за перевищення темпів порушень земельних ресурсів над темпами їх відтворення.

6. Активізація стимулюючого впливу фінансово-економічних інструментів механізму відтворення земельних ресурсів у сучасних реаліях можлива за умови їх орієнтації на такі принципові засади: неперервності процесів акумулювання грошових засобів для належного відтворення земель; прозорості та передбачуваності потоків фінансових ресурсів з формування стійкої фінансової основи відтворення; стимулювання синергетичних дій землекористувачів до здійснення відтворення земельних ресурсів; забезпечення гнучкості застосування фінансової бази для різних форм відтворення земельних ресурсів; демократичності прийняття рішень щодо фінансування заходів з відтворення земель; виділення фінансових ресурсів для потреб відтворення на основі взаємопогоджених критеріїв.

7. Основна мета інструменту страхування земельних ресурсів полягає у створенні своєчасних умов для вкладання капіталу у відтворення сільськогосподарських земель. Для належного забезпечення відтворювальних процесів у секторі аграрного землекористування слід враховувати міжрегіональну та внутрірегіональну специфіку. На регіональному рівні тариф зі страхування сільськогосподарських земель повинен бути диференційованим залежно від страхової привабливості земель адміністративних районів регіону та з поправкою на річний регіональний коефіцієнт їх відтворення.

8. Ефективність відтворювальних процесів залежить від рівня організації системи управління відтворенням земель. Остання формується на основі складної системи інформаційних зв'язків, що зумовлено природним походженням об'єктів управління. До ризиків системи інформаційних зв’язків відтворенням слід віднести: прийняття рішень, перетворення інформації, обробки інформації, обміну інформацією. Інформаційне забезпечення процесів відтворення забезпечують підсистеми: інформаційна база даних про кількість укладених договорів та страхові суми; інформаційна база даних про види ризиків, частоту настання страхових випадків та заявлені страхові випадки; інформаційна база про обсяги та структуру інвестицій у земельні ділянки; інформаційна база даних нормативів землеохоронного, податкового і страхового характеру.

Публікації автора:

Монографії

1. Мельник О. М. Історико-категорійні аспекти страхування / О. М. Мельник // Страхування в системі економічної безпеки : моногр. / [кол. авт. О. М. Мельник, Р. І. Тринько та ін.] ; під ред. Р. І. Тринько. – Львів : Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2008. – С. 67–107. – ISBN 978-966-486-103-3. – 2,5 друк. арк.

Особистий внесок здобувача – розглянуто історичні аспекти розвитку страхування, визначено підходи до трактування категорії "страхування" та запропоновано її авторське розуміння.

Статті у наукових фахових виданнях

1. Мельник О. М. Збагачення збалансованого використання земельних ресурсів у сфері аграрного землекористування / О. М. Мельник // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону. Фінансова політика та інвестиції : зб. наук. пр. – Рівне : НУВГП, 2008. – № 4. – Вип. ХІY. – С. 227-233. – 0,3 друк. арк.

2. Мельник О. М. Інформаційне забезпечення в процесі відтворення сільськогосподарських земель / О. М. Мельник // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону. Фінансова політика та інвестиції : зб. наук. пр. – Рівне : НУВГП, 2008. – № 3 –

Вип. ХІY. – С. 170–177. – 0,4 друк. арк.

3. Мельник О. М. Оцінка страхової привабливості регіонів / О. М. Мельник // Вісник Львівської державної фінансової академії. Економічні науки : зб. наук. пр. / М-во фінансів України ; Львів. держ. фін. акад. – Львів, 2005. – Вип. 9. – С. 324–329. – 0,31 друк. арк.

4. Мельник О. М. Перспективи розвитку страхування / О. М. Мельник // Економіка : проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. / Дніпропетров. нац. ун-т.– Дніпропетровськ, 2007. – Вип. 224, т. ІІІ. – С. 736–746. – ISSN 1561-6908. – 0,63 друк. арк.

5. Мельник О. М. Проблеми страхового захисту аграрних товаровиробників / О. М. Мельник // Збірник наукових праць / М-во аграр. політики України ; Подільськ. держ. аграрно-техн. ун-т. – Кам'янець-Подільський, 2006. – Вип. 14, т. 2 : Інститут бізнесу і фінансів. – С. 152–155. – ISBN 966-682-295-4– 0,13 друк. арк.

6. Мельник О. М. Проблеми страхового захисту аграрного виробництва / О. М. Мельник, Р. І. Гринько // Вісник Львівського державного аграрного університету. Економіка АПК : зб. наук. пр. / М-во аграр. політики України ; Львів. держ. аграр. ун-т. – Львів, 2005. – №. 12. – С. 33–40. – 0,44 друк. арк.

Особистий внесок автора – досліджено місце і роль застосування мінеральних добрив і засобів захисту рослин для забезпечення відтворення урожайності сільськогосподарських культур, визначено чинники погіршення родючості земель. Розглянуто необхідність застосування інноваційних технологій для мінімізації економічних ризиків.

7. Мельник О. М. Ризик як обмежуючий фактор конкурентоспроможності національного АПК / О. М. Мельник // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Конкурентний потенціал і європейська інтеграція (регіональні аспекти) : зб. наук. пр. / НАН України ; Ін-т регіон. дослідж. – Львів, 2005. – Вип. 1 (57). – С. 285–295. – ISSN 1727-589Х – 0,63 друк. арк.

8. Мельник О. М. Роль страхових компаній у формуванні інвестиційних ресурсів / О. Мельник, П. Буряк // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка : зб. наук. пр. – К. : ВПЦ "Київський університет", 2007. – №. 94–95. – С. 53–56. – 0,19 друк. арк.

Особистий внесок автора – досліджено динаміку стану страхового ринку та здійснено прогноз його подальшого розвитку.

9. Мельник О. М. Сутність відтворення земель сільськогосподарського призначення / О. М. Мельник // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону. Фінансова політика та інвестиції : зб. наук. пр. – Рівне : НУВГП, 2008. – № 1. – Вип. ХІY. – С. 183 – 189. – 0,3 друк. арк.

10. Мельник О. М. Шляхи та перспективи розвитку страхування в Україні / О. Мельник, П. Буряк // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка : зб. наук. пр. – К. : ВПЦ "Київський університет", 2006. – №. 81-82. – С. 11 – 12. – ISSN 1728-2667 – 0,13 друк. арк.

Особистий внесок автора – зроблено узагальнення щодо розвитку ринку страхових послуг.

11. Мельник О. М. Фінансово-економічний механізм відтворення земельних ресурсів / О. М. Мельник // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону. Фінансова політика та інвестиції : зб. наук. пр. – Рівне : НУВГП, 2008. – № 2. – Вип. ХІY. – С. 184–192. – 0,6 друк. арк.

Матеріали і тези конференцій

1. Мельник О. М. Страхування як засіб економічної безпеки сільськогосподарських товаровиробників / О. М. Мельник, Р. І. Тринько // Актуальні проблеми протидії економічній злочинності, тінізації та корупції в умовах формування ринкової економіки в Україні : матеріали міжнар. наук-практ. конф., (Львів, 30 верес. 2005 р.) / Львів. держ. ун-т внутр. справ; [Редкол. : В. Л. Ортинський (голов. ред.) та ін.]. – Львів, 2006. – С. 30–32. – 0,13 друк. арк.

Особистий внесок автора – виділено причини настання страхових ризиків у сільськогосподарському виробництві, визначено підходи до оцінювання можливості виникнення ризику.

2. Мельник О. М. Перспективи об'єднання страхових компаній / О. М. Мельник, Р. І. Тринько // Проблеми розвитку фінансової системи України в умовах євроінтеграції : IV міжн. наук-практ. конф., (Львів, 19–20 жовт. 2007 р.) : тези доп. / М-во фінансів України ; Львів. держ. фін. акад. – Львів, 2007. – С. 247–250. – 0,18 друк. арк.

Особистий внесок автора – розглянуто сутність та види інтеграційних процедур у забезпеченні об'єднання страхових компаній.

Публікації в інших виданнях

1. Мельник О. М. Економічна сутність страхування / О. М. Мельник // Молодь і ринок : зб. наук. пр. / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка. – Дрогобич, 2006. – № 2 (17). – С. 101–105. – 0,31 друк. арк.