Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Нєнно Ірина Михайлівна. Фінансове забезпечення розвитку страховика : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Нєнно І. М. Фінансове забезпечення розвитку страховика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2009.

У дисертаційній роботі досліджено концептуальні засади створення системи фінансового забезпечення страховика, визначено сутність і складові фінансового потенціалу розвитку страховика.

Проаналізовано вітчизняний та зарубіжний досвід створення фінансового забезпечення страховика. Розглянуто методичні і методологічні підходи до оцінки фінансового стану та розвитку страховика. Здійснений аналіз фінансового стану та розвитку українських страховиків, особлива увага приділена вивченню внутрішніх джерел і основних чинників, що впливають на процес формування фінансового забезпечення.

В зв’язку з цим запропонований інтеґральний показник оцінки фінансового потенціалу розвитку страховика. Він може бути використаний у практичній діяльності страховиків, при визначенні стратегії їхнього розвитку, зокрема при прогнозуванні в планованому періоді рівня впливу окремих чинників на величину фінансового потенціалу.

У роботі визначені основні напрями створення системи фінансового забезпечення страховика у вигляді: використання інструментарію прогнозування фінансового розвитку страховика; економіко-математичного моделювання з метою оптимізації інвестиційного додходу страховика; проведення моніторингу фінансового стану страховика з урахуванням ризикового навантаження шляхом ризик-екпозиції.

Практичне впровадження запропонованих рекомендацій на низці українських страховиків має позитивні результати, які підтверджені актами та довідками про впровадженнями.

У дисертаційному дослідженні здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення важливого наукового завдання щодо створення системи фінансового забезпечення розвитку страховика. Проведене дослідження дало змогу здійснити теоретичні та методичні узагальнення, сформулювати низку положень, висновків і рекомендацій..

1. У процесі виконання дисертаційної роботи поглиблено концептуальні засади визначення сутності системи фінансового забезпечення розвитку страховиків у ринковій економіці, які полягають в цілеспрямованих діях щодо акумулювання фінансових ресурсів з метою здійснення майбутньої страхової діяльності, здійснення заходів створення фінансового потенціалу розвитку та системи фінансового забезпечення розвитку страховика на основі прогнозування та ефективного інвестування. Розробка концептуальних засад системи фінансового забезпечення страхових компаній сприяла формуванню науково обґрунтованих пропозицій щодо побудови фінансового забезпечення розвитку страховиків в Україні.

2. Дослідження сутності та структури системи фінансового забезпечення страховика, як системи дій, дозволило сформулювати етапи створення фінансового забезпечення, а саме: формування активів; формування фінансової структури капіталу; управління інвестиціями; управління фінансуванням власних фінансових ресурсів; управління фінансовим ризиком; управління залученням позикових коштів; створення фінансового забезпечення розвитку. Різниця між розмірами створеного фінансового забезпечення та існуючими фінансовими потребами вказує на фінансовий потенціал, який у свою чергу є фінансовою базою розвитку. Фінансовий потенціал страховика є сукупністю його вільних фінансових ресурсів та результатом перевищення доходів страховика над витратами, з одного боку, й певного рівня капіталізації, з іншого.

3. В дисертаційній роботі визначено, що якісними характеристиками фінансового потенціалу розвитку страховика є показники фінансової стійкості, платоспроможності, динаміки зібраних страхових премій. Виходячи з мети та завдань дослідження під фінансовою стійкістю страховика ми розуміємо такий стан всіх фінансових ресурсів страхової компанії, який дозволяє у повній мірі виконувати прийняті на себе зобов’язання, незважаючи на суттєві коливання настання страхових зобов’язань та несприятливих подій. Страхові компанії, що мають ці показники, як добрі, стають привабливими для іноземних страховиків та вітчизняних інвесторів.

4. Систематизація та критичний аналіз методологічних підходів до оцінювання фінансового стану та розвитку страхових компаній довів, що на сьогодні не існує єдиної методології аналізу діяльності страховиків. Методологічні підходи щодо оцінювання фінансового стану розвитку страховиків націлені на ретроспективний аналіз та зовсім не торкаються питань прогнозування подальшого розвитку, врахуванню тенденцій розвитку та фінансового потенціалу страховиків, аналіз торкається узагальнених показників, що дозволяє оцінити результат, але не дозволяє виявити чинники, які є джерелом такого результату. Порівняння різних методологічних підходів до оцінки діяльності страхових компаній та методик аналізу доводить, що отримані результати суттєво відрізняються один від одного, що унеможливлює формулювання об’єктивних висновків щодо діяльності та фінансового стану страховиків.

5. Проведений аналіз сучасного стану фінансового забезпечення розвитку страховиків засвідчив, що залежно від належності капіталу, страховиками в Україні проводиться агресивна, консервативна фінансова політика та помірковано-агресивна політика. Наслідками консервативної політики є неефективне управління фінансовими ресурсами при наявності достатнього розміру фінансового потенціалу, при агресивній та помірковано-агресивній політиці підвищується ризик здійснення страхових операцій та зменшення фінансової стійкості при недостатньому рівні фінансового потенціалу.

6. Виявлення проблем стосовно формування та оцінки фінансового потенціалу розвитку страховика дозволило запропонувати та обґрунтувати інтегральний показник фінансового потенціалу розвитку, який дозволяє оцінити фінансовий потенціал компаній та визначити можливий напрямок розвитку. Інтегральний показник фінансового потенціалу визначається як різниця між створеним фінансовим забезпеченням та поточними фінансовими потребами (витратами). Формування фінансового забезпечення розвитку страховика відбувається: за рахунок надходжень страхових внесків, з яких, у майбутньому, формують страхові резерви; за рахунок інвестиційного доходу, який страховик отримує від розміщення страхових резервів та інших фінансових ресурсів; за рахунок статутного капіталу, інших ресурсів, нерозподіленого прибутку, який є власністю страховика та свідчить про його платоспроможність та фінансову стійкість.

7. Основні напрямки створення системи фінансового забезпечення розвитку спираються на здійснення комплексу заходів прогнозування розвитку страховика, оптимізації надходжень від інвестиційних вкладень та моніторингу фінансового стану у вигляді превентивного тестування. Запропоновано використання матриці фінансової стратегії, яка дозволяє позиціонувати фінансовий стан страховика, надає можливість визначати напрямки розвитку та прогнозувати фінансові результати. Порівняння фінансового потенціалу розвитку страховика та показника оцінки страхової та фінансової діяльності на основі матричних розрахунків надає можливість визначити проблеми та перспективи розвитку.

8. Значне перевищення в портфелі інвестиційних вкладень українських страховиків питомої ваги такого інструменту, як банківський депозит, стає реальною загрозою погіршення фінансової стійкості. Економіко-математичне моделювання інвестиційної складової запропоновано з урахуванням законодавчого регулювання функціонування страховика та необхідності покращення інвестиційної політики страховиків. Запропонована модель максимізації доходу від сукупних інвестиційних вкладень спрямована на планування інвестиційної діяльності, як засобу нарощування потенціалу страхової компанії, і надає можливість в інтерактивному режимі обґрунтувати головні напрями інвестування страховика. Можливість отримання доходу не тільки від страхової діяльності, але й від інвестиційної створює умови для поповнення фінансового забезпечення розвитку. Апробація запропонованої моделі дозволила отримати річний економічний ефект у розмірі 37,6 тис. грн. Запропонований комплекс заходів сприяє створенню системи фінансового забезпечення страховика та підвищенню його фінансової стійкості та надійності.

9. Виходячи з концепції створення системи фінансового забезпечення для оцінки фінансового стану доведена доцільність превентивного тестування страховика з урахуванням ризиків. Запропоновано шляхом поєднання статистичного методу аналізу із методом експертних оцінок проводити ризик-екпозицію по групах технічних, нетехнічних та інвестиційних ризиків страховика експертами чотирьох груп: керівників вищого рівня, директорів за видами страхування, фінансових аналітиків і страхових посередників (агентів, брокерів). Візуалізація ризик-експозиції здійснюється за допомогою кластерного аналізу задля виявлення пріоритетів у зниженні ризикового навантаження страховика.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Ненно И.М. Теоретико-методологические основы стратегий экономического развития страховых компаний / И.М. Ненно // Вісник національного університету водного господарства та природокористування. Економіка: зб. наук. пр. – Рівне, 2005. – Вип. 4 (32). – С. 100-107. – (0,54 д.а.).

  2. Нєнно І.М. Превентивне тестування страховика з використанням ризик-експозиції / І.М. Нєнно // Экономика промышленности: сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2007. – Т. 2. – С. 186-198. – (0,39 д.а.).

  3. Нєнно І.М. Фінансове забезпечення розвитку страховика / І.М. Нєнно // Культура народів Причорномор’я. – 2008. – № 151. – С. 7-11. – (0,45 д.а.).

  4. Нєнно І.М. Про стратегічну ціль страхового менеджменту / І.М. Нєнно // Вісник соціально-економічних досліджень Одеського державного економічного університету. – 2008. – Вип. 31. – С. 271-277. – (0,37 д.а.).

  5. Нєнно І.М. Формування фінансового потенціалу страховика з використанням залучених коштів / І.М. Нєнно // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління. – 2008. – Т. 11. – Вип. 20, ч. І. – С. 46-51. – (0,32 д.а.).

  6. Нєнно І.М. Прогнозування фінансового розвитку страхової компанії / І.М. Нєнно // Ринкова економіка: сучасна теорія і практика управління. – 2008. – Т. 12. – Вип. 21, ч. І. – С. 47-54. – (0,34 д.а.).

  7. Ненно И.М. Подходы к развитию инвестиционной функции украинских страховщиков / И.М. Ненно // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. – Науки: економіка, політологія, історія. – 2008. – №12 (68). – С. 31-38. – (0,31 д.а.).

  8. Нєнно І.М. Економіко-математична модель інвестування фінансових ресурсів страховика / І.М. Нєнно // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. – Науки: економіка, політологія, історія. – 2008. – №81. – С.13-26. – (0,48 д.а.).

Публікації за результатами участі у конференціях та в інших виданнях:

  1. Ненно И.М. Морское страхование: традиции и современность / И.М. Ненно // Судоходство (фахове видання). – 2005. – № 10. – С. 52-53. – (0,18 д.а.).

  2. Ненно И.М. Страхование субъектов морской и речной перевозки опасных грузов / И.М. Ненно // Судоходство (фахове видання). – 2005. – № 1-2. – С. 53. – (0,1 д.а.).

  3. Ненно И.М. Процесс реализации стратегии управления рисками страховой компании в современной экономике / И.М. Ненно // Сборник материалов 60-й науч. конф. профессорско-преподавательского состава и научных работников экономико-правового факультета ОНУ им. И.И.Мечникова (23-25 нояб. 2005 г.) – Одесса: ОНУ им. И.И. Мечникова, 2006. – С. 275-279. – (0,2 д.а.).

  4. Ненно И.М. Теоретико-методологические основы стратегий развития страховых компаний / И.М. Ненно // Сборник материалов IV Междунар. науч.-практ. конф. “Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины” (г. Алушта, 28-30 сент. 2005 г.). – Алушта, 2005. – С. 79. – (0,06 д.а.).

  5. Ненно И.М. Организационно-структурное построение страховых компаний как фактор обеспечения эффективной стратегии страховщика / И.М. Ненно // Сборник материалов ІІ Междунар. науч.-практ. конф. “Конкурентные стратегии: теория, практика, перспективы” (г. Одесса, 3-5 сент. 2006 г.). – Одесса, 2006. – С. 13-14. – (0,08 д.а.).

  6. Ненно И.М. Совершенствование базовых направлений деятельности менеджмента страховой компании / И.М. Ненно // Материалы І всеукр. науч.-практ. конф. для преподавателей, аспирантов и молодых ученых “Современные технологии управления предприятием и возможности использования информационных систем: состояние, проблемы, перспективы” (Одесса, 31 марта 2006 г.). – Одесса: ОНУ им. И.И. Мечникова, 2006. – С. 79-82. – (0,1 д.а.).

  7. Ненно И.М. Современные тенденции страхового менеджмента в Украине / И.М. Ненно // Сборник материалов 62-й науч. конф. профессорско-преподавательского состава и аспирантов экономико-правового факультета ОНУ им. И.И. Мечникова (28-30 нояб. 2007 г.). – Одесса, 2007. – С. 128-130. – (0,08 д.а.).

  8. Ненно И.М. Использование программных продуктов и информационных систем для совершенствования “клиент-ориентированной” стратегии развития страховой компании / И.М. Ненно // Материалы ІІ междунар. науч.-практ. конф. для преподавателей, аспирантов и молодых ученых “Современные технологии управления предприятием и возможности использования информационных систем: состояние, проблемы, перспективы” (30-31 марта 2007 г.). – Одесса: ОНУ им. И.И. Мечникова, 2007. – С. 70-71. – (0,06 д.а.).

  9. Нєнно І.М. Дослідження змісту категорії “фінансове забезпечення” страхової компанії / І.М. Нєнно // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Право та економіка: генезис, сучасний стан та перспективи розвитку” (30 трав. 2008 р.). – Одеса: ОНУ ім. І.І. Мечникова, 2008. – С. 350-354. – (0,19 д.а.).

  10. Нєнно І.М. Підвищення інвестиційної привабливості страховика в умовах лібералізації руху капіталу / І.М. Нєнно // Материалы ІІІ междунар. науч.-практ. конф. для преподавателей, аспирантов и молодых ученых: “Современные технологии управления предприятием и возможности использования информационных систем: состояние, проблемы, перспективы”. – Одесса: ОНУ им. И.И. Мечникова, 2008. – С. 79-80. – (0,08 д.а.).