Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Олійник Дмитро Семенович. Фінансове забезпечення розвитку сільськогосподарського виробництва: дисертація канд. екон. наук: 08.04.01 / Інститут аграрної економіки УААН. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Олійник Д.С. “Фінансове забезпечення розвитку сільськогосподарського виробництва”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інститут при Міністерстві фінансів України, Київ, 2003.

У роботі досліджено економічну сутність фінансів сільськогосподарських підприємств. Розглянуто практику становлення і розвитку фінансового забезпечення сільськогосподарських виробників та виявлені особливості фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств в умовах трансформації економіки.

Автором дано оцінку фінансового забезпечення сільськогосподарських виробників в Україні власними ресурсами, а також досліджено форми й методи залучення коштів на цілі розвитку сільськогосподарського виробництва.

На основі вивчення зарубіжного досвіду та узагальнення вітчизняної практики функціонування сільськогосподарських підприємств автором розроблені пропозиції щодо вдосконалення фінансових методів державного регулювання розвитку сільськогосподарського виробництва в частині зміцнення державної підтримки, удосконалення податкового законодавства для активізації підприємницької діяльності в аграрній сфері.

Результатом дисертаційної роботи є теоретичні узагальнення і розробка пропозицій із питань щодо вдосконалення методів фінансового забезпечення та державного регулювання з метою розвитку сільськогосподарського виробництва в Україні. За результатами дослідження сформульовано такі висновки й пропозиції:

1. Структурна перебудова сільського господарства при трансформації економіки України та підвищення рівня його конкурентоспроможності неможливі без відповідного фінансового забезпечення.

2. Зважаючи на важливість і специфічність сільськогосподарської галузі поглиблено теоретичне обґрунтування необхідності фінансової підтримки і регулювання сільськогосподарського товаровиробництва в умовах реформування аграрного сектора економіки України, що зумовлено зміною форм власності, станом матеріально-технічної бази сільськогосподарських підприємств, недосконалістю амортизаційної політики та диспаритетом цін між продукцією сільського господарства та промисловості, особливостями технологічного процесу сільськогосподарського виробництва.

3. Бюджетна підтримки сільськогосподарського виробництва в Україні потребує удосконалення правових та організаційних засад, зокрема:

– розмежування видатків на сільське господарство між державним та місцевими бюджетами. З державного бюджету пропонується здійснювати фінансування загальнонаціональних програм (селекція, протиепізоотія, ветеринарна справа, наукові дослідження, регулювання цін на зерно, участь у створенні центральних страхових фондів тощо); з місцевих бюджетів – програми на меліорацію та залучення до сільськогосподарських угіддя не використовуваних земель, програми підтримки високоефективних напрямів спеціалізації сільгоспвиробництва, пільгове кредитування товаровиробників з метою розширення виробництва тощо. З метою реалізації цих пропозицій необхідно внести відповідні зміни до Бюджетного кодексу України;

– законодавче закріплення принципів та форм державної підтримки регулювання сільськогосподарського виробництва. З цією метою пропонується прийняти закон України “Про державне регулювання та підтримку сільськогосподарського виробництва”, концепція якого запропонована автором.

4. На основі узагальнення зарубіжного досвіду запропоновано використання в Україні страхування ризиків сільськогосподарського виробництва за участю держави, а також державне регулювання цін на зернову продукцію.

5. У фінансовому забезпеченні сільськогосподарського товаровиробництва суттєву роль повинні відігравати кооперативні й кредитні установи, зокрема кредитні кооперативи, їх союзи та кооперативні банки. У зв’язку з цим необхідно створити сприятливі умови для розширення мережі таких установ та підвищення гарантій повернення запозичених фінансових ресурсів.

6. Відновленню платоспроможності й стабілізації фінансового стану сільськогосподарських виробників аграрного сектора сприятиме практичне впровадження запропонованої програми фінансового оздоровлення сільськогосподарських товаровиробників, в основу якої

покладено принцип об’єднання матеріальних і земельних ресурсів підприємств різного рівня ефективності господарювання.

7. Вагомим інструментом впливу держави на фінансове становище сільськогосподарських підприємств є податки. Запровадження фіксованого сільськогосподарського податку не дало позитивних результатів щодо активізації сільськогосподарського виробництва і підвищення його ефективності. Тому оподаткування сільськогосподарських підприємств доцільно здійснювати на загальних засадах із врахуванням особливостей сільськогосподарського виробництва.

У роботі обґрунтована необхідність удосконалення системи оподаткування сільськогосподарських підприємств з метою створення рівних умов оподаткування з іншими господарюючими суб’єктами, що сприятиме підвищенню конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва.

Сформульовані у роботі пропозиції і рекомендації можуть бути базою подальших досліджень, зокрема для розвитку страхового ринку в сільськогосподарському виробництві; створення виробничих і торговельних кооперативів, кооперативів збуту сільськогосподарської продукції; формування інфраструктури продовольчого та земельного ринків.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Олійник Д.С. Фінансова підтримка сільськогосподарського виробництва у зарубіжних країнах // Фінанси України. – 2002.– №6.– С.72-79. – 0,5 д.а.

2. Олійник Д.С. Аналіз і оцінка фінансового стану сільськогосподарських підприємств в Україні // Наукові праці НДФІ.– 2002. – Вип.2 (17).– С.42-50. – 0,7 д.а.

3. Дмитро Олійник. Податки як інструмент регулювання розвитку сільськогосподарського виробництва // Вісник податкової служби України. – 2002. – №36. – С. 50-53. – 0,4 д.а.

4. Олійник Д.С. Необхідність та напрями бюджетної підтримки сільськогосподарського виробництва в Україні // Наукові праці НДФІ.–2002.–Вип.4(19).–С.13-19.–0,6 д.а.

5. Олійник Д.С. Кредитна кооперація в сільському господарстві: досвід і шляхи розвитку в Україні // Фінанси України. – 2003. – №6. – С.102-109. –0,5 д.а.

Тези доповідей на конференціях:

6. Олійник Д.С. Проблеми розвитку кредитного ринку в аграрному секторі України – В кн..: Проблеми розвитку фінансової системи України: наук.-теорет.конф. – К.: НДФІ, 2002. – С.240-248. – 0,5 д.а.

7. Олійник Д.С. Місцеві бюджети в контексті бюджетної реформи – В кн..: Бюджетна реформа в Україні: наук.-практ.конф. – К.: НДФІ, 2001. – С.322-328. – 0,4 д.а.

8. Олійник Д.С. Проблеми соціально-економічного розвитку та місцеві фінанси. – К.: Українська академія державного управління при Президентові України, матеріали наук.-теорет.конф., ч.I., 2001. – С.147-150 – 0,3 д.а.