Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Кундицький Олександр Олексадрович. Фінансова база розвитку підприємств малого бізнесу в Україні. : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Кундицький О.О. “Фінансова база розвитку підприємств малого бізнесу в Україні”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2002.

Дисертація присвячена проблемам формування фінансової бази малих підприємств в Україні. У дослідженні з’ясовується економічна суть та чинники, що впливають на фінансову базу малих підприємств. Значну увагу в роботі приділено аналізу джерел фінансових ресурсів та їх особливостей щодо малого бізнесу в перехідній економіці України.

Проаналізовано світовий досвід розширення фінансової бази малих підприємств. У дисертації простежено впливи важелів нормативно-правового регулювання на фінансову базу малих підприємств. Проведено також аналіз впливу макроекономічної політики на цю базу. При цьому особливу увагу акцентовано на з’ясуванні причин недостатності фінансових ресурсів та наслідків заходів стабілізаційної політики. Запропоновано шляхи розширення фінансової бази за рахунок використання сучасних форм фінансування малого бізнесу.

Список використаних джерел

Додатки

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, яка виявляється в з’ясуванні основних складових та чинників формування фінансової бази розвитку підприємств малого бізнесу в Україні для формування ринкових відносин та прискорення зростання вітчизняної економіки.

  1. Розвиток сектора малих підприємств є необхідною умовою формування повноцінної ринкової економіки і відображає об'єктивну загальносвітову тенденцію підвищення ролі суб'єктів малого бізнесу в розвитку національної економіки. Вагома роль малих підприємств в економіці визначається важливими функціями, які виконує цей сектор. Однак розвиток сектора малого бізнесу в умовах ринкової трансформації економіки наштовхується на безліч перепон, найважливішими з яких є недостатність внутрішніх і мала його доступність до зовнішніх джерел фінансування і розвитку.

  2. Найвагомішим джерелом формування власного грошового капіталу є чистий дохід. Аналіз напрямів використання чистого доходу показав, що більша частина чистого доходу малих підприємств витрачається на платежі до бюджету, прибуток майже не використовується на збільшення статутного фонду, а на розвиток виробництва спрямовується мізерна частина прибутку. Для поліпшення стану справ у цій сфері уряд повинен знизити ставки оподаткування тих сум прибутку, що використовується на фінансування, реконструкцію та модернізацію активної частини основних фондів і зменшити ставку оподаткування прибутку (до 20% від суми балансового прибутку), за умови його використання на збільшення власних оборотних коштів.

  3. Серед зовнішніх джерел фінансування діяльності малих підприємств нині найреальнішим джерелом є банківський кредит. Проте з низки обставин банківська система не заінтересована у наданні кредитів малим підприємствам. Тому для поліпшення ситуації пропонуємо розробити механізм стимулювання комерційних банків до кредитування суб’єктів малого бізнесу, а саме:

    • запровадити пільгове оподаткування комерційних банків, що кредитують малий бізнес (зокрема, якщо кредити надані малим підприємствам, становлять не менше 30% загальної суми кредитів банку, такі комерційні банки сплачують податок з прибутку за ставкою, зменшеною на 50%);

    • забезпечити державне гарантування кредитів малим підприємствам. У цьому разі держава повинна виступити гарантом для банку 80-90% наданих у позику коштів;

    • створити мережу комерційних банків із меншим статутним фондом, які спеціалізуються на обслуговуванні малих підприємств.

  4. Малі підприємства практично не можуть отримати кредити від міжнародних фінансових організацій, які здебільшого надають великі за обсягом позики, в той час як підприємницький сектор потребує мікрокредитування. Політика міжнародних фінансових організацій має спрямовуватися на створення рівних можливостей в отриманні кредитів усіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх організаційно-правової форми, а також без встановлення мінімальної межі кредиту. Для поліпшення стану справ у кредитній сфері варто залучити кошти міжнародних фінансових організацій для створення спеціальних гарантійних інституцій. Підприємець у разі попередньої відмови в отриманні кредиту звертається в таку інституцію, яка стає гарантом перед банком повернення кредиту. Створення таких інституцій сприяло б доступу підприємств малого бізнесу до фінансових ресурсів комерційних банків.

  5. Вагомий вплив на фінансову базу малих підприємств справляє державна фінансова політика підтримки малого підприємництва. На нашу думку, варто переорієнтувати діяльність Українського фонду підтримки підприємництва з цільової допомоги малим підприємствам на фінансування заходів, які б дали змогу створити цілісну структуру фінансової підтримки малого бізнесу в Україні. У цьому контексті доцільно частину коштів Фонду спрямовувати на створення регіональних гарантійних фондів, які у свою чергу, можуть відшкодовувати процентні ставки за кредитами місцевим банкам, одночасно зберігаючи вільні кошти на їхніх рахунках. Це сприяло б розвитку підприємництва в конкретному регіоні. Ще однією перешкодою, яка унеможливлює ефективну діяльність Фонду, є відсутність правового поля, в якому він працює. Економічні та організаційні умови діяльності малого бізнесу постійно змінюються. Гострою як на державному, так і на регіональному рівні є проблема обмеженості коштів, що виділяються на підтримку підприємництва.

  6. Аналіз вітчизняного законодавства свідчить, що воно стримує розвиток фінансової бази малих підприємств. Для поліпшення інституційного середовища діяльності малих підприємств необхідно зменшити кількість законодавчих актів, які регулюють підприємницьку діяльність; в законодавчому порядку потрібно закріпити пільги, які сприяють інвестиційній діяльності малого бізнесу; законодавчо чітко регламентувати діяльність органів, які мають право перевірки суб’єктів малого бізнесу, а також максимально обмежити кількість контролюючих органів. Вагомий вплив на розширення фінансової бази здійснює законодавство, що регулює безпеку підприємництва. Одним із основоположних законодавчих актів у нашій країні має стати спеціальний закон, який захищає підприємницьку діяльність.

  1. Визначальний вплив на формування фінансової бази малих підприємств справляє макроекономічна політика. Характерною рисою цієї політики у 90-х роках було те, що вона головно орієнтувалась на формування макропоказників, а її несприятливі впливи на розвиток підприємницького сектора урядовців мало цікавили. Пріоритетним завданням макроекономічної політики нині має стати її переорієнтація на дрібного виробника. Проведений аналіз переконує, що сучасна податкова система підриває стимули до підприємницької діяльності та розширення виробництва, оскільки має виключно фіскальний характер. Важливим кроком у розширенні фінансової бази малих підприємств є їх перехід на спрощену систему оподаткування і звітності. Рішення про доцільність переходу до сплати єдиного податку повинно залежати від галузі національної економіки, в якій працює мале підприємство і рівня його рентабельності. На стан фінансової бази національної економіки помітно може впливати метод нарахування амортизації. Для вітчизняної економіки найпридатнішим, на думку дисертанта, є метод прискореної амортизації. Для ефективного його використання необхідно дозволити використовувати цей метод підприємствам, які мають чистий дохід. Надходження грошових коштів у підприємницький сектор можна також збільшувати за рахунок розвитку фондового ринку і фінансових посередників. Частка цих інститутів у фінансуванні малого бізнесу є поки що незначною. Для активізації їх діяльності треба вдосконалити законодавчо-нормативну базу регулювання діяльності фінансових посередників, а уряд має проводити продуману макроекономічну політику.

  2. Наявна в Україні система фінансування і кредитування економіки є неефективною, бо не забезпечує необхідні кошти для прискореного розвитку малого бізнесу і підприємницького сектора загалом. Для вдосконалення системи фінансування потрібно ширше застосовувати нові альтернативні фінансові інструменти, такі як лізинг, селенг, факторинг, форфейтинг, франчайзинг, овердрафт тощо. Проте суттєвою перешкодою, яка нині не дозволяє використовувати нетрадиційні форми фінансування діяльності малих підприємств, є недосконалість, а подекуди відсутність нормативно-правового забезпечення, яке регулює цю сферу діяльності, а також незадовільний фінансовий стан більшості малих підприємств.

Публікації автора:

  1. Кундицький О.О. Фіскальна політика держави та її вплив на формування фінансової бази малих підприємств // Формування ринкової економіки в Україні. Наук. зб. Спецвипуск 9. – Львів, 2002. – С.107 – 113.

  2. Кундицький О.О. Аналіз нормативно-правового забезпечення розвитку фінансової бази малого бізнесу // Наукові записки. Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу. – Тернопіль 2002. – Вип. II. Част. 2. – С. 37 – 40.

  3. Кундицький О.О. Вплив фінансової бази вітчизняної економіки на інвестиційний процес малих підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, 2002. – Вип. 130. – С.170 – 176.

  4. Кундицький О.О. Світовий досвід розширення фінансової бази малого бізнесу // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Луцьк, 29-30 травня, 2002 р. – Луцьк, 2002. – С. 64-68.

  5. Кундицький О.О. Лізинг – як альтернативне джерело фінансування малого бізнесу // Актуальні проблеми формування економічної системи. Матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. Львів, 16 – 17 травня 2002 р. – Львів, 2002. – С. 163 – 164.

  6. Кундицький О.О. Участь іноземних структур у фінансуванні малого та середнього бізнесу // Вісник Львів. ун-ту. – Сер. економічна. 2001. – Львів, 2001. – Вип. 30. – С. 412 – 418.

  7. Кундицький О.О. Місце і роль місцевих органів влади у розвитку підприємництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ, 2001. – Вип. 114. – С.140 – 145.

  8. Кундицький О.О. Вплив монетарної політики на формування фінансових ресурсів малих підприємств в Україні // Формування ринкової економіки в Україні. Наук. зб. Спецвипуск 8. – Львів, 2001. – С.234 – 239.

  9. Кундицький О.О. Вплив амортизаційної політики держави на фінансові результати діяльності підприємств // Бухгалтерський облік в Україні на початку XXI століття. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Львів, 26 – 27 квітня, 2001 р. – Львів, 2001. – С.324 – 326.

  10. Кундицький О.О. Про вдосконалення механізму державного регулювання розвитку малого підприємництва в Україні // Формування ринкової економіки в Україні. Наук. зб. Випуск 6. – Львів, 2000. – С. 369 – 373.

  11. Кундицький О.О. Риба шукає де глибше, а капітал де вигідніше.// Діло.- 1998 р. - №26 (622) – С. 14.