Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Паразитологія, гельмінтологія


Тафійчук Роман Іванович. Філометроїдоз коропа: цитогенетичні та імунологічні дослідження в системі "паразит-хазяїн" та вплив на неї нематоцидних препаратів: Дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / Львівська держ. академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2002. - 163 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 122-145.



Анотація до роботи:

Тафійчук Р.І. Філометроїдоз коропа: цитогенетичні та імунологічні дослідження в системі "паразит-хазяїн" та вплив на неї нематоцидних препаратів -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11, – паразитологія, гельмінтологія, Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН м. Харків 2002р.

У дисертації викладено матеріали щодо дослідження впливу міграції личинок Ph.lusiana на геном соматичних клітин коропів та його імунореактивність. Встановлено, що у коропів змінюється перебіг фаз мітозу, підвищується рівень патологічних мітозів збільшується частота та спектр хромосомних аберацій в органах, і кількість еритроцитів із мікроядрами. У інвазованих коропів збільшується також рівень циркулюючих імунних комплексів та імуноглобуліну Е. Установлено, що застосування левамізолу, альбендазолу, тіабендазолу приводило також до порушення стабільності геному дослідних коропів і викликало імуносупресивну дію. Досліджений каріотип та ембріогенез Ph.lusiana а також вивчені різноманітні аспекти дії на ці структури і личинки вищеназваних нематоцидних антгельмінтиків. Розроблено методичні рекомендації щодо цитогенетичної оцінки впливу гельмінтів та нематоцидних препаратів на організм коропа.

1. У дисертації викладено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у комлексному дослідженні цитогенетичними, імунологічними, гельмінтологічними методами системи "паразит-хазяїн" при філометроїдозі коропа та впливу на неї нематоцидних препаратів; установлено різноманітні аспекти прояву цитогенетичної нестабільності у геномі соматичних клітин хазяїна та імунодепресивній дії мігруючих личинок Ph.lusiana і досліджуваних антгельмінтиків - левамізолу, альбендазолу та тіабендазолу; у вивченні каріотипу, ембріогенезу нематоди і впливу на її геном та на личинки вищеназваних нематоцидних препаратів, що суттєво доповнює загальнобіологічні відомості щодо патогенезу цього гельмінтозу і дає можливість нових методичних підходів у скринінгу антгельмінтиків при гельмінтозах риб.

2. Міграція личинок філометроїдес із 7-ї по 30-у добу інвазії здатна викликати порушення перебігу фаз мітозу, що проявляється у зменшенні коефіцієнта фаз у різних імунокомпетентних органах коропа із 0,75 у контролі до 0,125 у досліді, підвищувати рівень патологічних мітозів у 3,1 рази, збільшувати частоту поліхроматофільних еритроцитів з мікроядрами на 47 % та індукувати хромосомні аберації у 3, 6 рази в соматичних клітинах нирок та лімфоїдного органу.

3. Період міграційного філометроїдозу супроводжується збільшенням рівнів ЦІК та імуноглобуліну Е із 50,0 ± 4,5 та 1,25 ± 0,25 у контролі до 141,0 ± 4,8 та 56,0 ± 3,2 відповідно у досліді .

4. Порівняльними дослідженнями впливу левамізолу, альбендазолу та тіабендазолу встановлено, що найбільшу мутагенну та імунодепресивну активність має левамізол та альбендазол, а тіабендазол є в порівнянні з ними менш цитотоксичним.

5. Встановлено, що каріотип самки Ph. lusiana складає 2n=8 ХХ хромосом, а самця – 2n=7 ХО хромосом., досліджено ембріогенез цієї нематоди.

6. Із досліджених нами нематоцидних препаратів (тіабендазол левамізол, альбендазол), два перших на спадковий апарат Ph. lusiana проявили свою дію, яка виявляється в зупинці поділу в яйцях на стадіях прометафази та метафази і появою хромосомних аберацій

  1. Найбільш сильний паралізуючий ефект на личинки Ph. lusiana у дослідах in vitro проявив левамізол, який можна із певними застереженнями застосовувати при лікуванні міграційної форми філометроїдозу.

Публікації автора:

1. Тафійчук Р.І.Оцінка цитогенетичного статусу українського лускатого коропа (Сyprinus Carpio L.) та його імунологічної реактивності .//Книга наукових статей "Актуальні проблеми медицини,біології, ветеринарії та сільського господарства”.– Львів.- 1998. – кн.4–С. 248-251.

2. Р.І.Тафійчук К.В.Секретарюк “Цитохімічні і цитогенетичні дослідження самки Рhilometra Lusiana. //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринапрної медицини ім.С.З.Гжицького.1999.–вип 2– С.117-124.

(Р.І.Тафійчук–збирання фактичного матеріалу, підбір і аналіз літератури, написання статті.)

3. Р.І.Тафійчук К.В.Секретарюк “Вплив левамізолу на цитогенетичний гомеостаз коропа” //Збірник матеріалів 1 Всеукраїнської науково-практичної конференції паразитологів України. 24-28 жовтня.1999р.НАУ.Київ.– 1999. – С.48

(Р.І.Тафійчук – збирання фактичного матеріалу, підбір і аналіз літератури та написання статті.)

4. Р.І.Тафійчук “Вплив експериментального філометроїдозу на імунологічну реактивність коропа(CYPRINUS CARPIO L.)// Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького.2000. т.2, частина 1.До сторіччя від дня народження С.З.Ґжицького Матеріали Міжнародної конференції “С.З.Ґжицький і сучасна аграрна наука”,Львів. 14-17 квітня 2000 р.С.180-182.

5. Секретарюк К.В., Стибель В.В, Сварчевський О.А., Тафійчук Р.І “Паразитоценоз та його генетичні аспекти”.//Збірник наукових праць харківського зооветеринарного інституту “Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини”/ ветеринарні науки/ випуск 7(31) Матеріали 5-го Зїзду паразитоценологів України м.Харків 5-6 квітня 2001 р. С.61. (Дисертант дослідив генетичні аспекти паразитоценозу у коропів ).

6. К.В.Секретарюк, Р.І.Тафійчук.”Генетичні аспекти сприйнятливості і стійкості коропа до філометроїдозу” Матеріали 1 Всеукраїнської конференції іхтіопатологів України Київ,24-27 серпня 2001 р. С.105.

(Р.І.Тафійчук–збирання фактичного матеріалу, підбір і аналіз літераури, узагальнення даних експериментівта написання статті.)

7. К.В.Секретарюк, Р.І.Тафійчук "Цитогенетичний (метафазний) метод дослідження метод дослідження соматичних клітин коропа”.//Праці міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми аквакультури і функціонування водних екосистем".– Київ: інститут рибного господарства 2002.– С.123-124. (Р.І.Тафійчук–збирання фактичного матеріалу, підбір і аналіз літераури, узагальнення даних експериментів та написання статті.)

8. Р.І.Тафійчук К.В.Секретарюк, "Вивчення впливу нематоцидних препаратів на личинки Рh. lusiana in vitro". Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького. 2002.р т.4 (№2), частина 1. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених та спеціалістів "Молоді вчені у вирішенні проблем аграрної науки і практики" 26-27-червня 2002 р.С 147-150. (Р.І.Тафійчук–збирання фактичного матеріалу, підбір і аналіз літераури, узагальнення даних експериментів, та написання статті.)

9.Секретарюк К.В.,Тафійчук Р.І.,Сєднєва І.А. “Спосіб виготовлення прямих препаратів метафазних хромосом риб” Деклараційний патент України на винахід № 34814 А від 15.03.2001 р. (Р.І.Тафійчук - винайдення способу).