Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Паразитологія, гельмінтологія


Амеха Таміру Гебрімікаель. Фасціольоз жуйних тварин в Ефіопії : Дис... канд. наук: 16.00.11 - 2003.



Анотація до роботи:

Амеха Т. Г. Фасціольоз жуйних тварин в Ефіопії. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 - паразитологія, гельмінтологія. Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2003.

В дисертації викладені матеріали, що стосуються поширення фасціольозу великої рогатої худоби, овець та кіз в Ефіопії. Встановлено видовий склад збудників фасціольозу жуйних тварин, проміжні хазяї паразитичних червів, особливості сезонної динаміки фасціольозної інвазії та прісноводних молюсків родини Lymnaeidae. Вперше зареєстровано у жуйних тварин змішану гельмінтозну інвазію, спричинену паразитуванням в печінці фасціол різних видів та личинок ехінококів.

Встановлено зміни в морфологічному складі крові великої рогатої худоби, ураженої фасціолами. В порівняльному аспекті випробувана ефективність сучасних лікарських засобів широкого спектру дії в боротьбі з фасціольозом жуйних тварин.

Для профілактики фасціольозу тварин запропоновано високоефективний молюскоцидний засіб рослинного походження - ендод.

1. В дисертації узагальнені результати досліджень, що стосуються епізоотології, діагностики, лікування та профілактики фасціольозу великої рогатої худоби, овець та кіз у Ефіопії. Запропоновані засоби та методи боротьби з цим небезпечним гельмінтозом.

2. Фасціольоз великої рогатої худоби, овець та кіз - поширена в Ефіопії інвазійна хвороба. Збудниками гельмінтозу є паразитичні черви двох видів: Fasciola hepatica i F. gigantica. Фасціола гігантська зареєстрована переважно в провінціях, розташованих на висоті до 1200 м над рівнем моря. Фасціола звичайна розповсюджена в районах, висота яких перевищує 1800-2000 м над рівнем моря. На територіях, висота яких коливається від 1200 до 1800 м, реєструється змішана інвазія, спричинена обома видами трематод. Основну роль в зараженні тварин в Ефіопії відіграє плоский гельмінт F. gigantica (84,9%). Значно рідше інвазія спричиняється видом F. hepatica (15,1%).

3. Проміжним хазяїном для збудника F. hepatica на території країни є прісноводний молюск Lymnaea truncatula, а трематоди виду F. gigantica -L. natalensis. В сухий сезон року (листопад- лютий) їх кількість у біотопах зменшується до мінімуму. На 1 м2 площі водойми вдавалося виявити всього лише 25- 26 екз. Максимальну кількість (до 150 екз. на 1м2 біотопу) прісноводних молюсків роду Lymnaea знаходили в період короткого та довгого дощових сезонів (квітень-жовтень).

4. Найбільш висока екстенсивність та інтенсивність фасціольозної інвазії жуйних тварин зареєстрована на території провінції Мерті в період з березня по жовтень: вівці-100%, велика рогата худоба-88%, кози-50% та 29-30 яєць в осаді (метод послідовного промивання) або 20-21 яйце в 1 г фекалій при дослідженні їх за Мак-Мастером.

5. Ураженість збудниками фасціользу молодняка значно вища у порівнянні з аналогічними показниками дорослої худоби. Так, інвазованість молодняка великої рогатої худоби у віці до одного року в провінції Вонжі в липні становила 80%, овець - 76,6%, кіз - 35%, в той час як дорослі тварини у віці 3-6 років були відповідно ураженими на 70%, 56,6% та 25%.

6. Найбільш ефективним протифасціольозним лікарським засобом у овець виявився вальбазен (ЕЕ та ІЕ сягали 100%). У великої рогатої худоби ці показники становили відповідно 90 та 96,1%. Гірші результати були отримані при застосуванні фазінексу та івомеку плюс (відповідно 80- 90% та 89,3- 92,6%). Найнижчою ефективністю характеризувався роленол (ЕЕ - 80 %, а ІЕ- 83,9- 89,4%).

7. Після дегельмінтизації фазінексом хворої на фасціольоз великої рогатої худоби спостерігали збільшення в крові кількості еритроцитів (в 1,56 разів) і зменшення кількості лейкоцитів (в 1,54 рази). Підвищився рівень гемоглобіну (з 95 до 127 г/дм3). Це свідчило про припинення патогенного впливу паразитичних червів на організм худоби.

8. Лікувальну дегельмінтизацію великої рогатої худоби, овець та кіз в умовах Ефіопії потрібно проводити незалежно від пори року. З профілактичною метою обробки жуйних тварин необхідно здійснювати в період мінімальної інтенсивності інвазії: з кінця дощового періоду (жовтень) до закінчення сухого сезону (лютий).

9. Знищення в біотопах за допомогою ендоду прісноводних молюсків родини Lymnaeidae - найбільш ефективний захід в боротьбі з фасціольозом тварин в умовах Ефіопії. Препарат необхідно застосовувати в неблагополучних біотопах два рази в рік: на початку (листопад) та в кінці (лютий) сухого сезону у вигляді порошку з ягід рослини Phytolacca dodecandra у розведенні 1:1000000.

Публікації автора:

1. Амеха Т.Г. Ендод - ефективний молюскоцидний засіб// Вісн. Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць.-Біла Церква, 2001.- Ч.1, вип.16 .-С. 10- 13.

2. Галат В.Ф., Амеха Т.Г. Епізоотологія фасціольозу жуйних тварин в Ефіопії//Наук. вісн. Національного аграр. ун-ту: Наукові проблеми ветеринарної медицини.- К., 2000.- вип. 28.-С.126- 129.

(Т.Г. Амеха- провів аналіз літературних джерел з розповсюдження фасціольозу жуйних тварин в Ефіопії).

3. Амеха Т.Г., Галат В.Ф. Розповсюдження основних гельмінтозів жуйних тварин в Ефіопії// Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харківського зооветеринарного інституту. - Харків, 2001. - вип. 7 (31). - С. 204- 206.

(Дисертант узагальнив результати досліджень).

4. Амеха Т.Г., Галат В.Ф. Ефективність антгельмінтиків при фасціольозі жуйних тварин // Наук. вісн. Національного аграр. ун- ту. К., 2002.-вип.50.- С. 196-199 .

(Т.Г. Амеха- вивчив антгельмінтні властивості сучасних протипаразитарних лікарських засобів при фасціольозі жуйних тварин).

5. Dovgyi J., Galat V., Amеha T. The influence of Fasciola hepatica and ionizing Radiations on the indexes of the natural Resistance of cattle//Parasitology International: Abstracts of the IX Congress of Parasitology (ICOPA IX).- 1998.- P. 266.

(Дисертант підібрав і проаналізував літературні джерела).

6. Амеха Тамиру Гебремикаэл. Особенности эпизоотологической ситуации при фасциолезе крупного рогатого скота в Эфиопии// Матеріали наук.- практ. конф. паразитологів України 3-5 листопада 1999 р.- К., НАУ.- 1999.- С.11- 12.

7. Галат В.Ф., Амеха Таміру Г. Вивчення життєвого циклу проміжних хазяїв фасціол в Ефіопії// Тези доп. наук. конф. професорсько- викладацького складу, наук. співробітників та аспірантів, присвяченої 80- річчю ф- ту вет. мед. НАУ.- К., 2000.- С. 31.

(Т.Г. Амеха- провів дослідження та узагальнив результати).

8. Амеха Т.Г. Профілактика фасціольозу великої рогатої худоби в Ефіопії// Тези доп. наук. конф. професорсько- викладацького складу, наук. співробітників та аспірантів ф- ту вет. мед. К.: Науковий світ.- 2001.- С. 50.

9. Амеха Т.Г., Галат В.Ф. Заходи боротьби з фасціольозом жуйних тварин в Ефіопії//Тези доп. 1 конф. професорсько- викладацького складу і аспірантів ННІ вет. мед., якості і безпеки продукції АПК НАУ.- К., 2002.- С. 12.

(Дисертант вивчив ефективність фазінексу, роленолу, івомеку плюс та вальбазену при фасціольозній інвазії у жуйних тварин).

10. Галат В.Ф., Амеха Т.Г. Заходи боротьби з фасціольозом тварин//Тези доп. ХII конф. Українського наук. тов- ва паразитологів.- Севастополь, 2002.- С. 27.

(Дисертант провів дослідження з ефективності антгельмінтиків в боротьбі з фасціольозом жуйних тварин та ендоду - для профілактики інвазії).