Костенко Віталій Олександрович. Фармакологічна регуляція окиснювальних і репаративних процесів в оперованих органах антигіпоксантами, іммобілізованими на хірургічних нитках : Дис... д-ра наук: 14.03.05 - 2002.
Анотація до роботи:
Костенко В.О. Фармакологічна регуляція окиснювальних і репаративних процесів в оперованих органах антигіпоксантами, іммобілізованими на хірургічних нитках. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук зі спеціальності 14.03.05. – фармакологія. – Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2002.
Дисертацію присвячено проблемі фармакологічної корекції окиснювальних і репаративних процесів у паравульнарних тканинах оперованих ішемізованих органів антигіпоксантами та експериментальному обґрунтуванню створення і застосування нової лікарської форми – хірургічних ниток, модифікованих натрію сукцинатом, мексидолом і етонієм.
Установлено, що антигіпоксанти, введені в системний кровотік (у дозах - натрію сукцинат і мексидол 50 мг/кг, етоній 30 мг/кг внутрішньоочеревинно за 30 хв до нефротомії і через 1;2;3;4;5;6 діб після операції) і місцево (у складі хірургічних ниток у дозі 10 мг/кг маси тварини), підвищують енергетичний потенціал, фосфорилуючу активність мітохондрій, обмежують вільнорадикальне пероксидне окиснення ліпідів, стимулюють репаративні процеси в ішемізованих паравульнарних тканинах після нефротомії. За здатністю підвищувати енергетичний обмін антигіпоксанти, іммобілізовані на шовному матеріалі, розподіляються таким чином: мексидол > натрію сукцинат > етоній. Даний ефект антигіпоксантів потенцюється в умовах помірного підвищення кисневого режиму тканин при призначенні гіпербаричної оксигенації.
Методом морфометрії виявлено, що введення антигіпоксантів у складі біофіла прискорює перехід ранового запалення на макрофагально-моноцитарну і фібробластичну стадії. Введення мексидолу й етонію, іммобілізованих на нитках, стимулює на 7 добу післяопераційного періоду проліферацію фібробластів. Обмеження цього процесу певним часовим інтервалом (7-14 доба) попереджає розвиток надлишкових проліферативних змін, що ведуть до формування грубого волокнистого рубця і стриктур порожнистих органів
Зроблено висновок, що місцеве введення антигіпоксантів (натрію сукцинату, мексидолу і етонію) в операційний локус (у складі хірургічних ниток) дозволяє досягти фармакологічний ефект у дозах значно менших (10 мг/кг маси тварини), чим при системному введенні.
У дисертації наведене нове рішення наукової проблеми фармакологічної корекції окиснювальних і репаративних процесів у паравульнарних тканинах оперованих ішемізованих органів антигіпоксантами, дане експериментальне обґрунтування створення і застосування нової лікарської форми – хірургічних ниток, модифікованих мексидолом і етонієм.
Антигіпоксанти, введені в системний кровотік (натрію сукцинат і мексидол 50 мг/кг, етоній 30 мг/кг внутрішньоочеревинно за 30 хв до нефротомії і через 1;2;3;4;5;6 діб після операції) і місцево (у складі хірургічних ниток у дозі 10 мг/кг маси тварини), підвищують енергетичний потенціал, фосфорилуючу активність мітохондрій, обмежують вільнорадикальне пероксидне окиснення ліпідів, стимулюють репаративні процеси в ішемізованих паравульнарних тканинах після нефротомії.
Застосування для шва стандартного кетгуту з баранячої сировини, його йодованого і хромованого варіантів пригнічує окиснювальні і репаративні процеси в оперованих ішемізованих нирках, що підтверджується зниженням до 14 доби післяопераційного періоду енергетичного потенціалу (відповідно на 10,8; 6,7 і 3,5%, P<0,01), швидкості фосфорилуючого дихання мітохондрій (на 17,7; 17,1 і 20,4%, P<0,01), зростанням загального фону продукції супероксидного аніон-радикала (на 79,0; 91,9 і 54,8%, P<0,001) і його вироблення мітохондріальним електронно-транспортним ланцюгом (на 47,3; 51,4 і 77,4%, P<0,001), активацією процесів пероксидного окиснення ліпідів (концентрація малонового діальдегіду зростає відповідно на 18,9; 31,0 і 23,2%, P<0,05), зниженням концентрації РНК (на 4,9; 5,2 і 5,4%, P<0,05) у тканинах, що контактують з ниткою.
Використання для шва біофіла і кетгуту зі свинячої сировини не супроводжується істотними порушеннями біоенергетичних і репаративних процесів, а також індукцією вільнорадикального пероксидного окиснення ліпідів у тканині оперованих нирок, що обґрунтовує перспективність вибору цих ниток як шовних матеріалів-носіїв лікарських засобів.
Хірургічна нитка з твердої мозкової оболонки великої рогатої худоби біофіл має власні фармакологічні властивості, пов’язані зі стимуляцією процесів внутрішньоклітинної і клітинної регенерації в паравульнарних тканинах, що підтверджується підвищенням на 14 добу після нефротомії енергетичного потенціалу (на 5,1%, P<0,02), концентрації РНК (на 7,0%, P<0,02), кількості фібробластів (у 2,7 разів, P<0,001).
Фармакологічні ефекти антигіпоксантів (натрію сукцинату, мексидолу і етонію в дозі 10 мг/кг маси), іммобілізованих на біофілі, на окиснювальні і репаративні процеси в зшитих структурах не пов'язані з системною дією лікарських засобів, що підтверджується відсутністю метаболічних змін у паравульнарних тканинах при системному введенні натрію сукцинату, мексидолу і етонію (у дозі 10 мг/кг), відсутністю фармакологічного ефекту введених у складі шовного матеріалу антигіпоксантів на процеси в контрлатеральній нирці, даними розрахунку абсолютної біодоступності.
Динаміка вивільнення лікарських засобів з модифікованого біофіла, імплантованого у міжм’язовий карман передньої черевної стінки, характеризується поступовим зменшенням їхньої концентрації в нитці: натрію сукцинату – з 12,0±0,2 мг у момент уведення до 0,6±0,4 мг на 6-у добу після імплантації, мексидолу і етонію – відповідно з 12,0±0,2 і 12,0±0,3 мг до 0,5±0,3 і 0,4±0,2 мг на 7-у добу.
Введення в складі біофіла сукцинатвмісних сполук (натрію сукцинату і мексидолу в дозі 10 мг/кг маси тварини) істотно стимулює в перші тижні після розсічення ішемізованих нирок активності енергетичного обміну (енергетичний потенціал зростає на 3-ю добу на 8,2 і 24,5%, швидкість фосфорилуючого дихання на 18,1 і 29,6%, дихальний контроль на 24,8 і 36,8%), знижує продукцію активних форм кисню мітохондріальним електронно-транспортним ланцюгом (на 3-ю добу – на 20,3 і 20,5%). За здатністю підвищувати енергетичний обмін антигіпоксанти, іммобілізовані на шовному матеріалі, розподіляються таким чином: мексидол > натрію сукцинат > етоній.
Механізм антигіпоксичної дії етонію, іммобілізованого на шовному матеріалі, пов'язаний з підвищенням ефективності окиснювального фосфорилування в результаті обмеження накопичення в паравульнарних тканинах вільних жирних кислот. Введення в складі біофіла етонію (у дозі 10 мг/кг маси тварини) достовірно підвищує після нефротомії біосинтез РНК (через 24 год – на 27,3%) і білка (через 24 год – на 32,7%, через 3 доби – на 29,1%).
Введення мексидолу в складі біофіла (у дозі 10 мг/кг маси тварини) стимулює енергетичний метаболізм у тканинах оперованих нирок у післяопераційному періоді (на 14-у добу вміст АТФ зростає на 23,0%, P<0,05), активізує репаративні процеси в зшитих структурах нирок і уретри собак (на 7-у добу концентрація РНК підвищується відповідно на 7,0 і 7,8%, P<0,05).
Введення антигіпоксантів (натрію сукцинату, мексидолу і етонію в дозі 10 мг/кг маси) у складі біофіла прискорює перехід ранового запалення на макрофагально-моноцитарну і фібробластичну стадії. Введення мексидолу й етонію, іммобілізованих на нитках, стимулює на 7 добу післяопераційного періоду проліферацію фібробластів. Обмеження цього процесу певним часовим інтервалом (7-14 доба) попереджає розвиток надлишкових проліферативних змін, що ведуть до формування грубого волокнистого рубця і стриктур порожнистих органів.
Введення мексидолу в складі біофіла (у дозі 10 мг/кг маси тварини) сприяє відновленню йоно- та волюморегулюючої функцій нирок на 7 добу після нефротомії, що підтверджується збільшенням реабсорбції натрію (на 0,16%, P<0,05) та нормалізацією діурезу.
Застосування біофіла, модифікованого мексидолом (у дозі 10 мг/кг маси), в умовах моделювання циркуляторно-гемічної гіпоксії істотно стимулюють у паравульнарних тканинах процеси окиснювального фосфорилування (швидкість фосфорилуючого дихання зростає на 7-у та 14-у добу на 29,6 і 41,0%), активує біосинтез РНК і білка (на 7-у добу на 12,6 і 25,0%, на 14-у добу – на 32,3 і 28,3 %). Введення в складі хірургічних ниток етонію (в дозі 10 мг/кг маси) в умовах циркуляторно-гемічної гіпоксії не впливає на стан процесів внутрішньоклітинної регенерації.
Помірне підвищення кисневого режиму тканин при призначенні гіпербаричної оксигенації (до операції: за 2 години 1517 гПа - 60 хв, у післяопераційному періоді – через 2 години 1517 гПа - 60 хв, через 1; 2; 3 доби - 1013 гПа - 45 хв, через 5 і 7 доби - 1013 гПа - 30 хв) підвищує здатність антигіпоксантів (мексидолу в дозі 10 мг/кг маси), іммобілізованих на біофілі, активізувати в паравульнарних тканинах нирок білих щурів процеси мітохондріального дихання та окиснювального фосфорилування, що виражається в достовірному зростанні швидкостей дихання у 3-му та 4-му метаболічних станах мітохондрій за Чансом на 14 добу післяопераційного періоду.
Місцеве введення антигіпоксантів (натрію сукцинату, мексидолу і етонію) в операційний локус (у складі хірургічних ниток) дозволяє досягти фармакологічний ефект (щодо окиснювальних і репаративних процесів у паравульнарних тканинах) у дозах значно менших (10 мг/кг маси тварини), ніж при системному введенні (натрію сукцинат і мексидол у дозі 50 мг/кг, етоній - 30 мг/кг внутрішньоочеревинно за 30 хв до нефротомії і через 1;2;3;4;5;6 діб після операції).
Публікації автора:
Скрипников Н.С., Костенко В.А., Пронина Е.Н. Проблема выбора современных хирургических шовных материалов // Пробл. экол. и мед. - 1997. - Т.1, №1-2. - C.95-101. (Внесок здобувача – 70%)
Костенко В.А. Влияние рассасывающихся шовных материалов на процессы внутриклеточной регенерации в эксперименте // Клін. хірургія. - 1997. - №9-10. - C.74-75.
Костенко В.А. Влияние модифицированной этонием хирургической нити из биофила на пластический метаболизм в почках белых крыс // Клін. хірургія. - 1997. - №11-12.- C.71-73.
Скрипников Н.С., Костенко В.А., Пронина Е.Н., Романцев А.Ю. Морфологические и метаболические изменения в тканях при имплантации хирургических шовных материалов // Клін. хірургія. - 1997. - №11-12. - C.78-81. (Внесок здобувача – 60%)
Костенко В.А. Современные требования и подходы к созданию новых биологически активных шовных материалов // Вестн. пробл. биол. и мед. - 1997. - №18. - C.60-66.
Костенко В.О. Стан мітохондріального дихання та окиснювального фосфорилювання у нирках білих щурів за умов гемічної гіпоксії та при застосуванні різного шовного матеріалу // Фiзiол. журн. - 1998. - Т.44, №1-2. - C.30-36.
Костенко В.А. Перспективы создания, изучения и применения новых хирургических рассасывающихся шовных материалов // Укр. журн. мед. техніки і технології. - 1998. - №1-2.- C. 7-14.
Костенко В.А. Влияние модифицированной этонием хирургической нити из твердой мозговой оболочки на процессы внутриклеточной регенерации в почках белых крыс // Укр. журн. мед. техніки і технології. - 1998. - №1-2.- C.50-53.
Костенко В.О. Вплив модифікованої етонієм хірургічної нитки з твердої мозкової оболонки на процеси біосинтезу РНК та білка у нирках білих щурів за умов гемічної гіпоксії // Ліки. - 1998. - №4. - C.59-62.
Скрипніков М.С., Костенко В.О. Вплив гіпербаричної оксигенації на енергетичний обмін у тканині оперованих нирок, що зшиті модифікованими хірургічними нитками з фармакотерапевтичною дією // Шпитальна хірургія. - 1998. - №4.- C.83-87. (Внесок здобувача – 90%)
Скрипников Н.С., Костенко В.А. Динамика процессов энергетического и пластического обмена в почках после имплантации новой хирургической рассасывающейся нити “Биофил” // Клін. хірургія. - 1998. - №5.- C.31-32. (Внесок здобувача – 90%)
Костенко В.О. Вплив модифікованої мексидолом хірургічної нитки з твердої мозкової оболонки на обмін нуклеїнових кислот та білка у зшитій тканині нирки білих щурів // Одеський мед. журн. - 1998.- №5. - С.27-29.
Костенко В.А. Влияние модифицированной сукцинатом хирургической нити из твердой оболочки мозга на энергетический метаболизм митохондрий почек белых крыс // Укр. биохим. журн. - 1998. - Т.70, №6. - С.83-87.
Костенко В.А.Влияние гипербарической оксигенации на процессы окислительного фосфорилирования в ткани после нефротомии, сшитой различными шовными материалами (экспериментальная работа) // Урология и нефрология.- 1998. - №6. - С.7-8.
Скрипніков М.С., Костенко В.О., Дубровіна О.М., Романцев О.Ю., Кузміч О.В. Хірургічні шовні матеріали з фармакотерапевтичною дією: перспективи розробки та застосування // Ліки. - 1998. - №6. - C.48-55. (Внесок здобувача – 80%)
Костенко В.О. Утворення динітрозильних комплексів заліза у тканині оперованих нирок, зшитій різними хірургічними нитками, та при застосуванні гіпербаричної оксигенації // Одеський мед. журн. - 1999. - №1. - С.48-50.
Костенко В.А.Побочное действие различных модификаций кетгута // Совр. пробл. токсикол. - 1999. - №3. - C.34-37.
Костенко В.А.Влияние новых рассасывающихся шовных материалов из биологического сырья на биосинтез РНК и белка в оперированных почках белых крыс // Вісн. пробл. біол. і мед. - 1999. - №10. - C. 48-51.
Костенко В.А.Влияние шовных материалов на перекисное окисление липидов в оперированных почках крыс // Вісн. пробл. біол. і мед. - 1999. - №13. - C.109-111.
Костенко В.А.Экспериментальное обоснование создания и применения новых биологически активных хирургических нитей при осложненных повреждениях почек // Зб. наукових праць Української військово-медичної академії “Проблеми військової охорони здоров’я”. Вип. 5. – К., 1999. – С.307-310.
Скрипніков М.С., Костенко В.О. Стан екскреторної та натрійрегулюючої функцій нирок після нефротомії та застосування різних шовних матеріалів // Шпитальна хірургія. - 2000. - №1.- C.122-124. (Внесок здобувача – 90%)
Скрипніков М.С., Костенко В.О., Проніна О.М. Вплив різних розсмоктувальних шовних матеріалів на вміст макроергічних сполук в оперованих нирках собак // Одеський мед. журн. - 2000. - №1. - С.18-19. (Внесок здобувача – 70%)
Костенко В.О., Цебржинський О.І. Продукція супероксидного аніон-радикала та оксиду азоту у тканині нирок після хірургічного втручання // Фізіол. журн. - 2000. - Т.46, №5. - С.56-62. (Внесок здобувача – 90%)
Костенко В.А. Местное или системное действие антигипоксантов, иммобилизированных на хирургических нитях, определяет их фармакологические эффекты? // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісн. Української мед. стоматол. академії. - 2001. – Т.1, №1-2. - C.30-33.
Пронина Е.Н., Костенко В.А., Супруненко С.Н. Влияние хирургических нитей, модифицированных этонием, на количество фибробластов в тканях оперированных почек и мочевого пузыря собак // Вісн. морфології. - 2001. – Т.7, №2. - C.258-260. (Внесок здобувача – 60%)
Костенко В.А. Влияние сукцинатсодержащих антигипоксантов и этония на состояние митохондриального дыхания и фосфорилирования в тканях почки белых крыс после нефротомии // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісн. Української мед. стоматол. академії. - 2002. – Т.2, №1. - C.27-29.
Пат.21630 А України, МПК A61L17/00. Спосіб виготовлення кетгуту з баранячої череви / Костенко В.О., Романцев О.Ю. (Україна). - №97020775; Заявл. 21.02.97; Опубл. 30.04.98., Бюл. 2. (Внесок здобувача – 70%)
Пат.22977 А України, МПК A61L17/00. Спосіб одержання резорбтивного шовного матеріалу / Скрипніков М.С., Романцев О.Ю., Костенко В.О., Проніна О.М., Кушпільов А.І., Конопля М.М. (Україна).- №97031199; Заявл. 18.03.97; Опубл. 30.06.98., Бюл. 3. (Внесок здобувача – 70%)
Пат.22978 А України, МПК A61L17/00. Спосіб виготовлення біологічного резорбтивного шовного матеріалу / Романцев О.Ю., Костенко В.О. (Україна). - №97031200; Заявл. 18.03.97; Опубл. 30.06.98., Бюл. 3. (Внесок здобувача – 90%)
Пат.22979 А України, МПК A61L17/00. Спосіб виготовлення кетгуту / Скрипніков М.С., Романцев О.Ю., Костенко В.О. (Україна). - №97031201; Заявл. 18.03.97; Опубл. 30.06.98., Бюл. 3.(Внесок здобувача – 70%)
Пат.25546 А України, МПК G01N33/483. Cпосіб профілактики пошкоджуючої дії біологічного резорбтивного шовного матеріалу на тканини / Костенко В.О., Романцев О.Ю. (Україна). - №97041769; Заявл. 15.04.97, Опубл. 30.10.98. (Внесок здобувача – 90%)
Пат.25633 А України, МПК A61L17/00. Cпосіб виготовлення біологічного шовного матеріалу, що розсмоктується / Конопля М.М., Романцев О.Ю., Проніна О.М., Костенко В.О., Черно В.С. (Україна). - № 97041766; Заявл. 15.04.97, Опубл. 30.10.98. (Внесок здобувача – 70%)
Пат.25635 А України, МПК G01N33/00. Cпосіб оцінки пошкоджуючої дії хірургічних ниток на клітини / Костенко В.О. (Україна). - №97041772; Заявл. 15.04.97, Опубл. 30.10.98.
Пат.25668 А України, МПК A61L17/00. Cпосіб отримання резорбтивного біологічно активного шовного матеріалу / Костенко В.О., Романцев О.Ю. (Україна). - №97041771; Заявл. 15.04.97, Опубл. 30.10.98. (Внесок здобувача – 90%)
Пат.25684 А України, МПК A61L17/00. Cпосіб отримання резорбтивного хірургічного шовного матеріалу / Костенко В.О., Цебржинський О.І. (Україна). - №97041767; Заявл. 15.04.97, Опубл. 30.10.98. (Внесок здобувача – 90%)
Пат.25685 А України, МПК A61L17/00. Cпосіб отримання резорбтивного біологічно активного шовного матеріалу / Костенко В.О., Романцев О.Ю. (Україна). - №97041770; Заявл. 15.04.97, Опубл. 30.10.98. (Внесок здобувача – 90%)
Пат.25686 А України, МПК A61L17/00. Cпосіб отримання резорбтивного шовного матеріалу / Романцев О.Ю., Костенко В.О. (Україна). - №97041768; Заявл. 15.04.97, Опубл. 30.10.98. (Внесок здобувача – 90%)
Пат.31268 А України, МПК A61L17/00. Cпосіб одержання резорбтивного біологічно активного шовного матеріалу / Костенко В.О., Дубровина О.В., Фернібок О.В., Цебржинський О.І. (Україна). - №98074100; Заявл. 14.10.98; Опубл. 15.12.2000, Бюл.N7-II. (Внесок здобувача – 90%)
Костенко В.А. Влияние модифицированной мексидолом хирургической нити из твердой мозговой оболочки на энергетический обмен в сшитой ткани почки белых крыс // Ред. журн. "Патол. физиол. и эксперим. терапия". - М., 1999. - 12 с. Деп. в ВИНИТИ 04.06.99 г., №1806-В99. Аннот. в ж. №1, 2000.
Скрипников Н.С., Бабанин А.А., Коротко А.Ш., Костенко В.А., Осауленко В.М., Пронина Е.Н. Новая биологическая рассасывающаяся хирургическая нить "Биофил" // Сучаснi проблеми фармакологiї: Мат. Першого Національного з'їзду фармакологів України. - К., 1995. - С.157. (Внесок здобувача – 20%)
Осауленко В.М., Пронина Е.Н., Скрипников Н.С., Дуденко Ф.И., Костенко В.А., Бабанин А.А., Олексюк В.И. Новые рассасывающиеся органические шовные материалы группы "Десмофил" с индивидуализацией времени резорбции // Современные подходы к разработке эффективных перевязочных средств, шовных материалов и полимерных имплантатов: Мат. II Международ. конф., 21-22 ноября 1995 г. - М., 1995. - С.340-342. (Внесок здобувача – 30%)
Костенко В.А. Роль оксида азота в нарушении репаративно-регенераторных процессов в почках в послеоперационном периоде после применения различных рассасывающихся шовных материалов // Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні: Мат. доп. наук. конф.; 20 травня 1996 р. - Полтава, 1996. - С.193-194.
Скрипніков М.С., Бабанін А.А., Костенко В.О., Проніна О.М., Дігтяр В.М., Черно В.С., Рожнов В.Г. Вплив хірургічних шовних матеріалів на репаративно-регенераторні процеси у тканинах у післяопераційному періоді // Принципи пропорції, симетрії, структурної гармонії та математичного моделювання в морфології: Мат. Міжнародного симп., 5-9 травня 1997 р. - Вінниця, 1997. - С.176-177. (Внесок здобувача – 30%)
Костенко В.А. Экспериментальное обоснование создания новых рассасывающихся шовных материалов с биостимулирующим эффектом // V Российский национальный конгресс "Человек и лекарство": Тез. докл.; 21-25 апреля 1998 г. - М., 1998. - С.496.
Скрипников Н.С., Бабанин А.А., Костенко В.А., Пронина Е.Н., Черно В.С., Конопля Н.М., Романцев А.Ю. Новые хирургические рассасывающиеся шовные материалы из биологического сырья // V Российский национальный конгресс "Человек и лекарство": Тез. докл.; 21-25 апреля 1998 г.- М., 1998. - С.526-527. (Внесок здобувача – 30%)
Костенко В.О., Глєбова Л.Ю., Бондаренко В.В. Гіпербарична оксигенація як засіб обмеження накопичення залізо-нітрозильних комплексів в організмі ссавців / Мат. XV з'їзду Укр. фізіол. тов. (Донецьк, 12-15 травня 1998 р.) // Фiзiол. журнал. - 1998. - Т.44, №3. - C.139. (Внесок здобувача – 70%)
Костенко А.Г., Костенко В.О., Цебржинський О.І., Глєбова Л.Ю., Бондаренко В.В., Лазарева З.О. Особливості стресу в умовах інтоксикацій та запалення / Мат. Пленуму тов. патофізіологів України (Чернівці, 20-22 травня 1998 р.) // Фiзiол. журнал. - 1998. - Т.44, №4. - С.86. (Внесок здобувача – 50%)
Скрипников Н.С., Костенко В.А., Пронина Е.Н., Черно В.С., Конопля Н.М., Романцев А.Ю. Экспериментальное обоснование применения новых биологических рассасывающихся шовных материалов // Современные подходы к разработке эффективных перевязочных средств, шовных материалов и полимерных имплантатов: Мат. III Международ. конф., 26-27 мая 1998 г.- М., 1998.- С.170-172. (Внесок здобувача – 40%)
Костенко В.А. Патофизиологическое обоснование создания и применения новых рассасывающихся хирургических нитей с биостимулирующим эффектом // Современные подходы к разработке эффективных перевязочных средств, шовных материалов и полимерных имплантатов: Мат. III Международ. конф., 26-27 мая 1998 г.- М.,1998.- С.173-175.
Костенко В.А. Моделирование гипоксии как методический подход в экспериментальной оценке биологического действия хирургических нитей // Гіпоксія: деструктивна та конструктивна дія: Мат. Міжнародн. конф. (Київ, 10-12 червня 1998 р.). - К., 1998. - С.105-106.
Костенко В.О., Лазарева З.О., Глєбова Л.Ю., Бондаренко В.В. Гіпербарична оксигенація попереджує накопичення та цитотоксичну дію оксида азоту // Гіпоксія: деструктивна та конструктивна дія: Мат. Міжнародн. конф. (Київ, 10-12 червня 1998 р.). - К., 1998. - С.107-108. (Внесок здобувача – 80%)
Kostenko V.A., Glebova L.Yu. Hyperbaric oxygenation limits biological effects connected with nitric oxide / III International Congress of Pathophysiology (Lahti, Finland, 28 June - 3 July, 1998) // Pathophysiology. - 1998. - V.5, № 1 Suppl. - P.69. (Внесок здобувача – 80%)
Костенко В.А. Новые рассасывающиеся шовные материалы с биостимулирующим эффектом // II конгрес хірургів України: Зб. наукових праць. - Київ-Донецьк: Вид-во "Клінічна хірургія", 1998. - С.534-536.
Скрипніков М.С., Костенко В.О., Проніна О.М. Нові хірургічні розсмоктувальні шовні матеріали, що здатні стимулювати репаративну регенерацію тканин // Тези наукової конф. "Актуальні питання морфогенезу та регенерації" (20-21 квітня 2000 р.) // Укр. мед. альманах. - 2000. - №1, Додат. - С.55. (Внесок здобувача – 70%)
Костенко А.Г., Костенко В.О., Цебржинський О.І., Глебова Л.Ю., Бондаренко В.В., Міщенко А.В., Денисенко С.В., Романцев О.Ю. Роль зміни прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу в розвитку різних патологічних процесів / Мат. III Національного Конгресу патофізіологів України з міжнародною участю // Фiзiол. журнал.- 2000. - Т.46. - №2, Додат. - С.82-83. (Внесок здобувача – 30%)